وزن نیم سکه چه قدر است؟ معرفی انواع نیم سکه

وزن نیم سکه چه قدر است؟ معرفی انواع نیم سکه
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.4 - (4 امتیاز)

نیم سکه و انواع آن / همه چیز درباره نیم سکه و انواع آن

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد به دنبال خرید نیم سکه طلا جهت پس انداز و حفظ ارزش داراییها یا سرمایه گذاری هستید. اما اطلاعات کافی درباره نیم سکه و انواع آن ندارید. شناخت کافی از ویژگیها و انواع این سکه و عوامل موثر بر قیمت آن، به شما کمک میکند سرمایه گذاری درست و هوشمندانهای انجام دهید. از این رو پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید تا بیشتر با نیم سکه طلا آشنا شوید. 


معرفی نیم سکه

نیم سکه یکی از انواع مسکوکات طلا در ایران است که توسط بانک مرکزی یا کارگاهها و شرکتهای تولیدی خصوصی ضرب میشود. از آنجایی که وزن و مقدار طلای این سکه نصف سکه تمام بهار آزادی است، به آن نیم سکه طلا میگویند. 

تولید نیم سکه از زمان پهلوی آغاز و تا امروز ادامه داشته است. در طول زمان این سکه دستخوش تغییراتی شده و همین امر موجب تنوع آن شده است. نیم سکه به عنوان یکی از محبوبترین گزینههای سرمایه گذاری در بازار طلا محسوب میشود. زیرا از ویژگیها و مزایای مختلفی مانند نقد شوندگی بالا، میزان عرضه و تقاضای زیاد، قیمت مناسب، ارزش بالا، پشتوانه در برابر تورم و ... برخوردار است. 


مشخصات نیم سکه

نیم سکه نیز همانند دیگر سکههای طلا دارای مشخصاتی است که عبارتند از:

* عیار نیم سکه

عیار نیم سکه 900 در 1000 و مشابه با دیگر سکههای طلا است.

* مقدار طلای خالص نیم سکه

مقدار طلای خالص به کار رفته در نیم سکه برابر با 3.66 گرم است.

* وزن نیم سکه

نیم سکه طلا وزنی برابر با 4.066 گرم دارد. وزن این سکه نصف وزن سکه تمام است.

* قطر نیم سکه

قطر نیم سکه برابر با 19 میلیمتر است. 


انواع نیم سکه

همانطور که گفته شد نیم سکه انواع مختلفی دارد که هر کدام از ویژگیهایی برخوردارند. به طور کلی نیم سکه براساس مبدا تولید به دو دسته کلی بانکی و غیر بانکی تقسیم بندی میشود. هر کدام از این نیم سکهها دارای مدلهای مختلفی هستند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

1- نیم سکه بانکی پهلوی

نیم سکه بانکی پهلوی، یکی از مسکوکات ضرب شده در دوران حکومت پهلوی است. این نیم سکه طلا توسط بانک مرکزی وقت آن زمان تولید شده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ضرب آن متوقف شد. 

سه مدل نیم سکه پهلوی بانکی وجود دارد که از نظر عیار و وزن مشابه هستند ولی طرحهای آنها با یکدیگر متفاوت است. 

* در مدل اول یک روی این سکه تصویری از محمدرضاشاه پهلوی به همراه عبارت «محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران» و سال ضرب حک شده است. در روی دیگر سکه، طرح شیر خورشید، تاج شاهی به همراه دو خوشه گندم کوچک و عبارت «نیم پهلوی» وجود دارد. 

* در مدل دوم نیم سکه پهلوی بانکی، یک طرف عبارت «محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران» با اندازه بزرگ و درشت به همراه سال ضرب حک شده است. در طرف دیگر این نیم سکه، تصویر یک شیر که شمشیری بدست گرفته به همراه تاج شاهی، دو خوشه گندم بزرگ و عبارت «نیم پهلوی» قرار دارد.  

* طرح مدل سوم نیم سکه دوران پهلوی شامل تصویری از رضا شاه به همراه عبارت «رضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران» در یک طرف و دو خوشه گندم، شیرخورشید، تاج شاهی، سال ضرب و عبارت «نیم پهلوی» در طرف دیگر میشود.

2- نیم سکه بانکی بهار آزادی 

به نیم سکههایی که پس از پیروزی انقلابی اسلامی تولید شدهاند، نیم سکه بانکی بهار آزادی گفته میشود. ضرب این سکهها ابتدا توسط بانک ملی و سپس توسط بانک مرکزی صورت گرفته است. نیم سکه بهار آزادی بانکی به دو مدل قبل 86 و بعد 86 تقسیم بندی میشود که عبارتند از:

* نیم سکه بهار آزادی بانکی قبل 86

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نیم سکههایی توسط بانک ملی ایران ضرب شدند. در یک طرف این نیم سکه تصویری از بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به همراه عبارت «بهار آزادی» و سال ضرب حک شده است. 

در روی دیگر این نیم سکه طلا یک طرح شش ضلعی وجود دارد که درون آن نام علی به یادبود نام حضرت علی (ع)، امام اول شیعیان، سه مرتبه تکرار شده است. همچنین عبارت «بانک ملی ایران» نیز در این روی سکه حک شده است. 

تولید این نیم سکه تا سال 1386 ادامه یافت و سپس ضرب آن با تغییراتی همراه شد. امروزه خرید و فروش نیم سکه زیر 86 قانونی نیست اما بازهم به خاطر حباب قیمتی کمتر نسبت به دیگر انواع سکه، معامله آن در بازار طلا انجام میشود. 

* نیم سکه بهار آزادی بانکی بعد 86

از سال 1386 تولید نیم سکه با تغییراتی در طرح همراه شد. در یک طرف این سکه تصویری از بارگاه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) به همراه عبارتهای «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» و «بهار آزادی» حک شده است. روی دیگر این نوع نیم سکه نیز شامل تصویری از چهره امام خمینی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به همراه سال ضرب است.

نیم سکه بهار آزادی بانکی که با نام نیم سکه امامی نیز شناخته میشود، رایجترین نوع نیم سکه طلای بازار ایران است. عمده خرید و فروش نیم سکه در ایران روی این مدل انجام میشود و عرضه و تقاضای آن بیشتر از سایر نیم سکه های طلا است. 

3- نیم سکه غیر بانکی پهلوی

برخی از کارگاههای طلاسازی اقدام به ضرب نیم سکه پهلوی میکنند که ظاهری مشابه با نیم سکه های بانکی پهلوی دارد. خرید و فروش این نوع سکه که با نام نیم سکه غیر بانکی پهلوی یا نیم سکه عادی پهلوی شناخته میشود، قانونی نیست. عمده مصرف این نوع نیم سکه تزئینی و از جنبه کلکسیونی است. 

4- نیم سکه غیر بانکی بهار آزادی

به نیم سکه هایی که در کارگاههای خارج از بانک مرکزی تولید میشوند، نیم سکه بهار آزادی غیر بانکی یا عادی گفته میشود. وزن این نیم سکه ها با مدلهای بانکی یکسان است و دارای اجرت ساخت هستند. 


قیمت و خرید نیم سکه

قیمت نیم سکه با توجه به عوامل مختلفی مانند نرخ طلا در بازار داخلی و جهانی، نوسانات نرخ ارز، اتفاقات سیاسی و اجتماعی، وضعیت اقتصادی و تورم، میزان عرضه و تقاضا و ... مشخص میشود. 

خرید نیم سکه کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر از وضعیت بازار سکه طلای ایران شناخت کافی دارید، از میزان بودجه لازم برخوردار هستید و قصد سرمایه گذاری بلند مدت را دارید، نیم سکه گزینهای مناسب جهت سرمایه گذاری محسوب میشود. نوسانات قیمتی این نوع سکه زیاد است و اگر بهترین زمان خرید و فروش آن را بدانید، میتوانید با انجام معاملات درست، به کسب سود بپردازید. 

در غیر این صورت خرید نیم سکه را باید برای حفظ ارزش دارایی و به عنوان پس انداز انجام دهید. تا متحمل ضرر و زیان مالی نشوید. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور جامع و کامل نیم سکه و انواع آن را معرفی کنیم. امیدواریم نکات گفته شده مفید واقع شوند و بتوانید بهترین نیم سکه طلا را برای خرید انتخاب کنید. 

اگر به دنبال خرید آنلاین طلا هستید، پیشنهاد میکنیم به سایت طلاسی مراجعه کنید. طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا در کشور، امکان خرید انواع طلا به صورت اینترنتی را برای شما فراهم میکند. با خرید از طلاسی میتوانید سرمایه گذاری مناسب و سودآوری را تجربه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها