مراحل ساخت طلا و جواهر (بررسی 10 مرحله ساخت)

مراحل ساخت طلا و جواهر (بررسی 10 مرحله ساخت)
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.53 - (6 امتیاز)
فهرست مطالب

مراحل ساخت طلا و جواهر

ساخت زیورآلات و مصنوعات طلا هنری خاص با قدمتی طولانی است. از گذشتههای دور تا به امروز، استادکاران زیادی انواع اشیا زینتی و مصنوعات و جواهرات زیبا و منحصربفرد را ساختهاند. اگر از علاقمندان به طلا هستید، آشنایی با مراحل ساخت طلا و جواهر میتواند برایتان موضوعی جذاب باشد. در این مقاله از طلاسی قصد داریم نحوه تولید انواع قطعات طلا و جواهرات را بررسی کنیم. پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


10 مرحله ساخت طلا و جواهر

هنر ساخت طلا و جواهر از گذشته تا به امروز وجود داشته و در زمانهای مختلف، زیورآلات و اشیا زینتی متنوعی از طلا تولید شده است. ساخت جواهرات و مصنوعات طلا طی مراحل مختلفی انجام میگیرد که در طول تاریخ این روشها تغییر کرده و تکامل یافتهاند.

مراحل ساخت طلا و جواهر در زمان حال شامل موارد زیر است:

1- ایده پردازی

اولین گام برای ساخت انواع طلا و جواهرات، ایده پردازی است. طراحان با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله خلاقیت، ذوق هنری، فرهنگ، آداب و رسوم، شرایط محیطی، وضعیت اقتصادی و ... ایدههایی برای تولید انواع مختلف زیورآلات و جواهرات طلا ارائه میکنند. 

پرورش ایده ساخت طلا و جواهرات در ذهن، امری ساده و راحت نیست. زیرا افرادی که در این زمینه فعالیت میکنند، باید ایدههای جذابی ارائه بدهند. این ایده میتواند برای یک قشر خاص مناسب باشد یا حتی برای جلب نظر تمام اقشار و همه مردم جامعه با همه سلیقهها مورد استفاده قرار گیرد. 

طراحان حوزه طلا و جواهر، از روشهای مختلفی برای ایده پردازی بهره میگیرند. یکی از رایجترین این روشها استفاده از مود برد به عنوان یک منبع الهام است که تشکیل شده از متن، تصویر و اشیا مرتبط با موضوع ایده پردازی میباشد. 

2- طراحی ایده

در گام بعدی ساخت طلا و جواهر، باید ایدهها را به صورت دستی طراحی کرد. در این مرحله ابتدا با الهام از مود برد، طراحی سریع و خطی انجام میشود. طراح با توجه به مود برد، طرحهای مختلفی را میکشد و سپس از بین آنها بهترین طرح را انتخاب میکند. 

پس از انتخاب طرح، اتود نهایی آن باید انجام شود. بدین شکل که طراح با استفاده از ابزارهای مختلف مانند خط کش، شابلون، وسایل اندازه گیری و ... جزئیات را به تصویر میکشد. سپس نوبت به رنگ کردن طرح با کمک وسایل مخصوص و تکنیکهای مختلف میرسد که به آن راندو (تصویرسازی طلا و جواهر) گفته میشود. هدف از این کار مشخص شدن تصویری دقیق و قابل باور از طرح منتخب و نهایی است. 

3- مدل سازی

در بین مراحل ساخت طلا و جواهر، مدل سازی به عنوان یکی از جدیدترین مراحل شناخته میشود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت نرم افزارهای کامپیوتری، تولید زیورآلات طلا راحتتر از گذشته شده است. 

با کمک نرم افزارهای سه بعدی میتوان طرحهای مورد نظر را به خوبی ارزیابی کرد. زیرا این نرم افزارها اجازه میدهند تا دورنمایی کلی از ایده و طرح به صورت فیزیکی مجسم شود. در نتیجه هرگونه ایرادی وجود داشته باشد به راحتی قابل مشاهده است. 

علاوه بر این، در مرحله مدل سازی، طراحان و سازندگان میتوانند از پرینترهای سه بعدی استفاده کنند. تولید نمونههای اولیه با سرعت و کیفیت بالا توسط این پرینترها، به طراحان کمک زیادی میکند. این کار موجب میشود از تکرار تولید نمونههای اولیه برای پیدا کردن مشکلات و اصلاح جلوگیری شود. 

4- قالب سازی

در این مرحله با توجه به طرح نهایی طلا و جواهر، قالبهای مخصوصی ساخته میشود. این قالبها باید براساس فرم و شکل و اندازه بخشهای مختلف طرح مورد نظر باشند. در طول تاریخ از روشهای مختلفی برای ساخت قالب طلا استفاده میشد.

معمولا با کمک سنگها و فلزات دیگر، انواع قالبهای مخصوص تولید طلا و جواهرات را آماده میکردند. اما امروزه پرینترهای سه بعدی باعث شدهاند عملیات ساخت قالب به آسانی صورت بگیرد. با استفاده از نرم افزارهای سه بعدی، اندازه و شکل قالب طراحی شده و به دستگاه پرینتر داده میشود. سپس با قرار دادن ماده اولیه که معمولا مواد رزینی و مومی هستند، شکل گیری و ساخت قالب انجام میشود.

5- ریخته گری

در پنجمین مرحله از مراحل 10 گانه ساخت طلا و جواهر، طلا را ذوب میکنند. برای ریخته گری یا همان ذوب طلا، از کورههای مخصوصی (بوته ذوب طلا) استفاده میشود که حرارت آنها برابر با نقطه ذوب طلا است. پس از تبدیل فلز طلا به مذاب طلا، آن را درون قالبهای مخصوص به نام ریژه میریزند تا شکل پیدا کند. 

6- سوهان کشی

پس از سرد شدن مذاب طلا، آن را از قالبها در آورده و پرداخت میکنند. در مرحله سوهان کشی، بخشهای اضافی قطعه مانند بیرون زدگیها، لبههای تیز و ... را صاف میکنند. نوع سوهان کشی و مدت زمان این عمل، با توجه به نوع قطعه طلا و میزان مشکلات آن متغیر است. 

7- مخراج کاری

برخی از زیورآلات فقط از طلا ساخته میشوند و برخی دیگر علاوه بر طلا، دارای سنگهای قیمتی نیز هستند. به قرار دادن سنگها و نگینها روی زیورآلات طلا، مخراج کاری میگویند. این عمل که نام دیگر آن مرصع کاری است، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

مخراج کار باید با مهارت بالا و نهایت دقت، سنگها را روی طلا نصب کند تا محصولی با کیفیت و زیبا و چشم نواز حاصل شود. مخراج کاری کاملا توسط نیروی انسانی و هنر دست استادکاران انجام میگیرد. روشهای مختلفی برای مرصع کاری وجود دارد که عبارتند از:

* چنگی

* کاسه ای

* قلم خور

* ریلی

* دیواره ای

8- تمیزکاری

در گام بعدی از مراحل ساخت طلا و جواهر، قطعه تولید شده را تمیز و پاکسازی میکنند. در این مرحله، با پولیش کردن و شستشو، خط و خشهای قطعه را برطرف کرده تا محصولی باکیفیت و زیبا حاصل گردد. 

معمولا از دستگاههای مخصوص بخارشو برای شستشوی بهتر طلا و جلا دادن به آن استفاده میشود. با این کار ذرات باقی مانده روی قطعه طلای مورد نظر مانند گرد و غبار، گچ، مواد مختلف و ... به خوبی پاک میگردند. 

9- آبکاری

در این مرحله جلوه و زیبایی طلا افزایش داده میشود. برای این کار قطعه را با یک لایه از طلای 24 عیار میپوشانند که آبکاری نام دارد. علاوه بر افزایش جذابیت و زیبایی طلا، آبکاری باعث بالا رفتن مقاومت آن در برابر سایش و خوردگی میشود. 

10- کنترل کیفیت

در مرحله آخر تولید طلا و جواهرات، قطعه یا همان زیورآلات ساخته شده مورد بررسی قرار میگیرد. کارشناسان حرفهای قطعه مورد نظر را از نظر کیفیت ساخت، میزان مقاومت، همخوانی با طرح، اتصال سنگها و نگینها، ایمنی قفلهای مکانیکی، درخشندگی ظاهر و ... بررسی و تایید میکنند. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور جامع و کامل مراحل ساخت طلا و جواهر را ارائه دهیم. امیدواریم نکات ذکر شده مفید واقع شوند و بتوانید با کمک آنها به خوبی با هنر طلا و جواهر سازی آشنا شوید.                    

اگر به جز روش ساخت زیورآلات و مصنوعات طلا، به خرید طلا جهت استفاده زینتی یا سرمایه گذاری نیز علاقه دارید، به سایت طلاسی مراجعه کنید. با استفاده از خدمات طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، میتوانید تجربه خوبی از ورود به بازار طلا بدست آورید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در باره خرید آنلاین طلا با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها