طلای زرد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

طلای زرد چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.64 - (7 امتیاز)
فهرست مطالب

طلای زرد چیست؟ هر آنچه درباره طلای زرد باید بدانید

شاید شما هم در بازار، انواع طلا با رنگهای مختلف را دیدهاید و این سوالات برایتان پیش آمده که طلای زرد چیست؟ چرا طلا به رنگهای زرد، سفید و ... تولید میشود؟ ویژگی های طلای زرد و تفاوت آن با سایر رنگهای طلا چیست؟

طلا فلزی ارزشمند است که خصوصیاتی همچون نرمی و شکنندگی دارد و نمیتوان به طور خالص از آن استفاده کرد. از این رو برای بهبود ساختار آن، از فلزات دیگر بهره میگیرند. مخلوط شدن فلزات مختلف با طلا منجر به تولید آلیاژ طلا با رنگهای زرد، سفید، رزگلد و ... میشود. رایجترین نوع طلا، طلا زرد است که در این مقاله از طلاسی قصد داریم به معرفی و بررسی ویژگیهای آن بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 


معرفی طلای زرد

فلز ارزشمند طلا به رنگ زرد در طبیعت یافت میشود. طلای خام و 100 درصد خالص به خاطر نرم بودن کارایی آنچنانی ندارد. برای استفاده از طلا جهت ساخت مصنوعات، زیورآلات و دیگر کاربردها، باید آن را مقاوم کرد. 

با ترکیب کردن فلزات دیگر مانند مس، روی، نیکل، پالادیوم، پلاتین و ...، ساختار طلا بهبود مییابد. همین امر موجب تغییر رنگ طلا نیز میشود. طلای زرد حاصل ترکیب طلای خام با فلزاتی همچون مس و روی است. این آلیاژ طلا رایجترین آلیاژ برای تولید انواع زیورآلات و جواهرات به شمار میرود. 

از ترکیب دیگر فلزات با طلای خام نیز آلیاژ طلای سفید، طلای رزگلد، طلای سبز، طلاس بنفش و ... بدست میآید. 


عیار طلای زرد

همانطور که گفته شد منظور از طلای زرد، آلیاژ طلا است که به خاطر مخلوط شدن طلا با مس و روی رنگ زرد دارد. عیار همان مقدار خلوص طلا در این آلیاژ است. هرچقدر عیار بالاتر باشد، یعنی مقدار طلای خام بیشتری در ساخت آلیاژ طلا استفاده شده است. 

عیار طلای زرد میتواند 24، 22، 21، 18، 14، 10 و ... باشد. رایجترین عیار طلای زرد، 18 یا همان 750 در 1000 است. یعنی از 24 واحد، 18 واحد طلا و 4 واحد دیگر آن را سایر فلزات تشکیل میدهد. 

طلای زرد 24 عیار دارای مقدار ناچیزی فلزات دیگر و طلای خام با درصد خلوص 999.99 است. این نوع طلا زرد معمولا برای ساخت شمشهای هدیه استفاده میشود؛ و به خاطر نداشتن قابلیت چکش خواری و استحکام لازم، از آن برای تولید مصنوعات، زیورآلات و جواهرات استفاده نمیشود. 


عیار طلای زرد بیشتر است یا عیار سایر رنگ های طلا؟

اگر هنگام ساخت طلاهای زرد، سفید یا رنگهای دیگر از مقدار یکسانی طلای خام استفاده شود، عیار آنها با یکدیگر تفاوتی ندارد. به عبارتی رنگ طلا در مقدار عیار آن تاثیری ندارد. برای مثال یک قطعه طلای زرد 18 عیار با یک قطعه طلای سفید 18 عیار، ارزش برابری دارد. زیرا در ساخت هر دو از مقدار مشابهی طلا استفاده شده است. 


قیمت طلای زرد

از آنجایی که طلا براساس عیار ارزش گذاری میشود، قیمت طلای زرد با سایر رنگهای طلا در صورت یکسان بودن عیار، تفاوتی نخواهد داشت. طلاهای مختلف با رنگهای گوناگون که حاوی میزان برابری از خلوص طلای خام هستند، قیمت مشابهی نیز دارند. 

البته مکن است در برخی موارد قیمت طلای سفید به خاطر استفاده از فلز رودیوم برای روکش کردن و آبکاری، بیشتر از طلای زرد باشد. 


عوامل موثر بر قیمت طلای زرد

فاکتورهای مختلفی در تعیین نرخ طلای زرد تاثیرگذارند. همانطور که گفته شد عیار اصلیترین عامل موثر بر قیمت طلا زرد به شمار میرود. از دیگر موارد مهم که ارزش طلا زرد بر اساس آنها مشخص میشود، میتوان به وزن، اندازه، نوع طرح و مدل، برند تولید کننده، میزان مالیات، مقدار اجرت ساخت، وضعیت اقتصادی، نوسانات بازار جهانی طلا و ... اشاره کرد. 


علت تغییر رنگ طلای زرد

طلای خام و خالص یکی از مقاومترین فلزات جهان در برابر اکسید شدن، خوردگی، اسیدها و ... است. از این رو در تماس با هوا و اکسیژن دچار تغییر رنگ نمیشود. اما رنگ آلیاژ طلای زرد به خاطر داشتن فلزات دیگر در ترکیب خود، ممکن است تغییر کند.

فلزاتی که جهت استحکام و چکش خواری با طلای خام ترکیب میشوند، با اکسیژن واکنش شیمیایی نشان میدهند. همین امر موجب میشود، رنگ مصنوعات و زیورآلات طلا در طول زمان تغییر کند. هر چقدر میزان خلوص طلا یا همان عیار قطعات، زیورآلات و جواهرات کمتر باشد، احتمال تغییر رنگ و سیاه و تیره شدن بیشتر است. 


تفاوت های طلای زرد با طلای سفید

به جز رنگ که اصلیترین فرق بین طلای زرد و طلای سفید است، تفاوتهای دیگری بین این دو نوع طلا وجود دارد. از مهمترین تفاوت های طلای سفید با طلای زرد میتوان موارد زیر را نام برد:

* ترکیب آلیاژی طلای زرد شامل طلای خام، مس و روی است. اما برای تولید آلیاژ طلای سفید از ترکیب طلای خام با فلزاتی مانند نیکل، پالادیوم، پلاتین و ... استفاده میشود. 

* استحکام و دوام طلای سفید به خاطر استفاده از فلزات مقاومتر، بیشتر از طلای زرد است. 

* طلای زرد آلرژی زا نیست اما طلای سفید به خاطر داشتن مقداری فلز نیکل، حساسیتزا محسوب میشود. 

* طلای زرد بدون پوشش و آبکاری است اما طلای سفید دارای روکشی از جنس فلز رودیوم میباشد. این پوشش استحکام و درخشندگی طلای سفید را بیشتر میکند.


طلای زرد را از کجا بخریم؟

برای خرید طلای زرد میتوانید به سایتهای خرید و فروش طلا آنلاین یا طلافروشیهای سطح شهر مراجعه کنید. اگر به دنبال خریدی راحت و بدون دردسر هستید، به طلاسی مراجعه کنید. طلاسی به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های خرید و فروش آنلاین طلا در کشور، انواع طلای زرد را در اشکال مختلف و با قیمت مناسب و تضمین کیفیت و اصالت ارائه میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید. 


سوالات متداول

1- عیار طلای زرد چقدر است؟

طلای زرد میتواند با عیارهای مختلف 24، 22، 21، 20، 18، 14 و ... تولید شود. 

2- برای ساخت طلای زرد از چه فلزاتی استفاده میشود؟

جهت تولید آلیاژ طلای زرد، طلای خام را با فلزات مس و روی ترکیب میکنند. 

3- مقاومت طلای زرد بیشتر است یا طلای سفید؟

طلای سفید دارای فلزات مقاومتری است. به همین خاطر استحکام آن از طلای زرد بیشتر است. 

4- طلای زرد برای سرمایه گذاری مناسب است؟

یکی از رایجترین و بهترین انواع طلا برای سرمایه گذاری طلای زرد است. ارزش طلا زرد در طول زمان حفظ شده و به خاطر نوسانات قیمتی حتی سودآور نیز محسوب میشود. 

5- قیمت طلای زرد بیشتر است یا سایر رنگهای طلا؟

اصلیترین فاکتور در تعیین قیمت طلا، عیار است. اگر عیار طلای زرد با عیار سایر رنگهای طلا یکسان باشد، قیمت آنها نیز برابر است. برای مثال یک انگشتر 18 عیار طلای زرد از قیمتی برابر با یک انگشتر 18 عیار طلای سفید، رزگلد و ... برخوردار است. البته ممکن است در برخی موارد به خاطر استفاده از روکش رودیوم، قیمت طلای سفید کمی بیشتر از طلای زرد باشد.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها