روش‌های تشخیص طلا در سنگ و خاک - هر آنچه که باید درباره خاک طلا بدانید

روش‌های تشخیص طلا در سنگ و خاک - هر آنچه که باید درباره خاک طلا بدانید
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.08 - (14 امتیاز)
فهرست مطالب

برای استخراج طلا که یکی از با ارزش ترین فلزات است باید مراحلی طی شود. اولین و مهمترین گام شناسایی است. روش های تشخیص طلا در سنگ و خاک متنوع هستند و با توجه به فاکتورها و عوامل مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شما هم علاقمند به جستجو و اکتشاف طلا هستید و می خواهید در این زمینه اطلاعات کاملی بدست آورید، تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید.

چگونه بفهمیم خاک طلا دارد؟

از گذشته تاکنون نشانه های مختلفی برای جستجو طلا در خاک مناطق مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. با اینکه امروزه تجهیزات مختلفی برای شناسایی طلا در زمین و دانش مخصوصی برای اکتشاف و استخراج آن وجود دارد، اما بازهم روش های قدیمی می توانند کاربردی باشند.

از مهمترین علائمی که نشان دهنده وجود فلز گرانبهای طلا در خاک است، موارد زیر را می توان نام برد:

* وجود کوارتز و آهن

در خاک هایی که کوارتز و آهن وجود دارد، احتمال وجود طلا نیز بالا است. طلا معمولا در ترکیب با کانی ها و عناصر دیگر در زمین مانند کوارتز و آهن یافت می شود. بنابراین اگر در منطقه ای مقدار قابل توجهی آهن یا کوارتز از خاک آنجا پیدا شود، باید به دنبال طلا نیز گشت.

* تنوع بالای سنگ ها و خاک ها

در مناطقی که سنگ های متنوعی وجود دارد احتمال اکتشاف طلا زیاد است. همچنین وجود خاک های مختلف در یک منطقه نشان دهنده وجود طلا می باشد.

* رنگ خاک

خاک هایی که دارای رنگ های مختلف هستند امکان وجود طلا در آنها زیاد است. رنگ این خاک ها که معمولا زرد، نارنجی، قهوه ای، قرمز، سبز تیره یا مشکی است، به خاطر وجود مواد معدنی مختلف می باشد.

* وزن خاک

برای تشخیص طلا در خاک می توان وزن خاک را بررسی کرد. خاکی که دارای طلا باشد وزن سنگین‌تری دارد. زیرا طلا و دیگر عناصر و کانی های فلزی دارای ذرات سنگین و با چگالی بالا هستند.

* پوشش گیاهی خاص

وجود برخی گیاهان خاص نشان دهنده وجود طلا در خاک است. اگر در منطقه ای گیاهانی همچون سرخس، زنبق وحشی، شقایق وحشی و ... به صورت طبیعی و در اندازه و مقدار قابل توجه رشد کرده باشند، باید به دنبال طلا در آن خاک بود. این گیاهان در بستر زمین هایی که دارای طلا و دیگر فلزات و عناصر معدنی خاص هستند، رشد بهتری دارند.

* آب آلوده و سنگین

آب هایی که از زمین های دارای طلا عبور می کنند، آلوده شده و دارای ذرات این مواد معدنی و فلزات هستند. این آبها به اصطلاح سنگین می شوند زیرا از خاک های حاوی طلا گذر کرده و مقداری از آن طلاها را به همراه خود دارند.

* سنگ های در حال فرسایش

اگر در منطقه ای به دنبال جواب این سوال هستید که چگونه بفهمیم خاک طلا دارد، باید سنگ های آنجا را به خوبی بررسی کنید. در صورت وجود سنگ های در حال فرسایش، شانس پیدا کردن طلا افزایش می یابد. این سنگ ها به مرور زمان در اثر عوامل مختلف مانند تغیرات آب و هوایی و ... دچار فرسایش شده و سست هستند.

خاک طلا چه رنگی و چگونه است؟

خاک هایی با رنگ های مختلف نشان دهده وجود طلا هستند اما محتمل ترین مکان برای اکتشاف طلا، جایی است که خاک آن تیره باشد. در مناطقی که خاک به رنگ تیره و حاوی ماسه های قهوه ای تیره یا سیاه است، احتمال پیدا کردن طلا بیشتر می باشد. زیرا این خاک دارای مواد معدنی و فلزات سنگین مانند آهن و کوارتز است. همانطور که می دانید طلا در مجاورت و ترکیب با این عناصر و کانی ها تشکیل شده و یافت می شود.

البته وجود سنگ ها و خاک های روشن نیز می تواند نشان دهنده وجود طلا در آن منطقه باشد. اگر در خاک منطقه ای اسید حاصل از رسوبات زیرزمینی باشد، رنگ خاک روشن می شود. این مایع محل تشکیل طلا بوده و به نوعی طلا در این مایع حل شده و در شکاف پوسته های زمین قرار می گیرد.

بد نیست این را بدانید که وجود کوارتز نیز رنگ خاک طلا را قهوه ای، نارنجی یا سبز تیره و وجود آهن اکسید نشده رنگ خاک را زرد و قرمز می کند.

روش های آنالیز و تشخیص طلا در سنگ

برای تشخیص طلا در سنگ و خاک از روش های مختلفی استفاده می شود. طلا به همراه مواد معدنی و سنگ ها و کانی های مختلف یافت می شود. با توجه به نوع این عناصر روش مناسب آنالیز و تشخیص طلا در سنگ به کار گرفته می شود. به طور کلی پس از پیدا کردن سنگ های طلا، ابتدا آنها را خرد کرده و سپس با کمک روش های موجود طلا را استخراج می کنند.

روش ذوب کردن

در این روش خاک یا سنگ طلا پس از خرد و آسیاب شدن با مواد مختلف که با نام کمک ذوب شناخته می شوند، مخلوط می شود. سپس در داخل کوره با حرارت بالا قرار گرفته تا عملیات ذوب صورت بگیرد. طی این فرآیند فلزات گرانبها مانند طلا با فلز سرب که یک کمک ذوب محسوب می شود، آلیاژی را تشکیل می دهند و دیگر فلزات و عناصر به عنوان سرباره از این آلیاژ جدا می شوند. در نهایت این آلیاژ حاوی سرب و فلزات گرانبها در کوره ای دیگر اکسید شده تا سرب از بین برود و فقط فلزات گرانبها که طلا نیز شامل آنها می شود، باقی بماند.

روش سیانید

در این روش با استفاده از محلول سیانید طلای موجود در سنگ یا خاک طلا را استرخاج می کنند. پس از تشخیص طلا در سنگ و خاک و آنالیزهای لازم، سنگ معدن یا خاک را با محلولی از سیانید مخلوط می کنند. این محلول طلا را در خود حل می کند. سپس در مرحله بعد با کمک فلز روی طلا را بازیابی می کنند. بدین صورت که روی موجب می شود طلا دوباره به شکل فلزی ته نشین شود و از سیانید جدا گردد.

روش تیزاب سلطانی

این روش بیشتر برای آنالیز و تشخیص طلا در سنگ و خاک مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا برای استخراج طلا از آن بهره نمی گیرند. روش تیزاب سلطانی به خاطر درصد بالا خورندگی در کارگاه های کوچک به کار گرفته می شود و از آن برای حجم های بالا استفاده نمی کنند.

در این روش پس از خرد و آسیاب کردن سنگ و خاک طلا، آن را با محلول تیزاب (ترکیب 3 به 1 اسید هیدروکلریک و نیتریک) مخلوط می کنند. این عمل موجب ایجاد واکنشی می شود که نتیجه آن انحلال طلا است. سپس برای جداسازی طلا نیتریک تیزآب سلطانی خنثی شده و از مواد رسوب دهنده طلا مانند سولفیت سدیم یا سولفات آهن کمک گرفته می شود.

خاک طلا در کجا یافت میشود

خاک طلا معمولا در اطراف معادن طلا پیدا می شود. معمولا در زمان حفاری و استخراج طلا از معادن، مقداری از این فلز گرانبها خرد شده و با خاک منطقه مخلوط می شود. بنابراین در اطراف این معادن می توان خاک طلا را یافت.

علاوه بر این در مناطقی که مواد معدنی، فلزات، عناصر و کانی های مختلف وجود دارند، خاک حاوی طلا نیز یافت می شود. کاوشگران با بررسی های نشانه های مختلف، خاک طلا را پیدا می کنند. به طور کلی در هر منطقه ای که رگه ها یا ذرات ریز و کوچک طلا وجود داشته باشد، خاک طلا پیدا می شود.


طلا در زیر خاک چه رنگی میشود

همانطور که می دانید مایعات داغ درون عمق پوسته زمین مواد مختلف از جمله طلا را در خود حل می کنند. این مایعات به مرور زمان به سمت لایه های بالاتر زمین حرکت کرده و به خاطر کاهش دما تبدیل به سنگ و خاک می شوند. مواد حل شده در شکاف پوسته زمین رسوب می کنند و هر کدام از یک رنگ برخوردارند. رنگ طلا عموما زرد و طلایی است اما در مناطقی طلا با رنگ های سفید و حتی صورتی نیز یافت می شود.

 

سوالات متداول

1- نشانه های وجود طلا در خاک کدامند؟

از مهمترین علائم نشان دهنده وجود طلا در خاک یک منطقه می توان به وجود مواد معدنی، وجود گیاهان خاص، تنوع سنگ ها، آب آلوده و سنگین، سنگ های در حال فرسایش، رنگ غیر عادی خاک، وزن بالای خاک و ... اشاره کرد.

2- بهترین روش های آنالیز و تشخیص طلا در سنگ و خاک کدامند؟

ذوب کردن، سیانید کردن و استفاده از تیزآب سلطانی بهترین روش های تشخیص طلا و جداسازی آن از خاک و سنگ محسوب می شوند.

3- طلا به چه رنگ هایی یافت می شود؟

طلا معمولا به رنگ زرد و در مناطقی به خاطر وجود برخی مواد معدنی خاص و نحوه تشکیل طلا به رنگ سفید یا صورتی است.

برای خرید و فروش انلاین طلا با هر میزان مبلغ و حفظ ارزش دارایی هایتان می توانید از وب سایت طلاسی، طلا بخرید دارایی های شما در طلاسی به صورت کاملا امن و بیمه شده در خزانه طلاسی نگهداری می شود و هر زمان که تمایل داشتید می توانید دارایی هایتان را به صورت طلای فیزیکی تجویل بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

2 دیدگاه

  • دیدگاه محمد نسبت به مقالهمحمد
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    ممنونم از مطالب مفید و زحمات شما جهت اگاهی بخشی.لذا بنده به جایی بر خورد کردم که تمام مشخصاتی که شما فرمودید دارا می باشد.از قبیل تنوع سنگ و خاک. ووجود فراوان اکاد واوپال وجاسپروو.وبقیه ای مشخصات.حالا میشه راهنمایی بفر مایید.جهت اطمینان بیشتر .چه کنم.از تمام سنگها عکس گرفتم.چنانچه لازم است جهت راهنمایی ارسال کنم.و همان کوه قسمتهای خاکی پوشیده از شفایق است.ممنونم مجمد

  • دیدگاه حسین نسبت به مقالهحسین
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    باسلام وسواس نمونه ای داریم ذرات طلا میکروسکوپی وداخل کوارتز کاور شده هرگاه بیشتر از یک کیلو ذوب میکنیم هیچ طلایی نمی‌دهد در آزمایشگاه هم جواب نمونه فاقد طلا است ولی باذوب یک کیلو حدود یک گرم طلا میدهد وقتی بیشتر از یک کیلو ذوب میکنیم اصلا بار نمی‌دهد آیا میتوانید راهنمایی کنید افراد با تجربه زیادی موفق به حل معما نشده اند

محبوب ترین ها