تشخیص طلا سفید از نقره در خانه (بهترین ترفندها و راهکارها)

تشخیص طلا سفید از نقره در خانه (بهترین ترفندها و راهکارها)
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.95 - (5 امتیاز)

تشخیص طلا سفید از نقره در خانه

طلا سفید و نقره دو آلیاژ فلزی هستند که مصنوعات و زیورآلات مختلفی از آنها ساخته میشود. این دو آلیاژ دارای شباهتهایی در رنگ و ظاهر هستند که ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. از این رو اطلاع از روشهای تشخیص طلا سفید از نقره در خانه، میتواند کمک کند تا دچار اشتباه نشوید. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه طلاسی باشید. 


روش های تشخیص طلا سفید از نقره

طلای سفید و نقره هردو دارای رنگ روشن و درخشان هستند. همین موضوع موجب شده افرادی که به دنبال خرید طلا سفید برای استفاده زینتی یا سرمایه گذاری در بازار طلا هستند، دغدغه و نگرانی اصل بودن طلای خود را داشته باشند. 

روشهای مختلفی برای تشخیص طلا سفید از نقره در خانه وجود دارد. با کمک این تکنیکها میتوانید انواع مصنوعات و زیورآلات را تست و بررسی کنید تا از جنس اصلی آنها با خبر شوید. 

مهمترین روش های تشخیص نقره از طلا سفید شامل موارد زیر میشوند:

1- بررسی کد یا شماره حک شده

یکی از سادهترین راههای تشخیص اصالت طلا سفید، بررسی کد حک شده روی آن است. روی محصولات ساخته شده از طلا سفید و نقره، شمارههایی حک شده است که با یکدیگر تفاوت دارند. 

مصنوعات و زیورآلات طلا سفید دارای کدی هستند که نشان دهنده عیار طلا، محل ساخت، رنگ و ... است. برای مثال روی یک انگشتر طلا کد WT214K18 حک شده است. K18 نشان دهنده عیار 18 طلا سفید، T214 به معنی ساخته شده در تهران واحد شماره 214 و W کد اختصاری طلا سفید است. 

اما روی محصولات نقره کد متفاوتی حک میشود. این کد ممکن است عدد سه رقمی 925 یا ترکیبی از حرف S و این عدد باشد. 

2- بررسی رنگ

با اینکه طلا سفید و نقره هردو رنگ روشنی دارند اما با بررسی دقیقتر میتوان تفاوت آنها را متوجه شد. اگر قصد دارید در خانه طلای سفید را از نقره تشخیص دهید، کافی است با دقت بیشتری رنگ آنها را بررسی کنید. طلا سفید درخشندگی بیشتری دارد و نقره کمی مات است. 

3- استفاده از ید

از دیگر روش های تشخیص نقره از طلا سفید در خانه، میتوان به استفاده از ید اشاره کرد. برای این کار مقداری ید روی محصول بریزید و منتظر واکنش ایجاد شده باشید. اگر اثر ید از بین برود، فلز طلا سفید است. و اگر اثر لک و تیرگی روی محصول باقی بماند، جنس آن نقره است. 

4- استفاده از وایتکس

در همه خانهها وایتکس به عنوان یکی از کاربردیترین مواد شوینده، وجود دارد. با استفاده از وایتکس میتوان به راحتی طلای سفید را از نقره تشخیص داد. البته باید این نکته را بدانید که وایتکس حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی است که مقدار زیاد آن میتواند به محصول آسیب بزند. 

کافی است فقط یک قطره را روی زیورآلات مورد نظر بریزید تا تغییر رنگ صورت بگیرد. در صورتی که وایتکس را روی طلا سفید بریزید، رنگ آن به قهوهای، قرمز یا سفید تغییر میکند. اگر این ماده را روی نقره بریزید، شاهد رنگ سیاه خواهید بود. 

5- استفاده از تیزآب

تیزآب یا اسید نیتریک یکی از موادی است که با کمک آن طلا را شناسایی میکنند. شما میتوانید مقداری تیزآب را روی فلز مورد نظر بریزید. اگر واکنشی انجام نشود، فلز طلا است و اگر رنگ آن تغییر کند، نقره است. 

6- استفاده از آب

برای تشخیص طلا سفید از نقره در خانه، میتوانید از آب استفاده کنید. برای این کار باید محصول مورد نظر را که میتواند یک گردنبند، انگشتر، دستبند و ... باشد را درون کاسهای پر از آب بیاندازید. طلا سفید دارای چگالی بیشتر از آب است و به انتهای ظرف می رود. 

7- بررسی کیفیت ساخت

معمولا مصنوعات طلا سفید با ظرافت و دقت بیشتری ساخته میشوند. با بررسی دقیق محصول مورد نظر زیر نور کافی، میتوانید متوجه شوید که طلای سفید است یا نقره. برای مثال اگر یک انگشتر نقره را زیر نور چراغ بگیرید، ممکن است ایرادات کوچکی را در بخشهای مختلف آن مشاهده کنید. اما مصنوعات طلا به خاطر دقت ساخت بالا، از کیفیت و هماهنگی بیشتری در قسمتهای مختلف خود برخوردارند. 

8- استفاده از پماد سولفوریک

اگر مقداری پماد سولفوریک روی زیورآلات مورد نظر بریزید، نوع آلیاژ آن مشخص میشود. پماد سولفوریک موجب میشود ردی آبی رنگ روی فلز نقره ایجاد گردد. 

9- استفاده از آمونیاک

آمونیاک دارای مواد شیمایی مختلفی است که باعث تیره شدن رنگ طلا سفید م شود. با استفاده از مقداری آمونیاک، میتوانید طلای سفید اصل را از دیگر فلزات تشخیص دهید. 

10- بررسی وزن

طلای سفید وزن بیشتری نسبت به نقره دارد. برای تشخیص این دو فلز از یکدیگر در خانه، کافی است آنها را با جواهرات با اندازه مشابه مقایسه کنید. برای مثال اگر به تازگی یک انگشتر طلای سفید خریدهاید، میتوانید آن را با یک انگشتر نقره در همان ابعاد و اندازه مقایسه کنید. وزن انگشتر طلا بیشتر از انگشتر نقره است. 

11- استفاده از کاشی

اگر طلا را روی سطح یک کاشی بدون لعاب بکشید، اثری زرد رنگ از خود به جای میگذارد. اما رد فلزات دیگر مانند نقره روی کاشی، سیاه و تیره است. 

12- بررسی حساسیت و آلرژی

در ساخت آلیاژ طلا سفید از فلز نیکل استفاده میشود. نیکل باعث بروز حساسیت و آلرژی پوستی میشود. اما نقره فلزی غیر حساسیت زا است. بدین ترتیب با بررسی این ویژگی، میتوانید طلای سفید را از مصنوعات نقره تشخیص دهید. 


سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم روشها و تکنیکهای کاربردی تشخیص طلای سفید از نقره در خانه را ارائه دهیم. طلای سفید و نقره دارای تفاوتهایی هستند که با استفاده از یکسری از نکات میتوان آنها را از یکدیگر تشخیص داد. 

برای خرید و فروش انلاین طلا با هر میزان مبلغ و حفظ ارزش دارایی هایتان می توانید از وب سایت طلاسی، طلا بخرید دارایی های شما در طلاسی به صورت کاملا امن و بیمه شده در خزانه طلاسی نگهداری می شود و هر زمان که تمایل داشتید می توانید دارایی هایتان را به صورت طلای فیزیکی تجویل بگیرید.

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.
مریم رحیمی مقدمتولید محتوا

مریم رحیمی مقدم هستم. مترجم زبان انگلیس و نویسنده محتوای وبلاگ فارسی و انگلیسی.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

محبوب ترین ها