اسپرد طلا چیست؟ همه چیز درباره نحوه محاسبه اسپرد

اسپرد طلا چیست؟ همه چیز درباره نحوه محاسبه اسپرد
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.23 - (8 امتیاز)
فهرست مطالب

اسپرد طلا چیست؟ نحوه محاسبه اسپرد طلا

اسپرد طلا یکی از اصطلاحات رایج بازار طلای آنلاین است که هر سرمایه گذاری باید با آن آشنا باشد. در بازارهای مالی مانند فارکس که طلا با نماد XAU معامله میشود، توجه به اسپرد اهمیت زیادی دارد. درواقع اسپرد به معنای مابه تفاوت قیمت خرید و فروش است. البته این مفهوم نکات خاص خود را دارد که در این مقاله از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل به معرفی آن بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


تعریف اسپرد طلا

به اختلاف قیمت خرید و فروش طلا در بازارهای معاملاتی، اسپرد طلا میگویند. برای درک بهتر این مفهوم، باید با مفاهیم دیگری مانند ask و bid آشنا باشید. در بازار فارکس، ask به معنای قیمتی است که میتوانید نماد XAO طلا یا نمادهای دیگر را بخرید. در مقابل bid نشان دهنده این است که طلا یا هر نماد دیگر با چه قیمتی به فروش میرسد. 

حال از آنجایی که قیمت ask همیشه از bid بیشتر است، یک اختلاف قیمت به وجود میآید که به آن اسپرد گفته میشود. بد نیست بدانید که اسپرد در نمادهای دیگر نیز همین مفهوم اسپرد طلا را دارد. 


انواع اسپرد طلا

انواع اسپرد طلا شامل اسپرد ثابت، اسپرد متغیر و اسپرد صفر میشود. هر کدام از این اسپردهای طلا، ویژگیهای مخصوص به خود را دارند. اگر در بازارهای مالی مانند فارکس به ترید یا همان خرید و فروش طلا مشغول هستید، باید بدانید که این اسپردها برای معاملات مختلف مناسب هستند.

* اسپرد ثابت

فرقی ندارد که وضعیت بازار پایدار یا ناپایدار باشد؛ میزان اسپرد ثابت تحت تاثیر قرار نمیگیرد و بدون تغییر باقی میماند. اسپرد ثابت باعث میشود تحلیل بازار سادهتر انجام بگیرد و ریسک خرید و فروش کاهش یابد. البته به خاطر بالا بودن حجم معاملات نماد طلا و نوسانات آن، احتمال به وجود آمدن اسپرد ثابت طلا بسیار کم است. 

برای معامله در حسابهایی با اسپرد ثابت نیاز به سپرده اولیه زیادی نیست. بنابراین معامله گرانی که سرمایه زیادی برای شروع کار ندارند، میتوانند به سراغ بروکرهایی با اسپرد طلای ثابت بروند.

* اسپرد متغیر

یکی از رایجترین انواع اسپرد طلا در بروکرهای مختلف بازارهای معاملاتی، اسپرد متغیر است. این اسپرد توسط کارگزارانی ارائه میشود که مارکت میکر محسوب نمیشوند. مقدار اسپرد شناور یا متغیر براساس عرضه و تقاضا و نوسانات بازار مشخص میشود. این اسپرد موجب سختتر شدن تحلیل بازار شده اما در مقابل زمینه لازم برای کسب سودهای بزرگ را فراهم میکند. 

* اسپرد صفر

اسپرد صفر در زمان برابر شدن قیمت خرید و فروش طلا، به وجود میآید. این اسپرد در برخی مواقع توسط بروکرها ایجاد میشود تا یک فرصت مناسب در اختیار سرمایه گذاران برای معامله طلا قرار بگیرد. 


نحوه محاسبه اسپرد طلا

با کسر کردن قیمت خرید طلا از قیمت فروش آن، اسپرد طلا بدست میآید. به مثال زیر جهت درک بهتر نحوه محاسبه اسپرد طلا توجه کنید:

قیمت خرید طلا (قیمت خرید نماد طلا در فارکس): bid: 1808.32

قیمت فروش طلا (قیمت فروش نماد طلا در فارکس): ask: 1808.47

اسپرد طلا : ask: 1808.47 - bid: 1808.32 = 0.15 


بررسی اسپرد طلا در بروکرهای مختلف

یکی از مهمترین نکاتی که باید درباره اسپرد طلا بدانید این است که مقدار اسپرد در بروکرها یکسان نیست. یعنی قیمت اسپرد طلا در هر بروکر معاملاتی یا همان کارگزاری فارکس، متفاوت است. این مقدار به خاطر تنوع و نوسان قیمت نماد طلا در پلتفرمهای معاملاتی مختلف، به صورت خودکار و لحظهای محاسبه میشود. 

در انتخاب بروکر باید دقت زیادی داشته باشید تا بهترین بروکر از نظر اسپرد را پیدا کنید. برخی از بروکرها کمیسیون کمتری دریافت میکنند تا شما را جذب خود کنند؛ اما مقدار اسپرد آنها زیاد است.

* اسپرد طلا در ارانته

یکی از بهترین بروکرها برای معاملات طلا که اسپرد طلا را با قیمت نسبتا کم ارائه میدهد، ارانته است. برای هر حساب کاربری یک حداقل مقدار اسپرد در نظر گرفته شده است که اسپرد طلا از آن پایینتر میباشد. معمولا میانگین اسپرد طلا در بروکر ارانته از صفر پیپ در حسابهای Tailor made تا 2.7 در حسابهای استاندارد است.

* اسپرد طلا در لایت فایننس

معامله طلا در لایت فایننس یا همان لایت فارکس سابق، با دو نماد مختلف XAU/USD و XAU/EUR صورت میگیرد. هر کدام از این نمادها میزان اسپرد طلای متفاوتی از یکدیگر دارند. معمولا مقدار اسپرد در نماد XAU/EUR کمتر از XAU/USD بوده و میانگین قیمت آن بین 0.8 تا 5.9 پیپ است.

* اسپرد طلا در آلپاری

از دیگر بروکرهایی که اسپرد طلا بسیار کمی را به کاربران خود ارائه میدهد، آلپاری است. بازه قیمتی اسپرد XAU در آلپاری از صفر پیپ تا 50 پیپ متفاوت است. اگر به دنبال معاملات طلا با اسپرد صفر هستید، باید به سراغ حسابهای ECN و pro ECN بروید که حد پایینی برای اسپرد طلا در آنها تعریف نشده است. 

* اسپرد طلا در آمارکتس

در حسابهای مختلف بروکر آمارتکس، مقدار اسپرد طلا به طور میانگین بین 12 تا 60 پیپ است. برای کاربرانی که دارای حساب استاندارد آمارتکس در پلتفرم متاتریدر 4 هستند، اسپرد بیشتری نسبت به کاربران فعال در متاتریدر 5 تعریف شده است. اما حسابهای دیگر این تفاوت را ندارند. علاوه بر این، بروکر آمارکتس اکانت مخصوصی به نام فیکس را تعریف کرده که دارای اسپرد ثابت 60 است. 

* اسپرد طلا در ویندوز

در بروکر ویندوز، مقدار اسپرد طلا صفر نیست اما از میانگین بسیار کمی برخوردار است. در حسابهای مختلف بروکر ویندوز، میزان اسپرد نماد طلا بین 0.1 تا 0.25 پیپ متغیر است. از آنجایی که مقدار کمیسیون این بروکر نیز پایین است، میتوان آن را به عنوان یکی از بهترین بروکرهای معاملات طلا در نظر گرفت. 


کاربرد اسپرد طلا

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا اسپرد طلا وجود دارد؟ کاربرد اسپرد طلا چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اسپرد یکی از روشهای کسب درآمد بروکرها محسوب میشود. 

همانند طلافروشیها که دو قیمت خرید و فروش برای طلا در نظر میگیرند تا از اختلاف آنها سود بدست آورند، بروکرها نیز با اعمال اسپرد روی قیمت نماد طلا به کسب سود میپردازند. 


اسپرد طلا بیشتر است یا نمادهای دیگر؟

در بازارهای معاملاتی هر چقدر یک نماد از نقدشوندگی بالا و نوسان کمتری برخوردار باشد، اسپرد کمتری دارد. یعنی اختلاف بین قیمت خرید و فروش آن بسیار کم است. با اینکه تنوع زیادی در میزان اسپرد طلا وجود دارد اما به خاطر اینکه نماد طلا به عنوان نمادی با نقدشوندگی زیاد و نوسان کم شناخته میشود، اصولا از اسپرد کمتری نسبت به سایر نمادها برخوردار است. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم اسپرد طلا را بررسی و نکاتی را درباره آن ارائه دهیم. اگر قصد خرید و فروش یا همان ترید طلا در بازارهای مالی آنلاین مانند فارکس را دارید، آشنایی با مفهوم اسپرد میتواند برایتان بسیار مفید واقع شود. 

اگر هم به دنبال سرمایه گذاری در طلا از طریق پلتفرمها و سایتهای اینترنتی هستید، میتوانید به سراغ طلاسی بروید. با مراجعه به طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا در کشور، فرصت خرید طلا آنلاین و تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور برای شما فراهم میشود.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها