شمش طلا چیست؟ دانستنی‌ها و مهمترین نکات درباره شمش طلا

شمش طلا چیست؟ دانستنی‌ها و مهمترین نکات درباره شمش طلا
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.58 - (6 امتیاز)
فهرست مطالب

شمش طلا چیست؟ هر آنچه که درباره شمش طلا باید بدانید 

روشهای زیادی برای سرمایه گذاری در بازار طلا وجود دارد که یکی از خاصترین آنها، خرید شمش طلا است. از آنجایی که مقدار طلای خالص زیادی در ساخت شمش استفاده میشود، ارزش آن بسیار زیاد است. این قطعه طلا در انواع و مدلهای مختلف تولید میشود که در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درمورد شمش طلا هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


معرفی شمش طلا

به قطعات ساخته شده از طلای خام با خلوص بسیار بالا شمش طلا گفته میشود. این قطعات معمولا به شکل مکعب مستطیل تولید شده و عیار آنها در کمترین حالت 995 و در بیشترین حالت 999 است. 

برای ساخت شمش طلا در سراسر دنیا از یک واحد استاندارد و دستگاههای بسیار پیشرفته استفاده میشود. درواقع فناوری تولید شمش در اختیار چند شرکت معتبر قرار دارد. در ایران نیز چند شرکت خاص زیر نظر اتحادیه صنف طلا و بانک مرکزی، انواع شمش طلا با عیار بالا را تولید میکنند. 

شمش ساخته شده از طلا به خاطر عیار و خلوص بالای این فلز گرانبها، از ارزش و قیمت زیادی برخوردار است. معمولا کاربرد این قطعه طلا، سرمایه گذاری است. نرخ شمش با توجه به عوامل مختلف مانند قیمت جهانی طلا، میزان عرضه و تقاضا، نرخ ارز و ... مشخص میشود. 


انواع شمش طلا

با اینکه استاندارد تولید شمش طلا در کل دنیا یکسان است، اما باز هم برخی از کشورها اقدام به تولید انواع مختلف شمش میکنند. مدلهای متنوعی از شمش در بازار موجود است که بر اساس فاکتورهای وزن و عیار تقسیم بندی میشوند. 


انواع شمش طلا براساس وزن

شمش های طلا با توجه به کاربرد و نوع مصرف، در وزن و اندازههای مختلف تولید میشوند. میزان تقاضای بازار نیز در تولید انواع شمش طلا تاثیر زیادی دارد. به طور کلی شمشهایی که برای صادرات ساخته میشوند دارای وزن 12 کیلوگرم هستند. 

تولید این نوع شمشهای بسیار سنگین فقط در برخی از کشورها به ویژه کشورهایی با ذخایر زیاد طلا انجام میگیرد. ایران نیز جزو وارد کنندگان شمش طلای 12 کیلوگرمی محسوب میشود. بانک مرکزی ایران این شمشها را برای مصارف سرمایه گذاری، تولید مصنوعات و زیورآلات طلا و ... به کشور وارد میکند. 

از دیگر مدلهای شمش طلا میتوان به شمش با وزنهای یک گرم تا یک کیلوگرم اشاره کرد. این نوع شمشها برای هدیه دادن یا سرمایه گذاری مورد استفاده قرار میگیرند. از آنجایی که همه افراد توانایی خرید شمش با وزن بالا را ندارند، شمشهایی با وزن کمتر تولید میشوند تا برای خرید و سرمایه گذاری در بازار طلا مناسب باشند. 


انواع شمش طلا براساس عیار

همانطور که میدانید منظور از عیار، مقدار خلوص طلا است. شمشها از نظر عیار به سه دسته تقسیم میشوند. 

* شمش طلا با عیار 1000

این شمش دارای خلوص 1000 است و به خاطر نرمی زیاد، معمولا به صورت وکیوم شده عرضه میشود. شمش طلای 24 عیار بیشتر برای هدیه دادن مورد استفاده قرار میگیرد. از این شمش نمیتوان برای ساخت مصنوعات مختلف استفاده کرد.

* شمش طلا با عیار 999.9999

برای تولید این نوع شمش طلا از مقدار ناچیزی فلزات دیگر استفاده میشود تا ساختار طلا کمی بهبود یافته و از مقدار نرمی آن کاسته شود. درصد خلوص طلا در این شمش 999.9999 است. کاربرد این نوع شمش سرمایه گذاری است و از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. 

* شمش طلا با عیار 999.995

در ساخت این شمش طلا از مقدار بیشتری فلزات دیگر استفاده شده است. از این رو خلوص طلای آن کمتر از دو نوع دیگر است. این شمش دارای عیار 999.995 است و برای سرمایه گذاری یا ساخت مصنوعات و زیورآلات طلا کاربرد دارد. 


برندهای تولید کننده شمش طلا

کشورهای مختلفی در سرتاسر دنیا، انواع شمش طلا را تولید میکنند. از معروفترین تولیدکنندگان شمش میتوان به کشورهای سوئیس، استرالیا، امارات و انگلیس اشاره کرد. با اینکه کیفیت ساخت شمش در این کشورها یکسان است اما شمش طلا سوئیسی به خاطر عواملی مانند تقاضای بالا در بازار جهانی، شهرت بیشتر، بازاریابی و تبلیغات و ... قیمت بیشتری دارد. 

در ایران نیز تعداد محدودی شرکت خاص، شمش های طلا را تولید میکنند. این شرکتها زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کرده و اکثر تولیدات آنها جنبه سرمایه گذاری دارد. البته برخی از شمشهای تولیدی ایران دارای وزنهای کم هستند که گزینهای برای هدیه دادن محسوب میشوند.

برندهای خارجی شمش طلا

* Valcambi (سوئیس)

* Metalor (سوئیس)

* PAMP (سوئیس)

* Baird & Co (انگلیس)

* Royal Mint (انگلیس)

* Perth Mint (استرالیا)

* Emirates Gold (امارات)

برندهای ایرانی شمش طلا

* خانه سکه ایران

* پارسیس گل

* ایران شمش

* ونوس

* پرنیا

* محمد


علائم و مشخصات شمش طلا

شمش طلا دارای علائم و مشخصات مختلفی است که روی آن حک میشود. این نمادها و اعداد نشان دهنده اطلاعاتی همچون عیار، وزن، کد شناسایی، نام و لوگو شرکت تولید کننده هستند.

هدف از درج این مشخصات روی شمش، جلوگیری از تولید و عرضه شمشهای تقلبی است. شرکتهای سازنده معتبر و دارای مجوز، موظف به حک این اطلاعات روی شمشهای تولیدی خود هستند. بدین ترتیب شمشهای اصل از مدلهای تقلبی به راحتی قابل تشخیص میباشند. 


شمش طلا همان طلای آب شده است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که آیا شمش طلا همان طلای آب شده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر؛ شمش با طلای آب شده تفاوت دارد. از مهمترین تفاوتهای این دو قطعه طلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

* عیار شمش طلا 995 یا 999 است و خلوص آن بسیار بالاست. در حالی که عیار طلای آب شده 750 است.

* شمش از طلای خالص ساخته میشود اما طلای آب شده حاصل ذوب مصنوعات و زیورآلات طلا با عیارهای مختلف است. به عبارتی طلای آب شده از ذوب آلیاژ طلا که در ترکیب خود فلزات دیگری نیز دارد، بدست میآید.

* تولید شمش زیر نظر مراجع مشخص و قانونی در هر کشور مانند بانک مرکزی و مطابق با استانداردهای تعیین شده صورت میگیرد. اما تولید طلای آب شده قانون و استاندارد خاصی ندارد. 

* ابعاد و اندازه و وزن انواع شمش با اندازه و وزن طلاهای آب شده متفاوت است. همچنین شمش طلا در یک شکل مخصوص و مشخص شده تولید میشود اما طلای آب شده میتواند به هر شکلی تولید شود.  

* خرید و فروش شمش بین المللی است و علاوه بر بازارهای داخلی در بازار طلای جهانی نیز انجام میشود. اما خرید و فروش طلای آب شده فقط در ایران انجام میشود. طلای آب شده برای خرید و فروش در سطح جهانی باید دارای استاندارد بین المللی و عیار حداقل 950 باشد.

* شمش های طلا دارای اجرت ساخت هستند اما طلای آب شده مشمول اجرت یا همان کارمزد ساخت نمیشود. 

* قیمت شمش با قیمت طلای آب شده تفاوت دارد. به خاطر عیار بالاتر، نرخ شمش طلا گرانتر از طلای آب شده است. 


شمش طلا بخریم یا نه؟

حال که با شمش طلا و انواع و ویژگیهای آن آشنا شدید، میتوانید آن را به عنوان گزینهای برای ورود به بازار طلا و سرمایه گذاری انتخاب کنید. خرید شمش های طلا باید با توجه به فاکتورهایی همچون میزان بودجه، هدف از سرمایه گذاری، سلیقه شخصی، وضعیت بازار طلا و ... انجام شود. 

اگر قصد خرید شمش طلا یا سایر انواع مصنوعات طلا را دارید، طلاسی به شما کمک میکند. با استفاده از خدمات پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلای طلاسی، میتوانید به راحتی خرید و فروش آنلاین طلا را انجام دهید و سرمایه گذاری مطمئنی را تجربه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها