تمیمه طلا چیست؟ انواع مدل‌های تمیمه را بشناسید

تمیمه طلا چیست؟ انواع مدل‌های تمیمه را بشناسید
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.99 - (6 امتیاز)
فهرست مطالب

تمیمه طلا چیست؟

شاید شما هم در دست افراد مختلف به ویژه خانمها، دستبندهای خاصی را دیدهاید که به یک یا چند انگشتر متصل شدهاند. تمیمه طلا یکی از انواع زیورآلات منحصربفرد طلا است که به خاطر جلوه و طراحی خاص، طرفداران زیادی دارد. تمیمه درواقع ترکیبی از دستبند و انگشتر است که انواع مختلفی دارد. 

اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تمیمه طلایی هستید، تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید.


تمیمه طلا

تمیمه طلا یکی از انواع دستبند طلا است که به نام دستبند انگشتری نیز شناخته میشود. در واقع تمیمه ترکیبی از دستبند و انگشتر است که توسط زنجیر به یکدیگر متصل شدهاند. تمیمه میتواند دارای یک یا چند انگشتر و دستبند باشد. همچنین برخی از مدلهای تمیمه دارای چند زنجیر یا متریالهای دیگر مانند چرم، سنگ ها و نگینهای قیمتی، پلاک طلا و ... است. 


انواع تمیمه طلا

تمیه طلایی در انواع مختلف و با طرحها و مدلهای متنوع تولید میشود که هر کدام از زیبایی مخصوص به خود برخوردارند. به طور کلی تمیمه طلا شامل تمیمه دست و تمیمه پا میشود. برخی از مدلهای تمیمه برای مچ پا طراحی شدهاند که جذابیت زیادی نیز دارند. 

از مهمترین انواع تمیمه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* تمیمه طلا با یک انگشتر

یکی از محبوبترین انواع تمیمه طلا، تمیمه تک انگشتری است. در این تمیمه یک انگشتر با استفاده از زنجیر به یک دستبند متصل شده است. مدلهای مختلفی از این نوع تمیمه در بازار موجود است. گاهی اوقات ممکن است تعداد زنجیرها از یک عدد نیز بیشتر باشد که جلوه خاصی به دستها میبخشد. معمولا از طرحهایی با وزن سبک طلا برای ساخت تمیمه یک انگشتری استفاده میشود. 

* تمیمه طلا با چند انگشتر

این نوع تمیمه دارای یک دستبند و چند انگشتر است. معمولا انگشترها دارای نگینها و سنگهای قیمتی یا نیمه قیمتی هستند. تمیمههای چند انگشتری از وزن و اندازه بزرگتری برخوردار هستند و همین امر موجب شده قیمت آنها بالاتر باشد. 

* تمیمه طلا با یک زنجیر

همانطور که گفته شد برای اتصال دستبند به انگشتر، از زنجیر استفاده میشود. برخی از مدلهای تمیمه، از یک زنجیر بهره میبرند که قطر ضخیمی ندارد. ظرافت زنجیر موجب میشود زیبایی ظاهری تمیمه بیشتر شود. همچنین ممکن است به جای زنجیر طلا از سنگهای قیمتی و مهرههای زینتی استفاده شود.

* تمیمه طلا با چند زنجیر

نوع دیگری از تمیمه طلایی، تمیمه چند زنجیری است. در این طلا، چند زنجیر در کنار یکدیگر دستبند را به انگشتر متصل میکنند. ممکن است این زنجیرها از یکدیگر جدا یا به یکدیگر متصل باشند. در برخی از مدلها، زنجیرها را به یکدیگر میبافند که علاوه بر اتصال محکمتر، زیبایی بیشتری نیز داشته باشد. 

* تمیمه طلا با یک دستبند

از رایجترین انواع تمیمه، میتوان به تمیمه طلای تک دستبند اشاره کرد. در این محصول از یک دستبند استفاده شده که طرحهای مختلفی برای دستبند در نظر گرفته میشود. تمیمه با دستبند تکی، در ابعاد و اندازه و وزنهای مختلف در بازار موجود است. هرچقدر وزن طلای به کار رفته در دستبند بیشتر باشد، قطعا قیمت تمیمه نیز گرانتر است. 

* تمیمه طلا با چند دستبند

در مدلهای خاص تمیمه، از چند دستبند در کنار یکدیگر استفاده شده است. معمولا برای جلوه بیشتر، این دستبندها را ظریف طراحی میکنند. همچنین برخی از مدلها دارای سنگها و نگینهای قیمتی هستند. 

* تمیمه طلا با دستبند آویزدار

در برخی از مدلها، برای جلوهگری بیشتر تمیمه طلا روی دست، دستبند را به صورت آویزدار طراحی میکنند. در این نوع تمیمهها، آویزها یا پلاکهایی از جنس طلا، مروارید و ... به دستبند متصل شدهاند. 

* تمیمه طلا نوزادان و کودکان

از دیگر انواع تمیمه طلا، میتوان تمیمه نوزاد و کودک را نام برد. این تمیمه در سایز کوچک و با ظرافت زیادی طراحی و تولید میشود. برخی از مدلهای تمیمههای نوزادان و کودکان دارای طرحها یا آویزهای کارتونی و بچگانه هستند. همچنین ممکن است از نماد چشم زخم جهت محافظت در برابر انواع بلاها و بیماریها، در ساخت تمیمه مخصوص کودک و نوزاد استفاده شود.


تاریخچه تمیمه طلا

حال که با تمیمه طلا و انواع آن آشنا شدید، بد نیست اطلاعاتی راجع به تاریخچه این طلای زیبا و خاص داشته باشید. براساس نظر کارشناسان، تمیمه به عنوان یکی از اصلیترین جواهرات مورد استفاده مردمان هندوستان و کشورهای عربی از گذشته تا امروزه شناخته میشود. 

در هندوستان به تمیمه گل دست میگویند که نمادی از باورهای مذهب بودائی است. مردم هند در گذشته روی دستهای خود، گل لوتوس را با استفاده از حنا به تصویر میکشیدند که نمادی برای خیر و برکت بود. به مرور زمان دستبندهایی با انشگتر جای این نقاشی را گرفتند و به گل دست یا همان تمیمه مشهور شدند. 

در کشورهای عربی نیز از تمیمه طلا به عنوان زیورآلاتی جهت محافظت از فرد به ویژه کودکان و نوزادان، استفاده میشد. طبق باور اعراب، این دستبند انگشتردار، بلایا و مشکلات را دور میکند و برای در امان ماندن از چشم زخم مفید است. 

در کشور ما نیز افراد زیادی به ویژه در جنوب کشور از تمیمه طلایی برای جذابتر کردن استایل استفاده میکنند. تمیمه یک پوشش مرسوم و سنتی در بین اقوام جنوب ایران است که برای جلوه دادن به دست و پا کاربرد دارد. 


نکات خرید میمه طلا

اگر قصد دارید دارایی خود را به طلا تبدیل کنید و به دنبال خرید تمیمه طلا هستید، باید نکاتی را مد نظر قرار دهید.

* تمیمه در مدلهای مختلف کاملا ساخته شده از طلا یا ترکیبی از طلا و دیگر فلزات، نگینها، سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، چرم، پارچه و ... در بازار وجود دارد. اگر تمیمه از طلای خالص ساخته شده باشد، قیمت بیشتری نسبت به سایر مدلها دارد.

* در زمان خرید تمیمه، حتما به اندازه انگشتها و سایز دور مچ دست توجه کنید تا بتوانید مناسبترین مدل را انتخاب نمایید. 

* هرچقدر طرح تمیمه خاصتر باشد و در ساخت آن ظرافت و دقت بیشتری به کار رفته باشد، اجرت ساخت یا همان کارمزد آن بالاتر است. همچنین تمیمههایی که دست ساز هستند نسبت به دیگر مدلها گرانتر میباشند.

* اگر قصد استفاده مداوم و طولانی مدت از تمیمه را دارید، پیشنهاد میکنیم به سراغ مدلهای خیلی ظریف نروید. در این صورت امکان وارد آمدن آسیب به دستبند، زنجیر یا انگشتر تمیمه وجود دارد. 


تمیمه طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

تمیمه یکی از طلاهای خاص است که بیشتر جنبه استفاده زینتی دارد. همانطور که گفته شد مدلهای مختلفی از تمیمه با استفاده از طلا و دیگر متریالها تولید میشود. اگر قصد دارید به جز استفاده زینتی، تمیمه را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید، بهتر است مدلهای طلای خالص آن را بخرید.

زیرا مدلهایی که دارای نگین و سنگ غیر طلا هستند، در زمان فروش از قیمت کمتری برخوردار میباشند. تمام متعلقات تمیمه که از جنس طلا نیستند، در زمان فروش از آن جدا شده و ارزش کلی براساس وزن و عیار قسمتهای طلایی محاسبه میشود. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کافی و مفیدی درباره تمیمه طلا ارائه دهیم. امیدواریم با استفاده از نکات گفته شده بتوانید در زمان خرید تمیمه طلایی کار راحتی پیش رو داشته باشید. 

اگر قصد خرید طلا به ویژه خرید طلای آب شده و سرمایه گذاری در بازار این فلز گرانبها و ارزشمند را دارید، طلاسی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، کمک میکند تا سرمایه گذاری مطمئنی را تجربه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

1 دیدگاه

  • دیدگاه داریوش نسبت به مقالهداریوش
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    توضیحات در خصوص تمیمه مختصر و عالی

محبوب ترین ها