تفاوت قیمت طلای سفید و زرد مهمترین ویژگی ها در طلای سفید و زرد

تفاوت قیمت طلای سفید و زرد  مهمترین ویژگی ها در طلای سفید و زرد
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.45 - (8 امتیاز)

تفاوت قیمت طلای سفید و زرد

انواع مختلفی از مصنوعات و زیورآلات طلا با رنگهای زرد و سفید در بازار وجود دارد. شاید شما هم هنگام انتخاب و خرید طلا دچار مشکل و سردرگمی شدهاید؛ و این سوالات برایتان پیش آمده که تفاوت قیمت طلای سفید و زرد چقدر است؟ طلای سفید برای سرمایه گذاری بهتر است یا طلای زرد؟ طلای سفید و طلای زرد چه ویژگیهایی دارند؟

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل تفاوت قیمت طلای زرد و سفید را بررسی کنیم؛ و نکاتی را درباره خصوصیات و ویژگیهای هرکدام از این طلاها ارائه دهیم. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آیا قیمت طلای سفید با طلای زرد متفاوت است؟

قیمت طلای سفید و طلای زرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. فاکتورهایی مانند عیار، اجرت ساخت، مالیات و سود فروشنده در قیمت گذاری طلا تاثیر گذارند. به طور کلی قیمت طلای سفید با طلای زرد تفاوت آنچنانی ندارد. زیرا در ساخت هر دو از میزان طلای یکسانی استفاده شده است. برای مثال یک انگشتر طلای زرد 18 عیار دارای خلوص 750 است که یک انگشتر طلای سفید 18 عیار نیز همین درصد طلا در آن به کار رفته است. 

اما ممکن است به خاطر استفاده از فلز رودیوم برای آبکاری و پوشش، شاهد تفاوت قیمت طلای سفید و زرد باشیم. برخی از طلافروشان به خاطر همین موضوع قیمت بیشتری برای طلای سفید در نظر میگیرند. همچنین اگر طرح و مدل طلای سفید به روزتر از طلای زرد بوده و زحمت و زمان زیادی برای ساخت آن صرف شده باشد، قیمت آن بالاتر از طلای زرد خواهد بود. 

طلای سفید بخریم یا طلای زرد؟

اگر قصد شما از خرید طلا، استفاده زینتی باشد، فرقی ندارد که طلای سفید یا طلای زرد را انتخاب کنید. این امر کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اما اگر میخواهید با خرید طلا یک سرمایه گذاری مناسبی را تجربه کنید، بهتر است بررسی بیشتری داشته باشید تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

همانطور که گفته شد طلای سفید و طلای زرد تفاوت آنچنانی در قیمت با یکدیگر ندارند و در برخی موارد طلای سفید گرانتر است. شما باید با توجه به میزان بودجه خود یکی از این دو نوع طلا را انتخاب کنید. البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که هرچقدر طرح و مدل و طلا زیباتر و به روزتر باشد، در زمان فروش نیز راحتتر میتوانید آن را به پول تبدیل کنید. زیرا مشتریان بیشتری پیدا خواهید کرد. اگر طلا قدیمی و از مد افتاده باشد، فروش آن سخت میشود. 

برخی از مصنوعات و زیورآلات طلا سفید دارای نگینهای مختلفی هستند. بد نیست بدانید که این نگینها در زمان فروش از طلا جدا شده و در قیمت آن تاثیری ندارند. بنابراین کارشناسان بازار طلا به افرادی که قصد خرید طلای سفید برای سرمایه گذاری را دارند، توصیه میکنند که حدالامکان طلای سفید بدون نگین را انتخاب نمایند. 

مهمترین تفاوت های طلای سفید و زرد

به جز قیمت، طلای سفید و زرد در موارد دیگری نیز با یکدیگر تفاوتهایی دارند؛ که داشتن اطلاعات کافی درباره آنها مفید است و میتوانید با آگاهی بیشتر در زمان خرید، انتخاب بهتری داشته باشید. از اصلیترین تفاوت های طلای زرد و طلای سفید، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* رنگ

بارزترین فرق طلای سفید و زرد، رنگ آنها است. به خاطر ترکیب فلزات دیگر با فلز طلا، آلیاژ به دست آمده دارای رنگ سفید یا زرد خواهد بود. در ترکیب آلیاژ طلای سفید، از فلزاتی با رنگ روشن و نقرهای و سفید استفاده میشود، به همین خاطر رنگ اصلی زرد طلا خنثی شده و محصول بدست آمده به رنگ سفید در میآید. اما در آلیاژ طلای زرد به خاطر ترکیب طلا با فلز مس که رنگی مشابه با طلا دارد، رنگ نهایی طلایی است. 

* ترکیب آلیاژ

همانطور که میدانید طلا فلزی نرم و شکننده است. از این رو نمیتوان مصنوعاتی با درصد خلوص کامل طلا ساخت. برای بهبود ساختار طلا و افزایش مقاومت و ماندگاری آن، از فلزات دیگر بهره گرفته میشود. برای تولید آلیاژ طلای سفید، طلای خام را با فلزاتی مانند نیکل، پلاتین، پالادیوم و ... مخلوط میکنند. ترکیب طلای خام با فلزات مس و روی نیز منجر به تولید آلیاژ طلای زرد میشود. 

* استحکام و دوام

از آنجایی که در ساخت آلیاژ طلای سفید از فلزات مقاومتری استفاده میشود، میتوان گفت مصنوعات طلای سفید استحکام و ماندگاری بهتری نسبت به زیورآلات و مصنوعات طلای زرد دارند. 

* حساسیت زایی

در طلای سفید مقداری نیکل وجود دارد که فلزی حساسیت زا محسوب میشود. دیگر تفاوت طلای سفید و زرد، موضوع آلرژی زایی است. برخی از افراد با استفاده از طلای سفید دچار حساسیتهای پوستی میشوند. اما در طلای زرد این ویژگی وجود ندارد.

* پوشش

طلای زرد بدون پوشش است اما طلای سفید دارای روکشی از جنس فلز رادیوم میباشد. همین امر موجب شده زمانی که طلای سفید دچار خراشیدگی شود، راحتتر و بهتر ترمیم گردد. اگر خراش سطحی باشد با پولیش برطرف میشود، در غیر این صورت قسمت مورد نظر با فلز رادیوم دوباره آبکاری و روکش میگردد. 

اما طلای زرد در صورت داشتن خراش عمیق به راحتی ترمیم نمیشود. برای پولیش کردن طلای زرد باید مقداری از سطح طلا صاف شده و برداشته شود. همین امر موجب میگردد طلای زرد دچار تغییراتی شود. 

سخن پایانی

طلای سفید و طلای زرد هر دو جزو محبوبترین انواع طلا محسوب میشوند. مصنوعات و زیورآلات مختلفی با استفاده از این دو آلیاژ طلا ساخته میشود که هر کدام از ویژگیهایی برخوردارند. در این مطلب سعی کردیم نکاتی راجب تفاوت قیمت طلای سفید و زرد و دیگر فرقهای بین این دو طلا ارائه دهیم. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید انتخاب بهتری در زمان خرید طلا داشته باشید. 

اگر قصد خرید آنلاین طلا بدون اجرت را دارید، طلاسی بهترین گزینه است. طلاسی به عنوان برترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، بستر مناسبی جهت ورورد شما به بازار طلا و تجربه یک سرمایه گذاری امن فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید. 

سوالات متداول

1- تفاوت قیمت طلای سفید و زرد چقدر است؟

در ساخت طلای سفید و زرد از مقدار یکسانی طلای خام استفاده میشود. درواقع عیار هردو یکسان است و از این رو تفاوت قیمتی خاصی ندارند. فقط به خاطر استفاده از روکش رادیوم در طلای سفید، برخی از طلافروشان این طلا را با قیمت بیشتری نسبت به طلای زرد عرضه میکنند.

2- برای سرمایه گذاری طلای سفید بهتر است یا طلای زرد؟

از آنجایی که طلای سفید و زرد تفاوت قیمت زیادی ندارند، هر دو گزینه برای سرمایه گذاری مناسب هستند. فقط باید این نکته را در نظر داشته باشید که طلای مورد نظر شما از طرح و مدل زیبا و به روزی برخوردار باشد تا در زمان فروش دچار مشکل نشوید. به طور کلی نیز طلای زرد طرفداران بیشتری دارد. 

3- مهمترین تفاوت های طلای زرد با طلای سفید کدامند؟

از مهمترین فرقهای بین طلای سفید و طلای زرد میتوان به تفاوت رنگ، ترکیب آلیاژی، دوام و ماندگاری، قابلیت پولیش و ترمیم و ... اشاره کرد.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها