برای هدیه چه سکه ای بخریم؟

برای هدیه چه سکه ای بخریم؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.64 - (7 امتیاز)
فهرست مطالب

بهترین سکه طلا برای هدیه

از گذشته تا امروز طلا به عنوان هدیهای نفیس و ارزشمند مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از انواع مصنوعات طلا که گزینهای مناسب برای هدیه دادن محسوب میشود، سکه طلا است. اما شاید این سوال پیش آید که بهترین سکه طلا برای هدیه دادن کدام است؟ انواع مختلفی از سکه در بازار موجود است که هر کدام از ویژگیهایی برخوردارند. داشتن یکسری اطلاعات درباره سکههای طلا و آگاهی از نکات خرید سکه، به شما کمک میکند بهترین انتخاب را داشته باشید. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به این سوال که کدام سکه برای هدیه مناسب است؟ پاسخ دهیم. اگر شما هم به دنبال خرید سکه برای هدیه دادن هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. 


انواع سکه برای هدیه

جهت انتخاب بهترین سکه طلا برای هدیه، ابتدا باید با انواع سکههای موجود در بازار آشنا شویم. از مهمترین انواع سکه مناسب هدیه، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم

سکه طرح قدیم بهار آزادی در سال 1358 ضرب شد و تولید آن تا سال 1370 ادامه یافت. عیار این سکه 21.6 یا همان 900 در 1000 است. وزن سکه بهار آزادی طرح قدیم برابر با 8.13598 گرم (7.32238 گرم طلایر خالص) و قطر آن 22 میلی متر است. 

یک طرف این سکه نقشی از بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به همراه عبارت اولین بهار آزادی و سال ضرب وجود دارد. در طرف دیگر آن نیز نام حضرت علی (ع) با سه مرتبه تکرار درون یک شش ضلعی قرار دارد که در زیر آن عبارت بانک ملی ایران حک شده است. 

* سکه تمام بهار آزادی طرح جدید

از سال 1370 سکه طلا در ایران با تغییرات ظاهری جدیدی ضرب شد. از این رو به این سکه طلا، سکه طرح جدید میگویند. نام دیگر این سکه طلا بهار آزادی، سکه امامی است؛ که به خاطر حک شدن نقش امام خمینی به این اسم شناخته میشود. زیر این تصویر نیز سال ضرب سکه حک شده است.

طرف دیگر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، منقش به تصویر بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا (ع) به همراه عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و عبارت بهار آزادی است. عیار، وزن و قطر این سکه نیز با سکه طرح قدیم یکی است و تفاوتی ندارد. 

* نیم سکه بهار آزادی

یکی دیگر از انواع سکه طلا برای هدیه، نیم سکه بهار آزادی است. این سکه طرحی مشابه با سکه طرح جدید دارد ولی وزن آن کمتر است. عیار نیم سکه طلا نیز 900 در 1000 و قطر آن 19 میلی متر است. وزن این سکه مناسب هدیه دادن نیز 4.0665 گرم است. مقدار طلای خالص به کار رفته در نیم سکه طلا بهار آزادی برابر با 3.66 گرم است. 

مدلهای مختلفی از نیم سکه در بازار موجود است که از مهمترین آنها میتوان به نیم سکه بانکی زیر 86، نیم سکه بانکی 86، نیم سکه غیر بانکی و ... اشاره کرد. 

* ربع سکه بهار آزادی

اگر مقدار بودجه کمی دارید و به دنبال خرید بهترین سکه طلا برای هدیه دادن هستید، ربع سکه بهار آزادی گزینهای ایدهآل است. این سکه به خاطر وزن کمتر، قیمت مناسبتری نسبت به نیم سکه و سکه تمام بهار آزادی دارد. وزن ربع سکه 2.03225 گرم، عیار آن 900 در 1000 و قطر آن 14 میلیمتر است.  

* سکه گرمی

از دیگر سکههای طلا که میتوانید آن را به عنوان هدیه انتخاب کنید، سکه یک گرمی بهار آزادی است. ضرب این سکه از سال 1390 شروع شده است و به همین خاطر سکه جدیدی محسوب میشود. عیار این سکه 22 و وزن آن 1.01 است. سکههای یک گرمی بدون حک تاریخ ضرب، هستند و در بسته بندیهای استاندارد بانک مرکزی ارائه میشوند. قطر این سکه 13.3 میلیمتر است و قیمت بسیار مناسبی دارد. 

* سکه پارسیان

از رایجترین انواع سکه که برای هدیه دادن گزینه بسیار مناسبی به شمار میروند، سکه پارسیان است. این سکه دارای تنوع بالا بوده و در وزنهای مختلف 2 گرمی، 1.5 گرمی، 1 گرمی، نیم گرمی و ... تولید میشود. عیار سکه پارسیان 750 یا همان 18 است. 

بسته بندی سکه پارسیان به صورت وکیوم شده به همراه درج وزن، عیار، مشخصات واحد تولیدی و هولوگرام مخصوص است. این سکه از شکل و ظاهر گرد برخوردار نیست و معمولا به شکل پلاکهایی چند ضلعی یا مستطیل در بازار موجود است. 

سکه پارسیان که با نام سکه الیزابت نیز شناخته میشود، توسط بانک مرکزی تولید نشده و واحدهای تولیدی خصوصی و شرکتهای دارای مجوز معتبر ساخت این نوع سکه را بر عهده دارند. تنوع وزنی و قیمتی سکه پارسیان یکی از مهمترین دلایل انتخاب آن توسط افراد زیاد برای هدیه دادن است. 


نکات خرید سکه طلا برای هدیه

همانند خرید دیگر مصنوعات طلا، هنگام خرید سکه طلا برای هدیه نیز باید به نکاتی توجه کرد. با در نظر گرفتن راهنمای ویژه خرید سکه مناسب برای هدیه، میتوان خریدی مطمئن و راحت انجام داد.

* خرید سکه طلا از فروشگاه های معتبر

مهمترین نکته در ارتباط با خرید سکه برای هدیه، انتخاب فروشگاهی معتبر است. از آنجایی که روشهای کلاهبرداری و تقلب در بازار سکه وجود دارد، برای اطمینان از اصالت کالا باید به مراکز دارای مجوز مراجعه کرد. 

* میزان بودجه

هنگام خرید سکه طلا باید انتخابی متناسب با بودجه خود انجام دهید. انواع سکه در بازار وجود دارد که هر کدام از وزن و قیمت مخصوص به خود برخوردارند. اگر قصد دارید بودجه زیادی به خرید هدیه اختصاص دهید، سکههای تمام طرح قدیم و جدید و نیم سکه گزینهای عالی محسوب میشوند. اما اگر میزان بودجه شما کم است، باید به سراغ خرید ربع سکه یا سکههای پارسیان و گرمی بروید. 

* توجه به حباب سکه

ارزش معاملاتی سکه در بازار با نام حباب سکه شناخته میشود. هر چقدر حباب کمتر باشد، خرید سکه اقتصادیتر و منطقیتر است. اگر قصد دارید با قیمت مناسب یک سکه طلا برای هدیه بخرید، باید از وضعیت بازار سکه و حباب آن باخبر باشید. توصیه میکنیم قبل از خرید سکه طلا، حتما اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. زیرا سکه طلا علاوه بر این که هدیهای نفیس محسوب میشود، به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری نیز شهرت دارد. 


کدام سکه برای هدیه مناسب است؟

با توجه به مطالب و نکات گفته شده، انتخاب بهترین سکه طلا برای هدیه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما باید با توجه به قیمت سکه، میزان بودجه، سلیقه و ... یک از انواع سکه را بخرید. گزینههای دیگری مانند خرید طلای آب شده و خرید کارت هدیه طلا نیز بجای خرید سکه برای هدیه پیش روی شما قرار دارد. 

شما میتوانید برای خرید انواع طلا به ویژه طلای آب شده، کارت هدیه طلا و طلای خام بدون اجرت به سایت طلاسی مراجعه کنید. طلاسی بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا است که بستر مناسبی جهت خرید طلا و سرمایه گذاری در بازار این فلز گرانبها، فراهم میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها