بنکداری طلا چیست؟ معرفی شغل بنکداری طلا

بنکداری طلا چیست؟ معرفی شغل بنکداری طلا
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.42 - (6 امتیاز)

بنکداری طلا چیست؟ پول پارو کردن در بازار طلا با بنکداری!

اگر توجه نموده باشید این روزها در هر بازاری واسطه‌های زیادی وجود دارد. حال بازار طلا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و واسطه گرانی بزرگ دارد که نام جالبی دارند، بنکداران طلا! البته بنکداران طلا حسابشان از سایر واسطه گر‌ها جداست، چون نقش بسیار مثبتی دارند. در ادامه این مطلب از مجله طلاسی قصد داریم شما خوبان را با شغل بنکداری طلا، جنبه‌های مثبت آن و حتی میزان در آمدی که دارد بیشتر آشنا کنیم. پس در ادامه این بخش ما را همراهی کنید. 


بنکداری طلا چیست؟

بنکداری یعنی خرید طلا در مقیاس بزرگ و فروش آن به خرده فروشان! بنکدار طلا کسی است که طلا را در حجم و مقیاس بالا از تولید کنندگان خریداری می‌کند. سپس طلای خریداری شده را به خرده فروشان می‌فروشد. حال این خرده فروشان چه کسانی هستند؟ بله، همان فروشندگان طلا و جواهری که در سطح شهرها مشاهده می‌کنید. پس می‌توان گفت بنکداری طلا در حقیقت واسطه گری است که یک پل ارتباطی میان تولید کننده طلا و خرده فروشان ایجاد می‌کند. 

۷ مزیت فوق العاده وجود بنکداران طلا!

بنکداری طلا مزایای زیادی داشته و می‌توان گفت که لازمه بازار طلا و جواهر است. چون وجود بنکداران طلا، جنبه‌های مثبت زیر را به همراه دارد:

۱_ آسان شدن روند فروش 

تصور کنید یک تولید کننده بخواهد به هزاران هزار خرده فروش طلا در سراسر کشور طلا بفروشد و با همه آن‌ها در ارتباط باشد، چه کار غیر ممکنی! اما وقتی بنکدار طلا به عنوان واسطه وارد بازار می‌شود، تقریبا تمامی ارتباطات میان تولید کننده و خرده فروش را مدیریت کرده و اینگونه روند فروش آسان‌تر می‌شود. 

۲_آگاهی رساندن به بازار 

فردی که در حوزه بنکداری طلا فعالیت دارد، معمولا علم و دانش بسیاری کسب کرده است. این افراد بازار را به خوبی تحلیل کرده و با بررسی میزان عرضه و تقاضا، اطلاعات لازم را در اختیار تولید کننده و خریدار قرار خواهند داد. 

۳_ تامین مالی 

چقدر خوب می‌شد اگر یک حمایت کننده وجود داشت که هم به خرده فروشان پیش طلا ارائه می‌داد و هم با پرداخت زودهنگام هزینه طلا، به تولید کنندگان کمک می‌کرد تا چالش‌های مالی کمتری را تجربه کنند. خبر خوب این است که این حمایت کننده وجود دارد و کسی نیست جز بنکدار طلا! به این ترتیب می‌توان گفت که بنکدار طلا تولید کننده و فروشنده را تامین مالی خواهد کرد. 

۴_ کاهش درصد ریسک 

در بازار طلا ریسک زیادی وجود دارد. اما بنکداری طلا با توجه به علم و دانش خود و تزریق سرمایه به بازار، ریسک معاملات میان خریدار و تولید کننده را کاهش خواهد داد. 

۵_ کاهش قیمت‌ها 

اگر بخواهیم به مهمترین مزیت وجود بنکداران طلا اشاره کنیم، بی شک به سراغ قیمت‌ها خواهیم رفت. بنکدار معمولا طلا را به صورت عمده و یکجا خریداری می‌کند، به این ترتیب چون خرید در مقیاس بزرگ انجام شده، قطعا از تولید کننده تخفیف زیادی نیز دریافت خواهد کرد. در نتیجه اینگونه قیمت طلا هم برای خرده فروشنده و هم برای مصرف کننده به شدت کاهش می‌یابد. آن هم در این بازه از زمان که قیمت طلا نوسانات بسیاری دارد. برای آشنایی با دلایل نوسانات قیمت طلا کلیک فرمایید. 

۶_ سرعت بالای معاملات 

بنکداری طلا تامین طلا در بازار را در زمان بسیار کوتاه‌تری انجام داده و اینگونه روند معاملات نیز سرعت بیشتری خواهند داشت‌.

۷_ تنوع محصولات 

تنوع طلا و جواهرات برای خرده فروشان بسیار اهمیت دارد. حال بنکدار طلا چون با تولید کنندگانی از برندهای مختلف تعامل دارد، می‌تواند متنوع‌ترین طلاها را به فروشندگان ارائه دهد. 


آیا بنکدار طلا نقش کاذبی در بازار طلا دارد؟

شاید تصور کنید بنکدارها در واقع دلالان بازار طلا هستند که وجودشان احتمالا باعث التهاب این بازار و زیان تولید کننده، مصرف کننده و خریدار خواهد شد. اما بنکدار طلا نه تنها یک واسطه گر کاذب نیست، بلکه نقش بسیار مفید و مثبتی نیز ایفا می‌کند. برای مثال بنکدار طلا بر خلاف سایر واسطه گرها، نه تنها قیمت‌ها را افزایش نمی‌دهد، بلکه با خرید عمده باعث کاهش آن‌ها نیز خواهد شد.

 همچنین تولید کننده اصولا فرصت و زمان فروش تک به تک به خرده فروشان را ندارد. خرده فروشان نیز ممکن است نتوانند به آسانی به تولید کنندگان دسترسی داشته باشند. در این حالت تنها یک بنکدار طلاست که می‌تواند دسترسی به طلا را برای خرده فروشان ساده نماید. پس فعالیت بنکدار طلا هم به نفع تولید کننده بوده و به نفع خریداران، و عدم وجود این شغل می‌تواند باعث مشکلات و چالش‌هایی در بازار طلا شود. 


درآمد بنکداری طلا چقدر است؟

وسوسه انگیز است نه؟ درآمد بنکدار طلا را می گوییم. به هر حال در این شغل طلا در حجم و ابعاد بسیار بزرگ معامله شده و طبیعی است که درآمد بالایی نیز به همراه داشته باشد. اما بنکدار شدن هم به این سادگی‌ها که تصور می‌کنید نیست. به عنوان مثال یک بنکدار حرفه‌ای می‌بایست علم و دانش بالایی در حوزه طلا کسب کرده و بتواند تسلط مناسبی بر این بازار داشته باشد. 

همچنین می‌بایست آنقدر اعتبار کسب نماید که هم تولید کننده و هم خریدار بتوانند به راحتی به او اعتماد نمایند. به همین دلیل معمولا بنکداران طلا قبلا تولید کننده یا فروشنده طلا بوده‌اند و تجربه زیادی دارند. حال درآمد بنکداری طلا رقم ثابت یا مشخصی نیست و بستگی به عوامل مختلفی دارد.‌ اما به طور کلی حدود ۳۰ درصد از اجرت ساخت هرگرم طلا، به بنکدار تعلق می‌گیرد.

 اینکه ۳۰ درصد اجرت طلا چقدر باشد نیز بستگی به نوع آن، درصد عیار، نوسانات بازار، مقیاس و حجم معاملات و ... خواهد داشت. همچنین درآمد یک بنکدار طلا می‌تواند به میزان سرمایه او نیز بستگی داشته باشد. طبیعتاً هرچقدر که سرمایه بیشتری به بازار طلا تزریق کرده باشد، سود و درآمد بیشتری نیز کسب خواهد کرد. 

مراحل و فرآیند تبدیل شدن به یک بنکدار طلای حرفه‌ای!

گفتیم که بنکدار شدن طلا کار آسانی نیست، آن هم در بازار ملتهب و پیچیده‌ای مثل طلا! پس ابتدا باید این دسته از عمده فروشان یک نقشه راه اصولی داشته باشند. یک بنکدار طلا پیش از هرچیزی می‌بایست به کسب تجربه و دانش در بازار بپردازد. سپس با انواع و اقسام طلا و جواهر آشنا شده و محصولی که قرار است به فروش برساند را انتخاب کند‌. مثلا باید مشخص کند که قرار است طلای ایرانی بخرد یا خارجی، برای بررسی فرق طلای ایرانی و خارجی کلیک فرمایید.

 این طلا یا محصول می‌تواند جواهرات زینتی، طلای آب شده، سکه، شمش و ... باشد. حالا می‌بایست با بهترین و معتبرترین تولید کنندگان در بازار تعامل برقرار کرده و اقدام به خریداری طلا کند‌. طلای خریداری شده باید برای مدتی نگهداری شده تا در فرآیند بنکداری طلا به خرده فروش فروخته شود. 

سپس بنکدار باید برای فروش طلای خود به خرده فروشان بازاریابی و تبلیغات انجام دهد تا بتواند مشتریان ثابتی در این بازار داشته باشد و ادامه ماجرا... حال این مسیری که بیان نمودیم یک فرآیند کلی بوده و ممکن است مراحل تبدیل شدن به یک بنکدار برای هر فردی متفاوت باشد. 


بهترین روش بازاریابی در بنکداری طلا 

بازاریابی و تبلیغات بخشی جدایی ناپذیر از مراحل بنکداری است. تبلیغات طلا روش‌های مختلفی دارد. حال اینکه کدام روش بازاریابی برای این عمده فروشان مناسب باشد، کاملا بستگی به شرایط آن‌ها، نوع طلا، روش فروش و ... دارد. اما به طور کلی بهترین روش بازاریابی طلا شامل مواردی مثل تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، راه اندازی سایت، ارائه محصول در نمایشگاه‌ها، تبلیغات تلویزیونی، اینفلوئنسر مارکتینگ و... هستند. پس اگر بنکدار طلا هستید، بهتر است حتما با مشاورین حرفه‌ای در این زمینه مشورت نموده تا بر اساس شرایط بهترین روش بازاریابی و تبلیغات را برای شما انتخاب کنند. 


تفاوت‌های بنکداری طلا و خرده فروشی 

بنکداری و خرده فروشی هردو به عنوان بخشی مهم در زنجیره فروش طلا به شمار می‌روند. اما تفاوت‌هایی نیز دارند که مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از:

اول از همه بنکدار عمده فروش می‌باشد، اما خرده فروشان همانطور که از نامشان پیداست به فروش تکی طلا می‌پردازند. 

مالیاتی که بنکدار پرداخت می‌کند نسبت به خرده فروش بسیار بالاتر است. 

بنکدار معمولا سرمایه بیشتری را نسبت به خرده فروش وارد بازار می‌کند. 

تسلط و تاثیر بنکدار بر روی بازار طلا نسبت به یک خرده فروش بسیار بیشتر است. 

درآمد بنکداری هم بالاتر از خرده فروشی خواهد بود. 

بنکدارها معمولا با تولید کننده و خرده فروش در ارتباط هستند، در حالی که خرده فروشان تنها با مصرف کننده ارتباط می‌گیرند. 


سخن آخر طلاسی 

و به پایان این بخش از مجله طلاسی رسیدیم. در آخر باید بگوییم بنکداری طلا می‌تواند شما را به سود و درآمد بالایی برساند. اما با چالش‌های بسیاری نیز همراه است و قطعا نسبت به خرده فروشی دشوارتر خواهد بود. پس برای ورود به این حوزه می‌بایست آماده روبرویی با این چالش‌ها نیز باشید. 


برای خرید آنلاین طلا بدون اجرت با کمترین میزان کارمزد با طلاسی تماس بگیرید. همکاران و کارشناس ما در اسرع وقت شما را راهنمایی خواهند کرد.سوالات متداول 

بنکداری طلا بهتر است یا خرده فروشی؟

این مورد کاملا بستگی به شرایطتان دارد. بنکداری را بیشتر به کسانی توصیه می‌کنیم که سرمایه و مهمتر از آن دانش زیادی در حوزه طلا دارند. 

آیا بنکدار طلا می‌تواند مستقیما با مصرف کننده نیز در ارتباط باشد؟

بله، این روش این روزها بسیار مرسوم شده و سود بالایی نیز دارد. 

آیا امکان بنکداری آنلاین طلا نیز وجود دارد؟

بله، اکثر بنکداران بزرگ بازار طلا از فضای آنلاین برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند.

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها