هرآنچه باید در خصوص سکه پارسیان یا الیزابت بدانید!

هرآنچه باید در خصوص سکه پارسیان یا الیزابت بدانید!
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.33 - (8 امتیاز)

همانطور که می‌دانید سکه‌ها انواع متنوعی دارند و هریک دارای وزن و عیار خاصی هستند. حال یکی از بهترین انواع سکه‌ها در بازار سکه الیزابت است که اغلب با نام پارسیان نیز شناخته می‌شود. سکه الیزابت در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده و معمولا به دلایل مختلفی از جمله سرمایه گذاری و کادو دادن خریداری می‌شود. طلاسی در این بخش تصمیم دارد به معرفی کامل سکه پارسیان پرداخته و تفاوت آن با سکه‌های بانکی را مورد بررسی قرار دهد. پس با طلاسی همراه باشید.

سکه پارسیان یا الیزابت چیست؟

سکه الیزابت یا پارسیان به سکه‌های بسیار کوچکی گفته می‌شود که با وزن‌های بسیار کمی تولید می‌شوند. این نوع سکه‌ها دارای عیار ۱۸ بوده و تا ۷۵ درصد خلوص دارند. به همین خاطر قیمت آن‌ها نیز بسیار مناسب بوده و مقرون به صرفه‌ترین نوع سکه به شمار می‌روند. سکه‌های بانکی در سال‌های اخیر افزایش قیمت چشمگیری داشته‌اند. به همین خاطر تصمیم بر ضرب سکه‌های پارسیان گرفته شد تا افراد با هر میزان بودجه‌ای بتوانند اقدام به خرید سکه نمایند.

 

مزایای خرید سکه پارسیان یا الیزابت

خرید این سکه‌ها با فاکتور های مثبت زیر همراه خواهد بود:

 • این سکه‌ها ظاهر بسیار شیک و زیبایی دارند.
 • در هر وزنی قابل خریداری هستند، و شما برای انتخاب آن‌ها با هیچگونه محدودیت مالی روبرو نخواهید شد.
 • این سکه‌ها ثبات قیمت بالایی داشته و معمولا حباب بازار را تجربه نخواهند کرد.
 • سکه الیزابت نقدینگی بالایی نیز داشته و به راحتی قابل فروش خواهد بود.
 • این نوع سکه کمتر از سکه‌های بانکی از اخبار داخل و خارج تاثیر می‌پذیرد. چون تولید ایران است.

وزن سکه پارسیان چقدر است؟

سکه‌های پارسیان به هیچ عنوان وزن ثابتی نداشته و در این مورد با سکه‌های دیگر بسیار متفاوت هستند. به طور کلی سکه‌های الیزابت در وزن‌های ۵۰ سوت تا ۲ گرم تولید شده و شما می‌توانید با توجه به بودجه خود وزن سکه را انتخاب کنید. مثلا سکه الیزابت ۱۵۰ سوتی، ۲۵۰ سوتی، ۵۰۰ سوتی و ...

سکه پارسیان توسط چه شرکت‌هایی تولید می‌شود؟

توسط شرکت‌های ایرانی! همانطور که می‌دانید سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی ضرب می‌شوند. اما داستان تولید سکه‌های الیزابت کمی متفاوت است. دولت در چند سال گذشته به برخی شرکت‌های خصوصی مجوز ساخت این نوع سکه‌ها را اهدا کرده است. به همین دلیل هم اکنون سکه‌های الیزابت توسط شرکت‌های طلاسازی در سراسر کشور تولید و عرضه می‌شوند.

آیا سکه پارسیان اجرت دارد؟

و چه سوال درستی! سکه‌های الیزابت معمولا بدون اجرت هستند یا اجرت بسیار ناچیزی دارند. این هم یکی دیگر از دلایل محبوبیت این نوع سکه می‌باشد. علت اجرت نداشتن آن‌ها نیز ساده بودن روند تولیدشان است. پس اگر نگران اجرت سکه‌های الیزابت بوده‌اید، باید بگوییم که از این نظر نیز نسبت به انواع طلاهای دیگر برتری دارند.

شکل ظاهری سکه‌های پارسیان چگونه است؟

وقتی صحبت از سکه پارسیان می‌شود، احتمالا تصویری از سکه‌های بانکی در ذهنتان تداعی می‌شود. اما سکه‌های پارسیان ظاهر کاملا متفاوتی دارند. این سکه‌ها بر خلاف سکه‌های بانکی که در اشکال دایره‌ای ضرب می‌شوند، به شکل بیضی، مستطیل یا سه ضلعی و ... تولید خواهند شد. چرا؟ چون سال‌ها قبل وقتی برای اولین بار سکه الیزابت تولید شد، در اکثر اوقات با سکه‌های دیگر اشتباه گرفته می‌شد. پس به خاطر جلوگیری از اشتباه، تصمیم بر این شد که شکل ظاهری سکه‌های الیزابت تغییر داده شود.

5 تفاوت اساسی سکه پارسیان با سکه‌های بانکی

و حالا بیایید برای شناخت دقیق‌تر سکه الیزابت، تفاوت‌های آن با سکه‌های بانکی را مقایسه کنیم:

 • سکه بانکی گرد و دایره‌ای است، اما سکه‌های الیزابت در هر شکلی تولید می‌شوند به جز گرد و دایره‌ای!
 • سکه‌های بانکی تحت نظارت مستقیم بانک مرکزی تولید می‌شوند. اما تولید کننده سکه‌های الیزابت شرکت‌های خصوصی هستند.
 • احتمال تقلبی بودن سکه پارسیان بیشتر از سکه‌های دیگر است. چون این سکه‌ها تحت نظر بانک مرکزی نبوده و توسط اشخاص تولید می‌شوند.
 • سکه‌های بانکی عیار ۲۴ دارند، یعنی تا ۹۹ درصد خلوص خواهند داشت‌. در حالی که عیار سکه‌های الیزابت ۱۸ بوده و فقط ۷۵ درصد خلوص دارند.
 • این دو نوع سکه حتی در خصوص وزن نیز با یکدیگر متفاوت‌اند. برای مثال سکه‌های الیزابت در انواع و اقسام وزن‌ها تولید می‌شوند. در حالی که سکه بانکی وزن کاملا ثابتی داشته و تنوع وزنی کمی دارد.
 • و همین!

 

سکه پارسیان سفارشی چیست؟

احتمالا شما نیز نام سکه‌های الیزابت سفارشی را شنیده‌اید. سکه‌های سفارشی در واقع همان سکه الیزابت هستند، اما عیار بالاتری دارند. مثلا عیار آن‌ها همیشه بالای ۱۸ بوده و گاها تا ۲۴ نیز خواهد بود. و اما یک تفاوت مهم دیگر! سکه‌های پارسیان سفارشی هستند دیگر! به همین خاطر در جعبه‌های خوش نقش و نگار و زیبا بسته بندی شده و به مشتری ارائه می‌شوند. به همین خاطر قیمت آن‌ها نیز نسبت به سکه پارسیان معمولی بیشتر خواهد بود‌.

نحوه و چگونگی محاسبه قیمت سکه پارسیان

محاسبه قیمت سکه‌های الیزابت تفاوت خاصی با سایر سکه‌ها ندارد. در حقیقت برای محاسبه این نوع سکه نیز از فرمول همیشگی زیر استفاده می‌کنند:

" معمولا طلافروشان قیمت روز طلا را در میزان وزن سکه‌ها شما ضرب کرده تا قیمت واقعی سکه مشخص شود"

پس محاسبه وزن این نوع سکه نیز ساده بوده و با چالش خاصی همراه نیست.

سکه پارسیان برای سرمایه گذاری، خوب یا بد؟

بد! راستش را بخواهید سکه الیزابت برای هر چیزی خوب است به جز سرمایه گذاری! طلایی که برای سرمایه گذاری خریداری می‌کنید باید بالاترین میزان خلوص را دارا باشد. در حالی که خلوص این نوع سکه تنها ۷۵ درصد است. از آن مهمتر، به سکه‌های پارسیان مالیات تعلق می‌گیرد. به همین دلیل برای سرمایه گذاری گزینه مطلوبی نیستند و طلای آب شده قطعا مناسب‌تر از آن‌ها خواهد بود.

سکه پارسیان هدیه بدهیم؟

برای هدیه دادن نیز بیشتر طلای آب شده را پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر می‌خواهید طلایی شیک و زیبا را در قالب سکه هدیه بدهید، خوب سکه الیزابت هم انتخاب مطلوبی خواهد بود. چون هم قیمت مناسبی دارد و هم ظاهر جذابی داشته و می‌تواند هدیه‌ای به یاد ماندنی باشد.

ارتباط میان سکه پارسیان و بانک پارسیان

بسیاری از افراد تصور می‌کنند سکه‌های الیزابت به علت نام خاصی که دارند توسط بانک پارسیان تولید می‌شوند. اما در حقیقت اینطور نیست. شاید شرکت‌هایی با نام پارسیان اقدام به تولید این نوع سکه کنند. اما بانک پارسیان به هیچ عنوان در این زمینه فعالیتی نداشته و سکه‌های پارسیان را ضرب نمی‌کند. پس این تشابه اسمی نباید موجب اشتباه در خصوص تولید کننده سکه‌های الیزابت شود.

نکات مهم هنگام خرید سکه پارسیان

هنگام خرید سکه‌های پارسیان می‌بایست نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • این سکه‌ها در اکثر مواقع بدون فاکتور به فروش می‌رسند.
 • حتما به وزن آن‌ها دقت کنید.
 • فروشندگان هنگام فروش سکه‌های پارسیان سود دریافت می‌کند. میزان سود آن‌ها یک تا ۷ درصد بوده که باید توسط خریدار پرداخت شود.
 • این‌ سکه‌ها را حتما از مراکز معتبر خریداری کنید.
 • قبل از خرید حتما عیار سکه را چک کنید.
 • مالیات سکه‌های پارسیان ۹ درصد می‌باشد.
 • اگر بخواهید سکه پارسیان سفارشی خریداری کنید، باید هزینه قالب فلزی و بسته بندی آن را نیز به طور جداگانه پرداخت کنید.

چگونگی تشخیص سکه پارسیان اصل از تقلبی

شما با راهکارهایی بسیار ساده می‌توانید سکه‌های تقلبی را به آسانی تشخیص دهید. اول از همه به رنگ سکه‌ای که خریداری می‌کنید بسیار دقت نمایید. رنگ سکه نباید بیش از اندازه طلایی باشد، یا به قرمزی بزند. در صورتی که رنگ سکه شما اینطور باشد، باید حتما اصالت آن را بررسی کنید. همچنین به وزن، عیار و مشخصات سکه توجه کنید. مثلا طرح سکه شما باید چاپ با کیفیتی داشته باشد، چون در غیر این صورت تقلبی است. با بررسی این موارد می‌توانید بدون نگرانی اقدام به خرید سکه‌های اصل کنید.

آخرین سخن

طلاسی در این بخش نیز به معرفی سکه پارسیان‌های محبوب و دوست داشتنی پرداخت. اگر بودجه بسیار کمی در اختیار دارید، می‌توانید برای حفظ ارزش پول خود، اقدام به خرید این نوع سکه کنید. اما بازهم خرید طلای آب شده از خرید سکه‌های الیزابت بهتر و هدفمند‌تر خواهد بود.


برای خرید آنلاین طلا بدون اجرت با طلاسی تماس بگیرید. همکاران و کارشناس ما در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد..

سوالات متداول

 • برای سرمایه گذاری سکه پارسیان بهتر است یا جواهرات؟

قطعه سکه الیزابت، چون اجرت ساخت ندارد.

 • ثبات قیمت سکه‌های الیزابت چگونه است؟

این سکه به علت عدم وجود حباب، ثابت قیمت بسیار بالایی دارند.

 • سکه پارسیان یا سکه بانکی؟ کدام یک را بخریم؟

برای افراد با بودجه محدود سکه الیزابت و افراد بدون محدودیت بودجه سکه بانکی را پیشنهاد می‌کنیم.

 

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها