ترازوی زرگری چیست؟ تاریخچه، معرفی انواع ترازوی زرگری

ترازوی زرگری چیست؟ تاریخچه، معرفی انواع ترازوی زرگری
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.45 - (6 امتیاز)
فهرست مطالب

همه چیز درباره ترازوی زرگری

حتما شما هم هنگام خرید طلا در طلافروشیها، دستگاههای کوچکی را دیدهاید که از آن برای وزن کردن مصنوعات و زیورآلات طلا استفاده میشود. این دستگاه که ترازوی زرگری نام دارد، از ویژگیهای خاص و انواع مختلفی برخوردار است. در گذشته از تراوزهای کفهای و سنتی برای سنجش وزن طلا استفاده میشد که به خاطر دقت کم و میزان بالای خطا، جای خود را به ترازوهای نسل جدید با قابلیتهای ویژه دادند. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل ترازوی زرگری را بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


ترازوی زرگری چیست؟

ترازوی زرگری دستگاه کوچکی است که از آن برای اندازه گیری وزن قطعات طلا استفاده میشود. این ترازو از دقت و حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از این ترازو اهمیت زیادی دارد. زیرا طلا فلزی ارزشمند است و قیمت و ارزش آن براساس وزن محاسبه میشود. هر مقدار از طلا با ارزش است و باید به طور دقیق وزن آن مشخص شود. 


ویژگی های ترازوی زرگری

شاید تصور کنید ترازوی زرگری با ترازوهای مورد استفاده در کسب و کارهای دیگر مانند سوپرمارکت، میوه فروشی و ... شباهت دارد. اما باید بدانید که این ترازو از ویژگیهای منحصربفردی برخوردار است. با اینکه کاربرد ترازو طلا فروشی مشابه با کاربرد دیگر ترازوها برای اندازه گیری وزن است، اما خصوصیات زیر آن را متمایز کردهاند:

* دقت بسیار زیاد

همانطور که گفته شد هر اندازه از طلا ارزش زیادی دارد. از طرفی مصنوعات و زیورآلات طلا در ابعاد و وزنهای مختلف کوچک و بزرگ تولید میشوند. به همین خاطر باید از ترازویی با دقت بسیار بالا استفاده کرد. یکی از اصلیترین ویژگی های ترازوی زرگری، دقت بسیار زیاد است. 

مدلهای مختلف ترازو زرگری دقت متفاوتی دارند. میزان دقت این ترازو از 0.1 گرم تا 0.000001 گرم متغیر است. معمولا در طلا فروشیها از ترازوهایی با دقت 0.001 گرم استفاده میشود. ترازوهایی با دقت بیشتر مانند ترازوهای 0.000001 گرم و بالاتر، بیشتر در کارگاههای طلا سازی، جواهر فروشیها، آزمایشگاههای ری گیری و ... کاربرد دارند. زیرا اندازه گیری خلوص طلا در این مکانها از حساسیت و اهمیت بیشتری نسبت به طلافروشی ها برخوردار است. 

* حساسیت بالا

شاید شما هم دیدهاید که ترازوی طلا فروشیها در محفظهای شیشهای و محلی مخصوص قرار گرفته است. این ترازو از حساسیت بالایی برخوردار است و حتی جریان هوا نیز میتواند روی اندازه گیری آن تاثیر بگذارد. 

* قابلیت تبدیل مقیاس

از دیگر ویژگیهای خاص ترازو زرگری میتوان قابلیت تبدیل مقیاس را نام برد. این ترازو میتواند وزن طلا و جواهرات را با مقیاسهای مختلف مانند گرم، کیلوگرم، قیراط، اونس، سوت و حتی مثقال مشخص و آنها را به یکدیگر تبدیل کند. 

* سینی توزین خصوص

سینی توزین ترازوهای زرگری متنوع است. یک ترازو طلا میتواند دارای سینی توزین گرد و دایرهای، چهارگوش یا پیالهای باشد. این سینیها به نوعی طراحی شدهاند تا انواع مصنوعات و زیورآلات طلا مانند انگشتر، گوشواره، زنجیر، گردنبند، دستبند و ... روی آنها به راحتی قرار بگیرند. 

* قابلیت اتصال به کامپیوتر

یکی از ویژگیهای جالب و کاربردی ترازوهای زرگری، قابلیت اتصال به کامپیوتر است. با کمک این قابلیت میتوان به راحتی و در کمترین زمان، اطلاعات مربوط به وزن طلا را به کامپیوتر جهت ثبت اطلاعات و صدور فاکتور منتقل کرد. 

* نمایشگر دو طرفه

ترازوی زرگری مجهز به نمایشگر دو طرفه یا دو نمایشگر مجزا است. بدین ترتیب مشتری نیز میتواند به راحتی از وزن دقیق قطعه طلای مورد نظر برای خرید یا فروش مطلع شود. 

* ظرفیت توزین مشخص

هر ترازو زرگری میتواند وزن مقدار مشخصی از طلا را اندازه گیری کند که به آن ظرفیت توزین گفته میشود. برای مثال اگر ظرفیت توزین یک ترازو 300 گرم باشد، یعنی این ترازو میتواند طلاهایی کمتر از 300 گرم را اندازه گیری کند؛ و توانایی اندازه گیری وزن طلا بیشتر از این مقدار را ندارد. در صورتی که وزن قطعه طلا بالای 300 گرم باشد، ترازو همان عدد 300 گرم را نشان میدهد. 


انواع ترازوی زرگری

ترازوی زرگری براساس میزان دقت و ابعاد و اندازه به انواع مختلفی دسته بندی میشود. از مهمترین مدل های ترازو زرگری میتوان موارد زیر را نام برد:

1- ترازوی زرگری ثابت

همانطور که از نام این ترازو پیداست، در مکانی ثابت قرار میگیرد. این دستگاه نیاز به کالیبره شدن در بازههای زمانی منظم دارد. یعنی دقت سنجش آن تنظیم میشود تا میزان خطای اندازه گیری کاهش یابد. با تغییر محل نصب ترازو ثابت، کالیبره آن برهم خورده و باید مجددا تنظیم گردد.

2- ترازوی زرگری جیبی

این مدل ترازو طلا فروشی به خاطر اندازه کوچک خود به ترازو جیبی معروف شده است. ترازو جیبی زرگری برای کسانی که خرید و فروش طلا را به شکل سیار انجام میدهند، کاربرد دارد. با استفاده از این ترازو میتوان در هر زمان و مکانی، مقدار وزن طلاهای مورد نظر را بدست آورد. 

3- ترازوی زرگری سه رقم اعشار

از دیگر انواع ترازوی زرگری که براساس میزان دقت دسته بندی شده است، میتوان ترازوی سه رقم اعشار یا سه صفر را نام برد. این ترازو که با نام ترازو زرگری یک صدم نیز شناخته میشود، در طلافروشیها کاربرد دارد. میزان دقت این ترازو 0.001 گرم است.

4- ترازوی زرگری پنج رقم اعشار

در مکانهایی که نیاز به اندازه گیری وزن طلا با دقت بسیار زیادی است، از ترازو زرگری پنج رقم اعشار استفاده میشود. ترازو پنج صفر معمولا در آزمایشگاههای ری گیری کاربرد دارد تا خطای اندازه گیری به کمترین میزان برسد. 

5- ترازوی زرگری شش رقم اعشار

این نوع ترازو زرگری دقت بسیار زیادی دارد که معمولا از آن برای سنجش وزن طلاهای بسیار کوچک یا جواهرات استفاده میشود. همانطور که میدانید برخی از زیورآلات طلا دارای نگینها و سنگهای قیمتی هستند. تعیین وزن دقیق این محصولات برای مشخص شدن قیمت آنها اهمیت زیادی دارد. از این رو از ترازوهای مخصوص که دقتی برابر با 0.000001 گرم دارند، بهره گرفته میشود.


نکات استفاده از ترازوی زرگری

برای استفاده صحیح از ترازوی زرگری باید به نکات مهمی توجه کرد. با در نظر گرفتن موارد زیر میتوان خطای اندازه گیری را به شکل قابل توجهی کاهش داد و وزن طلا را به طور دقیق اندازه گیری کرد.

* تراز بودن ترازو

سطحی که ترازوی روی آن قرار میگیرد باید کاملا صاف باشد. ترازو زرگری باید در ترازترین حالت ممکن قرار بگیرد تا نتیجه توزین با خطا همراه نباشد. 

* تنظیم بودن ترازو

ترازوی طلافروشی باید به طور صحیح تنظیم شود تا وزن قطعات مختلف طلا را به درستی و با دقت بالا مشخص کند. باید با استفاده از وزنههای استاندارد، ترازو را کالیبره کرد. بد نسیت بدانید که عملکرد ترازوهای زرگری توسط موسسه استاندارد اندازه گیری زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر و سازمان استاندارد ملی و دیگر نهادهای مربوطه، هر چند ماه یکبار ارزیابی میشود. در این بازرسی تنظیمات ترازوهای طلافروشیها و دیگر مشاغل مربوط به طلا، از نظر کالیبره بودن و میزان دقت بررسی میشود. 

* قرار دادن ترازو در مکان مناسب

به خاطر حساسیت و دقت بالای ترازوی طلا، عوامل خارجی مختلف میتوانند نتیجه اندازه گیری را تغییر دهند. از این رو باید ترازو را در محیطی مناسب به دور از جریان هوا با دمای ثابت قرار داد. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم درباره ترازوی زرگری اطلاعات کامل و مفیدی ارائه دهیم. امیدواریم نکات گفته شده به شما کمک کند تا در بازار طلا با آگاهی بیشتر، خریدی مطمئن انجام دهید. 

اگر به دنبال خرید آنلاین طلای آب شده یا دیگر انواع طلا با محاسبه وزن دقیق هستید، به طلاسی مراجعه کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، انواع طلا را با تضمین وزن، قیمت و اصالت ارائه میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت خرید طلا و سرمایه گذاری در بازار این فلز گرانبها، با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها