چگونه عیار طلا را تشخیص دهیم؟ ۴ روش خانگی و تخصصی!

چگونه عیار طلا را تشخیص دهیم؟ ۴ روش خانگی و تخصصی!
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.25 - (10 امتیاز)

همانطور که می‌دانید طلا جز گرانبهاترین و کمیاب ترین فلزات جهان می‌باشد که به عنوان قطعه‌ای لوکس و ارزشمند توسط افراد خریداری می‌شود. حال شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد طلایی را خریداری کرده باشید و بخواهید از سر کنجکاوی یا برای سنجش ارزش آن، از درصد خلوصی که دارد آگاه شوید.

 در اینجاست که باید به سراغ عیار طلا بروید. اما چگونه عیار قطعات طلا را تشخیص دهیم؟ آیا می‌توان در خانه این کار را انجام داد؟ چه روش‌هایی برای تشخیص وجود دارد؟ در این بخش طلاسی می‌خواهد شما را با ۴ روش شگفت انگیز تشخیص عیار انواع طلا آشنا نماید. با طلاسی همراه باشید.

عیار طلا چیست؟

عیار به زبان ساده معیاری است که از آن برای تعیین و سنجش درصد خالص بودن هر قطعه از طلا استفاده می‌شود. فرمول این معیار یا شاخصه نیز به شرح زیر است:

"عدد عیار تقسیم بر ۲۴ و ضرب در ۱۰۰"

عددی که از این محاسبه به دست می‌آید همان درصد خلوص طلای شما خواهد بود. اما چرا عیار طلا تا این اندازه اهمیت دارد؟ چون طلایی که ما استفاده می‌کنیم صد درصد خالص نیست. شاید با خود فکر کنید طلا فوق العاده فلز محکمی است و به این راحتی‌ها آسیب نمی‌بیند. اما در واقعیت اینطور نیست و طلا فوق العاده نرم و آسیب پذیر است.

به همین دلیل طلاسازان هنگام ساخت هر قطعه به آن فلزات دیگری نیز اضافه می‌کنند تا اینگونه استحکام طلا را افزایش دهند. حال اضافه کردن این فلزات باعث ایجاد ناخالصی‌هایی می‌شود. در نهایت برای تشخیص درصد خلوص، ما نیاز به سنجش عیار طلا داریم.

معرفی رایج‌ترین انواع عیار طلا

عیار قطعات طلا انوع مختلفی دارد که در زیر به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • عیار ۲۴

طلای ۲۴ عیار خالص ترین نوع طلا در بازار است و درصد خلوص آن بیشتر از ۹۹ درصد خواهد بود. درصد خلوص آن نیز با عدد ۹۹۹ نشان داده می‌شود. از این نوع طلا بیشتر در ساخت شمش استفاده می‌شود.

 • عیار ۱۸

یکی از محبوب‌ترین انواع عیار طلا در ایران عیار ۱۸ است. این عیار با عدد ۷۵۰ نشان داده می‌شود. یعنی درصد خلوص طلای هجده عیار در هر ۱۰۰ درصد ۷۵ درصد خواهد بود.

 • عیار ۱۴

عیار چهارده درصد خلوص بسیار کمی دارد و بیشتر در ساخت جواهرات به کار می‌رود. این عیار با عدد ۵۸۵ نشان داده می‌شود. یعنی در هر قطعه طلایی که دارای این نوع عیار است، حدود ۵۸ درصد طلای خالص وجود دارد.

 • عیارهای کمتر از ۱۴

ما عیار طلای ۱۲ و ۱۰ نیز داریم. این دو کمترین میزان خلوص و بیشترین درصد استحکام را دارند.

 

۴ ترفند شگفت انگیز برای تشخیص عیار طلا 

شاید در ابتدا تشخیص دادن عیار هر نوع طلا امری پیچیده و دشوار به نظر برسد. اما طلاسی در این قسمت روش‌هایی خانگی و تخصصی را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید در کمتر از چند دقیقه عیار و درصد خلوص طلای خود را بسنجید:

 • بررسی نوشته‌های روی طلا

ساده‌ترین روش تشخیص بررسی نوشته‌هایی است که طلاسازان بر روی طلا حک کرده‌اند. این نوشته‌ها اغلب در کنار حرف k نمایش داده می‌شوند. نوشته‌های روی طلا مواردی مثل ۷۵۰، ۵۸۵ یا ۹۹۹ خواهند بود. اگر عدد ۹۹۹ را روی طلای خود دیدید، عیار آن ۲۴ است. اگر عدد ۷۵۰ را دیدید عیار ۱۸ و اگر عدد ۵۸۵ را مشاهده نمودید عیار طلای شما ۱۴ خواهد بود. همینقدر ساده و بی دردسر!

 • استفاده از اسید

نوعی اسید مخصوص وجود دارد که برای تشخیص عیار روی طلا ریخته می‌شود. حال اگر طلای شما خلوص بالایی داشته باشد، قطعا واکنش چندانی به اسید نشان نمی‌دهد. اما اگر ناخالصی‌های آن زیاد باشد، بیشترین واکنش را نشان خواهد داد.

 •  استفاده از دستگاه لیزر

یک روش تخصصی برای تشخیص عیار طلا استفاده از دستگاه لیزر است. در این روش شما باید طلای خود را درون محفظه مخصوص دستگاه لیزر قرار دهید. پس از گذر چند دقیقه عیار و مشخصات کلی طلای شما روی کادر دستگاه نمایش داده خواهد شد.

 •  استفاده از دستگاه طلاپز

عیار طلا را می‌توان با دستگاه طلاپز نیز تشخیص داد. این نوع دستگاه با حرارت دادن به طلا، عیار آن را مشخص خواهد کرد.

عیار طلا از کجا آمد؟

یک سوال جالب! عیار از کجا آمده است؟ از روم! اولین کسی که از فرمول سنجش عیار استفاده کرد پادشاهی روم بود. او نام عیار را karat یا carat گذاشت. اگر توجه کرده باشید گفتیم که عیار روی هر قطعه طلا با حرف k انگلیسی نمایش داده شده که این حرف از همین کلمه کارات یونانی‌ها الگوبرداری شده است.

آیا طلای سفید و صورتی هم عیار دارند؟

بله که دارند! عیار طلای سفید و صورتی هم دقیقا همانند طلای زرد بوده و هیچ فرق خاصی ندارد. در واقع شاید تصور کنید که این نوع طلا به علت رنگ خاصی که دارا هستند عیار ندارند.

 اما تغییر رنگ طلای سفید به خاطر سفید کردن لایه رویی آن با فرآیند های شیمیایی بوده و طلای صورتی نیز به علت افزودن مس به این رنگ در می‌آید. پس رنگ طلا ارتباط خاصی با عیار آن ندارد.

طلا را با چه عیاری بخریم؟

خوب این مسئله کاملا بستگی به شرایط خودتان و هدفتان از سرمایه گذاری دارد. در واقع هرچقدر که طلا عیار بالاتری داشته باشد، قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. حال ما یک پیشنهاد اصولی برایتان داریم.

 اگر هدفتان از خرید طلا سرمایه گذاری است، طلایی با بالاترین عیار را انتخاب نمایید. چون اینگونه بالا بودن عیار طلا باعث می‌شود سرمایه گذاری پرسودتر و ارزشمندتری داشته باشید.

اما اگر هدفتان از خرید طلا، استفاده روزانه از آن است، سعی کنید تا حد امکان طلایی با عیار پایین را انتخاب نمایید. چون هرچقدر که عیار طلا پایین‌تر باشد، استحکام بیشتری داشته و برای استفاده روزمره مناسب‌تر خواهد بود.

نحوه نگهداری از طلا با عیار‌های مختلف

آیا می‌دانستید در نگهداری نیز باید به عیار طلا توجه کنید؟ چون در نظر گیری این شاخصه به شما کمک می‌کند تا از آسیب دیدگی و خراش برداشتن طلا جلوگیری کنید. پس برای نگهداری صحیح به شیوه زیر عمل کنید:

 • طلای ۲۴ عیار بسیار نرم است و حتی با فشار دست نیز خم می‌شود. پس آن را به صورت تکی در یک جعبه اختصاصی قرار دهید. همچنین کف جعبه را نیز با پنبه نرم بپوشانید.
 • طلای ۱۸ عیار محکم‌تر است، پس بهتر است آن را درون یک دستمال نرم گذاشته و در جای امنی قرار دهید.
 • اما طلای ۱۴ عیار به پایین، بیشترین استحکام را داشته و می‌توانید آن را در جعبه‌های معمولی و در کنار سایر جواهراتتان نیز قرار دهید.

آخرین سخن

طلاسی در این قسمت شما را با راهکارهایی برای تشخیص عیار طلا آشنا کرد. درصد عیار در مبحث سرمایه گذاری نیز اهمیت داشته و نباید نسبت به آن بی توجه باشید.

برای خرید و فروش آنلاین طلا با بالاترین عیار و کسب مشاوره رایگان با طلاسی تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • چه نوع فلزی برای افزایش استحکام به طلا افزوده می‌شود؟

معمولا نقره و مس افزوده خواهد شد.

 • آیا طلای رزگلد نیز عیار دارد؟

بله همه انواع طلاها با هر رنگی دارای عیار هستند.

 

 

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

1 دیدگاه

 • دیدگاه کاوە شیرین پرچور نسبت به مقالهکاوە شیرین پرچور
  تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

  سلام خیلی ممنون از راهنماییتون واقعا خیلی عالی توضیح داده شد، با نهایت تشکر

محبوب ترین ها