فروش طلا بدون فاکتور، آیا ممکن است؟

فروش طلا بدون فاکتور، آیا ممکن است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.26 - (4 امتیاز)
فهرست مطالب

همانطور که می‌دانید یکی از عواملی که در فروش آسان طلا به شما کمک می‌کند، وجود فاکتور است. اما گاهی ممکن است فاکتور شما به هر علتی گم شود و نتوانید به آن دسترسی داشته باشید. یا مثلا طلا را کادو گرفته باشید و شخص هدیه دهنده فاکتور را به شما نداده باشد.

در این صورت تکلیف طلای بدون فاکتور ما چیست؟ آیا فروش طلا بدون فاکتور ممکن است؟ در این بخش طلاسی به این سوال مهم پاسخ داده و تبعات قانونی خرید و فروش طلای بدون فاکتور را بررسی خواهد کرد. پس با طلاسی همراه باشید.

چرا داشتن فاکتور طلا مهم است؟

به هزار و یک دلیل! فاکتور سند طلای شماست. سندی که اثبات می‌کند شما مالک و صاحب این طلا بوده و آن را خریداری کرده‌اید. در واقع طلای بدون فاکتور هیچ اصالتی ندارد. پس قطعا خرید طلای بی فاکتور را به شدت منع می‌کنیم، چون می‌تواند تبعات قانونی جبران ناپذیری برایتان داشته باشد. همیشه باید به داشتن فاکتور، مخصوصا هنگام خرید طلای دست دوم دقت کنید.

 

عواقب فروش طلا بدون فاکتور

شاید نبود فاکتور طلا به ظاهر مهم نباشد، اما عواقب جبران ناپذیر زیر را به همراه دارد:

  • خرید طلای بی کیفیت

اگر فردی اقدام به فروش طلای بدون فاکتور کند، ممکن است طلای او کیفیت لازم را نداشته یا حتی تقلبی باشد. در این صورت خریدار با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

  • خرید طلای سرقتی

از همه بدتر! گاهی علت فروش طلا بدون فاکتور، سرقتی بودن آن است. اینگونه حساب خریدار چنین طلایی با کرام و الکاتبین خواهد بود! چون قانون به این راحتی‌ها دست از سر خریدار و فروشنده طلاهای سرقتی بر نمی‌دارد.

  • عدم عودت و تعویض

فرض کنید طلایی را خریداری کرده‌اید، اما طرح یا رنگ آن مورد پسندتان نیست و می‌خواهید طلای خود را تعویض کرده یا پس بدهید. در این صورت با رجوع به طلا فروشی می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. اما اگر فروش طلا بدون فاکتور صورت گرفته باشد، چنین امکانی وجود نخواهد داشت.

 

فروش طلا بدون فاکتور، آیا امکانپذیر است؟

فروختن طلا بدون وجود فاکتور فوق العاده دشوار خواهد بود. چون قطعا هیچ طلافروشی این ریسک را نمی‌کند و همه از شما تقاضای فاکتور خواهند کرد. پس عملا امکان انجام چنین کاری وجود نداشته و از لحاظ قانونی نیز تبعات گسترده‌ای خواهد داشت. پس هرگز طلای بدون فاکتور را خریداری نکنید که بعدها برای فروش آن با مشکل مواجه شوید.

 

۳ راهکار برای طلای بدون فاکتور!

گفتیم که فروختن طلا بدون فاکتور دشوار است، اما غیر ممکن که نیست! شما می‌توانید برای فروش طلای بی فاکتور خود به روش‌های زیر عمل کنید:

  • مراجعه به طلافروشی

اگر طلا را از طلافروشی خریده‌اید و فاکتور آن را گم کرده‌اید، می‌توانید با رجوع به همان طلافروش درخواست فاکتور المثنی کنید. اگر طلافروش خرید شما را به خاطر داشته باشد حتما این کار را برایتان انجام خواهد داد.

  • مراجعه به اتحادیه طلا و جواهر

بهترین راهکار برای فروش طلا بدون فاکتور مراجعه به اتحادیه طلا فروشان است. به اتحادیه شهر محل سکونتتان مراجعه کرده و طلای خود را به همراه مشخصات ارائه کنید. اگر طلای شما اصالت داشته و سرقتی نباشد، اتحادیه برایتان مجوزی صادر می‌کند که در حکم همان فاکتور عمل خواهد کرد.

  • فروش به طلا فروش آشنا

در این روش برای فروش طلا بدون فاکتور، باید به طلافروشی مراجعه کنید که آشنای شما باشد. یعنی شناخت کامل روی شما داشته و حتی آدرس منزلتان را نیز بداند. چنین طلافروشی به احتمال زیاد طلای شما را خریداری خواهد کرد، حتی اگر بدون فاکتور باشد. چون شما را می‌شناسد و می‌داند که طلایتان سرقتی نیست.

 

فاکتور طلا باید دارای چه اطلاعاتی باشد؟

فاکتور باید دارای اطلاعات زیادی باشد تا به رسمیت شناخته شده و به عنوان سندی معتبر به حساب بیاید. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شوند:

·      اجرت طلا ( برای آگاهی از نحوه محاسبه اجرت ساخت کلیک کنید)

·      میزان مالیات

·      میزان سود

·      عیار طلا

·      وزن طلا

·      مشخصات خریدار

·      مهر طلافروشی

·      قیمت روز طلا

·      و ...

چگونه از فاکتور طلا نگهداری و مراقبت کنیم؟

برای اینکه با مشکل فروش طلا بدون فاکتور مواجه نشوید، می‌بایست از سند طلای خود به خوبی مراقبت کنید. اما چگونه؟ اولا باید فاکتور را درون یک پوشه به صورت مرتب قرار داده و در جای امنی نگهداری کنید. همچنین حتما از فاکتور خود عکس بگیرید تا در صورت گم شدن بتوانید عکس را به روش کپی به فاکتور جدید تبدیل کنید.

 علاوه بر این هرگز فاکتور خود را در کنار جعبه جواهراتتان نگهداری نکنید. هرگز! چون اینگونه اگر طلای شما به سرقت برود، خودتان فاکتور را دو دستی به جناب سارق تقدیم کرده‌اید! در نهایت او می‌تواند به راحتی آب خوردن طلای شما را به فروش برساند.

آخرین سخن

طلاسی در این مطلب راهکار هایی اصولی برای فروش طلا بدون فاکتور را با شما به اشتراک گذاشت. اما بازهم توصیه ما به شما این است، که نه طلای بدون فاکتور بخرید و نه بفروشید. چون این کار قطعا چالش‌ها و مشکلات زیادی را برایتان به همراه می‌آورد.

شما می‌توانید برای خرید و فروش طلا آنلاین بدون اجرت، به وبسایت طلاسی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

  • آیا فروش طلا بدون فاکتور جرم است؟

اگر سرقتی باشد، بله جرم به حساب می‌آید.

  • خرید طلای بدون فاکتور چه عواقبی برای طلا فروش دارد؟

اینگونه او به جرم خرید مال دزدی دستگیر شده و باید از لحاظ قانونی پاسخگو باشد.

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها