صندوق سرمایه گذاری طلا چیست و مزایا و معایب آن کدامند؟

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست و مزایا و معایب آن کدامند؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.59 - (8 امتیاز)

مزایا و معایب صندوق سرمایه گذاری طلا یکی از موضوعات مهم برای افرادی است که می خواهند یک سرمایه گذاری مطمئن انجام دهند. سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار از طریق صندوق طلا نیاز به دانش و تخصص و داشتن اطلاعات کامل در این حوزه است. در این مطلب از طلاسی قصد داریم به بررسی ویژگی های صندوق سرمایه طلا بپردازیم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری بگیرید. تا انتها همراه ما باشید.

 

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری وجود دارند که صندوق سرمایه گذاری طلا یکی از ابزارهای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازارهای مالی است. درواقع این صندوق امکان سرمایه گذاری در بازار طلا را بدون خرید فیزیکی این فلز گرانبها فراهم می کند. در این صندوق سرمایه گذاران اوراق مبتنی بر سکه و طلا را خریداری می کنند.

به عبارت دیگر در صندوق سرمایه گذاری طلا که به صورت ETF (قابل معامله در بورس) فعال است، حداقل 70 درصد و حداکثر 90 درصد دارایی ها برای خرید سکه و طلا صرف می شود. مابقی دارایی ها نیز به ارز، سپرده های بانکی، اوراق درآمد ثابت و ... اختصاص می یابد. به خاطر اینکه قیمت طلا با توجه به قیمت ارز و اونس جهانی تعیین می شود، سرمایه گذاری در این صندوق به نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار ارز و طلای جهانی به شمار می رود. در نتیجه سود حاصل از صندوق طلا کاملا به نرخ ارز و طلای جهانی بستگی دارد.

مزایا و معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

مانند دیگر روش های سرمایه گذاری در بازار، صندوق سرمایه طلا نیز دارای مزایا و معایب مختلفی است. برخی افراد به خاطر مزایا و ویژگی های مثبت این روش و با توجه به شرایط خود آن را بهترین گزینه برای سرمایه گذاری می دانند. اما کسانی هم هستند که معایب این روش آنها را از سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار طلا منصرف کرده و روی به خرید فیزیکی طلا مانند خرید سکه، طلای آب شده و ... می آورند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا

اگر به دنبال تبدیل کردن سرمایه نقدی به طلا برای کسب سود هستید، صندوق طلا به خاطر مزایای مختلف می تواند گزینه ای مناسب باشد. خرید و فروش سهام طلا در صندوق سرمایه مزیت های زیر را به همراه دارد:

* نقد شوندگی عالی

یکی از اصلی ترین مزایای صندوق سرمایه طلا، نقد شوندگی سریع و راحت است. شما می توانید در هر زمان سهام خود را به فروش گذاشته و وجه آن را دریافت کنید.

* خرید راحت

همانطور که می دانید جهت خرید فیزیکی طلا باید به صورت حضوری به بازار طلا مراجعه کنید. این امر با توجه به تعدد طلافروشی ها و نرخ های متفاوت ممکن است دشوار باشد. اما خرید طلا از صندوق سرمایه امری راحت محسوب می شود. شما می توانید در هر زمان و مکان اوراق مبتنی بر طلا را در بازار بورس خریداری کنید.

* امنیت در حفظ و نگهداری سرمایه

از دیگر مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا می توان به امن بودن آن اشاره کرد. خرید فیزیکی طلا نگهداری سخت آن را به همراه خواهد داشت و همیشه باید مراقب بود تا مورد سرقت قرار نگیرد. اما خرید واحد طلا در بازار سرمایه این نگرانی را به همراه نخواهد داشت.

* عدم مالیات و کارمزد ساخت

خرید طلا در صندق سرمایه بدون پرداخت هزینه مالیات و اجرت ساخت انجام می شود. در این روش دیگر نیاز نیست مانند خرید طلای نو یا سکه هزینه ای بابت این موارد پرداخت کنید. در نتیجه با بودجه ای مشابه مقدار بیشتری طلا را می توانید بخرید.

* عدم نیاز به سرمایه زیاد

برای سرمایه گذاری در صندوق طلا نیازی به سرمایه نقدی زیادی نیست. درواقع افراد با هر مقدار سرمایه می توانند در این بازار مالی سرمایه گذاری انجام دهند. نداشتن محدودیت سرمایه یکی از بارزترین مزیت های این روش سرمایه گذاری در بازار طلا محسوب می شود.

* ریسک سرمایه گذاری کم

صندوق های سرمایه گذاری طلا مدیران با دانش و حرفه ای دارند که می توانند میزان ریسک سرمایه گذاری شما را کاهش دهند. در زمان هایی که بازار طلا رونق دارد، مدیران دارایی ها را با درصد زیاد در سکه، شمش و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه گذاری می کنند تا سود لازم کسب شود. همچنین در زمان رکود بازار برای جلوگیری از ضرر و زیان، مدیران درصد سرمایه گذارای دارایی ها روی طلا را کم کرده و به سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت اختصاص می دهند.

* کاهش ریسک عدم اصالت کالا

خرید فیزیکی طلا ممکن است با عدم اصالت همراه باشد. روش های تقلب در طلا مانند ترکیب فلزات دیگر با طلای آب شده، پایین آوردن عیار و ... وجود دارد. اما در صندوق سرمایه دیگر این ریسک را نخواهید داشت زیرا با طلای فیزیکی سروکار ندارید.

معایب صندوق سرمایه گذاری طلا

آشنایی با معایب صندوق سرمایه گذاری به شما کمک بزرگی در مسیر برنامه ریزی بهتر جهت تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن می کند. صندوق سرمایه طلا در کنار مزیت های بسیار، معایبی نیز دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* سود پایین

درصد سود پایین یکی از اصلی ترین معایب سرمایه گذاری در صندوق طلا به شمار می رود. در مقایسه با دیگر روش های سرمایه گذاری در بازار طلا مانند خرید سکه، طلای آب شده، طلای دست دوم و ...، خرید سهام طلا سود کمتری دارد. زیرا نوسانات قیمتی آن کمتر از موارد دیگر است.

* عدم اطلاع از بازدهی اصلی

تمام امور سرمایه گذاری در صندوق سرمایه طلا به دست مدیران آن انجام می شود. بنابراین شما به عنوان سرمایه گذار از جزئیات اطلاع زیادی نخواهیدی داشت و از بازدهی اصلی بی اطلاع هستید.

* هزینه های مختلف

برای سرمایه گذاری در صندوق طلا باید هزینه های مانند هزینه نگهداری سرمایه، مدیریت، حفظ رابطه با سرمایه گذاران، کارمزد و ... را پرداخت کنید. قطعا سرمایه گذاری در بازار طلا از روش های دیگر و به صورت شخصی این هزینه ها را در پی نخواهد داشت.

* ریسک قیمتی

از آنجایی که قیمت طلا تحت تاثیر نرخ ارز، اونس جهانی، تورم، تقاضا و عرضه، اتفاقات سیاسی و ... است، سرمایه گذاری در اوراق طلا ریسک قیمتی دارد. گاهی اوقات ممکن است به خاطر این موارد نوسان قیمت به شکلی ناگهانی ارزش سرمایه شما را تغییر دهد.

 

صندوق سرمایه گذاری طلا مناسب چه کسانی است؟

صندوق سرمایه طلا بهترین گزینه برای افرادی است که دانش و اطلاعات کافی از بازارهای مالی ندارند. این افراد می توانند با تبدیل سرمایه نقدی خود به سهام طلا در بازار بورس، مدیریت آن را به افراد با دانش و تخصص و حرفه ای در این زمینه بسپارند.

افرادی که ریسک پذیری کمی دارند و به دنبال سرمایه گذاری موقت و دریافت سود زیاد نیستند، صندوق سرمایه انتخابی عالی برایشان محسوب می شود. این افراد می توانند از سرمایه خود در برابر تورم در طول زمان با این روش محافظت کنند.

 

سوالات متداول

1- مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا کدامند؟

از مهمترین و اصلی ترین مزایای صندوق سرمایه طلا می توان به نقد شوندگی عالی، خرید راحت، امنیت در حفظ و نگهداری سرمایه، عدم مالیات و کارمزد ساخت، عدم نیاز به سرمایه زیاد، ریسک سرمایه گذاری کم و کاهش ریسک عدم اصالت کالا اشاره کرد.

2- معایب صندوق سرمایه گذاری طلا کدامند؟

سود پایین، عدم اطلاع از بازدهی اصلی، هزینه های مختلف، ریسک قیمتی و ... معایب صندوق سرمایه طلا هستند که موجب شده افراد این روش را برای سرمایه گذاری انتخاب نکنند.

3- چگونه در صندوق طلا سرمایه گذاری کنیم؟

برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلا باید کد بورسی اوراق بهادار داشته باشید.

4- سود صندوق سرمایه طلا تضمینی است؟

سود این روش سرمایه گذاری با توجه به نوسان قیمت طلا و سکه متغیر است و نمی توان گفت سود تضمین شده ای دارد.

5- کارمزد صندوق سرمایه طلا چقدر است؟

کارمزد خرید و فروش در صندوق سرمایه گذاری طلا برابر با 0.00125 درصد از مبلغ کل معامله است.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله