مثقال طلا چیست؟ روش‌های تبدیل گرم به مثقال و بالعکس

مثقال طلا چیست؟ روش‌های تبدیل گرم به مثقال و بالعکس
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.55 - (8 امتیاز)
فهرست مطالب

مثقال طلا چیست؟

شاید شما هم هنگام خرید و فروش طلا، عبارت مثقال طلا را شنیدهاید اما معنی آن را نمیدانید. اصطلاحات مختلفی در بازار طلا رایج هستند که کاربردهای گوناگونی دارند. یکی از این اصطلاحات مثقال است که یک واحد وزنی محسوب میشود. از واحد مثقال برای محاسبه وزن طلا و قیمت آن استفاده میگردد. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی مفهوم مثقال، نحوه تبدیل آن به گرم و محاسبه طلا براساس این واحد اندازه گیری بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها همراه ما باشید. 


منظور از مثقال طلا چیست؟

مثقال یک واحد وزنی است که از گذشته تاکنون برای اندازه گیری مواد مختلف مانند طلا، حبوبات، ادویهها، زعفران، داروهای گیاهی، میوهها و ... استفاده میشود. این نکته را باید بدانید که در زمان تبدیل وزن طلا از مثقال به گرم، عیار تاثیر گذار است. یعنی مقدار گرم به مثقال برای دو نوع طلای 17 و 18 عیار با یکدیگر متفاوت است. 

منظور از یک مثقال طلا مقدار 4.0608 گرم طلای 17 عیار است.یک مثقال طلای 17 عیار نیز معادل با 4.331802 گرم طلای 18 عیار میباشد. برای درک راحتتر مفهوم مثقال، میتوانید به فرمول زیر توجه کنید:

یک مثقال = 4.331802 گرم طلای 18 عیار = 4.608 گرم طلای 17 عیار


تاریخچه مثقال طلا

سابقه استفاده از واحد وزنی مثقال به گذشتههای دور باز میگردد. مثقال یک کلمه عربی است که وارد زبان فارسی شده و برای اندازه گیری وزن مواد مختلف مورد استفده قرار گرفته است. این معیار بیشتر برای سنجش وزن مواد مختلف در عطاریها کاربرد داشته و به مرور برای دیگر کالاها مانند طلا نیز به کار گرفته شده است. 

در ابتدا هر یک مثقال برابر با 4.55 گرم بود اما طی زمان دچار تغییر شد . در زمان خلافت عبدالملک ابن مروان، سیستم ضرب سکه طلا اصلاح شد و وزن هر سکه با مقداری کاهش، حدود 4.25 گرم تعیین گردید. از این رو مقدار مثقال نیز با توجه به وزن سکه افزایش پیدا کرد. 


انواع مثقال

واحد اندازه گیری مثقال شامل سه نوع است که عبارتند از:

* مثقال صیرفی

هر یک مثقال صیرفی معادل با 4.608 گرم است که برای سنجش وزن طلا به کار میرود. بد نیست بدانید که کلمه صیرفی از کلمه صرافی گرفته شده است. 

* مثقال شرعی

نوع دیگر مثقال، مثقال شرعی است که برابر با 3.456 گرم یا 18 نخود است. در گذشته برای اندازه گیری وزن از نخود استفاده میکردند. هر یک مثقال شرعی معادل سه چهارم مثقال صیرفی یا همان مثقال طلا است. این نوع مثقال همانطور که از نامش پیداست، بیشتر در امور فقهی و شرعی کاربرد دارد و برای محاسبه وزن طلا استفاده نمیشود. 

* مثقال معمولی

از مثقال معمولی برای اندازه گیری کالاهایی با ارزش کم، استفاده میشود. هر یک مثقال معمولی برابر با 4.6875 گرم است. البته امکان دارد در برخی موارد و با توجه به توافق، یک مثقال معمولی را معادل 4.5 یا 5 گرم محاسبه کنند. 


نحوه تبدیل مثقال به گرم برای طلای 18 عیار

همانطور که میدانید در ایران عیار اصلی در نظر گرفته شده برای خرید و فروش طلا، 750 است. اکثر مصنوعات و زیورآلات طلا با عیار 18 تولید میشوند و طبق قانون فروش طلاهای کمتر از عیار 18 مجاز نیست. 

از آنجایی که یک مثقال برابر 4.608 گرم طلای 17 عیار است، باید آن را به طلای 18 عیار تبدیل کنیم. برای محاسبه یک مثقال طلا به گرم براساس عیار 18 از فرمول زیر استفاده میشود:

قیمت یک گرم طلای 18 عیار به ریال = طلای 17 عیار × یک مثقال طلای 17 عیار به گرم ÷ طلای 18 عیار × قیمت یک مثقال طلای 17 عیار


سوت طلا و مثقال طلا

سوت به عنوان کوچکترین واحد اندازه گیری طلا شناخته میشود. هر1000 سوت برابر با یک گرم است. هر مثقال طلا نیز معادل با 4608 سوت میباشد. زمانی که گفته میشود یک مثقال 4.608 گرم است یعنی هر یک مثقال طلای 17 عیار برابر با 4 گرم و 608 سوت میباشد. 


تفاوت مثقال طلا با اونس طلا

مثقال طلا یک واحد اندازه گیری و محاسبه طلا در ایران است. اما اونس یک واحد سنجش ارزش طلا و دیگر فلزات گرانبها مانند نقره، پلاتین و ... در مقیاس جهانی محسوب میشود. 

برای خرید و فروش طلا در سطح بین المللی، از واحد مثقال استفاده نمیشود. علاوه بر ایران، در کشورهای دیگر خاورمیانه مانند کشورهای عربی نیز از مثقال طلا استفاده میشود. 


ارتباط مثقال طلا با مظنه طلا

در گذشته برای محاسبه ارزش طلا از مظنه طلا استفاده میشد. امروزه نیز برخی از طلافروشیها از مظنه طلا برای محاسبه قیمت این فلز گرانبها بهره میبرند. منظور از مظنه طلا همان قیمت یک مثقال طلای 17 عیار است.

همانطور که انس طلا یک واحد و قرارداد برای معاملات طلا در سطح بین المللی است، مثقال طلا نیز در داخل ایران به عنوان یک واحد اندازه گیری و محاسبه نرخ و قیمت طلا در بین خریداران و فروشندگان مصنوعات طلا کاربرد دارد. 

البته باید این نکته را بدانید که معمولا از مثقال طلا در زمان خرید و فروش کلی طلا در بنکداریها استفاده میگردد. برای محاسبه قیمت طلا در طلافروشیها و فروشگاههای کوچک در سطح شهر و بازار، واحد اندازه گیری گرم بیشتر به کار گرفته میشود.  


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با مثقال طلا آشنا کنیم. نکاتی نیز درباره نحوه محاسبه قیمت طلا با استفاده از واحد اندازه گیری مثقال ارائه شد. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید در زمان خرید و فروش طلا، وزن و قیمت طلای مورد نظر را حساب کرده و از محاسبه طلا فروش مطمئن شوید. آشنایی با اصطلاحات رایج بازار طلا مانند مثقال و مظنه و ... میتواند به شما در زمان خرید و فروش طلا کمک زیادی کند.

اگر به دنبال خرید و فروش آنلاین طلا با هدف سرمایه گذاری یا استفاده زینتی هستید، به طلاسی مراجعه کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا، به شما کمک میکند تا سرمایه گذاری مناسبی را در بازار طلا تجربه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها