تفاوت طلای زینتی و آب شده

تفاوت طلای زینتی و آب شده
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.41 - (7 امتیاز)

پادشاهان یونان باستان طلا را برای تزیین قصرها استفاده میکردند و حتی آن را به شکل سیم های نازک تبدیل میکردند و با دوختن آن بر روی لباسها و پرده های قصر، علاوه بر ذخیره طلا، از آن برای زینت، تفاخر و فخر فروشی نیز استفاده میکردند. اما در هنگام جنگ مجدداً آن طلا ها را ذوب کرده و برای کاربردهای دیگر به سربازان خود میدادند. میخواهیم به عنوان یک راه برای حفظ دارایی های خود به ذخیره طلا، روش های بدست آوردن طلا و تفاوت های طلای زینتی و طلای آب (ذوب) شده بپردازیم. اما در ابتدا بیایید بدانیم که چرا باید طلا ذخیره کنیم.

لباس طلا

چرا باید طلا ذخیره کنیم؟

در بسیاری از کشورهای جهان طلا پشتوانه پول است. در اصل پول کاغذی یا همان اسکناس ارزش خود را از طلا میگیرد، دولت ها و حکومت ها در سرتاسر جهان ذخایر بزرگی از طلا دارند تا در زمان رکود اقتصادی بتوانند با فروش طلا از فروپاشی ارزش پول خود جلوگیری کنند. میدانیم که امروزه خیلی از مردم جهان برای حفظ ارزش پول خود فارغ از دولت ها و حکومت ها طلا ذخیره میکنند. در اصل در همه جای دنیا و فارغ از کشور محل زندگی، مردم طلا را به عنوان سرمایه پایدار پس انداز میکنند. باید بدانیم که دلایل ذخیره طلا به عنوان پشتوانه پول صرفا مربوط به جغرافیای سیاسی نیست و عدم وجود آگاهی کافی از راه های کسب درآمد و ایجاد ارزش افزوده یکی از دلایل تمایل مردم به خرید و پس انداز طلا است. فارغ از دلیل و انگیزه شما در مورد ذخیره طلا، یک حقیقت وجود دارد وآن این است که طلا کم ریسک ترین روش سرمایه گذاری وحفظ ارزش پول است. چون طلا، خود مستقل از پول دارای ارزش است. اما آیا ارزش طلا با بهایی که برای آن پرداخت میکنیم یکسان است، آیا می توان همه انواع طلا را ذخیره کرد.

شمش طلا

انواع طلا و روشهای بدست آوردن آن

برای انواع طلا دو معنی وجود دارد، یک معنی از انواع طلا مانند طلای زینتی، دست دوم، آب شده، شمش و سکه است که به عنوان یک عنصر، یا یک ماده فیزیکی دارای ارزش و بهای یکسانی هستند. اما در موقع خرید، شما برای آنها بهای متفاوتی پرداخت میکنید.

معنی دیگری از انواع طلا، اعتبار و اصالت روش های بدست آوردن آن از نظر اقتصادی است. شاید پرسودترین روش برای بدست آوردن طلا، استخراج آن از معادن طلای آفریقا باشد. استحصال طلا از زباله های الکترونیک، نیز یک روش جدید بدست آوردن طلا است. اما این طلا ها را مردم عادی نمی توانند بخرند. طلا از هر کجای جهان و با هر روشی که بدست آمده باشد، خرید و فروش آن قوانین خاصی دارد که به  آن طلا اعتبار میدهد. طلا های مشکوک مانند طلاهای دزدی ارزش کمتری از بهای فلز آن دارند که توسط مال خرها و باندهای مافیایی و برخی کشورها خرید وفروش میشوند. طلای با اصالت دارای فاکتور خرید یا شماره سریال معتبر است.

 

گردنبد طلا
انگشتر و دست بند طلا

طلای تزئینی یا زینتی:

منظور از طلای زینتی  یک اثر یا کالای هنری که صرف نظر از متریال(ماده) به کار رفته درآن، ارزش هنری مستقلی دارد، نیست. این اشیاء هنری، طلاهای ظریفی هستند که زمان زیادی صرف شکل دهی و پرداخت آنها شده است و  در موقع خرید، برای آنها باید مبلغ بیشتری هزینه کنید. اگر بخواهید این طلاها را به طلا فروشی بفروشید،آن را به عنوان طلای دست دوم یا کارکرده خریداری میکنند و تنها بهای فلز آن را پرداخت میکنند که واضح است برای سرمایه گذاری، این روش چندان سود ده نیستند. همانطور که درمقدمه بحث اشاره کردیم هدف از خرید طلای زینتی علاوه برسرمایه گذاری، تفاخر و زیبایی است. بیشتر کسانی که طلای زینتی خریداری میکنند اقدام به خرید طلاهایی میکنند که هرچند نو هستند و فروشنده اجرت ساخت آن را دریافت میکند اما ظرافت زیادی در ساخت آنها به کارنرقته است. این طلاها معمولاً فاقد سنگهای زینتی هستند واجرت ساخت بسیار کمتری در مقایسه با گروه اول دارند، این طلا ها زیبا، درخشنده و براق هستند و  در ضمن کمی زمخت تر هستند یعنی به آسانی نمی شکنند، این طلاهای زینتی در شکل ها و رنگ های متنوع در بازار یافت میشوند. در موقع خرید همهء اقسام از طلای زینتی شما علاوه بر بهای وزن فلز آن، مالیات بر ارزش افزوده، سود طلا فروش و اجرت ساخت را پرداخت میکنید. شایان ذکر است که قبل از سال 1402 در موقع خرید طلا، مالیات بر ارزش افزوده را به نسبت قیمت کل طلا پرداخت می کردید. طبق قانون جدید این مبلغ را تنها برای اجرت ساخت طلا و سود طلافروشی پرداخت میکنید.

طلای دست دوم:

طلای دست دوم، همان طلای زینتی است که یک سال یا بیشتر از عمر آن سپری شده است. این گروه از طلاها دیگر درخشندگی و زیبایی گروه اول ندارند، حتی ممکن است در برخی قسمت ها دچار ساییدگی یا شکستگی های جوش شده باشند. این طلا ها در گذشته های دور توسط طلا فروشان خریداری میشد تا دوباره ذوب شوند، اما با افزایش قیمت طلای زینتی در بازار و کاهش قدرت خرید، مردم عادی نیز متقاضی خرید آنها شدند تا هم آنها را بپوشند و هم سرمایه خودشان را از کاهش قیمت پول حفظ کنند. طلافروشان، قیمت این طلا ها در موقع خرید با عیار کمتر محاسبه میکنند، اما پس از کمی پرداخت و جلا، در موقع فروش، آن را به قیمت عیار واقعی به اضافه مالیات برارزش افزوده و سود ـ در حدود 7% ـ به فروش می رسانند. البته  اخذ مبالغ اضافه یعنی سود و مالیات و هر مبلغ دیگری برای فروش طلای دست دوم به جز ارزش فلز آن غیرقانونی است. اگر یک آشنا یا فامیل طلافروش ندارید خرید طلای دست دوم ریسک بالایی دارد چون ممکن است عیار طلا خیلی کم باشد یا به عبارت دیگر تقلبی باشد. به همین جهت اقبال جامعه به سمت طلای آب (ذوب) شده افزایش یافته است.

طلای دست دوم و شکسته

طلای آب (ذوب) شده:

بازارطلای ذوب شده اصلی ترین رقیب بازار شمش طلا و سکه در ایران است. چرا؟ چون سکه دارای حباب است و با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن بفروش میرسد. چنانچه یک روزی روزگاری ، بنا به هردلیلی این حباب قیمتی از بین برود، خریداران سکه دچار زیان خواهند شد، اما خریداران طلای ذوب چنین زیانی را نخواهند کرد، زیرا آنها به جز بهای فلز مبلغ اندکی  در حدود 2% قیمت وزن فلز را برای ذوب و ری گیری طلای آب شده پرداخت میکنند. ری گیری عملی است که در حین محک یا آزمایش عیار طلا انجام میشود و در اینجا به آن پرداخته نخواهد شد.

طلای آب شده

طلای آب شده دارای مزیت های دیگری نیز است. از آن جمله اینکه میتوانید به هر اندازه ای که میخواهید طلای آب شده بخرید یعنی به هر اندازه ای که پول دارید. ضمناً مالیات و اجرت ضرب سکه و شمش را پرداخت نمیکنید. در برابر این مزیت ها باید مراقب باشید تا طلای آب شده تقلبی نباشد، چون اصطلاحاً دستتان به هیچ کجا بند نخواهد بود. هر قطعه طلای آب شده دارای انگ است، انگ همان نام آزمایشگاه ری گیری طلا است و شامل عددی است که بروی قطعه طلا حک میشود و قابلیت استعلام آنلاین از reygiri.com دارد. برای اینکه مشکلی در هنگام فروش نداشته باشید از طلا فروشی های معتبری خرید کنید که علاوه بر مجوز، مهر و امضا، تمام جزئیات طلای آبشده که شامل انگ، نام آزمایشگاهی که ری گیری را انجام داده، عیار طلای آب شده و قیمت کل و قیمت روز طلا در واحد گرم در آن فاکتور ثبت شده باشد.

فاکتور طلای آب شده
نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

1 دیدگاه

  • دیدگاه حامد نسبت به مقالهحامد
    تاریخ انتشار مقاله۰۸ آبان ۱۴۰۲

    بسیار مطلب خوبی بود

محبوب ترین ها