سکه گرمی چیست؟ چه تفاوتی با دیگر سکه‌ها دارد؟

سکه گرمی چیست؟ چه تفاوتی با دیگر سکه‌ها دارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.77 - (7 امتیاز)

سکه گرمی چیست؟

انواع مختلفی از سکه در بازار طلا ایران وجود دارد که یکی از جدیدترین و محبوبترین آنها، سکه گرمی است. این سکه به خاطر ویژگیهای منحصربفردی که دارد، گزینهای مناسب برای افرادی است که از بودجه کمی برخوردارند. فرقی ندارد که قصد خرید سکه یک گرمی طلا برای هدیه دادن یا سرمایه گذاری را دارید؛ آشنایی با مزایا و معایب آن و داشتن آگاهی کافی درباره تفاوت دیگر سکههای طلا با این سکه، بسیار مهم است. در این مقاله از طلاسی قصد داریم به طور جامع و کامل به بررسی سکه گرمی طلا بپردازیم. اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها همراه ما باشید. 


سکه گرمی

سکه گرمی یکی از انواع سکه طلا است که در سال 1389 وارد بازار طلای ایران شد. این سکه پس از سکههای بهار آزادی، توسط بانک مرکزی و به منظور کنترل بازار و افزایش قدرت خرید مردم، ضرب شد. روند رو به رشد سکه پارسیان و افزایش قیمت سکه در بازار باعث شده بود اقشار کمتری توان خرید سکه را داشته باشند. 

از این رو بانک مرکزی یک سکه جدید با عیار بالاتر و کیفیت بیشتر نسبت به سکه پارسیان تولید کرد. بدین ترتیب گزینه بهتر و مقرون به صرفهتری در دسترس مردم قرار گرفت. 

اندازه و وزن کم، عیار بالا و قیمت مناسب از مهمترین ویژگیهای سکه یک گرمی محسوب میشوند؛ که موجب شدهاند این سکه طرفداران زیادی پیدا کند. بسیاری از افراد این سکه را بهترین گزینه برای هدیه دادن میدانند و برخی دیگر خرید آن را در جهت سرمایه گذاری انجام میدهند.


مشخصات سکه گرمی

* عیار: 22

* وزن 1.01 گرم

* مقدار طلای خالص: 0.909 گرم

* قطر: 13.3 میلیمتر


مزایا و معایب سکه گرمی

همانند دیگر سکههای طلا، سکه گرمی نیز از مزایا و معایبی برخوردار است. شرایط اقتصادی و افزایش تورم موجب شده است قدرت خرید مردم کاهش یابد. اما سکه یک گرمی به خاطر مزیتهای خود به گزینهای پرطرفدار برای افراد با بودجه کم تبدیل شده است. 

با اینکه سکه طلا گرمی محبوبیت خاصی در بازار طلا دارد، اما پیش از خرید باید به معایب آن نیز توجه شود. به طور کلی شما باید با در نظر گرفتن این مزایا و معایب و هدف خرید، شرایط شخصی، سلیقه، وضعیت بازار طلا، میزان بودجه و عوامل دیگر، خرید سکه طلای یک گرمی را انجام دهید. 


مزایای خرید سکه یک گرمی

* قیمت مناسب

مهمترین مزیت سکه گرمی، قیمت مناسب است. در مقایسه با دیگر سکههای طلا مانند سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه و ربع سکه، سکه یک گرمی قیمت ارزانتری دارد. از این رو افراد با میزان بودجه و قدرت خرید کم نیز میتوانند این سکه طلا را بخرند. 

* بسته بندی مخصوص

سکه های یک گرمی در بسته بندیهای مخصوص بانک مرکزی عرضه میشوند. این بسته بندی علاوه بر محافظت از سکه در برابر گرد و غبار، ضربه، خط و خش، خم شدن و آسیبهای دیگر، موجب زیباتر شدن آن میشود. همچنین نگهداری از سکه های طلای یک گرمی با وجود این بسته بندی راحتتر صورت میگیرد. 

* نقدشوندگی بالا

نقدشوندگی بالا و امکان خرید و فروش آن در هر زمان و مکان، از دیگر مزیتهای این سکه محسوب میشود. شما هر زمان که نیاز به تبدیل سرمایه خود به پول نقد را داشته باشید، میتوانید به راحتی سکه گرمی را در بازار طلا به فروش برسانید. 

* بهترین گزینه برای هدیه

سکه یک گرمی طلا به خاطر ارزش و عیار بالا، ظلاهر زیبا و قیت مناسب به عنوان گزینهای ایده آل جهت هدیه دادن شناخته میشود. اگر توان خرید دیگر سکههای طلا را به خاطر کم بودن مقدار بودجه ندارید، سکه یک گرمی میتواند هدیهای جذاب و خاص باشد. 

معایب خرید سکه گرمی

* عدم تنوع

یکی از معایب سکه گرمی، عدم تنوع در طرح و مدل است. این سکه به طور کلی در یک طرح ضرب میشود. بدین ترتیب حق انتخابی برای مدل و طرح و شکل آن وجود ندارد.

* مشکلات نگهداری

نگهداری و محافظت از سکه گرمی مانند دیگر سکههای طلا، با مشکلاتی همراه است. امکان خراب شدن یا به سرقت رفتن در اثر نگهداری نامناسب و محافظت کم برای این سکه وجود دارد. اگر خرید این سکه را به قصد سرمایه گذاری انجام میدهید، باید مکانی امن و مناسب برای نگهداری از آن نیز در نظر بگیرید. 

* حباب قیمتی

به خاطر عوامل مختلفی ممکن است حباب قیمتی برای سکه گرمی نیز مانند دیگر سکهها به وجود آید. بدین ترتیب امکان دارد در برخی از مواقع قیمت آن از قیمت واقعی طلا بیشتر باشد. ریسک قیمتی و حباب سکه برای سکه گرمی یکی دیگر از معایب مهم آن محسوب میشود.

* هزینه ضرب و بسته بندی

خرید سکه گرمی با پرداخت هزینه ضرب و بسته بندی همراه است. بدین ترتیب قیمت آن کمی بیشتر از قیمت طلای خام بدون بسته بندی با وزن مشابه خواهد بود. 


تفاوت سکه گرمی با سکه پارسیان

برخی افراد به اشتباه تصور میکنند که سکه گرمی همان سکه پارسیان است. اما باید بدانید که سکه گرمی و سکه پارسیان دو سکه طلای مجزا از هم هستند که از جهات مختلف با یکدیگر تفاوتهایی دارند. 

از مهمترین تفاوت های سکه گرمی با سکه پارسیان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- شکل و ظاهر

سکه پارسیان درواقع قطعهای طلا با ظاهر شبیه سکه است. این سکه از شکل گرد و مدوری برخوردار نیست و در قالبهای چند ضلعی ضرب میشود. در حالیکه سکه گرمی یک سکه رسمی بهار آزادی و مشابه با شکل و ظاهر دیگر سکههای طلا است. 

2- عیار

عیار سکه گرمی 22 است اما عیار سکه پارسیان 18 میباشد. 

3- محل تولید

سکه های گرمی توسط بانک مرکزی ضرب میشوند. در حالیکه تولید سکههای پارسیان بر عهده شرکتها و کارگاههای خصوصی است. 

4- وزن

وزن سکه گرمی ثابت و برابر با 1.01 گرم است. اما سکه پارسیان در وزنهای مختلف مانند 2 گرم، 1.5 گرم، 1 گرم و 0.5 گرم تولید میشود.


تفاوت سکه گرمی با یک گرم طلا

برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارند، اطلاع از تفاوت سکه گرمی با یک گرم طلا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. عیار سکه یک گرمی برابر با 22 است و همین امر موجب بالاتر بودن قیمت آن میشود. علاوه بر این، این سکه از هزینه ضرب و بسته بندی برخوردار است و حباب قیمتی نیز دارد. در نتیجه قیمت گرانتری نسبت به یک گرم طلای 18 عیار خواهد داشت. 

دیگر تفاوت بین یک گرم طلا و سکه یک گرمی طلا، شکل و ظاهر است. سکه فقط در یک طرح تولید میشود اما یک گرم طلا را میتوان در اشکال مختلف مانند طلای آب شده، طلای خام و ... تهیه کرد. 


سکه گرمی بخریم یا نه؟

خرید سکه گرمی کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک هدیه ماندگار و با ارزش هستید، قطعا سکه یک گرمی گزینهای عالی به شمار میرود. در صورتی که قصد سرمایه گذاری دارید، خرید سکه یک گرمی باید با توجه به فاکتورهایی مانند حباب قیمتی، هزینههای ضربب و بسته بندی و محدودیت خرید میزان دلخواه انجام شود. 

به طور کلی خرید سکه یک گرمی برای کسانی که از بودجه کمی برخوردارند و به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستند، مناسب است. بدین ترتیب ارزش دارایی حفظ میشود و در بازه زمانی طولانی نیز با افزایش قیمت طلا و سکه، سود بدست میآید. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل، سکه گرمی را معرفی کنیم. نکاتی درباره مزایا و معایب این سکه و تفاوت آن با سکه پارسیان و یک گرم طلا نیز ارائه شد. امیدواریم موارد گفته شده به شما کمک کند تا در زمان خرید، انتخاب و تصمیم راحت و درستی داشته باشید. 

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید، میتوانید به جز خرید سکه یک گرمی به سراغ خرید طلای خام بدون اجرت، طلای آب شده و ... به صورت اینترنتی بروید. اپلیکیشن خرید و فروش طلا سامانه طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، این امکان را برای شما فراهم کرده است تا خریدی راحت و سرمایه گذاری مطمئنی را تجربه کنید. جهت مشاهده قیمت طلا آنلاین و لحظهای و کسب اطلاعات بیشتر، میتوانید به سایت طلاسی مراجعه کنید و از کارشناسان حرفهای مشاوره و راهنماییهای لازم را دریافت نمایید. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها