تفاوت طلای زینتی و آب شده

تفاوت طلای زینتی و آب شده
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.36 - (8 امتیاز)

تفاوت طلای آبشده و زینتی

امروزه، خرید طلا یکی از مطمن‌ترین و سودمندترین روش‌های سرمایه گذاری مالی در کشور به ‌شمار می رود. همانطور که می‎دانید طلا در بازار انواع مختلفی مانند طلای آب شده، سکه، طلای زینتی و ... دارد. تقریبا بیشتر افراد عادی هنگام خرید آنلاین طلا و سرمایه گذاری دچار تردید می‌شوند زیرا نمی‌دانند بین سکه، طلای آب شده و طلای زینتی کدام را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایند.

به همین دلیل در این محتوا قصد داریم تفاوت‌های اصلی طلای آب شده و زینتی را بررسی کنیم تا شما خواننده گرامی با آگاهی بیشتری نوع مناسب طلا را خریداری نمایید.

 

طلای آب شده چه تفاوتی با طلای زینتی دارد؟

برای اینکه فرق طلای آب شده و طلای زینتب را از نظر خرید و سرمایه گذاری بدانید، بهتر است ابتدا درک درستی از این دو نوع طلا داشته باشید.

 

طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده ماده اولیه کارگاه های طلاسازی است و از ذوب کردن طلاهای دست دوم و شکسته ساخته می‌شود. این نوع طلا در قالب های مستطیل شکل در بازار موجود هستند.

از مهم ترین مشخصات طلای آب شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·      عدم اجرت ساخت

·      معافیت مالیات بر ارزش افزوده

·      ثابت بودن عیار در معاملات طلا

·      نداشتن حباب قیمتی

·      عدم وجود سود 7% طلافروش در معاملات آب شده

 

طلای زینتی چیست؟

طلای زینتی، همانطور که از نامش پیداست، به عنوان زینت برای خانم‌ها و آقایان استفاده می‌شود. این نوع طلا در ویترین مغازه‌های طلافروشی‌ به صورت انگشتر، دستبند، گردنبند، گوشواره، پلاک و بسیاری از اشکال دیگرعرضه می‌شود و در بیشتر موارد نو هستند. در ساخت برخی از مدل های طلاهای زینتی از جواهرات و سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه، الماس و ... استفاده می‌شود. در این موارد، وزن نگین ها به هنگام خرید طلای زینتی محاسبه می‌شود. این در حالی است که به هنگام فروش، وزن جواهر و نگین کسر خواهد شد!

 

تفاوت خرید طلای آب شده و طلای زینتی

در این قسمت، طلای آب شده را از چندین جهت با طلای زینتی مقایسه کرده ایم.

اجرت ساخت

اجرت ساخت یکی از مهم ترین فاکتورها به هنگام خرید طلا است. همانطور که در بالا اشاره شد، خرید طلای آب شده اجرت ساخت ندارد و نیز معاف از معالیات ارزش افزوده می‌باشد. در حقیقت، عملیات ساختی بر روی طلای آب شده انجام نشده است. به همین دلیل، این نوع طلا برای سرمایه گذاری گزینه هوشمندانه‌تری به نظر می‌رسد.

2-خلوص و ارزش

منظور از خلوص طلا ارزش آن در طول زمان است. طلای آب 18 عیار است یعنی از خلوص بالایی 70% برخوردار می‌باشد. بنابراین کمتر در معرض کاهش ارزش قرار می‌گیرد. در مقابل، طلای زینتی معمولا خلوص کمتری دارد که باعث می‌شود ارزش آن ها کمتر حفظ شود.

3-مقاومت در برابر خورندگی

همانطور که گفته شد، طلای آب شده 18 عیار است. این نوع طلا از آلیاژ ویژه ای ساخته شده است که در برابر خورندگی مقاومت بالایی دارد. این ویژگی مانع کاهش ارزش فلز در طول زمان می‌شود. در حالیکه، طلای زینتی نسبت به طلای آب شده، از مقاومت کمتری در برابر خورندگی و ضربه برخوردار است و به مرور زمان ممکن است ارزش خود را از دست بدهد. دانستن این موضوع نقش مهمی در خرید نوع مناسب طلا به عنوان سرمایه گذاری خواهد داشت.

4-قابلیت نقد شوندگی

قابلیت نقدشوندگی یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی طلای آب شده با زینتی است. طلای آب شده به دلیل خلوص و استانداردهای بین المللی که دارد، به راحتی و بدون هیچ محدودیتی زمانی و مکانی در بازار معامله می‌شود. بنابراین، سرمایه گذار می‌تواند هر زمان که نیاز به نقدینگی داشت، آن را به فروش رساند. طلای زینتی، در مقابل، ممکن است به دلیل طراحی خاصی که دارد یا خلوص کمتر، چندان مورد توجه خریداران طلا قرار نگیرند و فروش این نوع طلا به آسانی طلای آب شده نیست.

طلای آب شده بخریم یا طلای زینتی؟

"طلای آب شده بخریم یا زینتی؟" این سوالی است که اکثر کاربران از ما می‌پرسند. در پاسخ به این سوال باید گفت تصمیم گیری درباره این موضوع تا حد زیادی به انتظارات شما از خرید طلا و نحوه استفاده شما از این فلز ارزشمند بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر خانم هستید، خرید طلای زینتی برای سرمایه گذاری نیز می‌تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد زیرا با خرید این نوع طلا هم می‌توانید از طلا در استایل خود استفاده کنید و از پوشیدن آن لذت ببرید و هم نوعی پس انداز برای شما باشد.

با این حال، اگر قصد شما از خرید طلا صرفا سرمایه گذاری مالی است، خرید طلای آب شده با توجه به مواردی که در بالا بررسی شد، گزینه مناسب تری خواهد بود.

 

مطمئن ترین روش خرید طلای آب شده

امروزه به دلیل مشغله کاری افراد، خرید آنلاین طلای آب شده، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. در خرید آنلاین طلا شما می توانید در لحظه ای که فکر می کنید قیمت بهتر است، طلای آب شده را از سایت‌های معتبر معامله طلا مانند وب سایت طلاسی، خریداری کنید یا به فروش برسانید.

با خرید اینترنتی طلا از وب سایت طلاسی از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

·      با هر میزان بودجه و سرمایه ای که دارید، می‌توانید طلا بخرید

·      خرید طلا از طلاسی هیچ محدودیت زمانی و مکانی ندارد.

·      در طلاسی 24 ساعته و 7 روز هفته (حتی روزهای تعطیل) نیز می‌توانید معامله طلا داشته باشید.

·      تمام معاملات طلا در وب سایت طلاسی به صورت قانونی و با حساب‌های بانکی معتبر انجام می شود. شما در واقع، برای هر طلایی که از طلاسی دریافت می‌کنید، فاکتور معتبر دریافت خواهید کرد.

·      طلای خریداری شده از طلاسی را می تواند به اشکال مختلف مانند طلای آب شده، سکه و ... در پنل کاربری خود نگه دارید و در لحظه به فروش برسانید.

کلام آخر

در این محتوا، طلای آب شده را از جنبه‌های مختلف با طلای زینتی مقایسه کردیم. خرید طلای زینتی علاوه بر اینکه قابلیت استفاده دارد، می تواند در دراز مدت، یک پشتوانه خوب مالی برای فرد به شما رود. با این حال، طلای آب شده به دلیل اینکه قیمت آن به نسبت خلوص و مزایایی که دارد، مناسب تر است، برای سرمایه گذاری عالی است.

به یاد داشته باشید که خرید طلا، چه به صورت فیزیکی و چه به صورت آنلاین، باید از خریدارن معتبر صورت گیرد تا احتمال سوء استفاده افراد کلاهبردار به حداقل برسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

لباس طلا

چرا باید طلا ذخیره کنیم؟

در بسیاری از کشورهای جهان طلا پشتوانه پول است. در اصل پول کاغذی یا همان اسکناس ارزش خود را از طلا میگیرد، دولت ها و حکومت ها در سرتاسر جهان ذخایر بزرگی از طلا دارند تا در زمان رکود اقتصادی بتوانند با فروش طلا از فروپاشی ارزش پول خود جلوگیری کنند. میدانیم که امروزه خیلی از مردم جهان برای حفظ ارزش پول خود فارغ از دولت ها و حکومت ها طلا ذخیره میکنند. در اصل در همه جای دنیا و فارغ از کشور محل زندگی، مردم طلا را به عنوان سرمایه پایدار پس انداز میکنند. باید بدانیم که دلایل ذخیره طلا به عنوان پشتوانه پول صرفا مربوط به جغرافیای سیاسی نیست و عدم وجود آگاهی کافی از راه های کسب درآمد و ایجاد ارزش افزوده یکی از دلایل تمایل مردم به خرید و پس انداز طلا است. فارغ از دلیل و انگیزه شما در مورد ذخیره طلا، یک حقیقت وجود دارد وآن این است که طلا کم ریسک ترین روش سرمایه گذاری وحفظ ارزش پول است. چون طلا، خود مستقل از پول دارای ارزش است. اما آیا ارزش طلا با بهایی که برای آن پرداخت میکنیم یکسان است، آیا می توان همه انواع طلا را ذخیره کرد.

شمش طلا

انواع طلا و روشهای بدست آوردن آن

برای انواع طلا دو معنی وجود دارد، یک معنی از انواع طلا مانند طلای زینتی، دست دوم، آب شده، شمش و سکه است که به عنوان یک عنصر، یا یک ماده فیزیکی دارای ارزش و بهای یکسانی هستند. اما در موقع خرید، شما برای آنها بهای متفاوتی پرداخت میکنید.

معنی دیگری از انواع طلا، اعتبار و اصالت روش های بدست آوردن آن از نظر اقتصادی است. شاید پرسودترین روش برای بدست آوردن طلا، استخراج آن از معادن طلای آفریقا باشد. استحصال طلا از زباله های الکترونیک، نیز یک روش جدید بدست آوردن طلا است. اما این طلا ها را مردم عادی نمی توانند بخرند. طلا از هر کجای جهان و با هر روشی که بدست آمده باشد، خرید و فروش آن قوانین خاصی دارد که به  آن طلا اعتبار میدهد. طلا های مشکوک مانند طلاهای دزدی ارزش کمتری از بهای فلز آن دارند که توسط مال خرها و باندهای مافیایی و برخی کشورها خرید وفروش میشوند. طلای با اصالت دارای فاکتور خرید یا شماره سریال معتبر است.

 

گردنبد طلا
انگشتر و دست بند طلا

طلای تزئینی یا زینتی:

منظور از طلای زینتی  یک اثر یا کالای هنری که صرف نظر از متریال(ماده) به کار رفته درآن، ارزش هنری مستقلی دارد، نیست. این اشیاء هنری، طلاهای ظریفی هستند که زمان زیادی صرف شکل دهی و پرداخت آنها شده است و  در موقع خرید، برای آنها باید مبلغ بیشتری هزینه کنید. اگر بخواهید این طلاها را به طلا فروشی بفروشید،آن را به عنوان طلای دست دوم یا کارکرده خریداری میکنند و تنها بهای فلز آن را پرداخت میکنند که واضح است برای سرمایه گذاری، این روش چندان سود ده نیستند. همانطور که درمقدمه بحث اشاره کردیم هدف از خرید طلای زینتی علاوه برسرمایه گذاری، تفاخر و زیبایی است. بیشتر کسانی که طلای زینتی خریداری میکنند اقدام به خرید طلاهایی میکنند که هرچند نو هستند و فروشنده اجرت ساخت آن را دریافت میکند اما ظرافت زیادی در ساخت آنها به کارنرقته است. این طلاها معمولاً فاقد سنگهای زینتی هستند واجرت ساخت بسیار کمتری در مقایسه با گروه اول دارند، این طلا ها زیبا، درخشنده و براق هستند و  در ضمن کمی زمخت تر هستند یعنی به آسانی نمی شکنند، این طلاهای زینتی در شکل ها و رنگ های متنوع در بازار یافت میشوند. در موقع خرید همهء اقسام از طلای زینتی شما علاوه بر بهای وزن فلز آن، مالیات بر ارزش افزوده، سود طلا فروش و اجرت ساخت را پرداخت میکنید. شایان ذکر است که قبل از سال 1402 در موقع خرید طلا، مالیات بر ارزش افزوده را به نسبت قیمت کل طلا پرداخت می کردید. طبق قانون جدید این مبلغ را تنها برای اجرت ساخت طلا و سود طلافروشی پرداخت میکنید.

طلای دست دوم:

طلای دست دوم، همان طلای زینتی است که یک سال یا بیشتر از عمر آن سپری شده است. این گروه از طلاها دیگر درخشندگی و زیبایی گروه اول ندارند، حتی ممکن است در برخی قسمت ها دچار ساییدگی یا شکستگی های جوش شده باشند. این طلا ها در گذشته های دور توسط طلا فروشان خریداری میشد تا دوباره ذوب شوند، اما با افزایش قیمت طلای زینتی در بازار و کاهش قدرت خرید، مردم عادی نیز متقاضی خرید آنها شدند تا هم آنها را بپوشند و هم سرمایه خودشان را از کاهش قیمت پول حفظ کنند. طلافروشان، قیمت این طلا ها در موقع خرید با عیار کمتر محاسبه میکنند، اما پس از کمی پرداخت و جلا، در موقع فروش، آن را به قیمت عیار واقعی به اضافه مالیات برارزش افزوده و سود ـ در حدود 7% ـ به فروش می رسانند. البته  اخذ مبالغ اضافه یعنی سود و مالیات و هر مبلغ دیگری برای فروش طلای دست دوم به جز ارزش فلز آن غیرقانونی است. اگر یک آشنا یا فامیل طلافروش ندارید خرید طلای دست دوم ریسک بالایی دارد چون ممکن است عیار طلا خیلی کم باشد یا به عبارت دیگر تقلبی باشد. به همین جهت اقبال جامعه به سمت طلای آب (ذوب) شده افزایش یافته است.

طلای دست دوم و شکسته

طلای آب (ذوب) شده:

بازارطلای ذوب شده اصلی ترین رقیب بازار شمش طلا و سکه در ایران است. چرا؟ چون سکه دارای حباب است و با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن بفروش میرسد. چنانچه یک روزی روزگاری ، بنا به هردلیلی این حباب قیمتی از بین برود، خریداران سکه دچار زیان خواهند شد، اما خریداران طلای ذوب چنین زیانی را نخواهند کرد، زیرا آنها به جز بهای فلز مبلغ اندکی  در حدود 2% قیمت وزن فلز را برای ذوب و ری گیری طلای آب شده پرداخت میکنند. ری گیری عملی است که در حین محک یا آزمایش عیار طلا انجام میشود و در اینجا به آن پرداخته نخواهد شد.

طلای آب شده

طلای آب شده دارای مزیت های دیگری نیز است. از آن جمله اینکه میتوانید به هر اندازه ای که میخواهید طلای آب شده بخرید یعنی به هر اندازه ای که پول دارید. ضمناً مالیات و اجرت ضرب سکه و شمش را پرداخت نمیکنید. در برابر این مزیت ها باید مراقب باشید تا طلای آب شده تقلبی نباشد، چون اصطلاحاً دستتان به هیچ کجا بند نخواهد بود. هر قطعه طلای آب شده دارای انگ است، انگ همان نام آزمایشگاه ری گیری طلا است و شامل عددی است که بروی قطعه طلا حک میشود و قابلیت استعلام آنلاین از reygiri.com دارد. برای اینکه مشکلی در هنگام فروش نداشته باشید از طلا فروشی های معتبری خرید کنید که علاوه بر مجوز، مهر و امضا، تمام جزئیات طلای آبشده که شامل انگ، نام آزمایشگاهی که ری گیری را انجام داده، عیار طلای آب شده و قیمت کل و قیمت روز طلا در واحد گرم در آن فاکتور ثبت شده باشد.

فاکتور طلای آب شده
نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

1 دیدگاه

  • دیدگاه حامد نسبت به مقالهحامد
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    بسیار مطلب خوبی بود

محبوب ترین ها