طلای ریزشی چیست؟ معنی و مفهوم کامل طلای ریزشی در بازار ایران

طلای ریزشی چیست؟ معنی و مفهوم کامل طلای ریزشی در بازار ایران
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.23 - (4 امتیاز)

طلای ریزشی چیست؟

شاید شما هم هنگام خرید طلا اصطلاحات مختلفی را از زبان طلا فروش شنیدهاید، اما معنی دقیق آنها را نمیدانید. طلای ریزشی یکی از این اصطلاحات است که در موارد خاصی به کار میرود. فرقی ندارد که طلا را برای سرمایه گذاری یا استفاده زینتی خریداری میکنید؛ اطلاع داشتن از عبارتها و اصطلاحات رایج صنف طلا و جواهرات، به شما کمک میکند انتخاب و خرید بهتری داشته باشید. در این مقاله از طلاسی قصد داریم شما را با اصلاح طلا ریزشی آشنا کنیم. تا انتها همراه ما باشید.


معنی و مفهوم طلای ریزشی

طلای ریزشی به آن مقدار طلایی گفته میشود که در زمان ساخت زیورآلات و مصنوعات مختلف، از قطعه اولیه کم میگردد. همانطور که میدانید برای تولید انواع مصنوعات طلا، از آلیاژ طلای زرد، سفید یا رزگلد استفاده میشود. هر نوع محصول نیاز به مقدار مشخصی آلیاژ طلا دارد. ساخت زیورآلات طلا طی مراحلی صورت میگیرد که در این روند مقدار کمی طلا به اصطلاح هدر میرود. 

برای مثال برای ساخت یک انگشتر، 7 گرم آلیاژ طلا در نظر گرفته میشود. پس از طراحی و ساخت این انگشتر، وزن نهایی آن ممکن است 6.8 گرم باشد. درواقع 0.2 گرم طلا طی فرآیند ساخت، از مقدار اولیه در نظر گرفته شده کاسته میشود که به آن طلای ریزشی میگویند.


اهمیت طلای ریزشی

مقدار طلای ریزشی در مقایسه با وزن اولیه آلیاژ طلای مورد نظر برای تولید یک قطعه، بسیار کم و ناچیز است. اما از آنجایی که طلا فلزی گرانبها محسوب میشود، همین مقدار کم طلا ریزشی نیز ارزشمند است. 

مخصوصا اگر محصول یا همان زیورآلات و مصنوعات طلا از اندازه بزرگ و وزن زیادی برخوردار باشند، اهمیت طلای ریزشی بیشتر است؛ زیرا مقدار آن قابل توجه خواهد بود. از این رو آشنایی با این اصطلاح برای کسانی که در حجم بالا خرید و فروش طلا انجام میدهند و یا به دنبال خرید مصنوعات طلا با وزن زیاد و ابعاد بزرگ هستند، میتواند مهم باشد.


چه زمانی از اصطلاح طلای ریزشی استفاده می شود؟

معمولا مقدار طلای ریزشی در زماان خرید و فروش مصنوعات آماده طلا محاسبه نمیشود. کسانی که طلای آماده را برای استفاده زینتی یا سرمایه گذاری انتخاب میکنند، دغدغهای بابت طلا ریزشی و مقدار و ارزش آن نخواهند داشت.

اما در زمان تعمیر طلاهای قدیمی باید توجه ویژهای به موضوع طلای ریزشی داشت. برخی افراد طلاهای قدیمی خود را که دچار ایراداتی مانند شکستگی شدهاند، برای تعمیر به طلاسازان میسپارند. و پس از دریافت زیورآلات خود، متوجه کم شدن وزن آن میشوند و دلیل این قضیه را نمیدانند. 

معمولا اکثر طلاسازان برای جلوگیری از بروز سوتفاهم، معنی و مفهوم طلای ریزشی را در ابتدای امر به مشتریان خود توضیح میدهند. حال برخی از مشتریان این مقدار طلای کم شده را به طلاساز میبخشند و برخی دیگر خود طلا یا ارزش پولی آن را طلب میکنند.

همچنین این موضوع در زمان ساخت طلاهای سفارشی نیز صدق میکند. یعنی مشتریان به دنبال خرید زیورآلات خاصی هستند که از قبل در کارگاههای تولید طلا، ساخته نشدهاند. از این رو طرح خود را به طلاسازط داده و با توجه به آن مقدار آلیاژ طلای مشخصی تهیه میشود. پس از ساخت طلای سفارشی، مقداری از وزن اولیه طلا کم میشود که همان طلای ریزش شده است.


چرا وزن طلا پس از ساخت کم می شود؟

حال که با مفهوم طلای ریزشی آشنا شدید، باید بدانید که چرا مقداری از وزن طلا پس از تولید، کم میشود. برای ساخت انواع مصنوعات و زیورآلات طلا باید مراحل مختلفی طی گردد. در برخی از این مراحل و به خاطر عملیاتهای مختلف صورت گرفته روی آلیاژ اولیه طلا، مقداری طلا به هدر میرود.

مراحل ساخت طلا که موجب کم شدن ناچیز وزن آن میشوند، عبارتند از:

* ایده پردازی اولیه

در گام اول ایده ساخت طلا توسط طلاسازز یا مشتری ارائه میشود.

* طراحی

در مرحله دوم ایده مورد نظر طراحی میشود. برای مثال ایده ساخت یک گردنبند خاص و منحصربفرد، به صورت دستی یا با کمک نرم افزارها و تکنیکهای دیجتالی طراحی میگردد.

* تعیین مقدار ماده اولیه مورد نیاز

پس از طراحی زیورآلات و مصنوعات مورد نظر، مقدار طلای مورد نیاز برای ساخت آنها مشخص میشود.

* ساخت قالب

برای تولید قطعه طلای مورد نظر، قالبهای مخصوصی با توجه به فرم و شکل نهایی ساخته میشود.

* ذوب و ریخته گری

در گام بعدی طلای اولیه را ذوب کرده و در قالبهای از پیش آماده شده میریزند.

* سوهان کاری

پس از سرد شدن طلای ذوب شده در قالبها و سخت شدن و حالت گرفتن آن، سوهان کاری انجام میشود. در این مرحله طلا پرداخت میشود تا حالت صاف و یکدست و بدون برآمدگی پیدا کند. یکی از اصلیترین زمانهایی که مقداری از وزن طلا کاسته شده و طلای ریزشی به وجود میآید، مرحله سوهان کاری است.

* نصب نگین و سنگهای قیمتی

برخی از زیورآلات طلا دارای نگینها و سنگهای قیمتی مختلف هستند. در این مرحله این نگینها به طرز ماهرانهای روی قطعه طلا از قبل آماده شده نصب میشوند.

* آبکاری

در آخرین مرحله ساخت طلا، جهت بالا بردن شفافیت و درخشندگی قطعه، آن را آبکاری میکنند. در این مرحله نیز ممکن است مقدار ناچیزی از وزن طلا کاسته شود.


 سخن پایانی

کم شدن وزن طلا در فرآیند تولید امری اجتناب ناپذیر است؛ اما بهتر است تعمیر طلاهای قدیمی یا ساخت طلاهای سفارشی خود را به دست طلاسازان حرفهای و مجرب بسپارید تا مقدار زیادی از وزن طلای اولیه کاهش نیابد.. همچنین میتوانید از طلاساز بخواهید در صورت بالا بودن ریزش زیاد طلا، قطعات و برادههای برجای مانده را به شما تحویل دهد.

بسیاری از کارشناسان توصیه میکنند اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا رادارید و نگران از دست رفتن مقداری از سرمایه خود به خاطر طلای ریزشی هستید، از خرید طلاهای سفارشی خودداری کنید. شما میتوانید با مراجعه به سایت طلاسی به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های خرید و فروش آنلاین طلا، خرید آنلاین طلا بدون اجرت و طلا آب شده و ... انجام دهید و لذت تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن در بازار طلا، بچشید.


سوالات متداول

1- منظور از طلای ریزشی چیست؟

به مقدار طلایی که در زمان تولید و ساخت مصنوعات مختلف طلا مانند انگشتر، گردنبند، شمش، سکه و ... از وزن اولیه آلیاژ طلا کاسته میشود، طلای ریزشی میگویند.

2- علت کم شدن وزن طلا در زمان ساخت چیست؟

در برخی از مراحل ساخت طلا مانند سوهان کاری و آبکاری، به خاطر عملیاتهای انجام شده مقداری از طلا کم میشود.

3- اندازه طلای ریزشی چقدر است؟

معمولا مقدار طلای ریزشی بسیار ناچیز و کم است. اما امکان دارد در برخی موارد خاص و به خاطر بالا بودن وزن قطعه طلای اولیه و پیچیدگیهای ساخت زیورآلات مورد نظر، مقدار طلای ریزشی بیشتر باشد.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها