مصنوعات طلا چیست؟ (نکات مهم در هنگام خرید مصنوعات طلا)

مصنوعات طلا چیست؟ (نکات مهم در هنگام خرید مصنوعات طلا)
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.52 - (8 امتیاز)

مصنوعات طلا چیست؟

طلا یکی از ارزشمندترین فلزات جهان است که به خاطر خصوصیات مختلف خود، به ویژه ظاهر زیبا و درخشان و رنگ جذاب، طرفداران زیادی دارد. از طلا اشیا و اقلام مختلفی ساخته میشود که به عنوان مصنوعات طلا شهرت دارند. انواع مختلفی از این مصنوعات تولید میشوند که هر کدام از ویژگی ها و کاربردهایی برخوردارند. کسب اطلاعات کافی درباره آنها میتواند به شما کمک کند تصمیم درستی هنگام خرید طلا بگیرید. در این مقاله از طلاسی قصد داریم نکات مفیدی را راجع به مصنوعات مختلف طلا ارائه دهیم. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. 

مصنوعات طلا و انواع آن

به تمامی اشیا و زیورآلاتی که از طلا ساخته شدهاند یا دارای روکش طلا هستند، مصنوعات طلا میگویند. انواع مختلفی از مصنوعات طلا تولید میشود که هر کدام از شکل و ظاهر، درصد خلوص، وزن، قیمت و ویژگیهای مخصوصی برخوردارند. از مهمترین انواع مصنوعات طلایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* زیورآلات طلا

مهمترین و معروفترین مصنوعات طلا، زیورآلات هستند. این زیورآلات در شکلهای مختلف مانند گوشواره، گردنبند، دستبند، انگشتر، النگو و ... تولید میشوند. زیورآلات طلا به طور کلی در دو دسته قرار میگیرند؛ برای ساخت دسته اول فقط از آلیاژ طلا استفاده میشود. اما برای تولید دسته دوم علاوه بر طلا از سنگهای قیمتی و نگینهای مختلف مانند الماس، برلیان، عقیق و ... بهره میگیرند تا زیبایی و جذابیت بیشتری را خلق کنند. 

نگین این جواهرات میتواند اصلی و ساخته شده از سنگها و کانیهای ارزشمند موجود در طبیعت باشد. همچنین برخی از این نگینها را به صورت مصنوعی تولید میکنند که با نام نگین اتمی شناخته میشوند. 

* شمش و سکه طلا

از دیگر انواع مصنوعات طلا میتوان سکه طلا و شمش طلا را نام برد. این مصنوعات جزو محبوبترین و رایجترین انواع اشیا و اقلام ساخته شده از طلا هستند که بیشتر جنبه سرمایه گذاری دارند. یعنی افراد به خاطر ارزش بالای سکه و شمش، آنها را خریداری کرده تا در زمان مناسب از فروش این مصنوعات سود کسب کنند. علاوه بر این، سکه و شمش طلا به عنوان هدیه کاربرد دارند. انواع مختلفی از سکه طلا وجود دارد که هر کدام از ویژگیهایی برخوردار است. 

* لوازم تزئینی

از آلیاژ طلا مصنوعات دیگری ساخته میشود که به عنوان لوازم و اقلام زینتی مورد استفاده قرار میگیرند. اشیایی مانند مجسمه، قاب عکس، گل مصنوعی، جعبه جواهرات، ظروف مختلف و ... نمونههایی از این دست محسوب میشوند. 

* لوازم پزشکی

از خاصترین مصنوعات ساخته شده از طلا، میتوان به برخی از لوازم پزشکی اشاره کرد. آلیاژ طلا در صنعت پزشکی مصارف مختلفی دارد که مهمترین آن در شاخه دندانپزشکی است. از طلا برای ساخت دندان، روکش دندان و مواد پر کردن دندانها استفاده میشود. 

تشخیص اصالت مصنوعات طلا

یکی از دغدغههای افرادی که قصد خرید مصنوعات طلا را دارند، اطمینان از اصالت آنها است. برای تشخیص طلای اصل از تقلبی، روشهای مختلفی وجود دارد و نکات مهمی باید مورد توجه قرار بگیرند. 

اگر شما هم به دنبال خرید انواع طلا هستید، به موارد زیر دقت کنید:

1- عیار مصنوعات طلا

همانطور که میدانید طلا فلزی نرم و شکننده است؛ و نمیتوان با درصد خلوص 100 از آن برای ساخت مصنوعات مختلف استفاده کرد. بدین منظور طلا را با دیگر عناصر فلزی مانند پالادیوم، نیکل، نقره و ... ترکیب میکنند تا ساختار آن تقویت شود. حال منظور از عیار طلا، درصد و میزان طلای به کار رفته است. 

هرچقدر یک مصنوع طلا عیار بیشتری داشته باشد، یعنی میزان طلای بیشتر و میزان فلزات دیگر کمتری در آن وجود دارد. طلا با عیار بالاتر، ارزش بیشتری دارد. هنگام خرید مصنوعات طلا باید از عیار آن مطلع باشید و اطمینان از درستی آن حاصل کنید. 

2- کد شناسایی مصنوعات طلا

شرکتها، مجموعهها و کارگاههای مختلف طلاسازی در کشور وجود دارند که انواع مصنوعات طلا را تولید میکنند. این شرکتها باید از اتحادیه طلافروشان و سازندگان طلا مجوزهای لازم را برای تولیدات خود دریافت کنند. درواقع تولید طلا در کشور زیر نظر اتحادیه صنف طلا صورت میگیرد و تولید کنندگان ملزم به درج کدهای مخصوصی روی محصولات خود هستند.

این کدها حاوی اطلاعات مختلفی هستند که در نهایت اعتبار و اصالت مصنوع طلا را تضمین میکنند. هر شرکت از کد مخصوص به خود برخوردار است. هدف استفاده از این کدهای شناسایی، تعیین اصالت طلا و امکان تشخیص آن از طلای خارجی است. 

اطلاعات کد شناسایی مصنوعات طلا

کد شناسایی طلا حاوی اطلاعات مختلفی است. این کد که نشان دهنده فاکتورهای زیر است، توسط سازمان استاندارد بررسی، تایید و ثبت میشود. 

* عیار طلا

عیار رسمی طلا در کشور ما 18 یا همان 750 است. البته طلاهایی با عیارهای بالاتر مانند 22 عیار نیز در بازار موجود است. اما به طور کلی تولید و فروش زیورآلات طلای پایینتر از طلای 18 عیار ممنوع است. برای مشخص کردن عیار طلا، کدی ترکیب از یک حرف انگلیسی و یک عدد روی قطعه حک میشود. برای مثال روی یک انگشتر طلای 18 عیار، کد K18 درج میشود.

* رنگ طلا

از دیگر کدهای حک شده روی طلا، کد رنگ است. برای طلای زرد حرف Y، برای طلای سفید حرف W و برای طلای رزگلد یا همان صورتی حرف P در نظر گرفته شده است. 

* مشخصات شرکت سازنده طلا

برای تعیین شرکت یا کارگاه تولید کننده مصنوعات طلا، کد مشخصی تعیین شده است. این کد حاوی یک حرف انگلیسی به عنوان نشان دهنده شهر و یک عدد به عنوان نشان دهنده شماره واحد تولیدی است.

برای مثال منظور از کد M211 این است که قطعه طلای مورد نظر در شهر مشهد و در واحد تولیدی شماره 211 تولید شده است. یا اگر روی قطعه ای از طلا کد T50را مشاهده کردید، باید بدانید که این طلا در شهر تهران و در واحد شماره 50 ساخته شده است. 

* روکش طلا

روی مصنوعاتی که در اصل از طلا ساخته نشدهاند اما دارای روکشی از طلا هستند، کد مخصوصی حک میشود. این کد شامل عبارت GP یا HGP است که مخفف Gold Plated میباشد. معمولا برای نشان دادن درصد وزن روکش طلا، عددی را نیز در کنار این کد درج میکنند.

3- قیمت مصنوعات طلا

از دیگر مواردی که هنگام خرید مصنوعات طلا باید به آن توجه کنید، قیمت است. برای محاسبه قیمت طلا فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته میشوند که مهمترین آنها وزن، عیار، سود، مالیات و اجرت است. 

مصنوعات ساخته شده از طلا دارای وزنها و عیارهای مختلفی هستند. هرچقدر وزن آنها بالاتر و درصد خلوص طلا بیشتر باشد، قیمت نیز گرانتر است. علاوه بر این، برخی از مصنوعات طی فرآیندی پر زحمت و پیچیده ساخته میشوند. از این رو درصدی را به عنوان دستمزد یا همان اجرت ساخت به قیمت نهایی آن اضافه میکنند. 

نکته دیگر اینکه مصنوعات طلایی که دارای نگینهای ارزشمند هستند، گرانتر از طلاهای بدون سنگ و نگین میباشند. زیرا این نگینها از قیمت مخصوصی برخوردار بوده که به قیمت محاسبه شده طلا اضافه میگردد. 

برای سرمایه گذاری مصنوعات طلا بخریم؟

طلا فلزی گرانبها میباشد که از گذشته تا به امروز به عنوان یک کالای سرمایهای مورد استفاده قرار گرفته است؛ زیرا از ارزش آن کاسته نمیشود و در طی زمان نیز امکان افزایش قیمت آن وجود دارد. 

خرید برخی از مصنوعات طلا مانند زیورآلات، سکه یا شمش یکی از رایجترین راههای سرمایه گذاری است. اما داشتن اطلاعات کافی در این زمینه ضروری است. اگر شما هم به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن در بازار طلا هستید، طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا به شما کمک میکند. میتوانید با خرید انواع مصنوعات طلا به ویژه طلای خام و بدون اجرت از طلاسی، وارد بازار طلا شده و داراییهای خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها