سکه بهتر است یا طلا برای سرمایه‌گذاری کدام را انتخاب کنیم؟

سکه بهتر است یا طلا  برای سرمایه‌گذاری کدام را انتخاب کنیم؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.88 - (6 امتیاز)

برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا سکه

در بازار طلا گزینه­های مختلفی مانند خرید سکه، طلای دست دوم، خرید طلای آب شده و ... پیش روی سرمایه گذاران وجود دارد. شاید برای شما هم که قصد ورود به بازار طلا را دارید، این سوال پیش آید که برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا سکه؟ برای انتخاب بهترین گزینه جهت حفظ سرمایه و حتی کسب سود، باید اطلاعات کافی درباره بازار این فلز گرانبها داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم به شکلی جامع و کامل به این سوال که سرمایه گذاری طلا بهتره یا سکه؟ پاسخ دهیم. پیشنهاد می­کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

سرمایه گذاری طلا یا سکه کدام بهتر است؟

همانطور که می­دانید روش­های مختلفی برای سرمایه گذاری در بازار طلا وجود دارد. شما می­توانید برای حفظ ارزش پول خود و یا حتی کسب سود و درآمد، وارد این بازار شوید. هر کدام از روش­های خرید سکه، خرید طلای نو، خرید طلای دست دوم، خرید طلای آب شده، خرید شمش طلا، خرید اوراق و سهام طلا مزایا و معایب خود را دارند.

در حال حاضر برخی از افراد معتقدند خرید سکه بهترین گزینه است. زیرا مزایای بهتری نسبت به دیگر انواع طلا دارد. برخی دیگر از کارشناسان نیز با توجه به مواردی، خرید طلا را پیشنهاد می­کنند.

برای رسیدن به یک نتیجه گیری و تصمیم درست، باید ویژگی­ها، مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا و سکه را مورد بررسی قرار دهیم.

 

طلای نو بهتر است یا سکه

اگر به دنبال استفاده از طلا هستید، بهترین گزینه طلای نو است. طلای نو در انواع مختلف به شکل زیورآلات با طرح­های گوناگون در بازار وجود دارد. شما می­توانید با خرید این طلا علاوه بر حفظ سرمایه خود، از آن استفاده کنید.

اما باید بدانید که هنگام خرید طلای نو، باید مبلغی را به عنوان اجرت ساخت بپردازید. همچنین این طلا در زمان فروش با عیار کمتری محاسبه شده و به قیمت پایین­تری خریده می­شود.

به همین دلیل برخی از افراد خرید سکه را انتخاب می­کنند. زیرا سکه اجرت ساخت ندارد. علاوه بر این کسانی که به دنبال کسب سود بیشتری هستند، سکه گزینه مناسبتری برای آنها محسوب می­شود. نوسانات بازار طلا موجب می­گردد سود خرید و فروش سکه بیشتر از طلای زینتی باشد.

 

سکه بخریم یا طلای دست دوم

خرید سکه با پرداخت 9 درصد مالیات همراه است و در زمان فروش نیز کمی از قیمت آن کاسته می­شود. همچنین خرید سکه ریسک­هایی را به همراه دارد. زیرا در صورت وجود حباب، خرید و فروش آن نیاز به دانش و اطلاعات تخصصی از بازار است.

اما در مقابل طلای دست دوم گزینه بهتری برای سرمایه گذاری محسوب می­شود. این نوع طلا معاف از مالیات و اجرت ساخت است و فقط هنگام فروش درصد کمی از ارزش آن کاسته می­شود.

به طور کلی اگر به دنبال سرمایه گذاری موقت و کسب سود هستید و از ریسک کردن هراسی ندارید، سکه را انتخاب کنید. اما اگر می­خواهید سرمایه گذاری بلند مدتی انجام دهید و از یک حاشیه امنی برای حفظ سرمایه و سود خود برخوردار گردید، طلای دست دوم بخرید.

 

طلای آب شده یا سکه، کدام برای سرمایه گذاری بهتر است؟

یکی از مزایای خرید طلای آب شده، عدم محدودیت در بودجه است. از آنجایی که قطعات کوچک و با وزن کم از طلای آب شده در بازار موجود است، افراد می­توانند حتی با مقدار بودجه کم در بازار طلا سرمایه گذاری کنند.

اما خرید سکه نیاز به سرمایه بیشتری دارد. شما نمی­توانید با پرداخت مبلغی کمتر از ارزش سکه، این نوع طلا را خریده و سرمایه گذاری کنید. بنابراین اگر بودجه کمی در اختیار دارید، خرید طلای آب شده بهترین گزینه پیش روی شما محسوب می­شود.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که یکی از معایب طلای آب شده امکان تقلب در آن است. با اینکه طلای آب شده معاف از اجرت و مالیات است و افراد زیادی آن را انتخاب می­کنند، ولی ممکن است قطعه طلای ارائه شده به شما از عیار کمی برخوردار باشد. در این صورت متحمل ضرر می­شوید. خرید طلای آب شده و تشخیص اصل بودن و مقدار عیار آن، نیاز به اطلاعات بیشتر و تخصصی­تری نسبت به خرید سکه دارد.

 

سهام طلا بخریم یا سکه

خرید سهام طلا در بورس یا صندوق­های سرمایه گذاری طلا، گزینه دیگری از سرمایه گذاری در بازار طلا به شمار می­رود. برای سرمایه گذاری با استفاده از این روش، نیازی به خرید فیزیکی طلا نیست. بنابراین نگرانی بابت نگهداری طلا وجود ندارد.

علاوه بر این، با خرید گواهی سپرده طلا دیگر نگران خرید و فروش و سود و زیان نخواهید بود. مدیران باتجربه صندوق­های سرمایه گذاری، با دانش خود سرمایه شما را مدیریت می­کنند. اما خرید سکه و فروش آن توسط خودتان، باید با توجه به شرایط بازار صورت بگیرد؛ که در صورت نداشتن اطلاعات و تجربه و بروز هرگونه اشتباه، امکان ضرر کردن وجود دارد.

 

برای پس انداز طلا بهتره یا سکه

در شرایط اقتصادی امروز، خواسته سرمایه گذاران در بازار طلا، انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری است. برای داشتن یک پس انداز مطمئن جهت استفاده در آینده، باید نهایت دقت را داشت.

خرید طلا مزایایی همچون نقد شوندگی مناسب، تنوع، ریسک کمتر و معابی مانند سود پایین، نگهداری مشکل و ... دارد. خرید سکه نیز با سود بیشتر حتی در کوتاه مدت، تاثیرپذیری کم از حوادث و اتفاقات و معایبی از جمله امکان گیر کردن در حباب، عدم برخورداری از جنبه مصرفی و زینتی، نقد شوندگی کم و ... همراه است.

 

نتیجه گیری

امروزه با توجه به کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم، طلا و سکه دو گزینه محبوب برای سرمایه گذاری محسوب می­شوند. هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند. انتخاب سکه یا طلا باید با توجه به شرایط شما، میزان بودجه، مقدار اطلاعات از بازار طلا، هدف از سرمایه گذاری و فاکتورها و نکات دیگری صورت بگیرد.

طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، با فراهم کردن بستری مناسب، به شما کمک می­کند بهترین تصمیم را گرفته و سرمایه گذاری مطمئنی را تجربه کنید. برای سرمایه گذاری در بازار طلا، می­توانید از خدمات بی­نظیر طلاسی مانند خرید طلا خام و بدون اجرت بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

1- خرید سکه پارسیان بهتر است یا طلا؟

طلای 18 عیار بازدهی و سود بیشتری نسبت به سکه پارسیان دارد. البته در صورتی که از بودجه کمی برخوردار هستید، قطعا خرید سکه پارسیان گزینه بهتری محسوب می­شود.

2- خرید سکه یا گواهی سپرده طلا؟

از آنجایی که گواهی سپرده طلا دارای مزایایی همچون نقد شوندگی بهتر، خرید و فروش آسان­تر، عدم نیاز به نگهداری و حفظ امنیت، هزینه­های معاملاتی کمتر و ... است. از این رو سرمایه گذاری در صندوق­های طلا بهتر است.

3- مهمترین مزایای خرید سکه کدامند؟

بازدهی بالا، سود بیشتر در مدت زمان کم، رشد جهشی بازار سکه، نگهداری راحت­تر نسبت به طلای زینتی و ... از مهمترین مزیای خرید سکه به شمار می­روند.

4- طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

طلای دست دوم شامل مالیات و اجرت ساخت نمی­شود. همچنین این نوع طلا جنبه مصرفی دارد. میزان نوسانات طلای کارکرده نیز کمتر است و ریسک خرید و فروش آن نسبت به سکه پایین­تر می­باشد. از این رو خرید طلای دست دوم برای کسانی که قصد سرمایه گذاری و پس انداز برای طولانی مدت را دارند، انتخاب مناسب­تری است.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها