فاکتور طلا هر آنچه که باید در مورد فاکتور طلا بدانید

فاکتور طلا هر آنچه که باید در مورد فاکتور طلا بدانید
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.4 - (8 امتیاز)

فاکتور طلا: هر آنچه که باید در مورد فاکتور طلا بدانید

امروزه هر کالایی یک شناسنامه یا سند مالکیت دارد و طلا نیز از این قائده مستثنی نیست. فاکتور طلا در واقع سند مالکیت آن محسوب میشود که نشان میدهد خریدار صاحب و مالک طلای مورد نظر است. این فاکتور حاوی اطلاعات مختلفی است که اصالت طلا را تضمین و تایید میکند و از اهمیت زیادی برخوردار است. همانطور که هنگام خرید طلا به مواردی مانند وزن، عیار، اصل یا تقلبی بودن و ... دقت میکنید، باید توجه ویژهای به فاکتور نیز داشته باشید. در این مطلب از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل، فاکتور طلا را بررسی کنیم. تا انتها همراه ما باشید.


اهمیت فاکتور طلا

فاکتور طلا سندی برای اثبات مالکیت مصنوعات طلا است. طلافروشان با صدور فاکتور، اصالت طلا را تضمین و تایید و صاحب آن را مشخص میکنند. طبق قوانین فروش طلا بدون فاکتور رسمی غیر مجاز است. بنابراین با داشتن فاکتور میتوان در زمان فروش طلا، به خریدار اثبات کرد که طلای مورد نظر سرقتی یا تقلبی نیست.  

علاوه بر این در صورت بروز مشکلات و اختلافات بین خریدار و فروشنده، میتوان از فاکتور به عنوان مرجع حل اختلافات استفاده کرد. زیرا در فاکتورهای طلا، اطلاعات بسیار دقیق و مهمی درج میشود. 

همچنین با داشتن فاکتور میتوان در زمان فروش طلا، مقدار سود و زیان را محاسبه کرد. قیمت طلا در طول زمان نوسانات کاهشی یا افزایشی دارد. ممکن است بعد از مدتی طلای خریداری کرده را بتوانید با قیمت بالاتری به فروش برسانید. در این صورت با داشتن فاکتور، محاسبه مابه تفاوت قیمت در زمان خرید و در زمان فروش، مقدار سود خود را به راحتی بدست میآورید. 


فاکتور طلا شامل چه اطلاعاتی است؟

در فاکتور طلا اطلاعات مختلفی از قبیل مشخصات هویتی خریدار، مشخصات فروشنده و مشخصات طلای مورد نظر درج میشود. فاکتور میتواند به صورت دستی نوشته شود یا توسط نرم افزارهای مخصوص حسابداری و مالی طراحی و سپس چاپ گردد. 

مهمترین قسمت های فاکتور طلا عبارتند از:

1- سربرگ فاکتور

در این بخش مشخصات فروشگاه یا همان طلافروشی به صورت دقیق نوشته شده است. در قسمت سربرگ حتما باید نام فروشگاه، شماره تماس و شماره سریال درج شده باشد. این شماره سریال باید با شماره سریال فاکتور مشتری یا همان خریدار یکسان باشد. 

2- مشخصات خریدار

در بخش بعدی فاکتورهای طلا، مشخصات هویتی خریدار مانند نام و نام خانوادگی، شماره تماس و ... نوشته میشود. گاهی اوقات در برخی از فاکتورها کد ملی خریدار نیز درج میگردد.

3- مشخصات طلا

یکی از مهمترین قسمت های فاکتور مصنوعات طلا، بخش مربوط به اطلاعات محصول است. در این قسمت باید نام دقیق، تعداد، وزن و عیار به درستی نوشته شود. نام محصول باید به صورت کامل و با جزئیات در فاکتور درج شود. علاوه بر این، در صورت خرید چند قطعه طلا مشابه، باید وزن هر کدام به صورت جداگانه قید شود. 

4- قیمت طلا

قیمت طلا با توجه به وزن و عیار آن به صورت لحظهای تعیین میشود. قیمت روز طلا همان قیمت یک گرم طلای 18 عیار بدون سود و اجرت است. برخی از طلافروشان از اصطلاح مظنه استفاده میکنند و در این بخش از فاکتور طلا، مظنه که همان قیمت یک مقال طلای 17 عیار (705) است را می نویسند. 

5- نرخ اجرت ساخت

اجرت ساخت هزینهای است که برای طراحی و ساخت طلا از مشتری دریافت میشود. نرخ کارمزد طلا با توجه به نوع طلا و نحوه ساخت آن متفاوت است. هرچقدر زیورآلات طلا از طرح خاصتری برخوردار بوده و زحمت بیشتری برای تولید آن کشیده شده باشد، اجرت ساخت آن بیشتر است. 

برای تعیین فی اجرت از چند روش استفاده میشود. سپس مبلغ بدست آمده را در فاکتور طلا درج میکنند. گاهی اوقات کارمزد مبلغی به واحد پولی تومان است. برای مثال برای یک النگو مبلغ 200 هزار تومان را به عنوان کارمزد در نظر میگیرند.

در برخی از موارد درصدی از ارزش طلا را به عنوان اجرت محاسبه میکنند. برای مثال اجرت به ازای هر گرم طلای 18 عیار، 3 درصد اجرت تعیین میشود. به طور کلی مقدار اجرت توسط سازندگان و فروشندگان طلا تعیین شده و همیشه مقدار یکسانی ندارد. 

6- سود تک فروشی

منظور از سود تک فروشی همان سود طلافروش است که حداکثر 7 درصد محاسبه میشود. طلافروشان میتوانند میزان سود خود را از 7 درصد کمتر در نظر بگیرند، اما افزایش بیشتر از این عدد، تخلف محسوب میشود. 

7- مالیات بر ارزش افزوده

از دیگر مواردی که باید در فاکتور طلا نوشته شود، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده است. طبق قوانین کشور، خریدار موظف به پرداخت 9 درصد مالیات به ازای خرید هر نوع کالا است. طلافروشان باید این مبلغ را از خریدار دریافت کرده و آن را به اداره مالیات تحویل دهند. 

در واقع مالیات طلا باید روی اجرت ساخت محاسبه و دریافت شود اما در بیشتر موارد طلافروشان مالیات را با احتساب ارزش کل فاکتور حساب میکنند. یعنی به جای دریافت 9 درصد از مبلغ کارمزد ساخت طلا، 9 درصد از قیمت نهایی فاکتور از مشتری دریافت میکنند.

8- متعلقات طلا

برخی از زیورآلات طلا دارای سنگها و نگینهای مختلفی هستند. در فاکتور باید نوع، اندازه و مشخصات این متعلقات درج گردد و قیمت آنها نیز محاسبه شده و به صورت جداگانه نوشته شود.

9- قیمت نهایی

قیمت نهایی که مجموع قیمت لحظهای طلا، مالیات، اجرت، متعلقات و سود فروشنده است، باید به صورت عددی و حروفی در انتهای فاکتور طلا نوشته شود. 

10- مهر و امضا

آخرین بخش فاکتورهای طلا مربوط به امضا و مهر فروشنده است. طلافروشان باید فاکتور مهردار که به صورت لوگو و به همراه آدرس و شماره تلفن است را به خریداران تحویل دهند. باید این نکته را بدانید که فاکتور بدون مهر فروشگاه اعتباری ندارد.


فروش طلای بدون فاکتور

شاید برای شما هم پیش آمده که قصد فروش یک قطعه طلای خود را دارید، اما فاکتور آن را گم کردهاید. یا اینکه قطعهای طلا به عنوان هدیه دریافت کردهاید، ولی فاکتور آن را ندارید. در این صورت این سوال پیش میآید که چگونه طلای بدون فاکتور خود را بفروشیم؟

همانطور که گفته شد، فاکتور طلا به عنوان سند مالکیت آن شناخته میشود. فروش طلای بدون فاکتور شبهاتی مانند سرقتی یا تقلبی بودن طلا را به وجود میآورد. از این رو خرید و فروش طلای بدون فاکتور مجاز نیست. 

اما راهکاری برای افرادی که واقعا صاحب اصلی طلا هستند اما فاکتور ندارند، در نظر گرفته شده است. این افراد میتوانند به طلافروشیهای زیر نظر اتحادیه و صنف طلا مراجعه کرده و مشخصات کامل و دقیق خود مانند آدرس، نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه و ... را تحویل فروشنده دهند. تا در صورت بروز مشکل، پیگیری به راحتی صورت بگیرد. 

البته اگر شما طلای بدون فاکتور دارید، میتوانید به طلافروشیهای معتبری که مشتری دائم آن هستید و شما را می شناسند و به شما اعتماد دارند نیز مراجعه کنید. 


سخن پایانی

فاکتور طلا به اندازه خود طلا ارزش دارد. فرقی ندارد که طلا را برای استفاده زینتی یا به عنوان سرمایه خریداری میکنید. شاید یک زمان نیاز به فروش آن داشته باشید. بنابراین داشتن فاکتور از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله سعی کردیم مهمترین نکات مربوط به فاکتورهای طلا را ارائه دهیم. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند.

اگر قصد خرید طلا را دارید و میخواهید از مجموعهای معتبر خرید خود را انجام دهید تا فاکتور رسمی دریافت کنید، طلاسی آماده خدمت رسانی به شما است. طلاسی به عنوان برترین پلتفرم خرید طلا آنلاین، بستری مناسب جهت خرید انواع طلا به ویژه طلای خام و بدون اجرت را برای تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن در بازار طلا برای شما عزیزان فراهم کرده است. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها