نماد لوتوس در طلا و جواهرات به چه معناست؟

نماد لوتوس در طلا و جواهرات به چه معناست؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.1 - (12 امتیاز)

همانطور که می‌دانید طراحان طلا همواره به دنبال طرح‌های جدیدی هستند که بتوانند با اعمال آن‌ها، جواهرات شیک تر و مجلل‌تری را طراحی و تولید کنند. حال طرح‌های جدید طلا به بازار می‌آیند و حسابی پر فروش می‌شوند، اما پس از مدتی کوتاه طرح‌های جدید جایگزین آن‌ها خواهند شد.

 اما طرحی وجود دارد که هزاران سال است در صنعت طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنوز هم طرفداران زیادی داشته و در دنیای مد جایگاه ویژه‌ای دارد. این طرح جذاب چیزی نیست جز، لوتوس! لوتوس گل زیبایی است که طراحان از ظاهر آن برای طراحی‌های جالب و منحصر به فرد الهام می‌گیرند.

 طلاسی قصد دارد در این بخش شما را با تاریخچه و کاربرد خرید طلا آنلاین با نماد لوتوس بیشتر آشنا کند. با مجله طلاسی همراه باشید.

 

گل لوتوس چیست؟

لوتوس گلی بسیار زیبا و چشم نواز بوده که معمولا در مرداب‌ها رشد می‌کند. ریشه این گل در گل و لای کف مرداب یا برکه‌ها قرار گرفته و ساقه و برگ‌هایش نیز در آب خواهند بود. لوتوس در ابتدای روز به سمت خورشید چرخیده شده تا نور بیشتری دریافت کند. همچنین این گل در ابتدای صبح برگ‌هایش را کاملا باز کرده و شکوفا می‌شود، اما به هنگام شب کاملا جمع شده و در خود فرو می‌رود. نام دیگر این گل نیز نیلوفر آبی است و در حقیقت هندی‌ها لقب لوتوس را برای آن انتخاب کرده‌اند.

تاریخچه لوتوس در ایران و جامعه بین الملل

استفاده از نماد لوتوس در طلا و جواهرات قدمتی هزاران ساله دارد. مثلا در دوران هخامنشی لوتوس را نماد بانو آناهیتا می‌دانستند و از آن در طراحی جواهرات همسران پادشاهان استفاده می‌کردند. یا در دوران زرتشت از لوتوس به عنوان نماد اهورا مزدا یاد می‌شد. چون زرتشتیان معتقد بودند که شکل پرورش یافتن لوتوس به گونه‌ای است که می‌توان گفت با سه عنصر آب، خاک و خورشید سازگاری دارد.

به همین دلیل نزد آن‌ها نیز اهمیت بسیاری پیدا کرده بود. اما تاریخچه نماد لوتوس تنها به ایران ختم نمی‌شود و این گل زیبا در کشور‌های دیگر نیز همواره مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال در هند و مصر گل لوتوس به عنوان نمادی مقدس به شمار آمده و در یونان باستان نیز، به عنوان نمادی ارزشمند در مراسمات آیینی و تدفین و ... مورد استفاده قرار گرفته است.

نماد لوتوس در طلا و جواهرات به چه معناست؟

لوتوس معانی بسیار خاصی دارد و بی دلیل نیست که در صنعت طلا و جواهرات تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی مهمترین معانی این گل زیبا و باستانی عبارت‌اند از:

 • تولدی دوباره

لوتوس در هنگام شب کاملا جمع شده و حالتی پژمرده به خود می‌گیرد. اما صبح روز بعد مجددا شکوفا شده و زیبایی خود را به نمایش می‌گذارد. این می‌تواند نمادی از تولدی دوباره باشد.

 • سرسختی و استقامت

لوتوس گیاهی بسیار قدرتمند است. به طوری که حتی یک بذر کوچک آن، می‌تواند پس از ده‌ها سال پرورش یافته و رشد کند. پس لوتوس یک گیاه سرخت بوده و می‌تواند نمادی از استقامت نیز باشد.

 • پاکی و صداقت

دیگر معنی نماد لوتوس در طلا و جواهرات پاکی و صداقت است. این گل با وجود اینکه در گل و لای غلیظ رشد می‌کند، همواره برگ‌هایی تمیز دارد. به همین دلیل می‌تواند در طراحی جواهرات به عنوان نماد پاکی و صداقت نیز به حساب بیاید.

 • ارزشمند بودن

لوتوس جز با ارزش‌ترین گل‌ها بوده و از لحاظ معنوی جایگاه خاصی دارد. به همین دلیل در جواهرات به عنوان نماد ارزشمندی نیز شناخته می‌شود.

 • استقلال

نماد لوتوس در طلا و‌ جواهرات از جنبه‌های دیگر به معنای استقلال است. چرا که این گل از میان مرداب‌هایی عمیق به تنهایی رشد کرده و سعی می‌کند روز به روز شکوفاتر و زیباتر شود. پس گاهی به عنوان نماد استقلال هم به شمار خواهد رفت.

 

یک افسانه باستانی جالب در خصوص نماد لوتوس!

در مورد نماد و گل لوتوس یک افسانه جالب وجود دارد. در این افسانه آمده زمان آفرینش، خداوند بزرگ مقداری گل را در میان برگ‌های گل لوتوس قرار داد، سپس این گل به زمین امروزی ما تبدیل شد. برگ‌های این گل نیز همان بخش‌های مختلف جهان هستی می‌باشند. چه افسانه زیبا اما دور از ذهنی!

 

زیباترین انواع طلا و جواهرات با طراحی لوتوس

نماد لوتوس در طلا و جواهرات کاربردهای متنوعی دارد و از این طرح برای ساخت موارد زیر استفاده می‌شود:

 • دستبند لوتوس

دستبندهای طلای لوتوس معمولا زیبایی خیره کننده‌ای دارند و به راحتی با سایر اجزای استایل شما ست می‌شوند.

 • انگشتر لوتوس

با طراحی انگشتر لوتوس علاوه بر اینکه جواهری زیبا را در اختیار دارید، این نماد همواره در مقابل دیدتان نیز خواهد بود.

 • گردنبند لوتوس

همانطور که گفتیم نماد لوتوس در طلا و جواهرات مقدس بوده و ارزش معنوی خاصی دارد‌. پس چقدر خوب میشد اگر با طراحی گردنبند لوتوس و استفاده از آن، این نماد را همواره در نزدیکی قلب خود نگه می‌داشتیم.

 • گوشواره لوتوس

گوشواره‌های برند لوتوس برای افراد با سنین بالاتر( ۴۰ ساله به بعد) جز ایده آل‌ترین گزینه‌ها هستند. گوشواره لوتوس اصولا در ابعاد مختلف، قابل طراحی خواهد بود.

 

آخرین سخن

طلاسی در کنار شما خوبان نماد لوتوس در طلا و جواهرات را معرفی نموده و به تحلیل و بررسی معانی مختلف آن پرداخت. جواهرات دارای این نماد، می‌توانند انتخاب مناسبی نیز برای هدیه دادن باشند. چون به طرف مقابل نشان می‌دهند که تا چه اندازه برای شما ارزشمند است و جایگاه معنوی بالایی دارند.

برای خرید طلای خام یا آب شده بدون اجرت با کارشناسان مجموعه معتبر طلاسی تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • نماد لوتوس چه کاربردی در یونان باستان داشته است؟

در یونان باستان از کتبیه‌های دارای طرح لوتوس، در مراسمات آیینی و تدفین استفاده می‌گردند.

 • قدمت نماد لوتوس در طلا و جواهرات چقدر است؟

قدمت این نماد در تولید طلا و جواهرات چند هزار ساله بوده و به دوران مصر باستان و هخامنشیان باز می‌گردد.

 • نماد لوتوس نشان کدام بانوی ایرانی است؟

این نماد نشان ایزد بانوی ناهید یا همان بانو آناهیتای حکومت هخامنش می‌باشد.

 • چرا نماد لوتوس در جواهرات به معنای استقامت است؟

چون گل لوتوس جز مقاوم‌ترین گل‌ها بوده و در بدترین شرایط نیز می‌تواند شکوفا شود و رشد کند.

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها