کدام صندوق طلا بهتر است؟ معیار‌های انتخاب بهترین صندوق طلا در بورس

کدام صندوق طلا بهتر است؟ معیار‌های انتخاب بهترین صندوق طلا در بورس
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.8 - (7 امتیاز)
فهرست مطالب

بهترین صندوق طلا 

روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری در بازار طلا وجود دارد که یکی از آنها خرید گواهی سپرده طلا از صندوق های سرمایه است. اما این سوال ذهن سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده است که بهترین صندوق طلا کدام است؟ 

داشتن اطلاعات کافی از صندوق سرمایه گذاری طلا و شناخت آن، میتواند کمک بزرگی به تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور کند. به همین خاطر در این مقاله از طلاسی قصد داریم معیارهای بهترین صندوق طلا را معرفی کنیم. پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


ویژگی های بهترین صندوق طلا

همانطور که میدانید صندوق طلا نوعی از صندوق های سرمایه گذاری در بورس است که به سپرده کلایی طلا مربوط میشود. خرید گواهی سپرده از صندوق سرمایه گذاری طلا یکی از بهترین راههای ورود به بازار طلا جهت حفظ ارزش داراییها و کسب سود به شمار میرود. 

صندوق های طلای متنوعی در بورس وجود دارند که در نوع استراتژی سرمایه گذاری، میزان بازدهی، ساختار و ... متفاوت از یکدیگر هستند. این تنوع به سرمایه گذاران فرصت میدهد تا براساس شرایط، نیاز و اهداف خود، مناسبترین صندوق را انتخاب کنند. اما از طرفی تعداد زیاد صندوق های طلا، چالش انتخاب بهترین صندوق را نیز به وجود میآورد. 


معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا

طبق قوانین و مقررات وضع شده از سوی سازمان بورس و ارواق بهادار کشور، صندوق های سرمایه گذاری طلا باید عملکرد خود را به صورت شفاف و منظم منتشر کنند. بدین ترتیب سرمایه گذاران میتوانند با بررسی وضعیت این صندوق ها، تحلیل گزارشها و با توجه به شرایط خود، بهترین صندوق طلا را انتخاب کنند. 

به طور کلی بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا از ویژگیهایی برخوردار است. اگر معیارهای مورد نظر در یک صندوق وجود داشته باشد، میتوانید آن را برای سرمایه گذاری در بازار طلا انتخاب و از خدماتش بهره مند شوید. 

* میزان بازدهی

یکی از مهمترین معیارهای انتخاب بهترین صندوق طلا، میزان بازدهی است. یک صندوق طلای خوب باید بازدهی مناسبی در بازههای زمانی مختلف سالانه، ماهانه و حتی روزانه داشته باشد. 

ثبات سودآوری در اثر بازدهی عالی به وجود میآید. بنابراین باید به سراغ صندوقی بروید که در طول مدت زمان معین، بازدهی مثبت و کارآمدی داشته باشد. برای بررسی میزان بازدهی صندوق طلا، کافی است شاخصهای مالی مختلف مانند نرخ بازده سالانه، نرخ بازده متوسط ماهانه، نرخ بازده روزانه و ... را مورد بررسی قرار دهید. 

* تعداد سرمایه گذاران

از دیگر فاکتورهایی که با توجه به آن باید صندوق طلا را انتخاب کرد، تعداد سرمایه گذاران است. یک صندوق طلای خوب، تعداد واحدهای سرمایه گذاری شده بالایی دارد. یعنی سرمایه گذاران زیادی این صندوق را برای فعالیت در بازار طلا انتخاب کردهاند. 

فعالیت گسترده و تعداد بالای واحدهای سرمایه، نشان میدهد که صندوق طلا از اعتبار بالایی برخوردار است. اعتماد مشتریان به این صندوق زیاد بوده و تقاضای بالایی برای سرمایه گذاری وجود دارد. 

* میزان سابقه

بهترین صندوق طلا از سابقه طولانی و درخشانی برخوردار است. هرچقدر تجربه و توانایی مدیریتی یک صندوق بیشتر باشد، میزان اعتبار آن نیز بالاتر میرود. اگر به دنبال بهترین صندوق سرمایه گذاری طلا هستید، به سراغ صندوقهایی بروید که با سابقه زیاد خود اعتماد مشتریان را کسب کردهاند. 

* ارزش خالص دارایی

دیگر معیار انتخاب بهترین صندوق طلا، میزان ارزش خالص دارایی است. با بررسی معیار NAV یا همان کل خالص ارزش دارایی، متوجه گستردگی و حجم بالای معاملات در صندوقها میشوید. 

هرچقدر این معیار بالاتر باشد، میزان سودهی صندوق طلا نیز بیشتر است. برای انتخاب صندوقی مناسب جهت سرمایه گذاری طلا در بورس، ابتدا باید قیمت تابلوی هر واحد صندوق را با قیمت NAV مقایسه کنید. اگر قیمت صندوق زیر ارزش ذاتی یا همان NAV باشد، گزینهای ایده آل محسوب میشود. 

* قیمت صدور و ابطال هر واحد

منظور از قیمت صدور هر واحد، مبلغی است که سرمایه گذار برای خرید باید به صندوق طلا پرداخت کند. قیمت ابطال نیز به معنای مبلغ تعیین شده برای فروش هر واحد است. این مبالغ بر اثر عوامل مختلف میتوانند تغییراتی داشته باشند. با در نظر گرفتن این دو فاکتور مهم و تحلیل ارزش صندوق، میتوانید بهترین صندوق سرمایه گذاری را پیدا کنید. 

* به روزرسانی منظم

از دیگر ویژگی های بهترین صندوق طلا میتوان به روزرسانی منظم را نام برد. یک صندوق سرمایه گذاری طلای خوب، تاریخ به روزسانی دقیق و منظمی دارد. این امر موجب میشود سرمایه گذاران بتوانند اطلاعات قیمتی درستی داشته باشند.

اطلاع از قیمتهای به روز این امکان را فراهم میکند تا سرمایه گذاران در بهترین زمان اقدام به خرید و فروش طلا کنند. در نتیجه سود مناسبی از سرمایه گذاری خود بدست میآورند. این فاکتور میزان ریسک در بازار را کاهش میدهد و درصد موفقیت را بالا میبرد. 

* ضامن نقد شوندگی

برخی از صندوق های طلا به مشتریان خود این تضمین را میدهند که معاملات واحدهای سرمایه گذاری در زمان سیل فروش یا سیل تقاضا امکان پذیر است. ضامن نقد شوندگی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا افراد میتوانند با استفاده از این قابلیت صندوق، در زمان نوسانات بازار، خرید و فروش طلا را انجام دهند. 


کدام صندوق طلا را انتخاب کنیم؟

صندوق های طلا مزایای زیادی مانند امکان سرمایه گذاری با هر میزان بودجه، عدم نیاز به نگهداری فیزیکی طلا، خرید و فروش راحت در هر زمان و مکان، تنوع بالا سرمایه گذاری، ریسک کم و ... را دارند. از طرفی درصد سود کم، نیاز به دانش و اطلاعات تخصصی، تاثیر پذیری کم از نوسانات و ... از معایب این صندوق محسوب میشوند.

حال با توجه به مزایا و معایب، ویژگیها، معیارهای انتخاب، میزان بودجه، هدف سرمایه گذاری و دیگر شرایط شما باید بهترین صندوق طلا را انتخاب کنید. صندوقی که بازدهی زیادی داشته باشد و از اعتبار بالایی در بین سرمایه گذاران به خاطر سابقه طولانی خود، برخوردار باشد، گزینهای مناسب است. صندوق طلای برتر صندوقی است که ضامن نقد شوندگی داشته باشد و به خاطر بالا بودن ارزش خالص داراییها، بزرگ و گسترده باشد. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم نکاتی را ارئه دهیم تا بتوانید با کمک آنها بهترین صندوق طلا را انتخاب کنید. با انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب، میتوانید در بازار طلا، به موفقیتهای خوبی دست پیدا کنید.

اگر قصد خرید طلا را دارید و میخواهید انواع طلا مانند طلای آب شده، طلای خام و بدون اجرت و ... را به صورت اینترنتی و آنلاین تهیه کنید، به طلاسی مراجعه کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، بستر مناسبی را جهت سرمایه گذاری در بازار طلا برای شما فراهم میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله