فرق طلای نو و دست دوم در چیست؟

فرق طلای نو و دست دوم در چیست؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.47 - (9 امتیاز)
فهرست مطالب

فرق طلای نو با طلای دست دوم

شاید برای شما هم که قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید، این سوال پیش آمده که فرق طلای نو با طلای دست دوم چیست؟ طلای نو و طلای کارکرده تفاوتهایی با یکدیگر دارند. اطلاع از این تفاوتها میتواند به شما در انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه گذاری کمک بزرگی کند. در این مقاله از طلاسی قصد داریم این دو نوع طلا را با یکدیگر مقایسه کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمسینه هستید، تا انتها همراه ما باشید. 


تفاوت های طلای نو و طلای دست دوم

امروزه خرید طلا یکی از راههای محبوب حفظ ارزش داراییها محسوب میشود. انواع مختلفی از طلا برای خرید در بازار وجود دارندکه از پرطرفدارترین آنها میتوان به طلای نو و طلای دست دوم اشاره کرد. 

این دو نوع طلا از جهاتی با یکدیگر فرق دارند. با بررسی فرق طلای نو با طلای دست دوم از جنبههای مختلف، میتوان تصمیم مناسبی جهت سرمایه گذاری اتخاذ کرد. در ادامه به مقایسه طلای کارکرده با طلای نو و بررسی تفاوتهای آنها میپردازیم. 

1- اجرت ساخت

یکی از اصلیترین تفاوت های طلای نو با طلای دست دوم، اجرت ساخت است. تمام مصنوعات طلای نو به ویژه زیورآلات و جواهرات مختلف، دارای اجرت ساخت هستند. منظور از کارمزد هزینهای است که بابت طراحی و تولید طلا محاسبه میشود. 

ساخت طلا یک نوع هنر است؛ از این رو طلاسازان به خاطر وقت و انرژی و هنری که صرف تولید طلا میشود، هزینهای مجزا از ارزش طلا را دریافت میکنند. یعنی در زمان خرید طلای نو، شما باید علاوه بر ارزش طلا براساس وزن و قیمت روز و لحظهای، مبلغی را به عنوان کارمزد نیز بپردازید. 

اما طلای دست دوم بدون اجرت ساخت است. زیرا یکبار این کارمزد در زمان خرید محاسبه شده است. 

2- مالیات

دیگر فرق طلای نو با طلای دست دوم، در مقدار مالیات است. در زمان خرید طلای نو باید مبلغی به عنوان مالیات پرداخت شود. اما طلای دست دوم مشمول مالیات نخواهد شد. 

به عبارتی شما برای خرید طلای نو و زینتی باید به جز ارزش طلا و اجرت ساخت، هزینه مالیات بر ارزش افزوده که معادل با 9 درصد است را پرداخت کنید. اما خرید و فروش طلای کارکرده بدون مالیات است. 

3- زیبایی ظاهری

برای کسانی که علاوه بر سرمایه گذاری، قصد استفاده از طلا را دارند، زیبایی ظاهری طلا از اهمیت زیادی برخوردار است. طلای نو از نظر ویژگیهای ظاهری و جلوه و زیبایی، با طلای کارکرده تفاوت دارد. 

طلای دست دوم به خاطر استفاده در طول زمان، ممکن است دچار مشکلاتی نظیر تغییر رنگ، شکستگی، ساییدگی و ... شده باشد. همین امر موجب میشود درخشندگی سابق را نداشته باشد و در مقایسه با طلای نو، زیبا به نظر نرسد. 

4- امکان تقلبی بودن

از دیگر تفاوت های بین طلای نو با طلای کارکرده میتوان به امکان تقلبی بودن اشاره کرد. خرید طلای دست دوم با ریسک تقلبی یا سرقتی بودن همراه است. از این رو کارشناسان توصیه میکنند برای خرید طلای دست دوم اصلی به همراه فاکتور و با عیار بالا، حتما به سراغ طلافروشیهای مطمئن بروید. 

5- قیمت

شاید بتوان گفت مهمترین فرق طلای نو با طلای دست دوم، در قیمت است. همانطور که گفته شد، خرید طلای نو با پرداخت اجرت ساخت و مالیات همراه است. همین امر موجب میشود، قیمت آن نسبت به طلای کارکرده بالاتر باشد. زیرا طلای کارکرده بدون مالیات و کارمزد خرید و فروش میشود. 

این مسئله به جز زمان خرید، در زمان فروش نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما قصد فروش طلای نو خود را داشته باشید، هزینه مالیات و اجرت از آن کسر میشود. یعنی با مبلغی کمتر از زمان خرید میتوانید آن را بفروشید. 

اما فروش طلای دست دوم اینگونه نیست. چون شما از ابتدا طلایی خریدهاید که بدون اجرت و مالیات است؛ و در زمان فروش فقط سود فروشنده به ارزش اصلی طلا اضافه میشود. 


برای سرمایه گذاری طلای نو بهتر است یا طلای دست دوم؟

با توجه به نکاتی که گفته شد، سرمایه گذاری در طلای دست دوم بهتر است. اگر هدف شما از خرید طلا، تبدیل داراییها برای حفظ ارزش و سرمایه گذاری است، باید به سراغ خرید طلای کارکرده بروید. 

قیمت طلای دست دوم به خاطر معاف بودن از مالیات و اجرت ساخت، ارزانتر از طلای نو است. بنابراین با بودجهای مشابه میتوانید مقدار بیشتری طلای کارکرده نسبت به طلای نو بخرید. در زمان فروش نیز نیازی به کسر مبالغ کارمزد و مالیات نیست. 

علاوه بر این بازار طلا راکد نیست و همیشه در حال رشد میباشد. بدین ترتیب با خرید طلای دست دوم، میتوانید در طول زمان کسب سود کنید. هر زمان که نیاز به فروش هم داشته باشید، به راحتی میتوانید طلای خود را در بازار فروشید. زیرا از نقد شوندگی بسیار بالایی برخوردار است. 


از کجا طلای دست دوم بخریم؟

مهمترین نکته برای خرید طلای دست دوم، اطمینان پیدا کردن از اصالت و کیفیت آن است. بدین منظور باید به سراغ طلافروشیهای معتبر بروید. یکی از بهترین روشهای خرید طلای کارکرده، مراجعه به سایتهای اینترنتی خرید و فروش آنلاین طلا مانند طلاسی است. 

شما میتوانید از طلاسی به عنوان بهترین پلتفرم خرید و فروش طلای آنلاین، هر مقدار طلای کارکرده که میخواهید را به راحتی بخرید. طلاسی بستر مناسبی را جهت ورود به بازار طلا و سرمایه گذاری در آن برای شما فراهم میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارسناسیان ما تماس بگیرید. 


سوالات متداول

1- مهمترین تفاوت طلای نو با طلای کارکرده چیست؟

طلای نو شامل اجرت و مالیات ساخت میشود و به همین خاطر قیمت آن بیشتر از طلای کارکرده است. از طرفی طلای نو از زیبایی ظاهری بیشتری برخوردار است.

2- قیمت طلای کارکرده در زمان فروش چگونه محاسبه میشود؟

قیمت طلای دست دوم در زمان فروش، شامل ارزش طلا براساس وزن و نرخ روز و لحظهای و سود فروشنده است. 

3- مالیات طلای دست دوم چقدر است؟

طلای دست دوم در زمان خرید و فروش، مشمول مالیات نیست. علاوه بر کارمزد ساخت، مالیات نیز به طلای کارکرده تعلق نمیگیرد. 

4- طلای نو بخریم یا طلای دست دوم؟

اگر قصد سرمایه گذاری دارید، خرید طلای دست دوم منطقیتر است. زیرا این طلا بدون اجرت و مالیات بوده و قیمت مناسبتری نسبت به طلای نو دارد. قیمت طلای نو در زمان خرید با توجه به مالیات و کارمزد محاسبه میشود. همچنین در زمان فروش، مالیات و کارمزد کسر شده و در نتیجه مقدار ضرر آن بیشتر از فروش طلای دست دوم است. 

5- چرا طلای دست دوم اجرت و مالیات ندارد؟

زیرا یک مرتبه در زمان خرید اولیه که طلای نو محسوب شده است، مالیات و اجرت ساخت را برای این طلا در نظر گرفتهاند.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها