حباب طلا چیست؟ نحوه محاسبه حباب طلا

حباب طلا چیست؟ نحوه محاسبه حباب طلا
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.99 - (10 امتیاز)
فهرست مطالب

حباب طلا چیست؟

اگر قصد خرید طلا به منظور سرمایه گذاری را دارید، باید با اصطلاحات بازار طلا آشنا باشید. حباب طلا درواقع قیمت غیر واقعی این فلز گرانبها است که بر اثر عوامل مختلف به وجود میآید. داشتن آگاهی در این زمینه به شما کمک میکند تا در بهترین زمان طلا بخرید و متحمل ضرر و زیان نشوید. 

در این مقاله از طلاسی به بررسی مفهوم حباب طلا، انواع و نحوه محاسبه آن میپردازیم. پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


حباب طلا

به قیمت غیر واقعی طلا که به خاطر اتفاقات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و تغییر میزان عرضه و تقاضا و ... به وجود میآید، حباب طلا میگویند. در برخی از مواقع قیمت طلا به خاطر عوامل گفته شده با افزایش یا کاهش ناگهانی و غیر منطقفی مواجه میشود. 

اما با گذر زمان این حباب شکسته و قیمت طلا به نرخ واقعی و درست خود باز میگردد. برای خرید طلا باید وضعیت حباب قیمتی آن را در نظر گرفت و در زمان مناسب، سرمایه گذاری را انجام داد. 


انواع حباب طلا

همانطور که گفته شد، افزایش یا کاهش میزان تقاضا به خاطر عوامل مختلف موجب بروز حباب طلا میشود. انواع حباب طلا شامل حباب مثبت و حباب منفی است که در ادامه به بررسی دقیق آنها میپردازیم.

1- حباب مثبت طلا

اگر میزان تقاضا برای خرید طلا بیشتر از میزان عرضه آن باشد، حباب مثبت به وجود میآید. یعنی قیمت طلا گرانتر از حالت معمول و طبیعی است. در این مواقع که قیمت طلا در ایران بالاتر از قیمت جهانی این فلز است، باید کمی صبر کرد و دست نگه داشت تا حباب شکسته شده و قیمت ارزانتر شود. 


دلایل ایجاد حباب مثبت طلا

عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن حباب مثبت طلا میشوند. بسیاری از کارشناسان بازار طلا توصیه میکنند در زمان حباب مثبت، باید طلا را فروخت. زیرا قیمت آن بالا است و میتوان سود خوبی بدست آورد. همچنین این حباب بالاخره شکسته خواهد شد و طبق پیش بینیها، قیمت طلا کاهش مییابد. 

از مهمترین عوامل موثر بر حباب مثبت طلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* کاهش تورم و افزایش قدرت خرید

* کاهش نرخ ارز

* بالا رفتن میزان سرمایه و نقدینگی در بازار

2- حباب منفی طلا

نوع دیگر حباب طلا، حباب منفی است که برعکس حباب مثبت میباشد. بالاتر بودن میزان عرضه از میزان تقاضا، باعث به وجود آمدن حباب منفی طلا میشود. احتمال ایجاد این نوع حباب در ایران بسیار کم است اما در صورت وجود حباب منفی، قیمت طلا ارزانتر از حالت طبیعی خود خواهد بود. 


دلایل ایجاد حباب منفی طلا

با اینکه بیشتر حبابهای به وجود آمده در بازار طلا در زمانهای مختلف، حباب مثبت است؛ اما باز هم حباب منفی به خاطر عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود. بهترین کار در زمان حباب منفی طلا، خرید و سرمایه گذاری است. از آنجایی که قیمت طلا مناسب و ارزان است، میتوان تا پیش از شکسته شدن حباب منفی و افزایش قیمت، مقدار کافی از این فلز ارزشمند را با توجه به میزان بودجه، جهت سرمایه گذاری خریداری کرد. 

موارد زیر مهمترین عوامل موثر بر به وجود آمدن حباب منفی طلا محسوب میشوند:

* افزایش میزان استخراج و تولید طلا

* افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم

* افزایش نرخ ارز

* تغییر مسیر سرمایه گذاری و انتخاب محصولی دیگر به جای طلا

* اتفاقات و مناسبتهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... مانند فرارسیدن ماههای حرام و کاهش میزان برگزای مراسمات شادی (عروسی، عقد، تولد و ...)


محاسبه حباب طلا

با کمی اطلاعات و دانش از بازار طلا، میتوان به راحتی حباب طلا را محاسبه کرد. روش محاسبه حباب قیمتی طلا آنچنان پیچیده و دشوار نیست و تنها کافی است تا قیمت جهانی طلا و مظنه طلا در ایران را بدست آورد و با یکدیگر مقایسه کرد. 

برای محاسبه حباب قیمتی طلا ابتدا باید قیمت یک اونس طلای 24 عیار را به واحد پولی ریال بدست آوریم. برای این کار قیمت یک اونس طلا 24 عیار را در قیمت دلار ضرب میکنیم. 

سپس برای بدست آوردن قیمت یک گرم طلای 24 عیار به ریال، قیمت 1 اونس طلای 24 عیار به ریال را بر عدد 31.1034768 تقسیم میکنیم. حال عدد بدست آمده را بر 1000 تقسیم کرده و سپس در عدد 750 ضرب میکنیم. بدین ترتیب قیمت یک گرم طلای 18 عیار بدست میآید. عدد نهایی قیمت جهانی طلا است.

حال که قیمت طلا در بازار جهانی را داریم، قیمت طلا در ایران را باید محاسبه کنیم. برای این کار مظنه طلا را تقسیم بر عدد 4.331802 میکنیم. عدد بدست آمده قیمت 1 گرم طلای 18 عیار در داخل کشور است. 

در آخرین مرحله هر دو عدد نهایی یا همان قیمت طلا در بازار جهانی و در بازار داخلی را بررسی کرده و با توجه به اختلاف قیمت آنها، حباب قیمت طلا مشخص میشود. اگر قیمت جهانی طلا کمتر از قیمت طلا در ایران باشد، حباب مثبت است و اگر قیمت طلا در بازار جهانی از قیمت طلا در ایران بیشتر باشد، حباب طلا منفی است. 


نشانه های حباب طلا

با افزایش قیمت طلا به شکل ناگهانی، تصورات اشتباهی به وجود میآید. برخی افراد تصور میکنند بالا رفتن قیمت، طبق روند افزایش ارزش طلا، امری طبیعی است. اما برخی دیگر بر این باورند که حباب طلا به وجود آمده است. 

تشخیص حباب قیمتی طلا کار آسانی نیست. باید این نکته را در نظر گرفت که هر افزایش قیمتی لزوما حباب طلا محسوب نمیشود. برای تشخیص درست حباب قیمت طلا باید نشانههای آن را بشناسید. در صورت زیر نظر گرفتن رفتار حباب از ابتدای تشکیل، میتوان تا حد زیادی آن را شناسایی کرد. 

افزایش یا کاهش قیمت طلا را نمیتوان به طور دقیق پیش بینی کرد. ولی با توجه به برخی شاخصها و بررسی روند قیمتی تاریخ طلا، میتوان احتمال به وجود آمدن حباب طلا را تایید کرد. از مهمترین نشانه های حباب طلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* افزایش ناگهانی قیمت طلا بدون دلیل منطقی

* روند صعودی غیر طبیعی در نمودار بلند مدت قیمت طلا

* بالاتر بودن قیمت طلا از ارزش ذاتی آن

* افزایش چشمگیر حجم معاملات طلا در زمان ثابت ماندن میزان تقاضای واقعی 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم حباب طلا را به طور جامع و کامل بررسی کنیم. آشنایی با حباب قیمتی طلا به نتیجه گیری عالی از سرمایه گذاری منجر میشود. امیدواریم نکات گفته شده به شما کمک کند تا بتوانید در بهترین زمان، طلا بخرید. 

اگر قصد خرید طلا آنلاین را دارید، طلاسی بستر مناسبی برای شما فراهم میکند. میتوانید انواع طلا مانند طلای خام و بدون اجرت، طلای آب شده و ... را با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت، از طلاسی به صورت اینترنتی تهیه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها