محاسبه طلای دست دوم چگونه است؟

محاسبه طلای دست دوم چگونه است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.61 - (5 امتیاز)

محاسبه قیمت طلای دست دوم

ورود به بازار طلا به عنوان یکی از بهترین روشهای حفظ ارزش داراییها، از طریق خرید انواع مصنوعات طلا مانند سکه، شمش، طلای کارکرده، طلای آب شده و ... صورت میگیرد. طلای دست دوم یکی از بهترین انواع طلا برای سرمایه گذاری محسوب میشود که طرفداران زیادی دارد. اما یکی از دغدغههای اصلی این افراد، نحوه محاسبه قیمت طلای دست دوم است. قیمت طلا در زمان خرید و فروش متفاوت است؛ از این رو کسب اطلاعات کافی در این زمینه به سرمایه گذاران کمک بزرگی در جهت تجربه یک سرمایه گذاری مناسب میکند. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به نحوه محاسبه قیمت طلای کارکرده بپردازیم. اگر شما هم قصد خرید طلای دست دوم یا حتی فروش طلاهای قدیمی خود را دارید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


دلیل تفاوت قیمت طلای دست دوم با طلای نو

پیش از پرداختن به چگونگی محاسبه قیمت طلای دست دوم، ابتدا باید با دلایل تفاوت آن با طلای نو آشنا شویم. قیمت طلای نو در زمان خرید و فروش یکسان نیست. فرقی ندارد که طلای نو یک روز استفاده شده باشد یا چندین سال؛ در زمان فروش به عنوان طلای کارکرده شناخته میشود. 

طلای نو در زمان خرید مشمول فاکتورهایی مانند مالیات، اجرت ساخت و سود فروشنده میگردد. اما در زمان فروش مبالغ گرفته شده بابت مالیات و اجرت ساخت، محاسبه نمیشوند. یعنی قیمت طلای دست دوم، بدون اجرت و مالیات و فقط با در نظر گرفتن سود فروشنده تعیین میگردد.


چه عواملی در محاسبه قیمت طلای دست دوم تاثیر می گذارند؟

محاسبه قیمت طلای دست دوم با توجه به فاکتورهای مختلفی صورت میگیرد. این عوامل تاثیر زیادی در تعیین ارزش طلای کارکرده دارند.

* قیمت لحظه ای طلا

یکی از مهمترین فاکتورهای موثر در محاسبه قیمت طلا کارکرده، قیمت به روز و لحظهای طلا در بازار است. نرخ طلا متغیر بوده و باید با توجه به نرخ لحظهای، قیمت طلای دست دوم را محاسبه کرد.

* وزن طلای دست دوم

همانند سایر مصنوعات طلا مانند طلای نو، طلای آب شده، شمش و ...، وزن طلای کارکرده نیز در هنگام محاسبه قیمت آن، یکی از مولفههای اصلی به شمار میرود. 

* عیار طلای دست دوم

همانطور که میدانید عیار همان میزان خلوص طلا است. هرچقدر عیار طلای کارکرده بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. 

* سود فروشنده

در زمان محاسبه قیمت طلا کارکرده، سود فروشنده نیز تاثیرگذار است. مانند هر صنف و کسب و کار دیگری، طلا فروشان نیز از خرید و فروش طلا مقداری سود کسب میکنند. 

* وضعیت طلای دست دوم

سلامت قطعه طلای کارکرده مورد نظر در تعیین قیمت آن تاثیر دارد. طلایی که خیلی کهنه و فرسوده است یا آسیبهایی مانند شکستگی و ... داشته باشد، قطعا ارزش کمتری دارد.

* طرح و مدل طلای دست دوم

اگر طلای کارکرده از مدل و طرح خاصی برخوردار باشد، در زمان محاسبه قیمت، این ویژگی را لحاظ میکنند. طلاهای منحصربفرد از قیمت بیشتری نسبت به طلاهای ساده و معمولی برخوردارند. 


متعلقات طلای دست دوم

محاسبه قیمت طلاهای کارکردهای که دارای متعلقاتی مانند سنگها و نگینهای مختلف هستند، متفاو.ت از طلاهای بدون متعلقات است. 

* برند طلای دست دوم

در برخی از موارد برند تولید کننده طلا، در محاسبه قیمت آن تاثیر گذار است. طلا و جواهرات دست دومی که توسط برندهای مشهور ساخته شدهاند، نسبت به طلاهای رایج از برندهای ناشناخته، قیمت بیشتری دارند.


محاسبه قیمت خرید طلای دست دوم

آگاهی از نحوه محاسبه قیمت خرید طلای دست دوم به شما کمک میکند تا با اطمینان بیشتری خرید طلای مد نظر را انجام دهید. در واقع شما با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، خیالتان از بابت پرداخت مبلغی منصفانه جهت خرید طلای کارکرده راحت است. 

قیمت طلای دست دوم در زمان خرید فقط با احتساب وزن و عیار طلا و سود فروشنده مشخص میشود. برای بدست آوردن قیمت خرید طلای کارکرده از فرمول زیر استفاده میگردد

سود طلافروش + قیمت یک گرم طلای 18 عیار x وزن طلا = قیمت طلای دست دوم


مقدار سود طلا فروش

نرخ سود طلافروش معمولا بین 3 الی 7 درصد است. یعنی قیمت به روز یک گرم طلای 18 عیار یا همان 750 در مقدار وزن طلای کارکرده ضرب شده و 7 درصد از مبلغ بدست آمده به عنوان سود در نظر گرفته میشود. 

برای مثال وزن یک قطعه طلای کارکرده 10 گرم و نرخ لحظهای قیمت یک گرم طلای 18 عیار، 3.300.000 تومان است؛ اگر مقدار سود 7 درصد باشد، قیمت نهایی طلا 35.310.000 خواهد بود. ( 7 درصد 33.000.000 تومان برابر است با 2.310.000 تومان)

سود طلافروش + قیمت یک گرم طلای 18 عیار x وزن طلا = قیمت طلای دست دوم

   7%    +      3.300.000      x  10   =    35.310.000  


محاسبه قیمت فروش طلای دست دوم

اگر قصد دارید طلاهای قدیمی و کارکرده خود را بفروشید، باید به نکاتی توجه کنید. نحوه محاسبه قیمت فروش طلای دست دوم با قیمت خرید آن متفاوت است. معمولا طلافروشان طلای کارکرده شما را با عیار پایینتر از عیار واقعی آن در نظر میگیرند. 

برای مثال اگر عیار طلای شما 750 یا همان 18 باشد، در زمان فروش آن، طلا فروشان عیار 740 را محاسبه میکنند. علاوه بر این، در صورتی که طلا و جواهرات شما دارای سنگ و نگینی باشد، ابتدا آن را جدا میکنند. در واقع در زمان فروش طلای کارکرده، تمام متعلقات آن جدا شده و فقط وزن قطعه طلا به صورت خالص محاسبه میشود. 

فرمول زیر برای محاسبه قیمت طلای دست دوم در زمان فروش به کار میرود:


از کجا طلای دست دوم بخریم؟

برای خرید طلای کارکرده جهت سرمایه گذاری، میتوانید به طلافروشیهای مختلف هر شهر مراجعه کنید. اما اگر به دنبال خریدی مطمئن و راحت هستید، توصیه میکنیم به صورت اینترنتی طلا بخرید. سایت طلاسی به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های خرید و فروش آنلاین طلا، بستر مناسبی را برای شما فراهم میکند. با کمک طلاسی میتوانید خرید آنلاین طلا بدون اجرت را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید. 


سوالات متداول

1- قیمت خرید طلای دست دوم چگونه محاسبه می شود؟

 قیمت خرید طلای کارکرده برابر است با سود طلافروش + قیمت یک گرم طلای 18 عیار x وزن طلا. 

2- عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلای دست دوم کدامند؟

از مهمترین عوامل موثر در محاسبه قیمت طلا دست دوم می توان به عیار طلا، وزن طلا، برند طلا، وضعیت سلامت و ظاهر طلا، قیمت لحظه ای طلا در بازار، سود فروشنده، متعلقات طلا و طرح و مدل طلا اشاره کرد.

3- چرا قیمت طلای دست دوم از طلای نو کمتر است؟

قیمت طلا با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، اجرت ساخت یا همان کارمزد و سود فروشنده تعیین می شود. اما برای طلای دست دوم، مالیات و اجرت را در نظر نمی گیرند. قیمت طلا کتارکرده برابر است با وزن طلا ضربدر قیمت لحظه ای یک گرم طلای 18 عیار به اضافه سود فروشنده (3 الی 7 درصد).

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها