انگ طلا چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه از اصالت انگ طلای آب شده مطمئن شویم؟

انگ طلا چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه از اصالت انگ طلای آب شده مطمئن شویم؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.41 - (8 امتیاز)

شاید شما هم اصطلاح انگ طلا را شنیده باشید. حال یا در طلافروشی‌ها یا از زبان سرمایه گذاران حوزه طلا! انگ مفهوم خاصی دارد و بیشتر هنگام خرید و فروش طلا آنلاین یا حضوری استفاده می‌شود. در واقع انگ شاخصه‌ای است که ارزش طلای شما را مشخص می‌کند. برای آشنایی با این اصطلاح و معنا و کاربرد آن، در ادامه این بخش با طلاسی همراه باشید.

 

انگ طلا چیست؟

یادتان است در مطالب گذشته در خصوص عیار طلا برایتان صحبت کردیم؟ گفتیم که عیار یعنی درصد خلوص هر قطعه طلا، حال این درصد با اعدادی مثل ۱۸، ۲۴ و ... مشخص می‌شود. عدد عیار به همراه حرف k انگلیسی روی طلا حک می‌شود. به این عدد که در کنار k قرار می‌گیرد، انگ گفته می‌شود. پس انگ در واقع همان عدد عیار طلاست و به طلافروش کمک می‌کند تا خلوص و ارزش طلای شما را بسنجد.

حال میانگین انگ طلا در هر کشوری بسته به عیار مورد استفاده متفاوت خواهد بود. برای مثال در کشورهای آسیایی مثل هند و چین و ... طلاهایی با انگ و عیار بالا طرفدار دارند. چون شرقی‌ها و آسیایی‌ها طرفدار طلای خالص هستند. اما غربی‌ها کاملا متفاوت‌اند، در واقع اروپایی‌ها بیشتر از طلا در طول روتین روزمره خود استفاده می‌کنند.

 به همین دلیل طلای ۱۸ عیار به پایین را بیشتر می‌پسندند. در نتیجه این مسئله باعث شده میانگین انگ طلا در آسیا بسیار بالاتر از اروپا باشد.

برای درک بهتر مفهوم انگ بهتر است با عیار طلا به خوبی آشنایی داشته باشید.

 

ری گیری طلا چیست؟

اگر بخواهید مفهوم انگ را بهتر درک کنید، باید با فرآیند ری گیری هم تا حدودی آشنایی داشته باشید. فرض کنید طلای شما کهنه شده یا به هر دلیلی دیگر قابل استفاده نیست. حال این طلا را به مراکز ری گیری می‌دهید تا آن ‌را ذوب کنند. سپس در این مراکز طلای شما به همراه ده‌ها قطعه طلای دیگر ذوب می‌شود.

در این صورت طلاساز دیگر نمی‌تواند عیار طلاهای ذوب شده را تشخیص دهد. پس طلاها را به آزمایشگاه‌های مخصوص می فرستد تا با انجام چند مرحله عیار آن‌ها مشخص شود. پس از تشخیص عیار، انگ طلا روی آن ثبت و حکاکی می‌شود.

 

ری گیری طلا چگونه انجام می‌شود؟ بررسی مراحل آن

برای ری گیری طلا مراحل زیر طی خواهند شد:

  • ابتدا طلاهای مختلف را با کمک ابزارهای خاصی خورد کرده و پودر می‌کنند.
  • سپس طلای خورد شده را حرارت می‌دهند تا به خوبی ذوب شود.
  • در مرحله بعد طلا در قالب‌های خاصی ریخته شده و‌ به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
  • سپس با استفاده از دستگاه‌های عیار سنجی، عیار طلا مشخص شده و حکاکی انگ هم صورت خواهد گرفت.

مزایای ری گیری و انگ زدن طلا

و اما دلیل حکاکی انگ طلا چیست؟ در درجه اول باید بگوییم طلای بدون انگ و عیار هیچ خریداری ندارد. یعنی اگر بخواهید آن را به فروش برسانید، هیچ یک از طلافروشی‌ها آن خریداری نمی‌کنند‌. چون طلای بدون عیار قابل اعتماد نیست و نمی‌توان نسبت به میزان خلوص آن اطمینان داشت.

 اما مسئله دوم نیز قیمت طلا می‌باشد. قیمت هرگرم طلا بر اساس عیار آن تعیین می‌شود. مثلا قیمت طلای ۲۴ عیار قطعا بسیار بالاتر از طلای ۱۸ عیار خواهد بود. برای آشنایی با تفاوت های طلای ۱۸ و ۲۴ عیار کلیک کنید‌. در نتیجه برای تعیین قیمت نیز باید حکاکی انگ طلا انجام شود.

هزینه ری گیری و انگ زدن طلا چقدر است؟

و اما بحث هزینه، همانطور که گفتیم مراکز ری گیری طلای شما را ذوب می‌کنند. حال در قبال این کار بسته به گرم و وزن طلای شما، هزینه مشخصی را دریافت خواهند کرد. میزان این هزینه هرسال توسط اتحادیه‌های طلا و جواهر تعیین شده و سال به سال نیز افزایش می‌یابد. برای اطلاع دقیق از هزینه، نیاز است که طلای شما به شکل فیزیکی بررسی شود.

 

آخرین سخن

در این مطلب انگ طلا و کاربرد‌های آن را به همراه یکدیگر بررسی کرده و نحوه انجام این کار را شرح دادیم. انگ ارزش، عیار و قیمت طلای شما را نشان می‌دهد، پس هنگام خرید طلا باید به آن بسیار دقت کرده و بررسی کنید که حتما روی طلا حک‌ شده باشد.

برای خرید آنلاین طلای خام و آب شده بدون اجرت، به وبسایت طلاسی مراجعه نموده و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • انگ طلا در کنار چه حروفی درج می‌شود؟

انگ در کنار حرف k انگلیسی درج خواهد شد.

  • انگ زنی توسط چه مراکزی انجام می‌شود؟

معمولا توسط مراکز ری گیری انجام گرفته و در طلافروشی‌ها قابل انجام نیست.

نویسنده
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها