بزرگ‌ترین خریداران طلا در جهان کدام کشور‌ها هستند؟

بزرگ‌ترین خریداران طلا در جهان کدام کشور‌ها هستند؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.2 - (5 امتیاز)
فهرست مطالب

بزرگترین خریداران طلا در جهان

طلا یکی از گرانبهاترین فلزات جهان است که کاربردهای مختلفی مانند ساخت زیورآلات و جواهرات، سرمایه گذاری، صنایع پزشکی و ... دارد. بزرگترین خریداران طلا کشورهایی هستند که مصرف بیش از حد استاندارد جهانی دارند. این کشورها مانند هند، چین، امریکا، ایران و ... از طلا بیشتر برای استفاده زینتی و سرمایه گذاری استفاده میکنند. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به معرفی خریداران اصلی طلا در دنیا بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتها همراه ما باشید. 


کدام کشورها بیشتر از همه طلا می خرند؟

خرید طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهمترین آنها میتوان به فرهنگ، آداب و رسوم، وضعیت اقتصادی، اتفاقات سیاسی و اجتماعی و ... اشاره کرد. مردم برخی از کشورها از طلا و مصنوعات و زیورآلات ساخته شده از آن، استفاده زینتی میکنند. برخی دیگر از افراد نیز خرید این فلز گرانبها را به عنوان راهکاری مناسب برای حفظ ارزش دارییها و سرمایه گذاری میدانند. 

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده که مردم کدام کشورها بیشترین طلا در دنیا را خریداری می کنند؟ در پاسخ به این سوال باید کشورهای زیر را نام برد که به عنوان بزرگترین خریداران طلا در جهان شناخته میشوند:

1- چین

کشور چین با توجه به میزان جمعیتی که دارد، در بسیاری از موضوعات، جایگاه اول دنیا را به خود اختصاص داده است. این مسئله در زمینه خرید طلا نیز وجود دارد و چین بزرگترین خریدار طلا در جهان محسوب میشود. 

مردم چین از طلا و مصنوعات آن مانند زیورآلات و جواهرات، استفاده زیادی میکنند. همانند بسیاری از کشورها، در جامعه چین نیز نظام طبقاتی وجود دارد و ثروتمندان زیادی با خرید طلا درصدد نشان دادن برتری مالی خود هستند. بخشی از خرید طلا در چین نیز به موضوع سرمایه گذاری اختصاص مییابد. سرمایه گذاران و تاجران بزرگ چینی جزو افرادی هستند که در دنیا فعالیت ویژهای در بازار طلا دارند.

علاوه بر این، آمار ازدواج در کشور چین بالا است و همین موجب شده میزان تقاضا برای خرید زیورآلات طلا از جمله حلقه و انگشتر طلا افزایش یابد. همچنین چین ذخایر زیادی از فلز ارزشمند طلا دارد و گردش مالی بالا از بازار پر رونق آن، موجب شده به پردرآمدترین کشور از محل تولید طلا و جواهرات نیز تبدیل گردد. 

2- هند

حتما شما هم در فیلمهای هندی میزان استفاده زیاد مردم این کشور به ویژه بانوان از زیورآلات طلا را دیدهاید. هند دومین کشور مصرف کننده طلا در دنیا است که بیشترین استفاده زینتی از این فلز گرانبها را در میان تمام کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. 

مراسمها و جشنهای مختلف مانند عروسی، نقش زیادی در صرف طلا در هندوستان دارند. در اکثر خانوادههای هندی به جز قشر فقیر، ذخیره طلای شخصی وجود دارد. علاقه زیاد مردم هندوستان به طلا، موجب شده این کشور در لیست بزرگترین خریداران طلا در دنیا قرار بگیرد. علاوه بر مصرف طلا، هندوستان به عنوان یکی از قطبهای تولید و صادرات طلا نیز شناخته میشود.

طلا در هند برای مردم این کشور بسیار مقدس است. در ساخت بسیاری از معابد هندو و مکانهای مذهبی از طلا برای نشان دادن احترام، خلوص و الوهیت، استفاده شده است. همین اعتقادات مذهبی از دیگر دلایلی است که میزان مصرف و خرید طلا در هندوستان را بالا میبرد.

3- آمریکا

از گشته تاکنون، آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان طلا در دنیا شناخته میشود. این کشور ذخایر بسیار زیادی از این فلز گرانبها را دارد و وسیعترین معادن طلا در دنیا در آمریکا واقع شدهاند. با این وجود باز هم آمریکا جزو بزرگترین وارد کنندگان طلا نیز محسوب میشود. 

این موضوع یکی از دلایل تبدیل شدن آمریکا به بزرگترین مصرف کننده طلا محسوب میشود. زیرا بسیاری از مردم این کشور علاقه به خرید طلا جهت سرمایه گذاری و استفاده زینتی دارند. علاوه بر این صنعت آمریکا از قدرتمندترین صنایع دنیا به شمار میرود. بنابراین کاربردهای دیگر طلا مانند پزشکی، هوا فضا، الکترونیک و ... در آمریکا درصد زیادی از مصرف این فلز ارزشمند و منحصربفرد را به خود اختصاص داده است. 

4- امارات متحده عربی

امارات متحده عربی و به ویژه شهر دبی در این کشور، به عنوان یکی از قطبهای طلا و جواهر در دنیا شناخته میشود. در بازارهای مختلف این کشور، تعداد زیادی مغازههای جواهر و زیورآلات طلا وجود دارد. مردم این کشور علاقه بسیار زیادی به خرید طلا دارند.

میزان درآمد بالای مردم امارات موجب شده قدرت خرید آنها در هر زمینهای از جمله خرید طلا نسبت به سایر کشورها زیادتر باشد. این موضوع در کنار علاقه زیاد به طلا و نشان دادن ثروت و طبقه اجتماعی و مالی، باعث قرار گرفتن نام این کشور در لیست بزرگترین خریداران طلا در جهان شده است. 

5- ایران

استفاده از طلا در کشور ما از گذشتههای دور رونق داشته است. در طول تاریخ ایران، طلا به عنوان گزینهای مناسب برای داد و ستد و تجارت مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، میزان استفاده زینتی از طلا در ایران زیاد است. به طوری که در سال 2019، ایران جزو کشورهای پیشتاز در زمینه مصرف طلا شناخته شد؛ و از آن زمان تاکنون در لیست بزرگترین خریداران و مصرف کنندگان طلا در دنیا قرار گرفته است.

به جز استفاده زینتی از طلا و خرید مصنوعات و زیورآلات برای مقاصد مختلف مانند هدیه دادن در عروسی و مراسمها، زیباتر کردن تیپ و استایل و ...، طلا به عنوان اصلیترین گزینه سرمایه گذاری در ایران محسوب میشود. وضعیت اقتصادی کشور و تورم حاکم بر آن موجب شده، درصد زیادی از مردم به دنبال خرید این فلز گرانبها باشند. زیرا طلا در طول زمان ارزش خود را حفظ میکند. 

6- ترکیه

علاقه زیاد مردم به استفاده زینتی از طلا و وضعیت اقتصادی و تورم بالا، میزان خرید طلا در ترکیه را بالا برده است. این کشور از سال 1995 میلادی در لیست مصرف کنندگان اصلی طلا در دنیا قرار دارد.

در سالهای اخیر میزان تورم در ترکیه رشد زیادی داشته و همین امر موجب شده مردم زیادی در این کشور به دنبال خرید و سرمایه گذرای طلا باشند. نزدیکی فرهنگ ترکیه به ایران و مشترک بودن بسیاری از آداب و رسوم مانند هدیه دادن طلا در مراسمهای مختلف، دلیل دیگر خرید زیاد طلا در این کشور است. 

7- عربستان سعودی

طی سالهای زیادی در عربلستان قانون ممنوعیت خرید و فروش طلا جهت سرمایه گذاری وجود داشت. مردم این کشور نمیتوانستند این فلز گرانبها را در مدلهای مختلف مانند شمش و ... به عنوان کالایی سرمایهای تهیه کنند. اما با لغو این قانون در سال 2016، میزان خرید و فروش طلا در عربستان به سرعت افزایش یافت. 

در حال حاضر عربستان جایگاه هفتم بزرگترین خریداران طلا در دنیا را به خود اختصاص داده است. علاوه بر سرمایه گذاری، استفاده زینتی نیز از دیگر دلایل این امر است. مردم عربستان به ویژه قشر مرفه آن، علاقه زیادی به خرید طلا و نشلان دادن مرتبه بالای مالی خود از این طریق هستند. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور جامع و کامل، کشورهای بزرگ خریدار طلا در دنیا را معرفی کنیم. علاوه بر کشورهای چین، هند، آمریکا، امارات متحده، ایران، ترکیه و عربستان، کشورهای دیگری مانند روسیه، اندونزی، مصر، قطر و ... در لیست بزرگترین خریداران طللا در جهان قرار دارند. 

اگر به دنبال ورود به بازار طلا و سرمایه گذاری جهت کسب سود یا حفظ ارزش داراییهای خود هستید، توصیه میکنیم خرید و فروش آنلاین طلا را انتخاب کنید. عدم نیاز به مراجعه حضوری، امنیت بالا، امکان مقایسه و بررسی قیمتها، تنوع زیاد محصولات و ... از مزایای خرید آنلاین محسوب میشوند. برای اطمینان از خرید طلای اصل و با کیفیت، میتوانید به سایت طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا در کشور مراجعه کنید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها