سنگ طلا چیست؟ + معرفی انواع سنگ طلا و کاربردهای آن

سنگ طلا چیست؟ + معرفی انواع سنگ طلا و کاربردهای آن
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.04 - (11 امتیاز)

سنگ طلا به خاطر وجود فلزی گران‌بها در آن به عنوان یکی از مهم‌ترین سنگ های موجود در طبیعت شناخته می‌شود. طلا خواص ویژه ای مانند زیبایی ظاهری، مقاومت، انعطاف پذیری، رسانایی بالا و ...  دارد که موجب شده ارزش و محبوبیت آن چند برابر گردد. اگر برای شما هم این سوالات پیش آمده که سنگ طلا چیست، چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد و روش‌های تشخیص آن کدامند، تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید.

معرفی سنگ طلا

طلا عنصری با عدد اتمی 79 و نماد Au است که جزو گران‌بهاترین و پرکاربردترین فلزات به شمار می‌رود. رنگ طلای خالص زرد روشن و تا کمی مایل به سفید یا قرمز است.

سنگ طلا به صورت طبیعی تشکیل می‌شود و به همراه عناصر دیگری همچون نقره، مس و ... یافت می‌گردد. ویژگی‌ها و خواص منحصربفرد مانند درخشش، زیبایی، کمیاب بودن، مقاومت، شکل پذیری و ... باعث شده طلا بسیار ارزشمند و پرکاربرد باشد.

نحوه تشکیل سنگ طلا

براساس یافته های زمین شناسی و اعتقاد دانشمندان، کره زمین در حدود چهار میلیارد سال قبل مورد اصابت سیارک‌ها و شهاب سنگ‌ها قرار گرفته است. به خاطر این اتفاق عناصر مختلفی مانند طلا، آهن و ... از باقی مانده ستارگان و شهاب سنگ‌ها به درون هسته زمین نفوذ کردند.

سنگ طلا و دیگر عناصر و فلزات ستارگان در مناطق مختلف کره زمین پراکنده شدند. در بعضی مکان‌ها طلا به صورت خالص و در نقاطی نیز ترکیب شده با عناصر دیگر تشکیل شده است. درواقع فرسایش سنگ طلا در طول زمان موجب آزاد شدن این فلز گران‌بها می‌شود.

انواع سنگ طلا

همانطور که گفته شد طلا بیشتر در ترکیب با دیگر سنگ‌ها و کانی‌ها یافت می‌شود. از این رو انواع سنگ طلا را براساس بستر و ساختاری که در آن تشکیل شده است تقسیم بندی می‌کنند.

کانی‌های کوارتز و پیریت اصلی ترین کانی‌هایی هستند که طلا در میان آنها وجود دارد. طلا می‌تواند به صورت قطعات بزرگ (ناگت)، پولکی، دانه ای و ... باشد.

سنگ طلا آبرفتی

یکی از انواع سنگ طلا، در محل آبرفت‌ها یافت می شود. آبرفت محل رسوب سنگ ها و کانی های مختلف است که در جریان آب قرار دارند. فرآیند فرسایش و شسته شدن این سنگ‌ها و کانی‌ها موجب آزاد سازی طلا می‌شود.

سنگ طلا کوارتزی

کوارتز مهمترین کانی در طبیعت است که طلا به همراه آن یافت می‌شود. در بیشتر مکان‌ها سنگ طلا با کوارتز ترکیب شده و به صورت تکه‌های کوچک یا رگه‌هایی در آن وجود دارد.

سنگ طلا آذرین

در اثر ورود جریان ماگما به شکاف های بیرونی زمین، سنگ های آذرین نفوذی تشکیل می‌شوند. به خاطر مقاومت و پایداری بالای سنگ آذرین، فرسایش آن نیز به‌سختی و در مدت زمان زیادی صورت می‌گیرد. از این رو سنگ‌های اطراف و دربرگیرنده سنگ‌های آذرین زودتر فرسوده و تجزیه می‌شوند.

در نتیجه این فرآیند ذرات طلا که مقاومت خوبی در برابر هوازدگی و فرسایش دارند در کنار یا داخل سنگ‌های آذرین نفوذی نمایان می‌شوند.

سنگ طلا اکسید شده

در برخی از مناطق سنگ طلا در کنار سنگ پیریت یافت می‌شود. درون سنگ پیریت رگه‌هایی از طلا وجود دارد که به مرور زمان به خاطر ترکیب پیریت با اکسیدهای آهن یا سایر سولفیدها ظاهر می‌شود.

کاربردهای سنگ طلا

به خاطر خواص ویژه طلا از این فلز گران‌بها در موارد مختلفی استفاده می‌شود. پس از کشف سنگ طلا با توجه به نوع آن و فاکتورهای دیگری همچون اندازه، کانی های همراه، درصد خلوص و ... این فلز را برای استفاده در یکی از موارد زیر به کار می گیرند:

زیورآلات

رایج ترین کاربرد سنگ طلا، ساخت زیورآلات مختلف است. درخشش و زیبایی طلا در کنار مقاومت بالای آن موجب شده این فلز از محبوبیت خاصی برخوردار باشد.

صنعت الکترونیک

از دیگر کاربردهای سنگ طلا می‌توان به استفاده از آن در صنعت الکترونیک اشاره کرد. طلا به خاطر مقاومت بالا در برابر خوردگی و رسانا بودن در ساخت وسایل الکترونیکی مختلفی به کار گرفته می‌شود.

صنعت پزشکی

خواص شیمیایی و پایدار طلا در کنار خواص فیزیکی آن موجب شده است از آن در صنعت پزشکی نیز استفاده شود. از این فلز مهم در ساخت تجهیزات پزشکی، تشخیص بیماری های مختلف، درمان برخی از بیماری ها، اتصال و روکش دندان ها و ... بهره گرفته می‌شود.

روش های تشخیص سنگ طلا

در طبیعت سنگ‌ها و کانی‌های مختلفی وجود دارد که از نظر ظاهری یا خواص فیزیکی و شیمیایی دارای شباهت‌هایی با سنگ طلا هستند. از این رو از روش های مختلفی برای تشخیص درست سنگ‌های طلا استفاده می‌شود که براساس ویژگی‌های اصلی و مهم این فلز گران‌بها هستند.

جلای براق و فلزی

یکی از مهمترین ویژگی‌های سنگ طلا که آن را از سایر سنگ‌ها و فلزات موجود در طبیعت متمایز می‌کند، جلای براق و فلزی است. ناگت‌ها یا همان تکه‌های طلا در طبیعت مات و کدر نیستند و درخشش و براقی خاصی دارند.

رنگ

به طور کلی رگه‌ها یا تکه‌های طلا از رنگ زرد طلایی خاصی برخوردارند که با دیگر کانی‌ها و سنگ‌ها متفاوت است. اگر طلا با نقره ترکیب شده باشد رنگ آن بیشتر متمایل به سفید است. همچنین رنگ خاکه طلا نیز در زمان کشیده شدن روی چینی بدون لعاب زرد است در حالی که رنگ خاکه عناصر و سنگ‌های یافت شده کنار سنگ طلا مانند پیریت متفاوت است.

شکل ظاهری

یکی دیگر از ویژگی‌های طلا که با استفاده از آن تشخیص سنگ طلا صورت می‌گیرد، شکل ظاهری است. سنگ‌های طلا معمولا لبه های گرد دارند و در برخی موارد استثنا ممکن است به صورت کریستالی یافت شوند. خطوط کریستال طلا برخلاف کریستال های دیگر مانند پیریت مستقیم و موازی هستند.

مقاومت و انعطاف پذیری

طلا دارای انعطاف پذیری بالاتری نسبت به پیریت و دیگر سنگ‌ها و کانی‌ها است. اگر طلا تحت فشار زیادی باشد راحت تر خم خواهد شد. همچنین برش طلا با کمک یک جسم نوک تیز آسان تر صورت می گیرد.

وزن

از دیگر فاکتورهای مهم که در تشخیص اصالت سنگ طلا تعیین کننده است، وزن است. وزن خالص یا همان چگالی طلا نسبت به دیگر سنگ‌ها و کانی‌ها بالاتر است.

سنگ محک

علاوه بر بررسی ویژگی‌های سنگ طلا، می‌توان با کمک یک روش دیگر نیز اصالت طلا را تشخیص داد. کشیدن طلا روی سنگ محک و استفاده از تیزآب روشی حرفه ای برای تشخیص اصل بودن فلز گران‌بهای طلا است. در این روش طلا را روی سنگ محک که ترکیبی از کوارتز و سیلیسیوم است می‌کشند و روی آن تیزآب یا همان اسید نیتریک می ریزند.

اگر واکنش شیمایی ایجاد شد و خطوط روی سنگ محک کمرنگ یا ناپدید شدند، آن فلز طلا نیست یا طلا با عیار بسیار پایین به حساب می آید. اما اگر واکنشی انجام نشد و خطوط ایجاد شده در اثر کشیده شدن سنگ طلا روی سنگ محک باقی بمانند، طلا اصل محسوب می‌شود.

سخن پایانی

سنگ طلا یکی از باارزش‌ترین سنگ‌های طبیعت است که در اشکال متفاوت و در مکان های مختلفی از زمین یافت می‌شود. از گذشته تاکنون طلا به عنوان یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین فلزات به شمار می‌رود که به خاطر ویژگی‌های منحصربفرد کاربردهای فراوانی دارد. در این مطلب از طلاسی سعی کردیم به شکلی جامع و کامل، سنگ طلا را بررسی کنیم. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شده باشند.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها