برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و الماس دارد؟ کدام یک ارزشمندتر است؟

برلیان چیست و چه تفاوتی با طلا و الماس دارد؟ کدام یک ارزشمندتر است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.67 - (8 امتیاز)

این بار می‌خواهیم به قلب فرانسه و پاریس زیبا سفر کنیم، و سنگی لوکس و گرانبها را به شما معرفی کنیم. سنگی که آنقدر زیباست و درخشان که به ماه می‌گوید تو در نیا، من به جایت هستم!

 سنگی که جز لوکس‌ترین جواهرات دنیا به کار می‌رود. قیمتش را که دیگر نگوییم، سر به فک می‌کشد و از طلا هم گران‌تر است! بله، از برلیان جذاب و لوکس سخن می‌گوییم که در همان نگاه اول هم حسابی دلبری می‌کند.

 طلاسی تصمیم دارد در این بخش به معرفی این سنگ قیمتی پرداخته و تفاوت‌های آن با طلا و الماس را بررسی نماید. پس با طلاسی همراه باشید.

الماس چیست؟

قبل از اینکه به سراغ برلیان برویم، می‌خواهیم شما را با الماس آشنا کنیم. الماس یکی از کمیاب‌ترین ماده‌های معدنی بوده که در پی تبلور کربن به وجود می‌آید. این ماده به شدت سخت بوده و برش آن دشواری‌های زیادی دارد. همچنین الماس قابلیت انعکاس نور فوق العاده‌ای دارد.

 به همین دلیل بسیار درخشنده بوده و جز زیباترین سنگ‌هایی است که در صنعت جواهر سازی استفاده می‌شود. البته الماس به علت سختی و استحکام بالایی که دارد، در صنایع دیگر نیز کاربرد داشته و جز پرمصرف‌ترین ماده‌های معدنی دنیا به شمار می‌رود.

برلیان چیست؟

خوب، اکنون وقت آن رسیده که برویم به سراغ برلیان یا تراش سوئیسی! برلیان در واقع یکی از روش‌های تراش الماس بوده که بیشترین طرفدار را در سراسر دنیا دارد. در این روش الماس به شکلی تراش داده می‌شود، که بر روی سطح آن ۵۸ بعد مختلف به وجود بیاید. این کار سبب می‌شود انعکاس نور در الماس بیشتر شده و بالاترین سطح درخشش و براقیت را داشته باشد.

 این نوع تراش که با نام تراش سوئیسی نیز شناخته می‌شود، انواع گوناگونی دارد.‌ اما محبوب‌ترین نوع آن تراش سوئیسی گرد است. در این روش، الماس تراش بیشتری خورده و بخش‌های زیادی از آن پودر شده و هدر می‌روند. اما در عوض زیبایی خارق العاده‌ای ایجاد می‌شود. مخصوصا اگر الماس را به شکل نماد زیبای گل لوتوس فرم داده باشند و از آن در جواهرات مختلف استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با نماد لوتوس در جواهرات کلیک کنید.

برلیان و فرانسه! ماجرا از چه قرار است؟

به خاطر دارید که در ابتدای این مطلب گفتیم می‌خواهیم به قلب فرانسه سفر کنیم؟ اما چرا فرانسه؟ چون واژه بریلیان ریشه‌ای فرانسوی دارد و الحق که این واژه برازنده آن است. چون این کلمه به معنای" درخشان" و " شفاف" است. حال مگر داریم چیزی درخشان‌تر و شفاف‌تر از الماس با تراش سوئیسی؟ این هم از جریان فرانسه و برلیان!

تفاوت الماس و برلیان چیست؟

شاید بارها شنیده باشید که برلیان همان الماس است و یا حتی چیزی لوکس‌تر از الماس! اما از این خبرها نیست! الماس نوعی سنگ قیمتی بوده که از دل معدن استخراج می‌شود. تراش فرانسوی هم یکی از روش‌های تراش دادن همین سنگ قیمتی( الماس) است.

 در واقع الماس تازه استخراج شده، سطحی ناهموار داشته و باید با تراش دادن، به آن فرم دلخواه را بخشید. پس الماس و برلیان یکی نیستند، الماس نوعی سنگ است و تراش سوئیسی نوعی روش تراش دادن، همین و بس!

بررسی تفاوت طلا و بریلیان

برخی افراد ممکن است طلا و تراش سوئیسی را مورد مقایسه قرار دهند. اما در حقیقت جواهرات ساخته شده با این نوع تراش، از الماس ساخته شده‌اند. در حالی که طلا نوعی فلز زرد رنگ است. پس طلا طلاست و برلیان هم الماس، در نتیجه این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. اما گاهی نیز به صورت ترکیبی در کنار هم استفاده می‌شوند.

 مثلا در برخی مواقع طلاسازان خلاقیت بیشتری به خرج داده و جواهری با استفاده از طلا سفید و الماس تولید می‌کنند. درست مثل حلقه‌های ازدواج که ساختار کلی آن‌ها طلا سفید است و برای تزئینشان از نگین‌های الماس استفاده می‌شود. گاهی هم ممکن است طلای رزگلد با این سنگ قیمتی ترکیب شود که انصافاٌ زیبایی خیره کننده‌ای خواهد داشت. برای بررسی بیشتر تفاوت های طلا و الماس کلیک کنید.

طلا گران‌تر است یا برلیان؟

در اینکه طلا فلزی گرانبها و قیمتی است شکی وجود ندارد. اما اگر بخواهیم دید مقایسه‌ای داشته باشیم، قطعا الماس با تراش سوئیسی قیمت بسیار بالاتری نسبت به طلا دارد. به هر حال خودتان که بهتر می‌دانید، الماس بسیار کمیاب بوده و تقریبا گران‌ترین سنگ موجود در دنیاست. پس طبیعی است که جواهرات ساخته شده از الماس با تراش سوئیسی، بسیار گران‌قیمت تر از جواهرات طلا باشند.

مهمترین عوامل موثر در قیمت برلیان

هر برلیانی، برلیان لوکس نیست! در واقع منظورمان این است که الماس با تراش سوئیسی نیز انواع مختلفی دارد و قیمت آن با توجه به نوع و کیفیتش مشخص می‌شود. بر همین اساس ممکن است شما دو تکه سنگ الماس با تراش سوئیسی را مشاهده کنید که وزنی کاملا یکسان دارند، اما قیمت آن‌ها متفاوت است‌. چرا که عوامل زیادی در قیمت این سنگ قیمتی موثرند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • درصد شفافیت

مهمترین ویژگی یا مشخصه‌ای که برلیان را خاص و منحصر به فرد می‌کند، شفافیت بالای آن است. به قدری که کاملا بی رنگ دیده شود و ناخالصی نداشته باشد. حال هرچقدر که درصد شفافیت این نوع سنگ بالاتر باشد، بی شک قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

  • وزن

دومین عامل موثر در قیمت الماس با تراش سوئیسی، وزن آن است.‌ طبیعتاً هرچقدر که وزن این مدل الماس بیشتر باشد، قیمت آن نیز گران‌تر خواهد بود.

  • میزان دقت برش

همانطور که گفتیم برش سوئیسی آنقدر دقیق است که ۵۸ بعد مختلف را بر روی الماس ایجاد می‌کند. حال هرچقدر که دقت جواهرساز در برش و ایجاد این ابعاد بالاتر باشد، قطعا الماسی که تولید کرده نیز گران‌تر خواهد بود‌.

منظور از برلیان سفید پاک چیست؟

شاید شما نیز واژه " الماس سفید پاک" را شنیده باشید اما ندانید که جریان این پاک بودن و ناپاک بودن از چه قرار است. پس بگذارید ما برایتان بگوییم. وقتی جواهر ساز شروع به تولید الماس با تراش سوئیسی می‌کند، باید دقت زیادی به خرج دهد تا الماس کاملا خالص باشد.

یعنی ذره ای ناخالصی در آن دیده نشود‌. حال اگر موفق شود الماسی ۱۰۰ درصد خالص تولید کند، به آن برلیان سفید پاک گفته می‌شود. اگر هم الماس تولیدی او خالص نبوده و درون آن سنگ‌های دیگر نیز وجود داشته باشند، به آن الماس ناپاک می‌گویند.

آخرین سخن طلاسی

طلاسی این بار نیز به همراه شما خوبان به تحلیل برلیان و تفاوت آن با طلا و الماس پرداخت. حالا شما بگویید، آیا لوکس پسند هستید و می‌خواهید همیشه خاص و متمایز باشید؟ پس الماس با تراش سوئیسی را برای شما ساخته‌اند و یکی از جذاب‌ترین گزینه ها برایتان خواهد بود.

برای خرید و فروش انلاین طلا با هر میزان مبلغ و حفظ ارزش دارایی هایتان می توانید از وب سایت طلاسی، طلا بخرید دارایی های شما در طلاسی به صورت کاملا امن و بیمه شده در خزانه طلاسی نگهداری می شود و هر زمان که تمایل داشتید می توانید دارایی هایتان را به صورت طلای فیزیکی تجویل بگیرید..

سوالات متداول

  • آیا برلیان برای سرمایه گذاری نیز مناسب است؟

البته که مناسب است، اما باید دید بلند مدتی نسبت به آن داشته باشید.

  • تفاوت برش سوئیسی الماس با برش گرد معمولی چیست؟

برش گرد معمولی نوعی برش قدیمی است که باعث جذب نور توسط الماس می‌شود. اما برش سوئیسی با ایجاد ۵۸ وجه، کمک می‌کند تا الماس به جای جذب نور آن را منعکس کند و درخشش فوق العاده‌ای داشته باشد.

  • بیشترین کاربرد برلیان چیست؟

این نوع الماس بیشتر در ساخت حلقه‌های ازدواج به کار می‌رود.

 

منابع:

what-is-brillant-cut-and-its-different-diamond

the-difference-between-diamonds-and-brilliants

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها