پلمپ سکه چیست؟ سکه پلمپ و باز چه فرقی دارد؟

پلمپ سکه چیست؟ سکه پلمپ و باز چه فرقی دارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.96 - (7 امتیاز)

پلمپ سکه چیست

حتما شما هم در بازار طلا برخی از سکهها را با یک بسته بندی خاص دیدهاید اما اطلاعاتی راجع به آن ندارید. پلمپ سکه درواقع یک پوشش پلاستیکی و شبیه کارت ویزیت است که دور سکه پرس میشود. این پلمپ که با نام وکیوم نیز شناخته میشود، از ویژگیها و مزایایی برخوردار است. با اینکه فرقی بین سکه های وکیوم شده و باز از نظر ارزش و اعتبار وجود ندارد، اما باز هم ممکن است شاهد اختلاف قیمت آنها در بازار طلا باشیم. در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی کامل و جامع پلمپ سکه بپردازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره سکه های پلمپ شده هستید، تا انتها همراه ما باشید. 


پلمپ سکه

به بسته بندی و پوشش پلاستیکی سکه های طلا، پلمپ یا وکیوم گفته میشود. این پوشش شفاف بوده و با استفاده از دستگاههای مخصوص، دور سکه پرس میشود. پلمپ سکه یک کارت است که دارای مشخصات و اطلاعاتی نظیر عیار، وزن، تاریخ ضرب، نام صرافی، هولوگرام و ... میباشد.


تاریخچه پلمپ سکه

در گذشته صرافیها و طلافروشیها سکههای طلا را به همراه کارت ویزیت خود ارائه میدادند. این کار به منظور تبلیغات انجام میشد و روشی برای کسب اعتبار به شمار میرفت. 

به مرور زمان فروشندگان سکه طلا تصمیم گرفتند کارت ویزیت خود را به سکه طلا پرس کنند. بدین ترتیب وکیوم سکه به وجود آمد که علاوه بر زیباتر کردن ظاهر سکه و تبلیغات جذابتر، به نوعی از آن نیز محافظت میکرد. 


تاثیر پلمپ سکه بر قیمت آن

با اینکه وکیوم سکه تعیین کننده ارزش آن نیست و قیمت سکه پلمپ شده با سکه باز یکسان است، اما باز هم شرایط در بازار فرق دارد. طبق نظر اتحادیه طلا و جواهر، تفاوتی بین دو سکه وکیوم شده و باز با عیار و وزن و مدل یکسان وجود ندارد. در حالی که در بازار قیمت سکه پلمپ بیشتر از سکه بدون پلمپ است. 

یکی از دلایل بالاتر بودن قیمت سکه وکیوم، رفتار صرافیها و طلافروشان است. آنها میل کمتری به خرید سکه های بدون وکیوم نشان داده و با این ترفند سعی میکنند قیمت خرید سکه را کاهش دهند. همچنین در زمان فروش سکه نیز فقط سکه های پلمپ شده را به مشتریان عرضه میکنند تا حاشیه سود بیشتری نصیبشان شود. 


مزایای پلمپ سکه

با این تفاسیر که ارزش و قیمت سکه وکیوم شده با سکه باز نباید تفاوت داشته باشد، اما به خاطر یکسری از مزایا، برخی از افراد معتقدند اختلاف قیمت بین این دو نوع سکه منطقی است. از مهمترین ویژگیها و مزایای پلمپ سکه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ظاهر زیبا

یکی از مهمترین ویژگیهای پلمپ سکه، افزایش زیبایی ظاهری است. سکه های وکیوم شده گزینه بهتری برای هدیه دادن محسوب میشوند. زیرا از بسته بندی شیک و جذابی برخوردارند. 

2- تضمین اصالت

پلمپ سکه تا حدی میتواند تضمین کننده اصالت آن باشد. این بسته بندی دارای هولوگرام مخصوص و لوگوی فروشنده است. بدین ترتیب صرافیها با وکیوم کردن سکه و درج اطلاعات آن، به نوعی میخواهند اصل و با کیفیت بودن محصول خود را به مشتریان نشان دهند.

3- محافظت در برابر آسیب

از دیگر مزایای پلمپ سکه، محافظت در برابر آسیبهای مختلف را میتوان نام برد. سکه وکیوم شده در مقابل ضربه، خراشیدگی، ساییدگی، گرد و غبار، خط و خش، خم شدن، لک شدن و ... در امان است. 

4- حمل و نقل راحت

وکیوم سکه موجب میشود حمل و نقل سکه راحتتر شود. این بسته بندی خطرات احتمالی در زمان حمل و نقل را کاهش میدهد. 

5- نگهداری آسان

سکه های پلمپ شده را میتوان راحتتر از سکه های باز نگهداری کرد. از آنجایی که پوشش مخصوص به صورت پرس شده است، امکان بیرون افتادن سکه وجود ندارد. بنابراین نیازی به نگهداری از آن در محفظههای خاص مثل جعبه یا صندوقچه نیست. 

6- نقدشوندگی بالا

از آنجایی که تقاضا برای خرید سکه های وکیوم شده از سوی طلافروشان و صرافیها بیشتر است، میزان نقد شوندگی این سکه بالا است. یعنی اگر نیاز به فروش سکه خود داشته باشید، میتوانید به راحتی آن را به پول نقد تبدیل کنید. در حالیکه خریداران سکه های باز کم هستند و ممکن است برای فروش آنها با چالشهایی مواجه شوید. 


معایب پلمپ سکه

علاوه بر مزایایی که پلمپ سکه به همراه دارد، این بسته بندی محدودیتهایی نیز ایجاد میکند. موارد زیرا میتوان به عنوان مهمترین معایب وکیوم سکه نام برد:

1- قیمت بالاتر

یکی از مهمترین معایب پلمپ سکه، افزایش غیرمنطقی قیمت آن است. با اینکه سکه های وکیوم شده و باز از نظر عیار و وزن و ارزش برابرند، اما در بازار نرخ سکه پلمپ شده بیشتر است. در نتیجه برای خرید این سکه باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

2- عدم امکان بررسی دقیق سکه

گفته میشود پلمپ سکه نشان دهنده اصالت آن است. اما باز هم امکان دارد برخی از افراد سودجو و کلاهبردار از این موضوع استفاده کنند و سکههای تقلبی را با بسته بندی ارائه دهند. عدم امکان بررسی دقیق سکه از جهت اصل یا تقلبی بودن، یکی دیگر از معایب وکیوم سکه محسوب میشود. 

3- باز کردن مشکل پلمپ

یکی از مشکلات سکه های پلمپ شده، باز کردن آنها است. باز کردن بسته بندی وکیوم امری سخت و حساس است. اگر در زمان این عمل آسیبی به سکه وارد شود، ارزش آن کاهش مییابد.

4- محدودیت انتخاب

تنوع سکه های پلمپ شده در بازار طلا کمتر از سکه های باز است. از این رو در زمان خرید با محدودیت مواجه خواهید شد. 


سکه وکیوم بخریم یا سکه باز شده؟

همانطور که گفته شد از نظر ارزش، سکه پلمپ شده با سکه باز تفاوتی ندارد. امکان معتبر بودن یا تقلبی بودن هر دو نوع سکه وجود دارد. فقط پلمپ سکه مزایایی به همراه دارد که موجب شده قیمت آن کمی بیشتر از سکه باز باشد. 

خرید سکه کاملا به خود شما بستگی دارد. باید از میان سکه وکیوم یا باز، یکی را انتخاب کنید. تنها نکته مهم در خرید سکه این است که آن را از مراکز معتبر تهیه کنید. بدین ترتیب سکه چه باز و چه پلمپ باشد، خیالتان از اصالت و کیفیت آن راحت خواهد بود. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم همه نکات درباره پلمپ سکه را ارائه دهیم. این نکته را باید بدانید که نگرانی بابت باز شدن وکیوم سکه طلا وجود ندارد. مادامی که سکه از عیار، وزن و اعتبار و اصالت درست برخوردار باشد، ارزش آن حفظ میشود. امیدواریم با استفاده از نکات و موارد ذکر شده در بالا، بتوانید انتخاب راحتی هنگام خرید سکه طلا داشته باشید. 

اگر به دنبال مجموعهای مطمئن برای خرید طلا به صورت اینترنتی هستید، به طلاسی مراجعه کنید. شما میتوانید با استفاده از خدمات پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلاسی، انواع طلا مانند طلای خام و بدون اجرت، طلای آب شده و ... را به راحتی و در کمترین زمان ممکن با تضمین اصالت و کیفیت تهیه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها