چهار واحد اندازه‌گیری طلا که بیشترین کاربرد را دارد

چهار واحد اندازه‌گیری طلا که بیشترین کاربرد را دارد
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.61 - (5 امتیاز)

چهار واحد اندازه‌گیری طلا که بیشترین کاربرد را دارد

طلا به عنوان یکی از بهترین گزینه­های سرمایه­گذاری به ویژه در کشور ما محسوب می­شود. داشتن اطلاعات کافی درباره این فلز ارزشمند می­تواند به سرمایه­گذاری بهتری منجر شود. واحدهای اندازه­ گیری طلا متنوع بوده و آشنایی با آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا باعث آگاهی بیشتر در حین معامله می­شود. واحدها و مقیاس­های طلا مانند اونس، قیراط، مثقال، سوت، گرم، نخود و ... تفاوت­هایی با یکدیگر دارند ولی می­توان با استفاده از آنها مقدار طلا را بدست آورد. در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی واحدهای اندازه­ گیری طلا با بیشترین کاربرد بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

آشنایی با واحد های اندازه گیری طلا

از گذشته تاکنون برای سنجش مقدار طلا، واحدهای اندازه­ گیری مختلفی به کار گرفته شده است. برخی از این واحدها امروزه کاربرد کمتری دارند و برخی دیگر جزو اصلی­ترین مقیاس­های اندازه گیری مقدار این فلز گرانبها به شمار می­روند.

 چهار واحد اندازه‌ گیری طلا که بیشترین کاربرد را دارند، عبارتند از:

اونس

پرکاربردترین واحد اندازه گیری طلا در سطح بین­المللی، اونس است. از این واحد بیشتر در بازارهای جهانی برای تعیین مقدار دقیق طلا استفاده می­شود. واحد اونس Ounce با نماد oz نمایش داده شده و معادل با 31.10343 گرم است.

حتما شما هم اصطلاح «یک اونس طلا» را شنیده­اید. این عبارت به معنای یک تکه طلا با خلوص 99/99 درصد یا همان 24 عیار و وزن 31.1034768 گرم است.

انواع مختلفی از این واحد اندازه گیری طلا در بازارهای جهانی وجود دارد که دارای تفاوت در جرم طلا هستند.

انواع واحد اونس در جهان شامل موارد زیر می­شود:

*‌ اونس معمولی برابر با 28.349 گرم

*‌ اونس تراوا برابر با 31.103 گرم

*‌ اونس متریک چینی برابر با 50 گرم

* اونس ماریا ترزا برابر با 28.0668 گرم

* اونس اسپانیایی برابر با 28.75 گرم

* اونس متریک هلندی برابر با 100 گرم

 

مثقال

در کشورهای اسلامی و در بین مسلمانان، از واحد مثقال برای اندازه گیری طلا استفاده می­شود. این واحد در واقع برای سنجش وزن بسیاری از کالاها کاربرد دارد که طلا نیز جزو آنها محسوب می­شود.

هر یک مثقال طلا برابر با 4.687 گرم است. در گذشته که ترازوهای دیجیتالی و دقیق وجود نداشتند، وزن طلا با استفاده از نخود یا لپه محاسبه می­شد. به همین خاطر در روش سنتی یک مثال طلا معادل با وزن 24 نخود است.

مثقال پرکاربردترین واحد اندازه گیری طلا در کشور ما نیز محسوب می­شود. در ایران یک مثقال طلا برابر با 4.608 گرم طلای 17 عیار با خلوص 705 است.

 

قیراط

از دیگر واحدهای اندازه گیری طلا می­توان به قیراط اشاره کرد. علاوه بر طلا برای سنجش وزن سنگ­های قیمتی مانند الماس، زمرد و ... نیز از واحد قیراط استفاده می­شود.

هر قیراط برابر با 0.2 گرم است یا می­توان گفت یک گرم معادل پنج قیراط می­باشد. این واحد اندازه گیری با نماد ct یا kt نمایش داده می­شود. از آنجایی که حتی تکه­های کوچک از سنگ­های قیمتی و فلزات گرانبها مانند الماس و طلا بسیار ارزشمند هستند، طلا و جواهر فروشان از واحد اندازه گیری قیراط استفاده می­کنند.

 

سوت

کوچکترین واحد اندازه گیری طلا، سوت نام دارد. سوت که به شکل صوت نیز نوشته می­شود، کوچکتر از گرم است. در واقع هر گرم از هزار سوت تشکیل شده است. با استفاده از این واحد اندازه گیری می­توان جزئی­ترین مقدارهای طلا را نیز اندازه گرفت و بیان کرد.

در حسابداری طلا وزن این فلز ارزشمند تا دو رقم اعشار نوشته می­شود. یعنی اگر یک تکه طلا را روی ترازوی طلافروشی قرار دهید، عددی با دو رقم اعشار نشان داده می­شود. اما باید بدانید که سوت را با سه رقم اعشار می­خوانند.

برای مثال اگر وزن یک قطعه طلا روی ترازو 7.25 باشد، این عدد به صورت 7 گرم و 250 سوت خوانده می­شود. یا اگر نمایشگر ترازو عدد 9.02 را نشان دهد، یعنی وزن طلای مورد نظر 9 گرم و 20 سوت است.

 

آشنایی با واحدها و مقیاس های طلا

برای درک بهتر واحدهای اندازه گیری طلا بهتر است در ذهن خود یک واحد شناخته شده­تر مانند گرم را در نظر بگیرید. تمامی واحدهای اندازه گیری و مقیاس­های طلا قابل تبدیل به یکدیگر هستند. آشنا شدن با این تبدیل­های واحدها، می­تواند مفهوم آنها را بهتر منتقل کند.

* هر گرم برابر با 1000 میلی گرم است

* میلی گرم همان سوت است. یعنی هر گرم برابر با 1000 سوت می­باشد یا می­توان گفت هر 1000 سوت یک گرم است.

* هر اونس معمولی برابر با 28 گرم است.

* هر اونس تروا برابر با 31.10343 گرم است.

* هر مثقال معمولی 4 گرم و 608 سوت است.

* هر 12 اونس برابر با یک پوند تروا است.

* هر پوند معمولی برابر با 1 اونس است.

* هر قیراط برابر با 200 سوت است.

* هر قیراط برابر با 0.007055 اونس است.

* هر مثقال شرعی برابر با 3.456 گرم یا 18 نخود است.

* هر مثقال صیرفی برابر با چهار سوم مثقال شرعی یا 4.608 گرم یا 24 نخود است.

* هر نخود برابر با 192 سوت است.

 

اهمیت اندازه گیری درست طلا

همانطور که گفته شد واحدهای اندازه گیری مختلفی برای بدست آوردن وزن طلا مورد استفاده قرار می­گیرند. آشنایی با این واحدها و مقیاس­ها برای سرمایه گذاری در بازار طلا از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا با شناخت آنها از بروز مشکلات مختلف مانند کلاهبرداری­ها یا سرمایه گذاری اشتباه جلوگیری می­شود.

زمانی که شما با واحدهای سنجش جرم، چگالی، وزن یا همان مقدار طلا آشنا باشید، بهتر می­توانید برنامه ریزی مالی با توجه به بودجه خود برای ورود به بازار طلا انجام دهید.

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به شکلی جامع و کامل واحدهای تعیین وزن طلا را بررسی کنیم. اگر شما هم قصد خرید طلا و تجربه یک سرمایه گذاری سودآور و مطمئن را دارید، ار خدمات حرفه­ای طلاسی می­توانید بهره ببرید.

طلاسی به عنوان برترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا خام و بدون اجرت، آسان­ترین و امن­ترین راه برای حفظ ارزش سرمایه شما را ارائه می­دهد.

 

سوالات متداول

1- مهمترین واحدهای اندازه گیری طلا کدامند؟

قیراط، سوت، مثقال و اونس را می­توان به عنوان مهمترین و پرکاربردترین واحدهای اندازه گیری طلا معرفی کرد.

2- کوچکترین واحد اندازه گیری طلا چیست؟

سوت به عنوان کوچکترین واحد سنجش وزن طلا شناخته می­شود. هر گرم برابر با 1000 سوت است.

3- در بازار جهانی از کدام واحد اندازه گیری طلا استفاده می­شود؟

برای اندازه گیری طلا در سطح بین­المللی و در بازار جهانی از واحد اونس استفاده می­شود.

4- رایج­ترین واحد اندازه گیری طلا در ایران کدام است؟

در کشورهای اسلامی و ایران از واحد مثقال برای اندازه گیری طلا استفاده می­شود.

5- هر قیراط چند گرم است؟

هر قیراط برابر 0.02 گرم است که برای اندازه گیری سنگ­های قیمتی و طلا کاربرد دارد.

 مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها