آربیتراژ طلا چیست؟ بررسی کاربرد آن در معاملات بازار طلا

آربیتراژ طلا چیست؟ بررسی کاربرد آن در معاملات بازار طلا
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.38 - (8 امتیاز)
فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید در دنیای اقتصاد و سرمایه گذاری اصطلاحات زیادی وجود دارد که احتمالا تا کنون نام برخی از آن‌ها را شنیده‌اید. حال یکی از این اصطلاحات آربیتراژ است که این روزها در بازار طلا نیز بسیار به گوش میخورد. آربیتراژ در واقع یکی از مفاهیم علم اقتصاد بوده که در دو دهه اخیر به بازار معاملات طلا ورود کرده است.

حال مفهوم آربیتراژ چیست؟ چه کاربردی در خرید و فروش آنلاین طلا دارد؟ در این مطلب شما را با این اصطلاح رایج و کاربردی در معاملات طلا بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه با طلاسی همراه باشید.

آربیتراژ طلا چیست؟

آربیتراژ یک اصطلاح رایج میان معامله گران بازار طلا است که کاربردهای بسیار زیادی دارد. در واقع آربیتراژ به معنای کسب سود از تفاوت قیمت یک کالای یکسان در موقعیت‌های مکانی یا زمانی مختلف است.

 حال این کالا می‌تواند طلا باشد یا ارز دیجیتال و دلار و ... اما چون بازار طلا هرساله نوسانات زیادی را تجربه می‌کند، آربیتراژ طلا بسیار رایج‌تر است.

آربیتراژ گر طلا کیست؟

آربیتراژگر طلا به تریدرها و معامله گران حرفه‌ای بازار طلا گفته می‌شود که سعی می‌کنند با تفاوت قیمت این فلز به سودآوری بالایی برسند. این افراد معمولا دانش و تجربه زیادی در حوزه اقتصاد و طلا داشته و از فرصت‌های آربیتراژ طلا به خوبی استفاده می‌کنند. آربیتراژ گرها در اکثر مواقع برای کسب سود از این روش وارد معاملات بسیار پیچیده‌ای می‌شوند. اما اگر به شیوه اصولی عمل کرده باشند، در پایان به سود بالایی دست پیدا خواهند کرد.

آربیتراژ طلا از کجا آمد؟ بررسی تاریخچه آن

از فرانسه! آربیتراژ در واقع کلمه‌ای فرانسوی است که معنای داوری و قضاوت را دارد. خب حالا این چه ربطی به بازار طلا دارد؟ بله در ابتدا این کلمه به معنای داوری بود و با این مفهوم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 اما بعدها چندین اقتصاد دان از این کلمه به معنای( کسب سود از تفاوت قیمت کالاها) در کتاب‌های خود استفاده کردند. در نهایت این اطلاح به بازار طلا نیز وارد شده و به دست راست معامله گران طلا تبدیل گردیده است.

معرفی ۳ روش عالی برای کسب سود از آربیتراژ طلا

اما چگونه از آربیتراژ در خرید و فروش طلا استفاده کنیم؟ خیلی راحت، با کمک روش‌های سودآور زیر:

۱_ سودآوری از تفاوت قیمت زمانی

اولین روش کسب سود از تفاوت قیمت زمانی است. مثلا فرض کنید شما یک معامله گر طلا هستید و می‌دانید که قیمت این فلز قرار است در ابتدای تابستان کاهش یابد. حال شما فرصت را غنیمت شمرده و اقدام به خرید طلا می‌کنید. سپس در اواخر تابستان که قیمت‌ها افزایش می‌یابد طلای خود را به فروش رسانده و به سود می‌رسید. این می‌شود یک آربیتراژ حرفه‌ای مبتنی بر تفاوت زمانی!

۲_ سودآوری از تفاوت مکانی

یکی دیگر از روش‌های آربیتراژ طلا کسب سود از تفاوت‌های مکانی است. مثلا در هند طلا به وفور یافت می‌شود و طبق گفته‌ها قیمت کمتری دارد. حال شما به عنوان یک معامله گر باید طلا را از هند خریده و در کشورهایی که قیمت آن بالاتر است به فروش برسانید تا به سود برسید. این هم می‌شود یک آربیتراژ مبتنی بر موقعیت مکانی!

۳_ آربیتراژ مثلثی

اما آربیتراژ مثلثی آنقدر پیچیده است که نمی‌توان مفهوم آن را به سادگی شرح داد. در این روش معامله گر کالایی را با کالای دوم و کالای دوم را با کالای سوم معامله می‌کند. این روش در بازار طلا آنقدر تکرار می‌شود تا آربیتراژ گر به سود برسد.

بهترین نوع طلا در ایران برای آربیتراژ چیست؟

برای آربیتراژ طلا در ایران باید طلای مناسبی را انتخاب کنید. چون قطعا هر نوع طلا برای این نوع معامله گری مناسب نیست. پیشنهاد ما این است که برای این کار طلای آب شده و سکه را انتخاب کنید. چون در درجه اول سکه نوسانات قیمت زیادی داشته و برای آربیتراژ مبتنی بر تفاوت زمانی بسیار مناسب خواهد بود. طلای آب شده نیز اگر به صورت عمده خریداری شود می‌توان با آربیتراژ آن در موقعیت های مکانی مختلف به سود بسیار بالایی رسید. برای خرید طلای خام و آب شده بدون اجرت به مجموعه معتبر طلاسی مراجعه نمایید.

سخن آخر

طلاسی این بار نیز به همراه شما عزیزان به معرفی بهترین روش‌های آربیتراژ طلا پرداخت. در آخر باید گفت که آربیتراژ فقط و فقط مختص افراد تحلیل گر و حرفه‌ای است. پس اگر در بازار طلا تازه کار هستید، حتما پیش از ورود به حوزه آربیتراژ دانش و تجربه کافی را کسب نمایید.

برای خرید آنلاین انواع طلای آب شده همین حالا با طلاسی تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

  • آربیتراژ فقط در بازار طلا کاربرد دارد؟

خیر، آربیتراژ در حوزه‌های مختلفی مثل ارز دیجیتال، خودرو و ... کاربرد خواهد داشت.

  • درصد ضرر و زیان در روش آربیتراژ چقدر است؟

این مسئله کاملا بستگی به میزان تخصص و مهارت شما دارد و درصد آن در هر معامله‌ای متفاوت خواهد بود.

  • چگونه یک آربیتراژگر طلای حرفه‌ای شویم؟

برای این مسئله باید به خوبی آموزش دیده و سال‌ها تجربه کسب کنید.

 

 

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها