سکه پارسیان یا طلا؟ کدام برای پس انداز بهتر است؟

سکه پارسیان یا طلا؟ کدام برای پس انداز بهتر است؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
3.94 - (10 امتیاز)

طلا بخریم یا سکه پارسیان؟ کدام یک برای پس انداز بهتر است؟

شاید برای شما هم مانند کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارند، این سوالات پیش آید که طلا بخریم یا سکه پارسیان؟ کدام یک برای پس انداز بهتر است؟ ارزش و سود سکه پارسیان بیشتر است یا طلا؟ تبدیل داراییها به طلا یکی از روشهای رایج سرمایه گذاری محسوب میشود. با خرید انواع مصنوعات طلا مانند سکه پارسیان، طلای آب شده، طلای نو، شمش، سکه بهار آزادی و ... میتوان در بازار طلا سرمایه گذاری کرد. اما انتخاب و تصمیم درست به عوامل مختلفی بستگی دارد.

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی سرمایه گذاری در طلا و سرمایه گذاری در سکه پارسیان بپردازیم. مزایا و معایب هر دو گزینه را عنوان کرده و با مقایسه آنها با یکدیگر به این نتیجه برسیم که کدام یک بهتر است. پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. 


برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا سکه پارسیان؟

برای خرید طلا یا سکه پارسیان باید نکات مختلفی را مد نظر قرار دهید. داشتن اطلاعات کافی به شما کمک میکند بهترین انتخاب را داشته باشید. خرید هر کدام از این گزینهها باید با توجه به فاکتورهایی مانند میزان بودجه، هدف سرمایه گذاری، شرایط شخصی، سلیقه، شرایط اقتصادی و ... انجام شود. 


مقایسه خرید سکه پارسیان با خرید طلا

اگر در انتخاب بهترین راه سرمایه گذاری از میان خرید طلا و خرید سکه پارسیان، هنوز مردد هستید، به نکات زیر توجه ویژهای داشته باشید. سکه پارسیان و طلا از ویژگیهای مخصوص به خود برخوردارند؛ و معیارهای مهمی برای انتخاب بین این دو گزینه باید مورد بررسی قرار بگیرند. از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب سکه پارسیان یا طلا میتوان موارد زیر را نام برد:

* میزان سودآوری

یکی از مهمترین فاکتورهایی که سرمایه گذاران به دنبال آن هستند، سودآوری است. خرید طلا و خرید سکه پارسیان هردو با کسب سود همراه است؛ اما مقدار و زمان بدست آوردن آنها با یکدیگر متفاوت ی باشد. 

طلا به عنوان گزینهای برای سرمایه گذاری بلند مدت محسوب میشود. خرید طلا در طی زمان با سودآوری همراه است و امکان کسب سود در کوتاه مدت از آن کم است. در مقابل سکه پارسیان به خاطر نوسانات قیمتی طلا و نرخ دلار، ممکن است در کوتاه مدت میتواند سودآوری بیشتری داشته باشد. 

* نقد شوندگی

از دیگر معیارهای انتخاب سکه پارسیان یا طلا، میزان نقدشوندگی است. خرید و فروش راحت یکی از دغدغههای اصلی افرادی است که در بازار طلا سرمایه گذاری میکنند. نقدشوندگی سکه پارسیان بالاتر از طلا است. برای خرید و فروش سکه پارسیان نیاز به بودجه زیادی نیست اما خرید طلا ممکن است نیاز به سرمایه و بودجه اولیه بالایی داشته باشد.

همچنین اختلاف قیمت سکه پارسیان در زمان خرید و زمان فروش کمتر از طلا است. اگر به دنبال خرید و فروش راحت و نقدشوندگی بالا در هر زمان و هر مکان هستید، توصیه میکنیم سکه پارسیان بخرید.

* میزان ریسک

زمانی که این سوال پیش میآید طلا برای سرمایه گذاری بهتر است یا سکه پارسیان؟ میزان ریسک یکی از معیارهای مهمی است که در ذهن سرمایه گذاران نگرانی و دغدغه ایجائ میکند. هر فردی دوست دارد با کمترین میزان ریسک سرمایه گذاری خود را انجام دهد تا متحمل ضرر و زیان نشود و بتواند به خوبی ارزش دارایی خود را حفظ کند.

طلا به خاطر اینکه پشتوانه محکم و امنی در برابر تورم است و نوسانات اقتصادی تاثیر بسیار زیادی روی ارزش آن نمیگذارد، ریسک سرمایه گذاری کمتری دارد. اما در مقابل قیمت سکه پارسیان کاملا به نوسانات قیمت ارز و طلا بستگی دارد؛ و ممکن است تحت تاثیر اتفاقات و قوانین اقتصادی و سیاسی مختلف، خرید و فروش آن شرایط خاصی پیدا کند. بنابراین ریسک خرید و سرمایه گذاری سکه پارسیان بیشتر است. 

* نگهداری

از دیگر معیارهای مقایسه سکه پارسیان با طلا میتوان به نگهداری اشاره کرد. سکه پارسیان کالایی فیزیکی محسوب میشود. همین امر موجب شده نگهداری آن با خطراتی نظیر سرقت، گم شدن و ... همراه باشد. 

طلا نیز میتواند به صورت فیزیکی یا سهام خریداری شود. اگر طلا را به شکل فیزیکی بخرید، همان مشکلات و ریسک نگهداری سکه پارسیان را خواهد داشت. اما اگر میخواهید نگرانی بابت محافظت از طلای خود نداشته باشید، باید به سراغ خرید سهام طلا و سرمایه گذاری در صندوقهای طلا بروید. 

* نیاز به دانش و تخصص

فرقی ندارد که قصد داریم طلا بخریم یا سکه پارسیان؛ باید برای سرمایه گذاری در هر کدام از این گزینهها، دانش و اطلاعات کافی را داشته باشیم. سرمایه گذاری بدون آگاهی و تخصص و دانش، میتواند منجر به خسارت و زیان شود. 

با اینکه خرید و فروش طلا و سکه پارسیان بدون دانش تخصصی نیز امکان پذیر است. اما اگر به دنبال کسب سود و حفظ ارزش دارایی خود هستید، بهتر است که در این زمینه اطلاعات و علم کافی را بدست آورید. 

* مقاومت در برابر تورم

سکه پارسیان و طلا ارزش خود را با وجود تورم حفظ میکنند. هر دو گزینه مقاومت خوبی در برابر تورم و نوسانات قیمتی دارند. با این وجود میتوان گفت مقاومت سکه پارسیان در برابر تورم بیشتر است. زیرا از ارزش بالاتری برخوردار بوده و تاثیر کمتری از تورم می پذیرد. 

* مالیات و اجرت ساخت

خرید طلا و سکه پارسیان با پرداخت مالیات همراه است. اما میزان و نرخ مالیات در زمان خرید و فروش این دو گزینه متفاوت میباشد. همچنین طلا به ویژه طلای نو مشمول اجرت ساخت نیز میشود. به عبارتی با مقدار بودجه مشابه ممکن است نتوانید به یک اندازه از طلا یا سکه پارسیان را بخرید. زیرا در زمان خرید طلای نو باید مبالغی را جهت مالیات و کارمزد پرداخت کنید. اما سکه پارسیان بدون اجرت ساخت است.


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم خرید طلا و خرید سکه پارسیان را با یکدیگر مقایسه کنیم. امیدواریم مطالب و نکات ارائه شده مفید واقع گردند و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. 

پس از تصمیم گیری و انتخاب از میان طلا یا سکه پارسیان، به سایت طلاسی برای تجربه خریدی راحت مراجعه کنید. طلاسی بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا است که با کمک آن میتوانید به بهترین شکل دارایی خود را به طلا تبدیل کنید. با استفاده از خدمات طلاسی امکان خرید و فروش طلا آنلاین در هر زمان و مکان برای شما فراهم شده است.


سوالات متداول

1- سکه پارسیان برای سرمایه گذاری مناسبتر است یا طلا؟

انتخاب سکه پارسیان یا طلا کاملا به شرایط و سلیقه شخصی شما، میزان بودجه، اهداف شما از سرمایه گذاری، وضعیت بازار طلا و عوامل دیگر بستگی دارد. اگر به دنبال سودآوری بیشتر هستید، باید خرید سکه پارسیان را انتخاب کنید. اما اگر میخواهید یک سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشید و ریسک کمتری را میپذیرید، طلا را انتخاب کنید.

2- مزایا و معایب سرمایه گذاری سکه پارسیان چیست؟

از مهمترین مزایای خرید سکه پارسیان میتوان به نقدشوندگی آسان، حفظ ارزش پول در برابر تورم، عدم نیاز به پرداخت به اجرت ساخت و سودآوری بیشتر اشاره کرد. مواردی همچون نگهداری دشوار، ریسک سود و زیان بالا، نوسانات قیمتی زیاد و ... را به عنوان معایب سرمایه گذاری در سکه پارسیان معرفی کرد. 

3- عیار سکه پارسیان چقدر است؟

عیار سکه پارسیان 750 یا همان 18 است.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها