همه چیز درباره فاکتور سکه

همه چیز درباره فاکتور سکه
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.02 - (7 امتیاز)

همه چیز درباره فاکتور سکه

شاید شما هم خرید سکه را به عنوان گزینهای برای سرمایه گذاری در بازار طلا انتخاب کردهاید. اما آیا اطلاعاتی راجع به فاکتور سکه دارید؟ اهمیت فاکتور سکه و ویژگیهای آن را میدانید؟ خرید و فروش مصنوعات و زیورآلات طلا به صورت فیزیکی در بازار آزاد با ارائه فاکتور رسمی امکان پذیر است. اما تا به امروز خرید و فروش سکه نیازی به فاکتور نداشت. در چند ماه اخیر با تغییر قوانین و راه اندازی سامانه جامع تجارت، ثبت فاکتور برای معاملات سکه در بازار نیز الزامی شد. 

در این مقاله از طلاسی قصد داریم به بررسی همه چیز درباره فاکتور سکه طلا بپردازیم. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها همراه ما باشید. 


فاکتور سکه چیست؟

شاید برای اولین بار با شنیدن نام فاکتور سکه به یاد فاکتورهای معمول و سنتی که برای دیگر انواع طلا مانند زیورآلات صادر میشود، بیفتید. اما باید بدانید که فاکتور سکه طلا متفاوت از فاکتورهای دیگر است. درواقع فاکتور سکه یک سند رسمی الکترونیکی محسوب میشود که در آن جزئیات معامله خرید و فروش سکه ثبت شده است. 

این فاکتور به صورت آنلاین و از طریق سامانه جامع تجارت صادر میشود. ثبت فاکتور در این سامانه توسط فروشندگان طلا صورت میگیرد که امری ضروری است. خریداران نیز در صورت نیاز میتوانند یک نسخه از این فاکتور را نزد خود داشته باشند. 


نحوه ثبت فاکتور سکه

برای ثبت فاکتور سکه طلا در سامانه جامع تجارت، نیاز به مشخصات هویتی خریدار است. این مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره تلفن همراه و ... میشود. علاوه بر این موارد، فروشنده باید موارد دیگری مانند تاریخ خرید، نوع سکه، قیمت، کد حساب، شماره سند، تعداد سکه و ... را در فرم مربوطه درج کند. 

از آنجایی که ثبت این فاکتور در سامانه کاملا بر عهده فروشنده است، این افراد باید شناخت کافی نسبت به بخشهای مختلف فاکتور و نحوه صدور آن داشته باشند. خریداران میتوانند فقط از روش استعلام فاکتور سکههای طلا مطلع بوده و برای اطمینان از صدور آن به سامانه مراجعه کنند.


استعلام فاکتور سکه

اگر قصد خرید سکه برای پس انداز و سرمایه گذاری را دارید، باید با نحوه استعلام فاکتور سکه آشنا باشید. بدین ترتیب در زمان خرید میتوانید فاکتور ثبت شده توسط فروشنده را بررسی کرده و در صورت بروز اشتباه، نسبت به اصلاح آن اقدام کنید. 

برای استعلام فاکتور سکه های طلا، ابتدا باید وارد سامانه جامع تجارت به آدرس اینترنتی www.ntsw.ir شوید. سپس در این سایت ثبت نام خود را با پر کردن فرم های مربوطه انجام دهید. ثبت نام در این سامانه راحت است و فقط با استفاده از کد ملی صورت میگیرد. 

در گام بعدی باید وارد حساب کاربری خود شوید و در صفحه باز شده اطلاعات مربوط به خرید خود یا همان فاکتور سکه را مشاهده کنید. 


اهمیت فاکتور سکه

همانطور که میدانید سکههای طلا در بازار با وکیوم و هولوگرام مخصوص عرضه میشوند. این کار برای اطمینان از اصالت سکه و پیگیریهای آینده در صورت بروز مشکلات احتمالی است. اما با این وجود باز هم تقلب و کلاهبرداری در خرید و فروش سکه اتفاق میافتد.

بدین ترتیب قانون جدیدی تصویب شد که براساس آن سکه نیز باید دارای فاکتور باشد. این فاکتور به منظور پیشگیری از فعالیتهای غیر مجاز در معاملات سکه صادر میشود. در نتیجه میزان بروز دردسرها و مشکلات مختلف مربوط به خرید و فروش سکه که منجر به خسارتهای مالی میشوند، کاهش مییابد. 


نکات مهم فاکتور سکه

در زمان خرید سکه و ثبت و صدور فاکتور آن، فروشنده باید دقت زیاد داشته باشد. حال وظیفه شما به عنوان خریدار چیست؟ شما باید با توجه به نکات زیر فاکتور رسمی و درستی را تحویل بگیرید. 

* دقت کنید اطلاعات به شکل صحیح در فاکتور درج شده باشند.

* فاکتور حتما باید در سامانه جامع تجارت ثبت شود.

* در صورت دریافت نسخه کاغذی فاکتور سکه، حتما از فروشنده بخواهید تا فاکتوری با مهر و امضا رسمی تحویل دهد.

* فرقی ندارد که نسخه الکترونیکی یا کاغذی فاکتور سکه را دریافت میکنید. حتما به خوبی از آن نگهداری کنید. 

* در صورت آشنا نبودن با نحوه استعلام فاکتور، از فروشنده بخواهید به شما این موضوع را آموزش دهد. 

* در زمان فروش سکههای طلا، فاکتور مربوط به آنها را همراه خود داشته باشید. 


سخن پایانی

فاکتور سکه برای شفافیت و تضمین امنیت معامله اهمیت زیاد دارد. این فاکتور به عنوان مدرک مهمی برای اثبات مالکیت سکه طلا شناخته میشود. امیدواریم نکات ارائه شده در این مطلب درباره سکه و فاکتور آن، مفید واقع شوند و بتوانید از آنها در زمان خرید و فروش سکه بهره ببرید. 

در صورتی که به جز خرید سکه طلا، به دنبال روشهای دیگر سرمایه گذاری در بازار طلا هستید، به طلاسی مراجعه کنید. شما میتوانید جهت خرید طلای آب شده، طلای خام و بدون اجرت و ... به صورت اینترنتی از خدمات طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش آنلاین طلا در کشور استفاده کنید. طلاسی بستر مناسبی را برای ورود به بازار طلا و تجربه یک سرمایه گذاری سودآور فراهم میکند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان طلاسی تماس بگیرید. 


سوالات متداول

1- آیا سکه فاکتور دارد؟

با توجه به قوانین جدید، خرید سکه مانند دیگر انواع طلا با صدور فاکتور مخصوص همراه است. این فاکتور به صورت الکترونیکی و در سامانه جامع تجارت ثبت میشود. 

2- چگونه فاکتور سکه را استعلام بگیریم؟

برای استعلام فاکتور سکه باید به سامانه جامع تجارت به آدرس اینترنتی www.ntsw.ir مراجعه کنید. پس از ثبت نام و ورود به حساب کاربری در سامانه، میتوانید فاکتور خرید سکه را مشاهده کنید.

3- فاکتور سکه شامل چه اطلاعاتی میشود؟

در فاکتور سکه مشخصات خریدار مانند نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره موبایل و ... درج میشود. علاوه بر این، اطلاعات دیگری مانند تعداد سکه، وزن و عیار سکه، قیمت واحد، قیمت کل، شماره سریال، مشخصات فروشنده و ... باید در فاکتور سکه ثبت شوند. 

4- چرا فاکتور سکه مهم است؟

فاکتور سکه یک سند رسمی و نشان دهنده مالکیت طلای خریداری شده است. ثبت این فاکتور از بروز مشکلات مختلف مانند کلاهبرداری و تقلب در معاملات سکه جلوگیری میکند. علاوه بر این در صورت بروز مشکلات حقوقی، میتوان از این فاکتور به عنوان یک مدرک رسمی بهره برد. 

5- صدور فاکتور سکه بر عهده کیست؟

ثبت فاکتور سکه در سامانه جامع تجارت کاملا بر عهده فروشنده است. خریداران میتوانند فقط برای مشاهده فاکتور و اطمینان پیدا کردن از درستی و اصالت آن، به سامانه جهت استعلام مراجعه کنند. 

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها