رابطه تورم و قیمت طلا

رابطه تورم و قیمت طلا
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.28 - (5 امتیاز)

طلا پشتوانه پول

طلا پشتوانه ای برای ارزهای رایج بانکی می باشد و کشور های مختلف با استفاده از طلاء ارزش ارز فیات یا کاغدی خود را حفظ می کنند. رقیب اصلی و عمده طلا در حفظ ارزش پول بازار اوراق قرضه بهادار يا همان بورس است. اگر پول نقد دارید، می‌توانید با خرید سهام از رشد بازار بورس سود کنید، پس با وجود چنین گزینه ایی، چرا طلا بخریم؟ به اين علت که اگر میزان تورم بالاتر از آن چیزی باشد که از بازار بورس نصیب شما می‌شود، مطمئناً از ذخیره طلا سود بیشتری خواهید برد. در شرایط کنونی، نگهداری وجه نقد در طولانی مدت به صرفه نخواهد. بنابراین، خرید طلا کاملا منطقی است، زیرا شما کالایی را در اختیار دارید که ارزش آن را با وجود تورم حفظ می‌شود.

طلا به عنوان یک پس انداز با ارزش در طول زمان تلقی می‌شود. سرمایه گذاران از آن به عنوان مانعی در برابر تورم استفاده می‌کنند، به اين معنا که وقتی نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند، سرمایه ‌گذاران می‌توانند سرمایه نقد خود را به طلا تبدیل کنند؛ تقریبا اما نه لزوما میتوان گفت که نرخ طلا و نرخ تورم رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند، که به صورت دقیق تر در ادامه مطلب آن را شرح میدهیم.

در شرایط نرخ تورم ثابت و نرخ بهره بانکی بالاتر از آن، پول نقد دارایی جالبی به شمار می‌رود، می‌توان با افتتاح سپرده در بانک، سالانه به میزان مشخصی بالاتر از نرخ تورم، درآمد داشت. اگر نرخ‌های بهره سپرده بانکی مثبت و یا ثابت باشد. ذخیره پول نقد، موثر ترین روش است زیرا نقد شونده ‌ترین دارایی است. اما در شرایط معکوس یعنی نرخ بهره پایین و نرخ فزاینده تورم، پس انداز پول نقد منجر به کاهش ارزش آن در طول زمان خواهد شد. در نتیجه نرخ‌های بهره پایین و وجود تورم در جامعه، منجر به افزایش ارزش طلا خواهد شد.

به بیان دیگر، اقشار مختلف جامعه در شرایطی که تورم و رکود اقتصادی پدیدار است. تمایلی به نگهداری پول نقد ندارند و سرمایه گذاری بر روی طلا را ترجیح می دهند. در اين حالت، تقاضا برای خرید طلا افزایش خواهد یافت و به دنبال آن، قیمت طلا روندی صعودی پیدا خواهد کرد. به همین خاطر،  بعضا در شرایط خاص. امکان افزايش قیمت طلا در رکود اقتصادی هم دور از انتظار نخواهد بود.

شاخص قیمت مصرف کننده، قیمت اونس جھانی و ارزش دلار، کنترل حجم نقدینگی و مھار تورم، از جمله عواملی ھستند که نقش بسزایی در ثبات بازار طلا خواھد داشت. نمودار نرخ طلا و تورم در تصویر ذیل قابل مشاھده است:

نویسنده و ویراستار
رضا کاظمیتولید محتوا

نویسنده و ویراستار

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها