۱۲ تفاوت سکه و طلای آب شده، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

۱۲ تفاوت سکه و طلای آب شده، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.86 - (8 امتیاز)

همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر بازار طلا حسابی داغ بوده و بسیاری از افراد، طلا را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اند. حال وقتی حرف از سرمایه گذاری‌های بلند مدت در حوزه طلا می‌شود، برخی سکه و برخی خرید طلای آب شده را انتخاب می‌کنند. چرا که قطعا هردوی آن‌ها در دنیای سرمایه گذاری حرفی برای گفتن داشته و سودآوری زیادی دارند.

 اما یک سوال رایج و البته مهم! کدام یک بهتر هستند؟ اصلا سکه و طلای آب شده چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ در ادامه این بخش از طلاسی با ما همراه باشید تا به طور دقیق این موضوع را مورد تحلیل و آنالیز قرار دهیم.

 

چرا خرید سکه و طلای آب شده میان سرمایه گذاران محبوبیت زیادی دارد؟

محال است یک سرمایه گذار حرفه‌ای باشید و تا کنون به خرید سکه یا طلای آب شده فکر نکرده باشید. این دو نوع طلا میان سرمایه گذاران طرفداران زیادی دارند.

دلیل این مسئله نیز سودآوری فوق العاده آن‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه و بلند مدت است. به طور کلی سکه و طلای آب‌ شده گرچه قیمت بالاتری نسبت به برخی جواهرات دارند، اما سود خالص بیشتری نیز خواهند داشت.

بررسی ۱۲ تفاوت مهم سکه و طلای آب شده

همانطور که می‌دانید این دو نوع طلا تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. حال اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد قصد خرید این دو را دارید، می‌بايست با تفاوت‌های آن‌ها آشنا بوده تا بتوانید تصمیم گیری هوشمندانه‌تری داشته باشید. مهمترین تفاوت‌های طلای آب شده و سکه را در زیر بررسی کرده‌ایم:

 • امکان تقلب

قطعا امکان تقلب در حوزه طلای آب شده بیشتر از سکه خواهد بود. چرا که سکه‌ها معمولا در بسته بندی‌های هولوگرامی عرضه می‌شوند و تحت نظارت مستقیم دولت هستند. همین مسئله راه را بر افراد سودجو و متقلب می‌بندد. اما با بررسی دقیق‌تر تفاوت سکه و طلای آب شده، می‌توان دریافت که امنیت طلای آب شده کمتر است. چون احتمال ناخالصی آن وجود داشته و اینگونه از ارزش این نوع طلا کاسته می‌شود. البته این مشکل نیز با خرید طلاهای آب شده از مراکز معتبر قابل حل بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

 • اجرت و مالیات

طلای آب شده معمولا هیچگونه اجرتی نداشته و مالیات نیز به آن تعلق نخواهد گرفت. در نتیجه با خرید طلای آب شده قطعا سود بالاتری کسب خواهید کرد. این در حالی است که به سکه اجرت یا حق الزحمه ضرب تعلق می‌گیرد. هنگام فروش نیز این حق الزحمه از قیمت سکه شما کسر خواهد شد.

 • محدودیت خرید

دیگر تفاوت سکه و طلای آب‌ شده محدودیت خرید آن‌هاست. در حوزه طلای آب شده شما با هیچگونه محدودیتی روبرو نیستید، حتی اگر بخواهید بر فرض مثال ده کیلوگرم طلا بخرید! اما در حوزه سکه با محدودیت‌های قانونی سفت و سختی روبرو خواهید بود. برای مثال طبق مصوبات جدید دولت، هر فرد نهایتا می‌تواند ۱۰۰ عدد سکه خریداری کند.

 • عوامل موثر بر قیمت

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم سکه و طلای اب شده عوامل موثر بر قیمت آن‌هاست. مثلا سکه بر اساس سیاست‌های دولت، اخبار و اقتصاد و موارد این چنینی قیمت گذاری می‌شود. اما نرخ طلای آب شده بستگی به دلار و ارزهای خارجی خواهد داشت.

 •  تاثیر پذیری از داخل یا خارج

به طور کلی سکه به صوت تمام و کمال تحت اختیار دولت است. در نتیجه از عوامل داخلی تاثیر می‌پذیرد. اما طلای آب شده تحت نظارت هیچ دولتی نیست و از عوامل جهانی تاثیر خواهد گرفت.

 • میزان تنوع

تنوع سکه قطعا بسیار بیشتر از طلای آب شده می‌باشد. مثلا سکه در انواع ربع سکه، نیم سکه، تمام بهار و ... به فروش می‌رسد. اما طلای آب شده به یک شکل موجود خواهد بود.

 •  نقدینگی

تفاوت بعدی سکه و طلای آب شده نقدینگی آن‌هاست. اصولا طلای آب شده را روی هوا می‌برند! منظورمان این است که این نوع طلا برای ساخت قطعات مختلفی استفاده شده و بازار نیاز شدیدی به آن دارد. پس هر زمان که بخواهید طلای آب شده خود را به فروش برسانید، به راحتی مشتری آن را پیدا خواهید کرد. اما این مسئله در خصوص سکه صدق نکرده و معمولا این قطعه طلایی، تقاضای کمتری در بازار خواهد داشت.

 • حباب

سکه حباب اقتصادی دارد. یعنی در یک بازه زمانی خاص افزایش قیمت چشمگیری داشته و سپس این بالا رفتن قیمت سریعا فروکش می‌کند. در حالی که طلای آب شده معمولا هیچگونه حبابی را تجربه نخواهد کرد.

 • نوسان قیمت

یکی از تفاوت‌های مهم سکه و طلای آب شده نوسان قیمت است. چون به علت حبابی که وجود دارد، سکه نوسان قیمت زیادی را تجربه می‌کند. اما قیمت طلای آب شده ثبات بیشتری خواهد داشت.

 •  مدت زمان سرمایه گذاری

سکه برای سرمایه گذاری کوتاه مدت مناسب‌تر است. اما طلای آب شده را به افرادی پیشنهاد می‌کنیم که قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند.

 •  میزان بودجه سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در حوزه سکه به بودجه بالاتری نیاز خواهید داشت. در حالی که ‌سرمایه گذاری در زمینه طلای آب شده، با کمترین بودجه نیز قابل انجام خواهد بود.

 •  قابلیت تبدیل

طلای آب شده را می‌توان به انواع جواهرات، شمش و حتی سکه تبدیل کرد. اما سکه چنین قابلیتی را دارا نیست.

 

سکه و طلای آب شده برای سرمایه گذاری، کدام یک بهتر است؟

خودتان چه فکری می‌کنید؟ با توجه به تفاوت‌هایی که بیان کردیم قطعا طلای آب شده نسبت به سکه بهتر و مطمئن‌تر خواهد بود. چون طلای آب شده:

·      اجرت ندارد.

·      حباب ندارد.

·      تقاضای فوق العاده‌ای دارد.

·      محدودیت خرید ندارد.

·      با کمترین بودجه قابل خریداری است.

·      نوسان قیمت بسیار کمی دارد.

·      قابلیت تبدیل دارد.

·      و هزار و یک فاکتور مثبت دیگر...

پس برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت و سود آور، قطعا طلای آب شده بهتر از سکه خواهد بود. برای خرید طلای آب شده با نازلترین قیمت، به مجموعه طلاسی مراجعه نمایید.

حرف نهایی

طلاسی این بار نیز به همراه شما عزیزان به تحلیل سکه و طلای آب شده پرداخت. در آخر توصیه می‌کنیم برای خرید هر یک از آن‌ها، حتما با کارشناسان حوزه طلا مشورت نمایید.

برای خرید آنلاین طلای آب شده، با طلاسی در تماس باشید.

سوالات متداول

 • طلای آب شده بهتر است یا شمش؟

هردو، اما از برخی جهات طلای آب شده بهتر است.

 • سکه امنیت بالاتری دارد یا طلای آب شده؟

در این مورد مساوی هستند، چون امکان سرقت هردو وجود دارد.

 • سکه نوسان بیشتری دارد یا طلای آب شده؟

قطعا سکه، چون سکه در بازه‌های زمانی مختلف حباب شدیدی را تجربه می‌کند.

 

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها