فرق سکه بانکی و غیر بانکی چیست؟

فرق سکه بانکی و غیر بانکی چیست؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.25 - (7 امتیاز)

فرق سکه بانکی و غیر بانکی چیست؟

شاید برای شما هم مانند بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارند، این سوال پیش آمده که فرق سکه بانکی و غیر بانکی چیست. روشهای مختلفی برای ورود به بازار طلا و سرمایه گذاری در آن وجود دارد که یکی از رایجترین آنها، خرید سکه طلا است. سکه طلا در انواع مختلف تولید میشود که داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، میتواند به انتخابی بهتر و جلوگیری از ضرر و تحمل خسارت مالی کمک بزرگی کند. 

اگر شما هم قصد خرید سکه طلا را دارید اما نمیدانید که از میان سکه بانکی و غیر بانکی کدام را باید انتخاب کنید، تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید. 

سکه بانکی

به سکههایی که توسط بانک مرکزی ضرب میشوند، سکه بانکی گفته میشود. سکه بانکی در ایران انواع مختلفی دارد که از نظر وزن با یکدیگر تفاوتهایی دارند. این سکهها دارای عیار 900 در هزار یا همان 21.6 بوده و اصالت آنها تضمین شده است. همچنین سکه های بانکی در بسته بندیهای مخصوص و به صورت پلمپ شده و با آرم و هولوگرام بانک مرکزی ارائه میشوند. 

انواع سکه بانکی

همانطور که گقته شد سکه بانکی در وزنهای مختلفی تولید و عرضه میشود. به طور کلی در ایران چهار نوع سکه بانکی وجود دارد که عبارتند از:

تمام سکه بهار آزادی

این سکه از طلای خالص و با وزن 8.133 گرم تولید میشود. سکه تمام بهار آزادی در سال 1358 ضرب شد و به عنوان سنگینترین و گرانترین سکه بانکی در کشور شناخته میشود. 

نیم سکه بهار آزادی

نیم سکه وزنی معادل با نصف سکه تمام بهار آزادی دارد. این سکه بانکی 4.066 گرمی نیز در سال 1358 ضرب شده است.

ربع سکه بهار آزادی

نوع سوم سکه بانکی در ایران، ربع سکه بهار آزادی است که معادل با یک چهارم تمام سکه میباشد. این سکه بانکی 2.033 گرم وزن دارد که همانند نیم سکه و تمام سکه، در سال 1358 تولید شده است. 

سکه یک گرمی بهار آزادی

سبکترین و ارزانترین سکه بانکی، سکه یک گرمی بهار آزادی است. این سکه طلای خالص، با وزن 1.016 در سال 1390 تولید و عرضه شد. 

سکه غیر بانکی

به سکههایی که توسط بانک مرکزی تولید نمیشوند، سکه غیر بانکی گفته میشود. شرکتها و موسسات طلا و جواهر خصوصی در کشور، اقدام به ضرب سکههای طلا میکنند که با نام سکه غیر بانکی شناخته میشوند. این سکهها ارزش و اعتبار یکسانی با سکه های بانکی ندارند. معمولا عیار سکه های غیر بانکی پایینتر از سکه های بانکی است. 

انواع سکه غیر بانکی

مدلهای مختلفی از سکه های غیر بانکی ضرب و عرضه میشوند. معمولا از این سکهها به عنوان هدیه و یادبود استفاده میگردد. از شناخته شدهترین انواع سکه غیر بانکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سکه پارسیان

سکه پارسیان که در وزنهای مختلف 1 گرمی، 2.5 گرمی، 5 گرمی، 20 گرمی و ... تولید میشود، معروفترین سکه غیربانکی ایران است. این سکه توسط شرکت زرین سکه پارسیان تولید شده و دارای عیار 900 در هزار یا همان 21.6 است. 

سکه مناسبتی

در کشور ما برای مناسبتهای مختلف به منظور یادبود، سکههای طلایی تولید میشود که سکه مناسبتی نام دارند. این سکهها که برای اعیاد ملی و مذهبی، سالگردها، مسابقات مهم ورزشی و ... ضرب میشوند، وزنهای مختلف 1، 5، 10 و ... گرمی دارند. برخی از مدلهای این سکه غیر بانکی ممکن است از جنس طلا نبوده و برای ساخت آنها از نقره و برنج با روکش طلا استفاده کنند. 

سکه شهدا

نوع دیگر از سکه های غیر بانکی، سکه شهدا است که برای یادبود شهدای کشور و با طرحهای مختلف ضرب میشود. این نوع سکه نیز ممکن است به جز طلا با آلیاژهای دیگر مانند نقره و برنج ساخته شود. سکه غیر بانکی شهدا معمولا در وزنهای 1 گرم، 5 گرم و 10 گرم در بازار موجود است. 

مهمترین تفاوت های سکه بانکی و غیر بانکی

حال که با سکه بانکی و غیر بانکی به خوبی آشنا شدید، باید از تفاوتهای آنها نیز مطلع باشید. این سکهها در موارد مختلفی با یکدیگر تفاوتهایی دارند. آگاهی از این تفاوتها به شما در انتخاب راحتتر و تشخیص اصالت آنها کمک میکند. 

* عیار سکه

سکه های بانکی توسط بانک مرکزی تولید میشوند و دارای عیار دقیق و مشخصی هستند. این سکهها با عیار 900 یا همان 21.6 ضرب شده و اصالت آنها قابل تایید و تضمین شده است. اما سکه های غیر بانکی که به صورت خصوصی توسط موسسات و شرکتهای مختلف تولید میشوند، از عیار مشخص و دقیقی برخوردار نیستند.

* وزن سکه

دیگر فرق سکه بانکی و غیر بانکی در وزن است. سکه های بانکی دارای وزن دقیقی هستند در حالی که سکه های غیر بانکی وزن مشخصی ندارند. سکه های غیر بانکی معمولا سبکتر از سکه های بانکی بوده و وزن کمتری دارند. 

* قیمت سکه

یکی از مهمترین تفاوت های سکه بانکی با سکه غیر بانکی، قیمت است. قیمت سکه های بانکی توسط دولت و بانک مرکزی تعیین میشود و دارای نوسان قیمتی بالا است. همچنین قیمت این نوع سکه ممکن است دچار حباب شده و در زمانهای مختلف یکسان نباشد. اما قیمت سکه های غیر بانکی ارزانتر بوده و نوسان قیمتی آنچنان زیادی ندارد. 

* شکل و ظاهر سکه

برای تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی باید به شکل و ظاهر سکه توجه ویژهای داشته باشید. سکه های غیر بانکی از نظر ظاهری دارای تفاوتهایی با سکه های بانکی هستند. کیفیت ساخت سکه های بانکی بالاتر از سکه های غیر بانکی است و با مشاهده دقیق میتوان پی به این موضوع برد. 

اطراف سکه بانکی کنگرههایی وجود دارد که به صورت منظم و با یک شکل خاص میباشند. اما در سکه های غیر بانکی، این کنگرهها نظم خاصی ندارند. همچنین متن حکاکی شده روی سکه های بانکی با ابعاد مشخص و دقیق و با کیفیت بالا درج شدهاند. علاوه بر این، سکه های بانکی دارای سطحی صاف و بدون تاب هستند اما سکه های غیر بانکی معمولا محدب و با کمی تاب تولید میشوند. 

رنگ سکه

فرق دیگر بین سکه بانکی و غیر بانکی، در رنگ است. سکه های بانکی رنگی مشابه به رنگ شمش طلا دارند. این سکهها نه خیلی زرد و نه خیلی سفید هستند. اما رنگ سکه های غیر بانکی غیر معمولی و غیر مشابه با رنگ سکه های بانکی است. 

بسته بندی سکه

سکه های بانکی با بسته بندیهای مخصوص و وکیوم شده ارائه میشوند. این سکهها به صورت پلمپ شده و با کد استعلام اصالت، سریال انحصاری و هولوگرام بسته بندی میشوند. روی پرس وکیوم سکههای اصل، هیچگونه آثار باز شدگی، ورم یا بادکردگی وجود ندارد و نام و آدرس و مشخصات فروشنده درج شده است. 

سکه بانکی بخریم یا سکه غیر بانکی؟

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و رشد تورم، سکه های بانکی و غیر بانکی هردو دارای نوسان قیمتی هستند. خرید هر دو سکه با سود در گذر زمان همراه است اما باید نکاتی را مد نظر قرار دهید.

از آنجایی که سکه های بانکی دارای حباب بوده، ریسک سرمایه گذاری بیشتری دارند. در عین حال سود خرید و فروش سکه های بانکی نیز بالاتر است. سکه های غیر بانکی به خاطر وزن کم، گزینه مناسبی برای افرادی است که بودجه کمی دارند و میخواهند سرمایه گذاری کوچک و کم ریسکی در بازار طلا انجام دهند. اما با این وجود، ریسک تقلبی بودن و عیار پایین را دارند. 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور جامع و کامل به بررسی سکه بانکی و غیر بانکی و تفاوتهای آنها بپردازیم. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده، بتوانید بهترین تصمیم و انتخاب را در خرید سکه طلا داشته باشید. 

در صورتی که به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن هستید، میتوانید از خدمات طلاسی بهره ببرید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش طلا آنلاین، بستر مناسبی را جهت سرمایه گذاری در بازار طلا برای شما فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان طلاسی تماس گرفته و مشاورههای لازم را دریافت کنید. 


سوالات متداول

1- اصلیترین تفاوت های سکه بانکی با سکه غیر بانکی در چیست؟

سکه های بانکی در مواردی همچون عیار، وزن، قیمت، شکل ظاهری، رنگ، نوع بسته بندی و ... با سکه های غیر بانکی تفاوت دارند.

2- سکه غیر بانکی چیست؟

به سکههای طلا که توسط شرکتها و موسسات خصوصی تولید میشوند، سکه غیر بانکی گفته میشود. در واقع این سکه به وسیله بانک مرکزی ایران ضرب نمیشود. 

3- انواع سکه بانکی کدامند؟

سکه بانکی در کشور ما شامل سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه بهار آزادی، ربع سکه بهار آزادی و سکه یک گرمی بهار آزادی میشود. 

4- از کجا سکه بانکی بخریم؟

برای خرید سکه بانکی باید به بانک مرکزی یا صرافیها و طلافروشیهای دارای مجوز و با اعتبار بالا مراجعه کنید تا از اصالت سکه مطمئن باشید. 

5- عیار سکه بانکی چقدر است؟

سکه بانکی با عیار 900 در 1000 تولید میشود. خلوص این سکه 90 درصد بوده و با عیار 21.6 ضرب میشود.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها