مقایسه طلای آب شده با شمش طلا

مقایسه طلای آب شده با شمش طلا
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.36 - (8 امتیاز)

طلا، شناخته شده ترین و پر تقاضاترین فلز گرانبها و یکی از محبوب ترین گزینه های سرمایه گذاری در ایران و جهان است. با وجود ظهور بازارهای مالی و سرمایه گذاری متنوع، علاقه و جذابیت خرید طلا در بین مردم از بین نرفته است.

طلا انواع متفاوتی دارد، در این مقاله طلای آب شده را با شمش طلا مقایسه می کنیم و مزایا و معایب خرید طلای آب شده را با مزایا و معایب خرید شمش طلا مقایسه خواهیم کرد.

طلای آب شده چیست؟ آیا طلای آب شده بخریم؟

طلای آب شده یا همان melted gold از ذوب  طلاهای قدیمی و دست دوم بدست می آید. طلای آب شده به حالت مایع طلا اشاره دارد که از طریق گرم کردن طلا تا دمای بالایی که نقطه ذوب آن است (حدود 1064 درجه سانتیگراد) به دست می‌آید. در این دما، طلا از حالت جامد به مایع تغییر می‌کند. این فرآیند اغلب برای استخراج طلا از سنگ معدن یا برای بازیافت و پالایش طلا از اشیاء طلایی مانند جواهرات استفاده می‌شود.

مزایای خرید طلای آب شده عبارت است از :

 •        معاف از مالیات
 •         اجرت و کارمزد ندارد.
 •         در قالب های دلخواه ایجاد میشود.

شمش طلا چیست؟ آیا شمش طلا بخریم؟ 

شمش، طلایی با عیار بالا است که  تقریبا 99.5 درصد خلوص دارد، مکعبی شکل است و ارزش آن رابطه مستقیمی با درصد خلوص آن نیز دارد.

مزایای خرید شمش طلا عبارت است از :

 •         عدم کلاهبرداری و قانونی بودن آن
 •        اجرت پایین

 

بررسی تفاوت شمش طلا با طلای آب شده :

 • شکل و شمایل ظاهری

طلا آب شده ظاهر خاصی ندارد و میتواند در شکل های گوناگون و دلخواه ساخته شود. اما شمش طلا دارای ظاهر مکعبی و مستطیلی شکل و ابعاد و وزن مشخص است.

 • تفاوت در عیار شمش طلا با طلای آب شده 

مهم ترین تفاوت شمش طلا با طلای آب شده، در عیار طلا است. حداقل عیار طلا آب شده 750 تا 999.9 است، ولی شمش طلا حداقل 995 و 999 است.

شمش طلا دارای کمترین ناخالصی است و معمولا عنوان طلای خام نیز به آن داده میشود بنابراین شمش طلا ارزش مادی بیشتری نسبت به طلای آب شده دارد.

 • نحوه خرید و فروش در ایران و جهان

طلا آب شده معمولا در جهان رایج نیست، اما در ایران محبوبیت قابل توجهی را دارد. شمش طلا بیشتر برای معاملات  تجاری و بین المللی استفاده میشود و همچنین گواهی استاندارد بین المللی به طلای آب شده تعلق نمیگیرد. به اصطلاح شما در هر کجای جهان باشید میتوانید شمش طلا را خرید و فروش کنید، اما خرید و فروش طلای آب شده فقط در ایران امکان پذیر است و در کشور های دیگر فاقد ارزش و اعتبار است.

 • اعتبار خرید و فروش

        اعتبار خرید شمش طلا بدلیل بین المللی بودن آن، بیشتر از خرید طلای آب شده است و مردم به شمش طلا اطمینان بیشتری نسبت به طلای آب شده دارند زیرا شمش طلا دارای مهر، عیار مشخص و اعتبار و ضمانت نامه است. 

 • اجرت و کارمزد

طلای آب شده هیچ اجرت و کارمزدی ندارد و  به راحتی میتوانید بدون کارمزد آن را خرید و فروش کنید، اما شمش طلا دارای اجرت ساخت است ولی نسبت به مصنوعات طلا از کارمزد کمتری برخوردار است بنابراین شمش طلا گزینه خوبی برای سرمایه گذاری نیز است.

 • شمش طلا بخریم یا طلای آب شده 

مطمئنا سرمایه گذاری روی یک کالای بین المللی و معتبر، منطقی و معقولانه تر است  اما این بستگی به مبلغ سرمایه گذاری شما نیز دارد، برای مبالغ کم میتوان به سرمایه گذاری و خرید طلای آب شده فکر کرد اما برای مبالغ بالا، خرید شمش طلا که داری اعتبار جهانی است منطقی تر است.

 

نحوه خرید شمش طلا چگونه است؟

خرید شمش طلا از بانک

 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با وجود تقاضا برای خرید شمش، برخی از شعبه‌های بانک‌ها را برای فروش شمش تعیین کرده است،  از جمله بانکهای ملت، ملی. 

خرید شمش طلا از سامانه های آنلاین

خرید آنلاین شمش طلا، روش های متفاوتی دارد از جمله خرید گواهی سپرده شمش طلا از بورس کالا و از طریق سایت های آنلاین، خرید و فروش شمش طلا در سایت طلاسی امکان پذیر است.

 

 

نحوه خرید طلای آب شده چگونه است؟

خرید طلای آب شده از طلا فروشی و مراکز خرید طلا

شما میتوانید با مراجعه حضوری به مراکز خرید طلا، اقدام به خرید طلای آب شده نیز کنید، نکته ای که حائز اهمیت است، امکان تقلب در این روش زیاد است برای مثال ممکن است درصد خلوص و وزن نوشته شده روی طلای آب شده صحیح نباشد بنابراین باید با دقت و آگاهی بیشتری اقدام به خرید حضوری طلای آب شده  کنید. 

خرید طلای آب شده غیر حضوری و آنلاین

امروزه سایت و پلتفرم های زیادی امکان خرید و فروش طلای آب شده را فراهم کرده‌اند که مزیت های منحصربه فردی نیز دارند، زیرا نقدشوندگی بالا و خرید و فروش آسان را نیز برای شما فراهم میکنند. برای نمونه در سایت طلاسی، شما میتوانید از طریق این پلتفرم به صورت شبانه روزی طلای آب شده، شمش طلا و طلای خام خرید و فروش کنید.

 

سخن پایانی

در نهایت، تفاوت اصلی بین شمش طلا و طلای آب شده در مرحله‌ی فرم و پردازش آن‌ها نهفته است. شمش طلا، که به صورت جامد و با شکل و ابعاد مشخص تولید می‌شود، نماینده‌ی یک محصول نهایی است که از طلا با خلوص بالا ساخته شده و به عنوان سرمایه‌گذاری یا مبادلات تجاری استفاده می‌شود. از سوی دیگر، طلای آب شده، که در حالت مایع قرار دارد، مرحله‌ای میانی در فرآیند تولید و پالایش طلا است. این فرم مایع به کارگران اجازه می‌دهد تا طلا را به شکل‌های گوناگون و برای مصارف مختلف، از جمله ساخت جواهرات و سایر اشیاء طلایی، تبدیل کنند. درک این تفاوت‌ها برای هر کسی که در حوزه‌ی طلا و جواهرات فعالیت دارد یا به سرمایه‌گذاری در طلا علاقه‌مند است، حیاتی است.

نویسنده
آیدا حسینیتولید محتوا

نویسنده

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها