آشنایی با مهمترین دلایل نوسانات قیمت طلا، از اقتصاد و جنگِ جهانی گرفته تا دلارِ آمریکا!

آشنایی با مهمترین دلایل نوسانات قیمت طلا، از اقتصاد و جنگِ جهانی گرفته تا دلارِ آمریکا!
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.76 - (5 امتیاز)

آشنایی با مهمترین دلایل نوسانات قیمت طلا، از اقتصاد و جنگِ جهانی گرفته تا دلارِ آمریکا!

مدام بالا و پایین می‌شود، مدام! قیمت طلا را می‌گویم! گویی که اصلا قرار نیست قیمت ثابتی داشته باشد و حتی برای یک روز هم که شده بدون نوسان باشد. حال در این افت و خیز‌های قیمت طلا، قطعا سرمایه گذاران نگرانی‌های زیادی خواهند داشت. چرا که به هر حال نوسانات قیمت طلا تاثیر مستقیمی بر میزان سود و زیان آن‌ها خواهد داشت.

 اما چرا؟ دلیل بالا و پایین رفتن‌های ناگهانی قیمت این فلز ارزشمند چیست؟ چه عواملی می‌توانند در قیمت آن اثرگذار باشند؟ در ادامه این مطلب از مجله طلاسی تصمیم گرفته‌ایم با بررسی مهمترین دلایل افت و خیز نرخ طلا، به این ابهامات پاسخ دهیم، پس ادامه جذاب این بخش از طلاسی را از دست ندهید. 

۸ دلیل اساسی و مهم نوسانات قیمت طلا!

اصلی‌ترین عامل نوسان نرخ طلا، افزایش یا کاهش عرضه و تقاضاست. حال این کم یا زیاد شدن میزان عرضه و تقاضا به دلایل مهم زیر رخ می‌دهد:

۱_ نرخ ارز، مخصوصا دلار آمریکا!

این‌ روزها قیمت هرچیزی از نرخ دلار تاثیر می‌پذیرد، مخصوصا قیمت فلز گرانبهایی مثل طلا، در واقع هرچقدر که نرخ دلار بالاتر برود شاهد نوسانات بیشتری در قیمت طلا نیز خواهیم بود. 

۲_ تصمیمات دولت و تنش‌های سیاسی 

دومین عامل نوسانات قیمت طلا تصمیمات دولت و تنش‌های سیاسی است. به عنوان مثال در کشور‌هایی که تنش های سیاسی زیادی وجود داشته باشد و تحریم‌هایی اعمال شود، قطعا قیمت طلا نیز افزایش می‌یابد. 

۳_ بحران‌های جهانی 

دوران سخت و هراسناک کرونا را که به خاطر دارید؟ در مواقعی که جهان با بحران‌هایی نظیر کرونا، جنگ یا موارد این چنینی روبرو شود، نوسان زیادی در بازار طلا به وجود می‌آید. 

۴_ امان از دست دلالان و کلاهبرداران!

متاسفانه دلالان و کلاهبرداران هم در خصوص نوسانات قیمت طلا دستی بر آتش دارند. چرا که این گروه از افراد با انجام معاملات غیر قانونی سبب کاهش یا افزایش نرخ عرضه و تقاضا خواهند شد. در نتیجه می‌توانند در کاهش یا افزایش قیمت نرخ طلا نقش داشته باشند. 

۵_ قیمت طلای سیاه!

شاید تصور کنید نفت یا طلای سیاه ارتباطی با نوسانات بازار طلا ندارد. اما این دو نوع طلای ارزشمند هردو در قیمت یکدیگر تاثیر خواهند داشت. به عنوان مثال گاهی کاهش یا افزایش قیمت نفت، می‌تواند باعث بالا رفتن یا پایین آمدن نرخ طلا شود. 

۶_ تغییر قوانین کشور 

گاهی هم علت نوسان قیمت طلا به تغییر قوانین کشور مربوط می‌شود. مثلا همین چند وقت پیش بود که" قانون مالیات طلا" برای اولین بار مطرح شد. هنوز خوب به خاطر داریم که با طرح این قانون، بازار طلا چه نوسان کم نظیری را تجربه کرد. حال با حذف مالیات، احتمالا قیمت طلا کاهش زیادی خواهد داشت. برای بررسی دقیق‌تر میزان ارزان‌ شدن طلا با حذف مالیات کلیک نمایید. 

۷_ تاثیر روانی جامعه 

نوسانات قیمت طلا ممکن است توسط مردم هم ایجاد شوند. بگذارید یک مثال ساده بزنم، در دوران ولنتاین، عید نوروز، روز مادر، روز دختر و ... خرید طلا توسط مردم افزایش می‌یابد. حال این بالا رفتن نرخ تقاضا قطعا سبب نوسانات بازار طلا خواهد شد. 

۸_ بازار جهانی 

اگر بازار جهانی رکود یا رشد قابل توجهی را تجربه کند، بی شک باعث نوسان قیمت طلا در کشورهای مختلف خواهد شد.

بررسی رابطه تورم و نوسانات قیمت طلا

مگر می‌شود صحبت از نوسانات قیمت طلا شود و حرفی از تورم به میان نیاید. تورم جز اصلی‌ترین عوامل بالا و پایین رفتن نرخ طلا در ایران می‌باشد. اما چگونه؟ هرگاه تورم زیادی ایجاد شود، سرمایه گذاران برای حفظ ارزش سرمایه خود اقدام به خرید طلا می‌کنند. حال این مسئله باعث افزایش تقاضا شده و نرخ طلا را بالا می‌برد.

 اما بالعکس زمانی که تورم نرخ کاهشی دارد، سرمایه گذران اقدام به خرید طلا نخواهند کرد و اینگونه قیمت این‌ فلز گرانبها کاهش خواهد یافت. می‌بینید؟ همین خرید یا عدم خرید طلا توسط سرمایه گذاران در دوران تورم چه تاثیر شگفت انگیزی در نوسانات قیمت طلا دارد؟ پس اگر سرمایه گذار بازار طلا هستید، هرگز عاملی به نام تورم را دست کم نگیرید. 

چگونه در نوسانات قیمت طلا بهترین تصمیم گیری را داشته باشیم؟

فرض کنید در دوران نوسان قیمت طلا هستیم و شما قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارید. نمی‌توانید تصور کنید که در چنین شرایطی، یک تصمیم گیری صحیح چقدر می‌تواند دشوار باشد. پس برای اینکه تصمیم ایده آل‌تری بگیرید، به نکات ارزشمند زیر توجه فرمایید:

۱_ مشاوره بگیرید.

قطعا متخصصان و کارشناسان تجربه و مهارت بالاتری در سنجش بازار طلا دارند. پس برای یک تصمیم گیری سود آور و صحیح، حتما با متخصصان بازار طلا مشورت نمایید. 

۲_ عوامل نوسان قیمت طلا را بشناسید.

شناخت عوامل نوسانات قیمت طلا مثل تصمیمات سیاسی، نرخ ارز، تورم، قیمت نفت و ... به شما کمک می‌کنند که تصمیم گیری کم ریسک‌تری داشته باشید.

۳_ تحلیل تکنیکال بازار فراموش نشود!

بازار را تحلیل کنید، حتی اگر نحوه انجام این کار را نمی‌دانید، آن را بیاموزید. چون حتی یک‌ تحلیل ساده نیز به شما کمک می‌کند تا پیش بینی‌های دقیق‌تری داشته و تصمیم ایده آل‌تری بگیرید. 

۴_ ریسک سرمایه گذاری‌اتان را مدیریت کنید. 

مدیریت ریسک سرمایه گذاری و پیش بینی میزان سود و زیان قطعه کار ساده‌ای نیست. اما انجام آن باعث می‌شود ریسک خرید طلا در دوران نوسانات شدید، به شکل قابل توجهی کاهش یابد. 

۵_ اخبار جهانی را نادیده نگیرید.

گفتیم که اخبار جهانی تاثیر مستقیمی بر ایجاد نوسانات قیمت طلا خواهند داشت. پس همیشه این اخبار را پیگیری کرده و از آن‌ها غافل نشوید. برای مثال گاهی در اخبار مطلع می‌شوید که قرار است شاهد وقوع جنگ، بروز بیماری‌های همه‌ گیر، افزایش تحریم‌ها و ... باشید. در چنین شرایطی احتمالا قرار است قیمت طلا به زودی افزایش یابد و می‌توان گفت زمان مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود.

در دوران نوسانات سکه بخریم‌ یا طلای زینتی؟ کدام بهتر است؟

به گفته برخی کارشناسان خرید سکه در دوران نوسانات کم ریسک‌تر و بهتر از خرید طلای زینتی خواهد بود. چون سکه بر خلاف طلا اجرت ندارد و هنگام فروش سود بیشتری کسب خواهید کرد.‌ اما گزینه‌های دیگری مثل طلای آب شده نیز می‌توانند انتخاب ایده آلی در زمان نوسانات قیمت طلا باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص توصیه می‌کنیم مطلب سکه بهتر است یا طلا؟ را مطالعه فرمایید. 

سخن آخر طلاسی 

در این بخش از مجله طلاسی با مهمترین عوامل نوسانات قیمت طلا آشنا شدیم. در آخر توصیه می‌کنیم به عنوان یک‌ سرمایه گذار هیچکدام از این عوامل را نادیده نگرفته و همیشه پیش از ارائه سرمایه تمامی این موارد را سنجش نمایید. چرا که گاها حتی یکی از این عوامل می‌تواند ریسک زیادی برای سرمایه گذاری شما ایجاد کند. 

برای خرید آنلاین طلای بدون اجرت با مشاورین و کارشناسان مجموعه معتبر و به نام طلاسی تماس حاصل فرمایید. 

سوالات متداول 

بالا رفتن تورم باعث افزایش نرخ طلا می‌شود یا کاهش آن؟

بالا رفتن تورم به احتمال زیاد باعث افزایش نرخ طلا خواهد شد. چون در این حالت طلای بیشتری توسط سرمایه گذاران خریده خواهد شد. 

رشد اقتصادی قیمت طلا را افزایش می‌دهد یا کاهش؟

رشد اقتصادی می‌تواند باعث افزایش نرخ طلا شود. چون اینگونه توان خرید مردم بالاتر رفته و تقاضا برای خرید طلا افزایش می‌یابد. 

در دوران نوسان طلا بخریم یا در زمان ثبات قیمت‌ها؟

خرید طلا اگر با هدف سرمایه گذاری بلند مدت باشد، بهتر است در زمان ثبات قیمت‌ها انجام گیرد.

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها