بهترین سکه برای سرمایه گذاری! کدام سکه طلا در زمان فروش کاهش قیمت ندارد؟

بهترین سکه برای سرمایه گذاری! کدام سکه طلا در زمان فروش کاهش قیمت ندارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.79 - (9 امتیاز)

پس انداز کردن و سرمایه گذاری، به بخشی از زندگی ما ایرانی‌ها تبدیل شده است. چرا که با وجود تورم بالا همه ما به دنبال راهی برای حفظ ارزش سرمایه خود هستیم. حال یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری در ایران، خرید سکه است.

شاید در گذشته سکه بیشتر برای هدیه دادن، پرداخت مهریه و ... مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما با توجه به نرخ رشد چشمگیر آن در سال‌های اخیر، می‌توان سکه را نیز به لیست بهترین روش‌های سرمایه گذاری اضافه کرد. حال بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ این سوال همیشه هنگام خرید از طلافروشان پرسیده می‌شود.

به همین خاطر طلاسی در این بخش تصمیم گرفته به معرفی بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری پرداخته و جوانب مختلف خرید سکه را مورد تحلیل قرار دهد. پس با طلاسی همراه باشید.

چرا خرید سکه؟ بررسی مزایای آن

چرا سکه؟ چون خرید این قطعه طلایی با ارزش با فاکتورهای مثبت زیر همراه بوده و همین موارد باعث شده‌اند که به عنوان گزینه‌ای ایده آل برای سرمایه گذاری به شمار رود:

 • سکه به راحتی نقد می‌شود و خریداران بی شماری دارد.
 • سکه پر تقاضا است.
 • سکه اجرت ندارد و گاها مالیات نیز نخواهد داشت.
 • سکه از با ارزش‌ترین انواع طلا به شمار می‌رود.
 • سکه در بازار جهانی به رسمیت شناخته شده است. یعنی در هر کشوری که باشید می‌توانید آن را به راحتی به فروش برسانید.
 • سکه بازار رو به رشدی دارد.
 •  سکه در کوتاه مدت سوددهی بالایی دارد.
 • و ده‌ها مزیت فوق العاده دیگر!

 

معرفی انواع سکه برای سرمایه گذاری

در این بخش جهت انتخاب بهترین سکه برای سرمایه گذاری، به معرفی انواع سکه‌های موجود در بازار می‌پردازیم:

 • سکه تمام بهار آزادی

همه ما عبارت سکه تمام بهار آزادی را شنیده‌ایم. به تمام سکه‌هایی که از سال ۵۸ تا سال ۷۰ ضرب شده‌اند، تمام بهار آزادی گفته می‌شود. این نوع سکه‌ها دارای عیار ۲۲ و خلوص ۹۰ درصد هستند. یک طرف سکه‌های تمام بهار نام حضرت علی(ع) و طرف دیگر عکس حرم امام رضا می‌باشد. در بازار طلا این نوع سکه را تحت عنوان سکه‌های طرح قدیم نیز می‌شناسند. وزن این سکه‌ها ۸ گرم می‌باشد.

 • سکه امامی یا طرح جدید

سکه امامی یا طرح جدید نیز می‌تواند به عنوان بهترین سکه برای سرمایه گذاری به شمار رود. در یک طرف سکه‌های امامی عکس امام خمینی و در طرف دیگر عکس حرم امام رضا(ع) طراحی شده است. این سکه‌ها از سال ۷۰ به بعد تولید شده‌اند و به همین خاطر است که به آن‌ها سکه طرح جدید گفته می‌شود. عیار سکه‌های امامی نیز ۲۲ و وزن آن‌ها حدود ۸ گرم است.

 • نیم سکه

نیم سکه هم از دیدگاه بسیاری از کارشناسان، بهترین سکه برای سرمایه گذاری به شمار می‌رود. نیم سکه عیاری مشابه سکه‌های طرح جدید و قدیم دارد، با این تفاوت که وزن آن حدود چهار گرم است.

 • ربع سکه

و حالا می‌رسیم به ربع سکه که میان سرمایه گذران از محبوبیت زیادی برخوردار است. ربع سکه حدود دو گرم وزن دارد و دارای عیار ۲۲ می‌باشد.

 • سکه گرمی

سکه گرمی بهترین سکه برای سرمایه گذاری کسانی است که بودجه کمی در اختیار دارند. سکه‌های گرمی عیار ۲۲ دارند و وزن آن‌ها یک گرم است. این نوع سکه به علت قیمت کمی که دارند به شما این امکان را می‌دهند که با کمترین بودجه نیز اقدام به سرمایه گذاری کنید. سکه‌های گرمی در سال ۹۰ ضرب شده‌اند.

 • سکه پارسیان

و اما آخرین سکه‌ای که قصد معرفی آن به شما را داریم، سکه پارسیان است. سکه‌های پارسیان در بانک‌ها ضرب نشده و معمولا توسط شرکت‌های خصوصی تولید می‌شوند. عیار این مدل سکه ۱۸ بوده و با وزن ۵۰ سوت تا ۲ گرم تولید می‌شود. اما پارسیان به خاطر عیار پایین، اعتبار نسبتا کم، نقدشوندگی نامطلوب و ... بهترین سکه برای سرمایه گذاری به شمار نخواهد رفت.

برای آشنایی بیشتر با سکه پارسیان و ویژگی‌های آن کلیک کنید.

 

۶ معیار اسرار آمیز جهت انتخاب بهترین سکه برای سرمایه گذاری!

برای اینکه بتوانید بهترین نوع سکه برای سرمایه گذاری را انتخاب کنید باید به معیارهای مختلفی توجه کنید. این معیارها را در زیر برایتان ذکر نموده‌ایم:

 • میزان نقدشوندگی

در درجه اول باید به میزان نقد شوندگی سکه مورد نظر توجه کنید. هرچقدر که نقد کردن و فروش آن آسان‌تر باشد، قطعا گزینه بهتری برای سرمایه گذاری خواهد بود.

 • سال ضرب

سکه‌های طرح جدید به علت سال ضرب، محبوبیت بیشتری دارند و برای سرمایه گذاری مناسب‌تر هستند.

 • نوسان قیمت

بهترین سکه برای سرمایه گذاری سکه‌ای است که نوسان قیمت زیادی نداشته باشد. چون هرچقدر تفاوت قیمت‌ها در بازه زمانی کوتاه بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری افزایش می‌یابد.

 • حباب

سکه‌هایی که حباب قیمت کمتری دارند، برای سرمایه گذاری ایده آل‌تر خواهند بود.

 • میزان تقاضا

سکه‌هایی که تقاضای بیشتری دارند ارزشمند تر بوده و می‌توان از آن‌ها تحت عنوان بهترین سکه برای سرمایه گذاری یاد کرد. حال سکه‌هایی تقاضای بیشتری دارند که وزن آن‌ها از سایرین پایین‌تر باشد.

 • بازدهی

همه انواع سکه‌ها را در یک جدول مشخص قرار دهید. سپس میزان رشد قیمت هر یک در پنج سال گذشته را بررسی کنید. هرکدام که رشد بیشتری داشته‌اند، پر بازده‌تر بوده و برای سرمایه گذاری بهتر هستند‌.

 

بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

این را شما باید بگویید! چرا که با توجه به معیارهای بالا، به راحتی می‌توانید بهترین نوع سکه را انتخاب کنید. اما بیایید به سراغ نظر کارشناسان برویم و دیدگاه آن‌ها را نیز بررسی کنیم. بسیاری از متخصصین حوزه طلا و جواهر، معتقدند که سکه‌های گرمی و ربع سکه برای سرمایه گذاری مناسب‌تر هستند.

 چون قیمت پایینی دارند، تقاضای زیاد و نقدشوندگی زیادی داشته و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ده سال اخیر بازدهی بالاتری نیز نسبت به سایر سکه‌ها داشته‌اند. برخی نیز بر این باورند که سکه بهار آزادی گزینه ایده آل‌تری می‌باشد. چون طرفداران بیشتری دارد، معتبرتر است و به راحتی قابل فروش خواهد بود.

 پس توصیه می‌کنیم جهت انتخاب بهترین سکه برای سرمایه گذاری حتما به معیارهای گفته شده توجه کرده و از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید.

 

سکه وکیومی یا سکه باز، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

این سوال هم معمولا مابین سرمایه گذاران سکه رایج است. سکه‌های وکیومی در یک بسته بندی پرس شده و هولوگرام دار عرضه می‌شوند. اما سکه های باز این بسته بندی را ندارند. حال برای سرمایه گذاری هیچ تفاوتی میان این دو نوع سکه وجود ندارد. چون در اصل قیمت آن‌ها یکسان است. اما سکه‌های دارای بسته بندی اعتبار بالایی دارند و می‌توان نسبت به اصل بودن آن‌ها مطمئن‌تر بود.

سکه بخریم‌ یا طلای آب شده؟

در این بخش با بهترین سکه برای سرمایه گذاری آشنا شدیم، اما یک سوال مهم! برای سرمایه گذاری سکه بخریم یا طلای آب شده؟ پاسخ واضح است. قطعا طلای آب شده در دنیای سرمایه گذاری برتر از سکه خواهد بود. آن هم به دلایل زیر:

 • طلای آب شده اجرت ندارد.
 • طلای آب شده مانند سکه حباب ندارد.
 • طلای آب شده در هر وزنی قابل خریداری است.
 • طلای آب شده امنیت و اعتبار بالاتری نسبت به سکه دارد.
 • میزان تقاضا و نقدشوندگی طلای آب شده نیز نسبت به سکه بالاتر است.

برای خرید طلای آب شده آنلاین، به مجموعه معتبر طلاسی مراجعه نموده و یا با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. همچنین برای بررسی دقیق تر تفاوت های سکه و طلای آب شده کلیک نمایید.

 

آخرین سخن

طلاسی این بار نیز تحلیل دقیقی از بازار سکه را به شما عزیزان ارائه نمود. حال با توجه به پارامتر‌هایی که گفتیم، انتخاب بهترین سکه برای سرمایه گذاری کار دشواری نخواهد بود. اما این مسئله بازهم نیاز به کسب دانش دارد و بهتر است قبل از خرید سکه تمام جوانب و فاکتورها را بسنجید.

 

سوالات متداول

 • بهترین سکه برای سرمایه گذاری بلند مدت کدام است؟

قطعا سکه‌های بهار آزادی و امامی بهترین گزینه برای کسب سود در طولانی مدت خواهند بود.

 • چه نوع سکه‌ای برای سرمایه گذاری کوتاه مدت مناسب است؟

در این مورد سکه‌های گرمی را بیشتر توصیه می‌کنیم.

 • کدام نوع سکه بیشترین بازدهی را در سال‌های اخیر داشته است؟

طبق نظر کارشناسان ربع سکه بیشترین درصد بازدهی را داشته است.

 

 

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله