چگونه طلای زرد را به طلای سفید تبدیل کنیم؟

چگونه طلای زرد را به طلای سفید تبدیل کنیم؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.59 - (7 امتیاز)
فهرست مطالب

چگونه طلای زرد را به طلای سفید تبدیل کنیم؟

طلای زرد جذاب است، بسیار جذاب! اما گاهی طلای زرد با تمام جذابیت و شکوهی که دارد، دلمان را می‌زند و به دنبال راهی هستیم تا جلوه‌ای جدید به جواهراتمان ببخشیم. در اینجاست که به فکر تبدیل طلای زرد به طلای سفید می‌افتیم تا جواهراتی براق‌تر و زیباتر داشته باشیم.

 اما آیا این کار قابل انجام است؟ تبدیل طلای زرد به سفید به جواهرات آسیبی وارد نمی‌کند؟ اصلا چه روش‌هایی برای تغییر رنگ طلا از زرد به سفید وجود دارد؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید، ادامه این بخش جذاب از مجله طلاسی را از دست ندهید. 


طلای زرد چیست؟

مگر می‌شود در این دنیا کسی نداند طلای زرد چیست؟ طلای زرد همان فلز محبوب، درخشان و پر زرق و برقی است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طلای زرد اگر خام باشد آنقدر نرم و انعطاف پذیر است که نمی‌توان به آن حالت بخشید. به همین دلیل با فلزات مختلفی ترکیب می‌شود تا سختی و استحکام آن افزایش یافته و قابل استفاده شود. 


طلای سفید چیست؟

طلا سفید همان طلای زرد است! تعجب نکنید، طلا سفید در واقع همان طلای زردی است که با فلزاتی مثل پالادیوم، نیکل، کروم و ... ترکیب می‌شود. اینگونه رنگ آن تغییر کرده و به طلای سفید تبدیل می‌شود. برای آشنایی بیشتر با طلا سفید کلیک فرمایید. حال افزودن این فلزات به طلای زرد با هدف سفید کردن آن، استحکامش را نیز به شدت افزایش می‌دهد. اما این کار یک جنبه منفی نیز دارد و آن هم این است که افزودن فلزات این چنینی باعث حساسیت‌زا شدن جواهرات می‌شوند. به همین دلیل استفاده از طلا سفید را به افرادی که پوست حساسی دارند توصیه نمی‌کنیم.


مهمترین علت تبدیل طلای زرد به طلای سفید

اول از همه ممکن است افراد از رنگ طلای زرد خسته شده و بخواهند با سفید کردن آن تنوعی به جواهرات خود ببخشند. اما یک دلیل مهمتر نیز وجود دارد، و آن این است که گاها برخی افراد علاقه زیادی به استفاده از جواهرات نگین دار دارند. حال نگین‌های قیمتی معمولا روی طلای سفید جلوه زیباتری دارند. به همین دلیل این دسته از افراد تصمیم می‌گیرند طلای زرد خود را به طلای سفید تبدیل کنند. 


چگونه طلای زرد را به طلای سفید تبدیل کنیم؟

و اما می‌رسیم به نحوه تبدیل طلای زرد به طلای سفید، برای انجام این کار می‌بایست مراحل پیچیده ای طی شوند. طلاسازان ابتدا طلای زرد را ذوب کرده و سپس برخی فلزات و ترکیبات آن را جداسازی می‌کنند. در مرحله بعد به طلای ذوب شده فلزاتی سفید رنگ مثل نیکل، کروم و ... را اضافه می‌کنند، تا رنگ آن به طور کلی تغییر کند. اگر درصد نیکل و کروم بیشتر از طلای زرد باشد، رنگ طلا از زرد به سفید تغییر خواهد کرد. 


تبدیل طلای زرد به طلای سفید با رودیوم! چگونه و چطور؟

گفتیم که می‌توان با ذوب طلای زرد و اضافه کردن فلزاتی جدید به آن، طلای سفید تولید کرد. اما این فرآیند بسیار زمان بر بوده و هزینه بالایی را می‌طلبد. پس به سراغ راهکار ساده‌تری می‌رویم، که این راهکار چیزی نیست جز آبکاری طلا! در این روش طلا با استفاده از رودیوم آبکاری شده و روکش می‌شود.

 رودیوم نوعی فلز ارزشمند است که دوام بسیار بالایی داشته و رنگی نقره‌ای و شیری دارد. در واقع رودیوم شباهت زیادی به پلاتین دارد، با این تفاوت که قیمت ارزان‌تری دارد. حال اگر طلای شما با رودیوم روکش شود، رنگ آن به سفید تغییر کرده و جلا و درخشش فوق العاده‌ای خواهد داشت. 


چالش های تبدیل طلای زرد به طلای سفید با رودیوم

و حالا می‌رسیم به چالش‌ها و دشواری‌های تبدیل طلای زرد به سفید، چون به هر حال انجام این کار نیز سختی‌های خاص خود را دارد. اولین چالشی که با آن روبرو هستید، نچسبیدن رودیوم به طلای شماست. به عنوان مثال گاهی رودیوم به سطح طلا نمی‌چسبد و اینگونه نمی‌توان رنگ آن را تغییر داد. گاهی هم رودیوم تمام قسمت‌های طلا را پوشش می‌دهد اما در بخش درز‌ها، قفل‌ها و ... به جواهر شما نمی‌چسبد.

 اینگونه بخش قفل‌ها و درزها با سایر قسمت‌های طلا تفاوت رنگ خواهند داشت و اجبارا باید چندین مرتبه آبکاری را تکرار کنید تا تمام قسمت‌های جواهرتان یک رنگ شوند. حال انجام چند باره آبکاری نیز باعث می‌شود لایه ای ضخیم از رودیوم روی طلای شما قرار گرفته و اینگونه طراحی آن دیگر مشخص نخواهد بود. علاوه بر این اگر بخواهید طلایتان را چندین مرتبه آبکاری کنید، ممکن است دچار شکستگی شده و آسیب ببیند. 


ماندگاری روکش رودیوم چقدر است؟

ماندگاری روکش رودیوم معمولا تا شش ماه خواهد بود. بعد از این مدت روکش رودیوم کم کم از روی طلای شما پاک شده و رنگ زرد طلا مجددا نمایان خواهد شد. حال اینکه ماندگاری روکش رودیوم چقدر باشد، کاملا بستگی به نوع طلا و میزان استفاده از آن دارد. به عنوان مثال اگر شما از طلایتان به صورت روزمره استفاده کنید، قطعا روکش رودیوم آن سریع‌تر پاک خواهد شد. همچنین اگر طلا مرتبا در معرض آب و رطوبت قرار داشته باشد نیز، روکش آن سریع‌تر پاک می‌شود‌. پس بعد از تبدیل طلای زرد به طلای سفید، حتما از جواهر خود به خوبی مراقبت کنید تا روکش رودیوم آن ماندگاری بالاتری داشته باشد. 


از تبدیل طلای زرد به طلای سفید پشیمانم! راه حل چیست؟

گاهی هم ممکن است از روکش کردن طلای خود پشیمان شوید و مجددا بخواهید طلای زرد و درخشان قبلی‌اتان را داشته باشید‌. در این صورت تنها راه حل پولیش کردن طلاست. با این کار روکش رودیوم از سطح طلای شما تراشیده شده و کاملا پاک می‌شود. البته توجه داشته باشید که نباید بیش از یک الی دو مرتبه طلای خود را پولش کنید، چون اینگونه احتمال آسیب دیدگی آن وجود دارد. 


سخن آخر طلاسی 

این هم از روش‌های تبدیل طلای زرد به طلای سفید، به طور کلی انجام این کار استحکام طلای شما را افزایش داده و درخشش خاصی به آن می‌بخشد. اما پیشنهاد می‌کنیم روکش کردن طلا را حتما به طلاسازان حرفه‌ای بسپارید، تا طلای شما دچار آسیب و شکستگی نشود. 

برای خرید آنلاین طلای خام‌ یا آب شده بدون اجرت با مشاورین و کارشناسان مجموعه معتبر و به نام طلاسی تماس حاصل فرمایید. 


سوالات متداول 

آیا می‌توان از فلزات دیگری نیز برای سفید کردن و روکش کردن طلا استفاده کرد؟

بله، می‌توان از فلزاتی مثل نیکل، کروم و حتی پلاتین نیز برای این کار استفاده کرد. 

آیا طلای روکش شده با رودیوم نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد؟

بله، طلای روکش شده با رودیوم بهتر است به صورت روزمره استفاده نشود، مرتبا شستشو داده نشود و در معرض رطوبت، عرق، لوازم آرایشی و 

... نیز قرار نگیرد. 

چرا رودیوم بهترین فلز برای روکش کردن طلاست؟

چون استحکام بالایی دارد و درخشش و جلای فوق العاده‌ای به طلای شما می‌بخشد. همچنین ضد حساسیت نیز می‌باشد.

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها