سکه طرح جدید چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

سکه طرح جدید چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.87 - (8 امتیاز)
فهرست مطالب

سکه طرح جدید چیست؟

سکه طرح جدید یکی از انواع سکه در بازار طلای ایران است که به عنوان کالایی سرمایهای شناخته میشود. خرید طلا در وضعیت اقتصادی و باتوجه به تورم حاکم بر کشور، یکی از روشهای محبوب سرمایه گذاری و حفظ ارزش داراییها به شمار میرود. انواع مختلف مصنوعات طلا برای خرید و فروش در دسترس قرار دارند که یکی از آنها سکه طلا تمام بهار آزادی طرح جدید است. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به معرفی سکه طلا طرح جدید و بررسی ویژگیهای آن بپردازیم. اگر شما هم به دنبال خرید سکه طلا هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


معرفی سکه طرح جدید

به سکههای طلایی که از سال 1370 در کشور ما ضرب شدند، سکه طرح جدید میگویند. تاریخچه ضرب سکه در ایران به دوران هخامنشیان میرسد. از آن زمان تاکنون انواع مختلف سکه طلا با طرحها و اشکال گوناگون و کاربردهای متنوع تولید و عرضه شدند. 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ضرب سکه همچنان ادامه یافت. سکههایی که از سال 1358 تولید شدند، از طرح و شکل خاصی برخوردار بودند. ضرب این نوع سکهها که با نام سکه طرح قدیم شناخته میشوند در سال 1370 متوقف شد. سپس سکه جدید با ظاهر و شکل متفاوت ضرب شد که به نام سکه طرح جدید شهرت پیدا کرد. 


عیار سکه طرح جدید

سکه طرح جدید از نظر عیار با سکه طرح قدیم تفاوتی ندارد. عیار این سکه 22 یا همان 900 در 1000 هزار است. یعنی در مقیاس 24 واحد، برای ساخت این سکه از 22 واحد طلا و 2 واحد فلزات دیگر استفاده شده است.

همانطور که میدانید طلا فلزی نرم محسوب میشود؛ و نمیتوان به طور خالص از آن استفاده کرد. همانند سایر مصنوعات طلا، برای ساخت سکه نیز از آلیاژ طلا استفاده میشود. درواقع طلا را با سایر فلزات ترکیب میکنند تا قابلیت چکش خواری پیدا کند و مقاومتر شود؛ سپس انواع سکه مانند سکه طلا طرح جدید ضرب میگردد.


وزن و قطر سکه طرح جدید

سکه طلا تمام بهار آزادی طرح جدید، دارای وزنی برابر با 8.13598 گرم است. برای ساخت این سکه از 7.32238 گرم طلای خالص استفاده شده است. قطر سکه طرح جدید نیز برابر با 22 میلیمتر است. 


شکل و مدل سکه طرح جدید

همانطور که گفته شد سکه طرح جدید در سال 1370 با تغییراتی در طرح و ظاهر نسبت به سکه طرح قدیم بهار آزادی، تولید شد. یک طرف این سکه تصویر بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان، حضرت علی ابن موسی االرضا (ع)، حک شده است. همچنین در همین طرف سکه و در قسمت بالا عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» و در قسمت پایین عبارت «بهار آزادی» حک شده است.

روی دیگر سکه طلا طرح جدید تصویری از امام خمینی (ره)، رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، به همراه سال ضرب سکه، حک شده است. به همین خاطر به سکه طرح جدید، سکه امامی نیز گفته میشود. 


قیمت سکه طرح جدید

نمیتوان قیمت مشخصی برای سکه طرح جدید عنوان کرد. زیرا قیمت سکه طلا در ایران با توجه به فاکتورهای مختلفی متغیر است. عوامل گوناگونی روی قیمت سکه طلا تمام بهار آزادی طرح جدید، تاثیر میگذارند. از این رو نرخ و ارزش این سکه به صورت لحظهای تعیین میشود.

از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سکه امامی، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* نرخ طلا در بازار ایران و بازار جهانی

* نرخ ارز

* نرخ تورم

* میزان عرضه و تقاضا

* رکود و بی ثباتی اقتصادی

* اتفاقات سیاسی و اجتماعی در سطح داخلی و بینالمللی


تفاوت سکه طرح جدید با سکه طرح قدیم

اصلیترین تفاوت سکه طرح جدید با سکه طرح قدیم، در ظاهر و سال ساخت است. عیار و وزن سکههای امامی با سکههای بهار آزادی که طی سالهای 1358 تا 1370 تولید شدند، برابر است. فقط این دو سکه در طرح و شکل و سال ضرب با یکدیگر فرق دارند. 

یک طرف سکه طلا طرح قدیم، نام حضرت علی (ع)، سه مرتبه درون یک شش ضلعی حک شده است. همچنین در پایین این نقش و طرح، عبارت «بانک ملی ایران» قرار دارد. در روی دیگر این سکه، بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به همراه عبارت «اولین بهار آزادی» و سال ساخت آن درج شده است. 

تفاوت دیگر سکه طلا طرح جدید یا همان سکه امامی با سکه طلا طرح قدیم، در قیمت است. از آنجایی که میزان تقاضا برای خرید و فروش سکه های طرح قدیم در بازار کم شده است، قیمت آنها نیز پایینتر از سکه های طرح جدید میباشد. 


برای سرمایه گذاری سکه طرح جدید بهتر است یا سکه طرح قدیم؟

یکی از مهمترین سوالات ایجاد شده در ذهن افرادی که میخواهند با خرید سکه در بازار طلا سرمایه گذاری خوبی را تجربه کنند، این میباشد که سکه طرح جدید بهتر است یا سکه طرح قدیم؟ 

از آنجایی که سکه از ارزش و قیمت بالایی برخوردار است و یک کالای سرمایهای محسوب میشود، داشتن آگاهی کامل در این زمینه اهمیت زیادی دارد. شما باید بدانید که کدام سکه از میان سکه امامی و سکه طرح قدیم بهار آزادی برای خرید و ورود به بازار طلا جهت سرمایه گذاری مناسب است. 

هر دو سکه با ارزش محسوب میشوند و مزایای مخصوص به خود را دارند. برخی از افراد ممکن است به خاطر میزان بودجه و دارایی کمتر یا دلایل دیگر به سراغ خرید سکه طرح قدیم بروند. اما به توصیه کارشناسان بازار طلا، خرید سکه امامی بهتر است. زیرا روز به روز سکه طرح قدیم از چرخه خرید و فروش دورتر میشود.

درواقع میتوان گفت سکه امامی به خاطر جدیدتر بودن، میزان عرضه و تقاضای بیشتری دارد. همین امر باعث میشود شما در زمان خرید یا حتی در زمان فروش آن، کار راحتی پیش رو داشته باشید. 


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بهترین شکل سکه طرح جدید را معرفی کرده و ویژگیهای آن را بررسی کنیم. نکاتی نیز درباره تفاوت که امامی با سکه طرح قدیم و ارزش آن گفته شد. امیدواریم مطالب ارائه شده پاسخ سوالات مختلف شما درباره سکه امامی را داده باشند. 

روشهای دیگری به جز خرید سکه طرح جدید و امامی مانند خرید طلای آب شده، طلای خام و بدون اجرت و ... برای سرمایه گذاری در بازار طلا وجود دارد. شما میتوانید از سایت طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، خریدی راحت و مطمئن را انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و راهنماییهای لازم، با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید. 


سوالات متداول

1- منظور از سکه طرح جدید چیست؟

به سکههایی که با طرح و ظاهر جدید از سال 1370 و به بعد تولید شدند، سکه طرح جدید میگویند.

2- فرق سکه طرح جدید با سکه طرح قدیم چیست؟

سکه طرح قدیم و سکه طرح جدید از عیار، وزن و قطر یکسانی برخوردارند. این سکهها فقط در طرح و شکل و سال ساخت با یکدیگر فرق دارند. 

3- سکه طرح جدید چه تفاوتی با سکه امامی دارد؟

نام دیگر سکه طرح جدید، سکه امامی است. از آنجایی که روی این سکه تصویری از امام خمینی حک شده است، به آن سکه امامی نیز میگویند.

4- سکه طرح جدید بخریم یا سکه طرح قدیم؟

به خاطراینکه میزان عرضه و تقاضا برای سکه امامی بیشتر از سکه طرح قدیم است، خرید سکه طرح جدید منطقیتر میباشد. 

5- عیار سکه طرح جدید چقدر است؟

عیار سکه طرح جدید یا همان سکه امامی، برابر با 900 در هزار یا همان 22 عیار است.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها