آلیاژ طلا چیست؟ آلیاژ طلا چه نوع طلایی است؟

آلیاژ طلا چیست؟ آلیاژ طلا چه نوع طلایی است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.44 - (9 امتیاز)

آلیاژ طلا چیست

طلا فلزی کمیاب و ارزشمند و در عین حال نرم و شکننده است. باید بدانید که نمیتوان برای مصارف مختلف زینتی، صنعتی، پزشکی و ... از طلای 100 درصد خالص استفاده کرد. از این رو آلیاژ طلا ساخته میشود که ترکیبی از طلای خالص با دیگر عناصر فلزی است. مخلوط طلا با نقره، مس، نیکل، پالادیوم و ...، ساختار، استحکام و رنگ طلا را تغییر داده و بهبود میبخشد. در این مطلب از طلاسی قصد داریم به بررسی آلیاژ طلا، کاربردها، هدف تولید و انواع آن بپردازیم. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. 

آلیاژ و انواع آن

پیش از توضیح درباره آلیاژ طلا، ابتدا باید با معنی و مفهوم آلیاژ، انواع و هدف تولید آن آشنا شد. به مخلوطی از چند فلز یا غیر فلز، آلیاژ گفته میشود. درواقع در این مخلوط، یک فلز به عنوان پایه اصلی با چند عنصر فلزی یا غیر فلزی ترکیب میشود. 

هدف از تولید آلیاژ، بهبود بخشیدن خواص فلز پایه است. برخی از عناصر فلزی به صورت خام و با خلوص کامل قابل استفاده نیستند. زیرا از خواصی مانند شکنندگی، انعطاف پذیری، دوام پایین و ... برخوردارند. در نتیجه آنها را با دیگر عناصر ترکیب میکنند تا آلیاژ بدست آمده به نوعی تقویت شده و مورد استفاده قرار بگیرد. 

انواع آلیاژ

به طور کلی آلیاژ به دو دسته تقسیم میشود که عبارتند از:

* آلیاژ آهنی

در این نوع آلیاژ، فلز پایه آهن است که با دیگر عناصر مخلوط میشود. حاصل این ترکیب، میتواند آلیاژهای مختلفی مانند فولاد باشد که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. 

* آلیاژ غیر آهنی

همانطور که از نام این آلیاژ پیداست، در ترکیب آن از آهن استفاده نشده است. یعنی فلزات دیگری مانند طلا، نقره، برنج و ... با عناصر مختلف فلزی ترکیب میشوند. به عنوان مثال، آلیاژ طلا یک آلیاژ غیر آهنی است که کاربردهای مختلف زینتی، صنعتی، زشکی و ... دارد. 

آلیاژ طلا

آلیاژ طلا ترکیبی از فلز طلا با سایر فلزات مانند نقره، مس، پلاتین، نیکل و ... است. طلا فلزی گرانبها و نرم است و خاصیت شکنندگی دارد. از این رو نمیتوان از طلا به صورت خالص استفاده کرد. برای بهبود استحکام و شکل پذیری طلا، آن را با فلزات دیگر مخلوط میکنند که آلیاژ طلا حاصل میشود. 

کاربرد آلیاژ طلا

اصلیترین کاربرد آلیاژ طلا، ساخت مصنوعات و زیورآلات مختلف است. علاوه بر تولید انواع گردنبند، انگشتر، دستبند، النگو، گوشواره و ...، از این آلیاژ استفادههای دیگری نیز میشود. 

در صنعت پزشکی و به ویژه دندان پزشکی، از ین آلیاژ استفاده میشود. آلیاژ بدست آمده از ترکیب طلا با دیگر فلزات، در صنایع مختلف دیگر مانند خودروسازی، عکاسی، غذا و ... نیز کاربردهایی دارد. 

فلزات مورد استفاده برای ساخت آلیاژ طلا

از عناصر فلزی مختلفی برای تولید آلیاژ طلا استفاده میشود. هر کدام از این فلزات از ویژگیهایی برخوردارند که میتوانند به بهبود ساختار طلا کمک کنند. برخی از فلزات جهت استحکام بخشیدن با طلا مخلوط میشوند و برخی دیگر ممکن است برای تغییر رنگ با طلا ترکیب گردند. 

از مهمترین فلزات مورد استفاده برای تولید آلیاژ طلا، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* پلاتین

پلاتین به عنوان یکی از مقاومترین و گرانترین فلزات جهان شناخته میشود. پلاتین واکنش پذیری کمی در بین تمام فلزات دارد و از رنگ و درخشندگی بسیار زیبا و جذابی برخوردار است. از این رو آن را با طلا ترکیب میکنند تا هم استحکام طلا را افزایش داده و هم مصنوعات تولید شده، جلوه و زیبایی بیشتری داشته باشند.

* نقره

برای افزایش میزان چکش خواری طلا از فلز نقره استفاده میشود. نقره فلزی براق و با رنگ زیبایی است که در تغییر رنگ طلا نیز تاثیر دارد. آلیاژ حاصل از طلا و نقره یکی از رایجترین انواع آلیاژ طلا محسوب میشود. 

* مس

از فلز مس برای تغییر رنگ و افزایش مقاومت و بالا بردن استحکام طلا استفاده میشود. علاوه بر این، مس فلزی ارزان است که ترکیب آن با طلا، عیار طلا را پایین میآورد و میتوان با استفاده از آن مصنوعاتی با قیمت منتاسبتر تولید کرد. 

* نیکل

از دیگر فلزاتی که برای ساخت آلیاژ طلا مورد استفاده قرار میگیرد، نیکل است. این فلز میتواند باعث استحکام بخشی به طلا و سفید کردن رنگ آن شود. البته باید این نکته را بدانید که نیکل حساسیت زا است و در زمان ترکیب آن با طلا، روکشی از رودیوم نیز روی آلیاژ قرار داده میشود تا این مشکل برطرف شود.

انواع آلیاژ طلا

همانطور که گفته شد، طلا را به عنوان فلز پایه با دیگر فلزات ترکیب میکنند تا آلیاژ طلا تولید شود. میزان استفاده از فلزات دیگر نوع آلیاژ طلا را تعیین میکند. هر چقدر مقدار فلزات دیگر بیشتر باشد، عیار طلا پایین میآید. یعنی از خلوص طلا در آلیاژ کاسته میشود. 

آلیاژ طلای زرد

مهمترین و معروفترین آلیاژ طلا، آلیاژ طلای زرد است که استفاده زینتی دارد. طلای زرد 24 عیار از خلوص 100 درصدی و رنگ درخشانتری برخوردار است. اما به خاطر نرم بودن استفاده فراوانی از آن نمیشود. رایجترین نوع آلیاژ طلای زرد، طلای 22 عیار و طلای 18 عیار است که از ترکیب طلا با فلزات نقره، مس و روی بدست میآید.

آلیاژ طلای زرد 22 عیار

این نوع آلیاژ از ترکیب 91.6 درصد طلای خالص با 8.4 درصد نقره بدست میآید. همچنین ممکن است برای ساخت این آلیاژ، از ترکیب 91.6 درصد طلای خالص با 5.4 درصد نقره و 2 درصد مس و 1 درصد روی استفاده شود. هرچقدر درصد مس بیشتر باشد، رنگ طلا زردتر خواهد بود. 

آلیاژ طلای رد 18 عیار

برای ساخت طلای 18 عیار، از ترکیب کردن 75 درصد طلای خالص با 12 درصد نقره، 12 درصد مس و 1 درصد روی استفاده میشود. همچنین گاهی اوقات درصد مس کمتر میباشد که آلیاژ طلای بدست آمده کمرنگتر است و زردی آن زیاد نیست. 

آلیاژ طلای سفید

یکی از محبوبترین انواع طلا در بازار، طلای سفید است. این آلیاژ از ترکیب طلای خالص با فلزات سفید رنگ و براق مانند پالادیوم، نقره و نیکل ساخته میشود. طلای سفید 18 عیار که از زیبایی و ارزش بالایی برخوردار است، حاصل مخلوط شدن 75 درصد طلا با 25 درصد پالادیوم است. 

طلای سفید با عیار پایین تر از 18 نیز در بازار موجود است. برای تولید طلای سفید با عیار کمتر، از 37.5 درصد طلا و 62.5 درصد نقره استفاده میشود.

آلیاژ طلای رزگلد

یکی از خاصترین انواع آلیاژ طلا، رزگلد است. در ساخت این آلیاژ خوشرنگ و جذاب از درصد بالایی از فلز مس استفاده میشود. بدین ترتیب رنگ خاصی به خود میگیرد و البته قیمت و ارزش آن نیز کمتر از طلای زرد و سفید است. 

طلای رزگلد 22 عیار = 91.6 درصد طلای خالص + 8.4 درصد مس

طلای رزگلد 18 عیار = 75 درصد طلای خالص + 20 درصد مس + 5 درصد نقره

آلیاژ طلای بنفش

از دیگر آلیاژهای طلا میتوان به طلای بنفش اشاره کرد. برای تولید این آلیاژ، طلای خالص (79 درصد) را با فلز آلومینیوم (21 درصد) ترکیب میکنند. طلای بنفش یا همان طلای ویولت، طی مراحل سختی تولید میشود و از جذابیت بسیار زیادی برخوردار است. 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور جامع و کامل آلیاژ طلا را معرفی کنیم. طلا به عنوان یکی از رایجترین لوازم زینتی شناخته میشود و بسیاری از افراد به دنبال خرید انواع زیورآلات و مصنوعات طلا هستند. علاوه بر این میتوان با خرید طلا، سرمایه گذاری مناسبی نیز انجام داد. برای خرید آنلاین طلا بدون اجرت با کمترین میزان کارمزد با طلاسی تماس بگیرید. همکاران و کارشناس ما در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها