انس طلا چیست؟ روش محاسبه طلا از انس جهانی

انس طلا چیست؟ روش محاسبه طلا از انس جهانی
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.1 - (11 امتیاز)

اونس طلا چیست؟

اگر شما هم از سرمایه گذاران بازار طلا هستید یا می­خواهید وارد این بازار شوید، حتما اصطلاح اونس طلا را شنیده­اید. اونس واحد اندازه گیری طلا در سطح جهانی است که قیمت این فلز گرانبها را مشخص می­کند. داشتن اطلاعات کافی درباره انس طلا، ویژگی­های آن، قیمت انس طلا و قیمت طلا در ایران به تجربه یک سرمایه گذاری سودآور و مطمئن کمک بزرگی می­کند. در این مقاله از طلاسی قصد داریم پاسخ تمام سوالات شما درباره اونس طلا را به بهترین شکل ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 

اونس (Ounce)

پیش از پرداختن به اونس طلا ابتدا باید با مفهوم اونس آشنا شد. اونس یک واحد اندازه گیری وزن است که با نماد oz نمایش داده می­شود. این واحد برای بدست آوردن وزن یا همان مقدار فلزات گرانبها مانند طلا، نقره و ... مورد استفاده قرار می­گیرد.

در اوزان بین­المللی اونس معمولی برابر با یک شانزدهم پوند یا 400 ارزن است؛ و در سیستم متریک اونس برابر با 28.349523125 گرم است. از واحد اندازه گیری اونس بیشتر در آمریکا و کشورهای اروپایی استفاده می­شود.

 

اونس طلا

به یک تکه طلا (ساچمه­ای یا به هر شکل دیگر) که عیار آن 24 و خلوص آن 99/99 درصد است، اونس طلا گفته می­شود. در واقع اونس طلا که برابر با 31.1034768 گرم است، قیمت دلاری یک تکه طلا با ویژگی­های گفته شده می­باشد.

اونس طلا به عنوان یک قرارداد بین کسانی که در بازار طلا معاملات انجام می­دهند، شناخته می­شود. اونس طلا قیمت این فلز ارزشمند را در سطح بین­المللی تعیین می­کند. برای مثال اگر در بازار قیمت طلای جهانی افزایش یابد، یعنی قیمت یک اونس طلا نسبت به قبل بالاتر رفته است.

 

تفاوت انس طلا با گرم طلا

با اینکه خرید و فروش طلا در بازارهای جهانی با استفاده از اونس صورت می­گیرد؛ اما در کشور ما خرید فروش طلا براساس واحدهای اندازه گیری مثقال و گرم انجام می­شود. در این بین گرم مفهوم آشناتری محسوب می­گردد زیرا علاوه بر طلا، کالاهای دیگری نیز با گرم اندازه گیری می­شوند.

از مهمترین تفاوت­های انس طلا و گرم طلا می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

* میزان و اندازه

اولین و اصلی­ترین تفاوت اونس طلا و گرم طلا در وزن است. همانطور که گفته شد هر اونس طلا (اونس تروا) برابر با 31.10343 گرم است. یعنی هر اونس طلا 31 برابر سنگین­تر از گرم است.

* کاربرد

اونس طلا برای اندازه گیری این فلز و قیمت گذاری آن در بازار جهانی و سطح بین­المللی کاربرد دارد. اما اندازه گیری طلا براساس گرم معطوف به کشور ما بوده و طلافروشان ایرانی از این واحد برای سنجش وزن فلز با ارزش طلا و تعیین قیمت آن استفاده می­کنند.

* انواع

گرم در همه جای دنیا به عنوان یک واحد ثابت و یگانه شناخته می­شود. گرم انواع مختلفی ندارد و معادل با یک هزارم کیلوگرم است. یعنی هر یک کیلو گرم از 1000 گرم تشکیل شده است.

اما اونس طلا دارای تعبیرهای مختلف و انواع گوناگون است. اونس در کشورهای مختلف و در بازارهای مختلف جهانی اندازه­های متفاوتی دارد که در بالا به آن اشاره کردیم. برای مثال اونس متریک چینی با اونس تروا برابر نیست. در واقع می­توان گفت تفاوت دیگر اونس طلا با گرم طلا، در ثابت بودن مقدار گرم و متغیر بودن مقدار اونس است.

* درجه خلوص و شکل ظاهری

طلای خالص بسیار نرم و آسیب پذیر است و به شکل وکیوم شده وجود دارد که معمولا برای هدیه دادن مورد استفاده قرار می­گیرد. از آنجایی که اونس طلا همان یک تکه طلا با خلوص 99/99 درصد و عیار 24 است، نمی­توان از آن برای ساخت زیورآلات تزئینی بهره گرفت.

اما گرم طلا به اشکال مختلف قابل استفاده است. یعنی شما می­توانید گرم طلا را به شکل دستبند، گردنبند، انگشتر، سکه، شمش و ... تهیه کنید. در نتیجه شکل ظاهری و مورد استفاده را می­توان دیگر تفاوت اونس طلا و گرم طلا در نظر گرفت.

 

انس جهانی چیست؟ رابطه قیمت انس طلا و قیمت طلا در ایران

انس جهانی واحدی بین­المللی برای اندازه گیری و تعیین قیمت طلا است. اما برای معاملات طلا در کشورهای مختلف، قیمت طلا در آن کشور مورد نظر است. یعنی در کشور ما قیمت طلا بر اساس اونس طلا جهانی مشخص نمی­شود.

ممکن است اونس طلا جهانی بر قیمت طلا در کشورهای مختلف مانند ایران تاثیر بگذارد، اما عامل اصلی تعیین کننده قیمت ملی طلا نیست. فاکتورهای مختلفی مانند میزان عرضه و تقاضا، شرایط و اتفاقات اقتصادی و سیاسی و ... در کنار قیمت اونس جهانی روی قیمت طلا در ایران تاثیر می­گذارند.

 

حباب مثبت و منفی طلا

به طور کلی دو قیمت متفاوت برای طلا در ایران وجود دارد که یکی قیمت اونس طلای جهانی و دیگری قیمت مثقال طلای ملی است. اگر قیمت مثقال طلا در ایران که طلافروشان روی تابلو مغازه خود قرار داده­اند، کمتر از قیمت طلای جهانی باشد، اصطلاحا طلا دارای حباب منفی است.

در این مواقع طلای ایران ارزان­تر از طلای موجود در دیگر کشورهای جهان است. امکان دارد طلا در ایران گران شود تا به قیمت اونس جهانی برسد. بسیاری از سرمایه گذاران خرید طلا در این زمان و قبل از گران شدن را انجام می­دهند.

در نقطه مقابل امکان دارد قیمت مثقال طلا در ایران بیشتر از قیمت اونس طلای جهانی باشد. در این صورت حباب مثبت طلا بوجود می­آید و ممکن است قیمت طلا در ایران ارزان شود تا با قیمت جهانی برابر گردد.

 

هر اونس چند گرم است

در کشورهای مختلف، واحد اونس متفاوت است. یعنی این واحد دارای انواع مختلفی با تفاوت وزنی براساس گرم است که مهمترین آنها عبارتند از:

·      اونس ماریا ترزا: برابر با 28.0668 گرم

·      اونس متریک چینی: برابر با 50 گرم

·      اونس متریک هلندی: برابر با 100 گرم

·      اونس اسپانیایی: برابر با 28.75 گرم

·      اونس تروا: برابر با 31.10343 گرم

 

هر اونس چند مثقال است

انس طلا در امریکا و کشورهای دیگر کاربرد دارد ولی در ایران و کشورهای اسلامی از واحد اندازه گیری مثقال استفاده می­شود. قیمت انس طلا با مثقال طلا برابر نیست. امکان دارد قیمت انس جهانی طلا افزایش داشته باشد اما مثقال طلا در ایران تغییری نکند.

برای اینکه بهتر بتوانیم مفهوم مثقال طلا را متوجه شویم و آن را با اونس جهانی مقایسه کنیم، تبدیل کردن اونس به مثقال را انجام می­دهیم. بدین ترتیب از یک واحد یکتا به عنوان مثقال جهانی استفاده می­کنیم.

همانطور که گفته شد یک انس طلا برابر با 31.1034768 گرم طلا است. طلای 24 عیار معادل با 1000 و طلای 17 عیار معادل با 705 است. یک مثقال طلا نیز برابر با 4.608 گرم می­باشد. برای پاسخ به این سوال که هر اونس چند مثقال است؟ از فرمول­های زیر برای تبدیل استفاده می­کنیم:

 

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل اونس طلا را بررسی کنیم. امیدواریم نکات گفته شده مفید واقع شوند و بتوانید از آنها در زمان خرید طلا نهایت بهره را ببرید. اگر شما هم از علاقمندان به سرمایه گذاری در بازار طلا هستید، از خدمات حرفه­ای طلاسی می­توانید استفاده کنید.

طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا خام و بدون اجرت شناخته می­شود. این پلتفرم بستری مناسب برای تجربه یک سرمایه گذاری مطمئن در بازار طلا را برای شما فراهم می­کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره و راهنمایی­های لازم جهت خرید طلا، می­توانید با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1- هر اونس چند مثقال است؟

هر اونس معادل با 2.4868002741 مثقال است.

2- هر اونس طلا چند گرم ست؟

هر اونس طلا برابر با 31.1034768 گرم طلا است.

3- عوامل تاثیرگذار بر قیمت اونس طلا جهانی کدامند؟

فاکتورهای مختلفی بر قیمت اونس طلای جهانی تاثیر می­گذارند که از مهمترین آنها می­توان به میزان عرضه و تقاضا، سیاست­های بانکی، تحریم­ها، اتفاقات و تغییرات سیاسی و اقتصادی و ... اشاره کرد.

4- انواع اونس طلا کدامند؟

اونس طلا در کشورهای مختلف و بازارهای جهانی از نظر میزان و مقدار متفاوت است. از انواع اونس طلا می­توان به اونس تروا، اونس معمولی، اونس متریک چینی، اونس متریک هلندی و اونس اسپانیایی اشاره کرد.

5- اونس طلا در کدام بازار خرید و فروش می­شود؟

کاربرد اصلی اونس طلا در بازارهای جهانی است. در آمریکا و کشورهای اروپایی برای سنجش مقدار طلا و تعیین قیمت آن جهت خرید و فروش، از واحد اندازه گیری اونس استفاده می­شود.

 

 

 

 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها