طلای آب شده چیست؟ هرآنچه که باید قبل از خرید طلای آب شده بدانید

طلای آب شده چیست؟ هرآنچه که باید قبل از خرید طلای آب شده بدانید
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.36 - (14 امتیاز)
فهرست مطالب

خرید طلا در ایران به عنوان یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری شناخته می شود. امروزه افراد زیادی به خاطر نقد شوندگی خوب، حفظ ارزش پول، سودآوری، نداشتن اجرت و مالیات و ... خرید آنلاین طلای آب شده را انتخاب می کنند. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در بازار طلا مانند خرید سکه، طلای دست دوم، سهام طلا و ... وجود دارند که در این میان خرید طلای ذوب شده طرفداران خاص خود را دارد. در این مطلب از طلاسی قصد داریم به معرفی طلای آب شده، ویژگی ها و دلایل خرید آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

طلای آب شده

طلای آب شده طلایی است که از ذوب کردن طلاهای قدیمی و دست دوم مانند زیورآلات تزئینی کهنه و شمش طلا بدست می آید. این نوع طلا کاربردهای مختلفی دارد که می توان به فروش به عنوان سرمایه در بازار طلا اشاره کرد. همچنین طلاسازان از طلای ذوب شده برای ساخت دوباره زیورآلات و دیگر مصنوعات استفاده می کنند.

این نوع طلا شکل خاصی نداشته و می تواند به هر شکلی ساخته شود. معمولا طلای آب کرده را به شکل مکعب یا ورقه ها و مفتول‌هایی در می آورند تا حمل و نقل، نگهداری و استفاده از آنها آسان تر شود. رنگ طلای آب شده همیشه زرد نیست و ممکن است به خاطر وجود ناخالصی‌ها حتی بخش‌هایی از آن به رنگ سیاه، مسی یا سبز باشد.

 

عیار طلای آب شده

از آنجایی که همه نوع طلاهای دست دوم در یک زمان و با یکدیگر آب می شوند، نمی توان عیار طلای آب شده را عدد دقیقی اعلام کرد. طلای ذوب شده می تواند عیارهای مختلفی داشته باشد و دقیقا 18 یا 24 عیار به حساب نیاید.

درواقع طلاهای دست دوم به کارگاه های طلاسازی و ذوب طلا فرستاده می شوند، بدون تفکیک شدن ذوب می شوند. اگر این طلاها ازعیار بالا یا همان خلوص بیشتر برخوردار باشند، عیار طلای آب شده نیز بالاتر می رود. اما اگر عیار طلاهای مدنظر برای ذوب شدن کم باشد و درصد فلزات دیگر در این طلاها بیشتر باشد، عیار طلای ذوب شده پایین می آید.

 

تفاوت طلای آب شده با طلای خام

اصلی ترین تفاوت طلای آب شده با طلای خام در عیار آنها است. طلای آب کرده که از ذوب طلاهای دست دوم حاصل می شود، 18 عیار است. اما طلای خام عیار 24 دارد، یعنی خالص تر از طلای آب شده بوده و دارای درصدی از فلزات دیگر نیست.

شکل ظاهری طلای خام نیز به صورت شمش است اما طلای آب شده می تواند در اشکال مختلف و با اندازه های متفاوت باشد. از دیگر تفاوت های این دو نوع طلا می توان به قیمت اشاره کرد. قیمت طلای خام به خاطر خالص بودن و همچنین اجرت ساخت و مالیات بیشتر است.

 

چرا باید طلای آب شده بخریم؟

مهمترین دلیل برای خرید طلای آب شده، نداشتن مالیات و اجرت ساخت است. برخلاف طلای نو که قیمت تمام شده آن به همراه هزینه اجرت ساخت و مالیات محاسبه می شود، طلای ذوب شده مشمول این هزینه ها نمی گردد. از این رو با بودجه مشابه می توان وزن بیشتری طلای آب کرده نسبت به طلای نو خرید.

از دیگر دلایلی که افراد طلای آب شده را گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری می دانند، امکان خرید در وزن های مختلف است. خرید سکه طلا محدودیت هایی دارد و خرید تعداد زیاد آن امکان پذیر نیست. اما طلای آب شده را می توان به هر مقدار که مد نظر است با توجه به مقدار بودجه خرید.

همانند دیگر انواع طلا، طلای ذوب شده نیز به خاطر تورم کشور در طول زمان افزایش قیمت پیدا می کند. بنابراین می توان آن را گزینه ای سودآور در نظر گرفت. علاوه بر این این نوع طلا را می توان به راحتی نگهداری کرد و حتی آن را به طلاسازی برای ساخت طلای زینتی و استفاده سپرد.

 

تشخیص طلای آب شده اصل

همانطور که گفته شد طلای آب شده از ذوب طلاها با عیارهای مختلف بدون تفکیک حاصل می شود. بنابراین امکان دارد عیار آن پایین باشد اما عرضه کننده آن را به عنوان طلای عیار بالا ارائه دهد. از آنجایی که امکان تقلب در این نوع طلا وجود دارد، آشنایی با روش تشخیص اصالت آن اهمیت زیادی پیدا می کند.

برای مشخص شدن عیار طلای آب شده یا همان اصل بودن آن، باید پس از ساخت فرآیندی به نام «ری گیری» انجام شود. طی این فرآیند قطعه کوچکی از طلای ذوب شده برای سنجش عیار به آزمایشگاه های مخصوص فرستاده می شود. پس از ری گیری و تعیین عیار، روی یک قبض رسید اطلاعاتی از جمله شماره رسید، نام آزمایشگاه، وزن قطعه جدا شده، وزن کل طلای آب شده و عیار آن درج می گردد. سپس شماره رسید و نام مرکز روی طلای آب کرده حک (انگ) می شود.

برای مطمئن بودن از تقلبی نبودن طلا می توان شماره رسید را که با نام های کد ری گیری و شماره پاکت نیز شناخته می شود، از مراجع معتبر مانند سایت www.reygiri.com استعلام گرفت. در این سایت می توان با وارد کردن انگ طلا مشخصات آن را مشاهده کرد. در صورت مشابه بودن اطلاعات با قبض رسید، طلای ذوب شده تقلبی نیست.

 

قیمت طلای آب شده

قیمت طلای آب شده به عیار و وزن آن بستگی دارد. بهای این نوع طلا با توجه به مظنه روز طلا به واحد مثقال محاسبه می شود. برای بدست آوردن قیمت طلای ذوب شده 18 عیار باید اطلاعاتی داشته باشید و از فرمول خاصی استفاده کنید که عبارت است از:

* یک مثقال معادل 4.608 گرم است

* طلای آب شده در اکثر مواقع 18 عیار است که با عدد 750 مشخص می شود.

* قیمت مظنه طلا برابر با یک مثقال طلای 17 عیار است که با عدد 705 مشخص می شود.

 

طلای آب شده از کجا بخریم؟

برای خرید طلای آب شده می توانید به بازار طلا در تهران یا شهرستان های مختلف مراجعه کنید. اما اگر به دنبال بهترین و مطمئن‌ترین مجموعه خرید و فروش طلا هستید، طلاسی گزینه ای ایده آل است. پلتفرم طلاسی به عنوان برترین پلتفرم‌ خرید و فروش آنلاین طلا در کشور شناخته می شود. شما با هر مقدار بودجه می توانید از طلاسی انواع طلا به ویژه طلای آب شده را با قیمت مناسب و تضمین اصالت تهیه کنید. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

2 دیدگاه

  • دیدگاه ابوالفضل نسبت به مقالهابوالفضل
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    اطلاعات مفیدی برای من داشت کامل بود

  • دیدگاه Reza نسبت به مقالهReza
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    با تشکر ، خیلی خوب و آموزنده بود، تجربه خوبی گرفتم

محبوب ترین ها