نگهداری از طلا؛ نکات مهم برای مراقبت از طلا و جواهر

نگهداری از طلا؛ نکات مهم برای مراقبت از طلا و جواهر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.81 - (5 امتیاز)

نگهداری از طلا، نکات مهم برای مراقبت از طلا و جواهر

نگهداری از طلا اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا باعث حفظ کیفیت و زیبایی ظاهری آن میشود. طلا و جواهرات به خاطر استفاده زیاد و طولانی مدت، در معرض آلودگیهای مختلف قرار میگیرد. آب، رطوبت، گرما، سرما، مواد شیمیایی و ... جلوه و درخشندگی طلا را کاهش میدهند. آگاهی از نکات مهم برای مراقبت از طلا و جواهر، میتواند کمک کند طول عمر زیورآلات و مصنوعات مختلف مانند انگشتر، گردنبند و ... افزایش یافته و همیشه زیبا و جذاب به نظر برسند. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره اصول مراقبت و نگهداری از طلا هستید، تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید. 

اهمیت نگهداری و مراقبت از طلا

زمانی که سخن از نگهداری طلا به میان می آید، بسیاری از افراد تصور میکنند باید از سرمایه خود در برابر سرقت محافظت کنند. اما باید بدانید که علاوه بر این موضوع، هدف از نگهداری از طلا، جلوگیری از فرسوده شدن زودتر آن در طول زمان است. 

طلا از گذشته به عنوان یک فلز گرانبها و با ارزش زیاد شناخته میشود. مصنوعات طلا جزو محبوبترین زیورآلات مورد استفاده افراد مختلف به ویژه خانمها است. مراقبت نکردن از طلا موجب میشود جلوه و درخشندگی اولیه خود را از دست بدهد. همچنین امکان خط و خش افتادن، لب پریدگی و هرگونه آسیب دیگری نیز وجود دارد. 

در نتیجه این امر، زیبایی طلا تحت تاثیر قرار گرفته و به مرور زمان جذابیت اولیه خود را از دست میدهد. کاهش ارزش مادی به خاطر کهنگی و فرسودگی نیز دلیل دیگری است که اهمیت نگهداری از طلا را دوچندان میکند. 

دلیل کهنه و کدر شدن طلا

زیورآلاتی که با طلا ساخته میشوند، دارای مقداری از آلیاژهای دیگر نیز هستند. همانگونه که میدانید، طلای خام خاصیت نرمی و انعطلاف پذیری بالایی دارد و نمیتوان محصولی مانند انگشتر، گردنبند و ... را با خلوص 100 درصد طلا تولید کرد. از این رو از فلزات دیگر مانند نقره، مس، نیکل و ... در تولید مصنوعات طلا استفاده میشود.

این فلزات زمانی که در معرض هوا، رطوبت و مواد شیمایی قرار میگیرند، واکنش شیمیایی ایجاد میکنند. در نتیجه این واکنش، رنگ طلا کدر و مات میشود و درخشندگی اولیه خود را از دست میدهد. 

برای جلوگیری از این مشکل باید اطلاعات کافی در زمینه مراقبت از طلا و جواهر داشته باشید که در ادامه به بررسی مفصل این موضوع میپردازیم. 

مهمترین نکات نگهداری از طلا

همانطور که گفته شد، طلا در طول زمان و به خاطر استفاده زیاد و قرار گرفتن در معرض هوا، چربی پوست، تعریق بدن، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی و ... جلوه ظاهری خود را از دست میدهد و فرسوده میشود. 

تمیز کردن طلا و مراقبت درست از آن، میتواند این فلز گرانبها را برای مدت طولانی مانند روزهای اول، زیبا و درخشان نگاه دارد. موارد زیر نکات مهمی برای مراقبت از طلا و جواهر هستند که باید توجه ویژهای به آنها داشته باشید. 

* طلا و جواهرات را به صورت منظم و مداوم تمیز کنید

زیورآلات طلایی که هر روز از آنها استفاده میکنیم، باید به صورت مرتب و مداوم تمیز شوند. این جواهرات به خاطر استفاده زیاد کثیف میشوند و اگر پاکسازی آنها صورت نگیرد، به مرور روی کیفیت و ظاهر آنها تاثیر منفی میگذارد. توصیه میشود حداقل ماهانه دو الی سه بار طلا و جواهرات خود را تمیز کنید. 

* از قرار گرفتن طلا و جواهرات در معرض آب و رطوبت جلوگیری کنید

آب دارای املاح و مواد معدنی مختلفی است که میتواند باعث بروز واکنش های شیمیایی با آلیاژهای موجود در مصنوعات طلا شود. از این رو توصیه میگردد که به جز زمان شستشو، طلا را در معرض آب و رطوبت قرار ندهید. همچنین بهتر است قبل از استحمام یا شنا در استخر، طلاهای خود را در جای خشک و مطمئنی قرار دهید. زیرا آب استخر دارای کلر است که یک ماده شیمیایی مضر میباشد.

* از تماس مستقیم مواد آرایشی با طلا و جواهرات جلوگیری کنید

امروزه بسیاری از خانمها از مواد آرایشی مختلف که دارای مواد شیمایی گوناگون هستند، استفاده میکنند. این نکته حائز اهمیت است که نباید طلا و جواهرات با این مواد تماس مستقیم داشته باشند. توصیه میشود که زمان استفاده از لوازم و مواد آرایشی، طلا را کنار بگذارید. بهتر است پس از آرایش کردن از طلا استفاده شود تا تماس کمتری با مواد شیمایی داشته باشد. 

* طلا و جواهرات را در معرض حرارت قرار ندهید

یکی دیگر از دلایل فرسودگی طلا و جواهرات، حرارت است. حرارت زیاد یا مستقیم میتواند باعث تغییر فرم زیورآلات شما شود. بنابراین بهتر است در زمانهای مختلف مانند آشپزی کردن، طلا و جواهرات خود را کنار بگذارید.

* طلا و جواهرات مختلف را به صورت جداگانه نگهداری کنید

قرار گرفتن زیورآلات مختلف طلا مانند انگشتر، گردنبند، النگو و ... در کنار یکدیگر، میتواند باعث آسیب رسیدن به آنها شود. این عمل منجر به ساییدگی و بروز خط و خش روی جواهرات میشود. بهتر است برای نگهداری از طلا و جواهرات از محفظههای جداگانه استفاده کنید. یا حدالامکان هر کدام از مصنوعات طلا را در پارچهای لطیف بپیچید تا تماس و اصطکاک با یکدیگر نداشته باشند. 

* از مواد شیمیایی قوی برای شستشوی طلا استفاده نکنید

بهتر است در زمان شستشوی طلا و جواهرات، از مواد شیمایی کمتری استفاده کنید. محلول رقیق آب و صابونی که افزودنیهای زیادی ندارد، گزینه مناسبی است. همچنین میتوانید برای اطمینان خاطر بیشتر، از سرکه سفید بهره ببرید که قدرت پاک کنندگی بالا و ضرر بسیار کمتری دارد. 

* برای خشک کردن طلا از پارچه های نرم و لطیف استفاده کنید

با اینکه مقداری از آلیاژهای دیگر در ساخت طلا استفاده میشود، اما باز هم جواهرات مختلف، دارای خلوص بیشتری از فلز طلا هستند. طلا فلز نرمی است و برخورد سفت و خشن با آن موجب آسیب رساندن به زیورآلات شما میشود. بنابراین هنگام خشک کردن و تمیز کردن طلا حتما از پارچههای نخی، نرم و لطیف استفاده کنید. 

* طلا را در معرض نور مستقیم و شدید قرار ندهید

یکی دیگر از نکات مهم نگهداری از طلا، قرار ندادن آن در معرض نور مستقیم است. تابش نور شدید خورشید در طولانی مدت، باعث از بین رفتن زیبایی زیورآلات شما میشود. برای جلوگیری از آسیب نور مستقیم و شدید، میتوانید طلا و جواهرات خود را در جعبهها و محفظههای بسته و عایق نور قرار دهید. 

* برای نگهداری از طلا و تمیز کردن آن از کارشناسان مجرب کمک بگیرید

برخی از زیورآلات طلا دارای ظرافت خاصی هستند. یا ممکن است در ساخت برخی از مصنوعات طلا از سنگها و نگینهای بسیار ارزشمند استفاده گردد. توصیه میشود برای مراقبت بهتر و تمیز کردن این نوع طلاها، از کارشناسان طلا و جواهر کمک بگیرید. این افراد با مهارت و تجربه کافی میتوانند طلای شما را به خوبی تمیز کرده و درخشندگی و جذابیت دوبارهای به آن ببخشند. 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اهمیت نگهداری از طلا و مهمترین نکات مراقبت از طلا و جواهر را به بهترین شکل بررسی کنیم. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند. فرقی ندارد که طلا را برای استفاده یا برای سرمایه گذاری انتخاب میکنید؛ نکته مهم این است که با اصول مراقبت و نگهداری از آن آشنا باشید. 

برای خرید و فروش انلاین طلا با هر میزان مبلغ و حفظ ارزش دارایی هایتان می توانید از وب سایت طلاسی، طلا بخرید دارایی های شما در طلاسی به صورت کاملا امن و بیمه شده در خزانه طلاسی نگهداری می شود و هر زمان که تمایل داشتید می توانید دارایی هایتان را به صورت طلای فیزیکی تجویل بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها