کیفی طلا کیست و در بازار چکار می کند؟

کیفی طلا کیست و در بازار چکار می کند؟
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
ستاره فعالستاره غیر فعالثبت نظر
4.58 - (5 امتیاز)
فهرست مطالب

کیفی طلا کیست؟ ماجرای حمل طلا به قیمت جان!

تا به حال به این فکر کرده‌اید که طلاهایی که داخل طلافروشی‌های سطح شهر می‌بینید چگونه تامین می‌شوند؟ شاید تصور کنید با هواپیما و هزاران محافظ حمل می‌شوند تا به دست طلافروشان برسند. اما اینطور نیست و حمل و نقل آن‌ها را جان بر کف‌های بازار طلا انجام می‌دهند، کیفی‌های طلا را می‌گوییم! آن هم بدون اینکه حتی یک محافظ به همراه داشته باشند.

 جالب است نه؟ از شغلی پر استرس سخن می‌گوییم که گاهی می‌تواند جان کیفی‌ها را به خطر بیندازد. در ادامه این بخش از مجله طلاسی قصد داریم شما خوبان را با شغل کیفی طلا بیشتر آشنا کرده و خطرات، چالش‌ها و حتی درآمد آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای این بخش با ما همراه بمانید. 


کیفی طلا کیست و در بازار چکار می کند؟

کیفی یا کیف برها افرادی باهوش، محتاط و بسیار محافظه کار هستند، که وظیفه توزیع طلا در بازار را بر عهده دارند‌. این افراد طلا را از بنکداران تحویل گرفته و به دست خرده فروشان می‌رسانند. کیفی ها معمولا چندین کیلو طلا را به صورت یکجا درون کیف‌هایشان حمل کرده و تمام خطرات را به جان می‌خرند تا از میان هیاهو و شلوغی بازار، طلا را به دست فروشندگان برسانند. آن هم بدون اینکه طلا گم یا ربوده شود‌. کیفی‌ها معمولا گمنام و بی نام و نشان هستند و همیشه شغل‌شان را مخفی نگه می‌دارند. کیف بر‌ها مرتبا با طلاسازان و تولید کننده‌های طلا و ... در ارتباط هستند. می‌خواهید با شغل طلاسازی نیز آشنا شوید؟ پس کلیک نمایید. 


خطرات و چالش‌های شغل کیفی طلا 

اگر بگوییم کیفی جز پرخطرترین و پرچالش‌ترین مشاغل دنياست، اغراق نکرده‌ایم! کیفی‌ها از لحظه‌ای که از درب خانه خارج می‌شوند، پا در مسیری پر خطر می‌گذارند. چرا که همیشه احتمال حمله سارقان به آن‌ها وجود دارد. به هر حال پای چندین میلیارد طلا در میان است و طبیعی است که حمل آن آسان نباشد. حتی بسیاری از کیف برهای طلا توسط سارقین به قتل رسیده و گاها جانشان را از دست داده‌اند. یا حتی ممکن است که طلا را گم کنند و مجبور به پرداخت خسارت‌های کلان شوند.

 اما کیفی‌ها نیز ترفند‌های خاص خود را برای مبارزه با این چالش‌ها دارند. به عنوان مثال آن‌ها معمولا هیچگونه جلب توجهی نخواهند کرد و برای اینکه همه چیز عادی به نظر برسد با اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی تردد می‌کنند. علاوه بر این در طی مسیر ممکن است بارها لباس‌هایشان را تعویض کنند، تازه! لباس‌هایی که می پوشند نیز کاملا معمولی است تا نگاه‌ها به سمت آن‌ها جلب نشود‌. از آن گذشته کیفی ها معمولا در طول مسیر با هیچکس صحبت نمی‌کنند و سعی می‌کنند با سرعت بالایی کارشان را انجام دهند. 


درآمد شغل کیفی طلا چقدر است؟

و اما می‌رسیم‌ به بخش شیرین و دلچسب ماجرا! بله، درست حدس زدید، کیفی‌ها درآمد بالایی نیز دارند. به هر حال شغل آن‌ها پر از استرس بوده و همیشه خطرات زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند. پس طبیعی است درآمد بالایی نیز کسب کنند. اما اینکه درآمد یک کیف بر طلا چقدر باشد، کاملا بستگی به شرایط او دارد. به عنوان مثال برخی کیف برها با سرمایه زیادی که دارند از بنکداران طلا را خریداری کرده و همانند یک واسطه آن را به خرده فروشان می‌فروشند.

 این دسته از کیفی‌ها معمولا درآمد بسیار بالایی خواهند داشت. اما گروهی دیگر از آن‌ها سرمایه اولیه ندارند و فقط و فقط عملیات حمل و نقل طلا را انجام می‌دهند. این گروه درآمد کمتری نسبت به گروه اول دارند، اما بازهم می‌توان گفت که شغل پر درآمدی خواهند داشت. چرا که بخشی از کارمزد و اجرت هرگرم طلا به عنوان دستمزد به آن‌ها پرداخت می‌شود. 

پس در حقیقت کیف بری طلا شغلی پر درآمد است، اما در عین حال پرخطر و پر ماجرا! درست مثل بنکدارها، که با وجود چالش‌های سخت، سود و درآمد بالایی کسب می‌کنند. برای آشنایی با شغل بنکداری طلا کلیک نمایید.

امنیت کیفی طلا چگونه تامین می‌شود؟

گفتیم که یک کیف بر طلا ممکن است هر لحظه مورد حمله سارقین قرار گیرد، تازه هیچ محافظی هم ندارد و باید بتواند در این بازار شلوغ امنیت خود را حفظ کند. اما چگونه؟ اتحادیه طلا و جواهر به کیفی‌ها مجوز استفاده از اسپری فلفل، شوکر و... را ارائه داده است تا بتوانند هنگام حجوم سارقین، از خود به خوبی دفاع کنند. در نتیجه نگران کیفی‌ها نباشید، آن‌ها آنقدر هم مظلوم و بی دفاع که فکر می‌کنید نیستند! چرا که معمولا راه‌های دفاع از خود را خوب آموزش دیده‌اند. 


پاسخ یک کیفی طلا به پلیس چیست؟

و اما کیفی‌ها چه پاسخی برای پلیس دارند؟ تصور کنید یک شخص عادی هنگامی که در بازار در حال قدم زدن است، توسط پلیس دستگیر شود، آن هم به همراه یک کیف که درون آن چند میلیارد طلا وجود دارد. در این حالت پلیس احتمالا به او مشکوک می‌شود و حتی احتمال می‌دهد که طلاها را سرقت کرده باشد. اینگونه کیفی باید زمان زیادی را صرف کند تا بتواند به پلیس اثبات نماید که طلاها سرقتی نیستند و او فقط و فقط در حال انجام وظیفه بوده است.

 اما اتحادیه طلا و جواهر فروشان این مشکل را نیز با صدور کارت شناسایی برای کیفی‌ها حل نموده است. هر کیفی می‌تواند هنگام دستگیر شدن توسط پلیس کارت شناسایی‌اش را ارائه داده و مجددا به کار خود ادامه دهد. پس کیف برها باید همیشه این کارت را که نقش یک مجوز را برای آن‌ها ایفا می‌کند را به همراه داشته باشند. 


چگونه کیفی طلا شویم؟ بررسی فرآیند آن 

شاید درآمد بالای کیفی‌ها توجه شما را نیز به این شغل جلب کرده و می‌خواهید وارد بازار کار آن‌ها شوید. اما کیفی شدن نه تنها آسان نیست، بلکه برای ورود به این شغل با چالش‌های مختلفی نیز روبرو خواهید بود. به عنوان مثال یک کیفی طلا یا باید جز متخصصین و کهنه کاران بازار طلا باشد، یا اینکه توسط افراد معتمد و مورد اطمینان این بازار، معرفی گردیده باشد. چون تنها در این حالت است که هم بنکدار و هم خرده فروش می‌توانند به او اعتماد کرده و چند کیلو طلا را به دستش بسپارند.

 پس می‌توان گفت ورود به بازار کار کیفی‌ها اصلا ساده نخواهد بود. اما اگر هم بتوان وارد این حوزه شد، می‌بایست بارها و بارها به همراه پیشکسوتان کیف بری به سفرهای دور و نزدیک رفت. چون نیاز است که تجارب زیادی کسب کنید و بتوانید بعد‌ها به تنهایی عملیات حمل و نقل طلا را انجام دهید. در نهایت پس از گذر از این مراحل، می‌توانید به عنوان‌ یک کیفی مستقل در این شغل فعالیت خود را آغاز کنید. 


راز بقای شغل کیفی طلا در این بازار پر هیاهو!

اگر به گذشته نگاهی بیندازیم می‌بینیم در قدیم‌ترها نیز که حمل طلا با اسب و کالسکه و ... انجام می‌شد، کیفی ها توسط راه زنان مورد سرقت قرار می‌گرفتند. بعد ها نیز که کیفی‌ها با خودرو و هواپیما اقدام به جا به جایی طلا می‌کردند، بازهم خطرات زیادی تهدیدشان می‌کرد. اصلا اگر اخبار و روزنامه‌ها را بررسی کنید، می‌بینید که بسیاری از خبرهای سرقت، زورگیری‌ها و ... مربوط به کیفی‌های طلاست.

 اما با این وجود چه چیزی باعث شده که کیفی‌ها در این بازار پر هیاهو دوام بیاورند؟ بله، راز بقای کیف برها اول از همه هوش و ذکاوت و محتاط بودن خودشان می‌باشد. همچنین در حال حاضر با وجود دوربین‌های خیابانی، وسایل دفاع شخصی و ... حفاظت از کیفی‌ها آسان‌تر شده و اگر هوشمندانه عمل کنید می‌توانید بدون هیچ مشکلی سال‌ها به عنوان کیف بر فعالیت داشته باشید. 


سخن آخر 

در این مطلب از مجله طلاسی به بررسی شغل کیفی طلا و چالش‌های آن پرداختیم. به طور کلی تبدیل شدن به یک کیفی طلا مسیر دور و دراز و پر چالشی است که باید از آن گذر کنید تا بتوانید به درآمد‌های شیرین دست یابید. پس این شغل را بیشتر به افراد ریسک پذیر که علم و دانش زیادی در حوزه خرید و فروش طلا دارند توصیه می‌کنیم. 


برای خرید آنلاین طلای خام‌ یا آب شده بدون اجرت با مشاورین و کارشناسان مجموعه معتبر و به نام طلاسی تماس حاصل فرمایید. 


سوالات متداول 

آیا امکان ثبت سفارش آنلاین برای کیفی‌ها وجود دارد؟

بله، کیفی‌ها نیز می‌توانند سفارشات را آنلاین ثبت کنند تا حمل و نقل طلا برایشان ساده‌تر شود. 

آیا شغل کیف بری طلا یک شغل موروثی است؟

بله، می‌توان اینطور گفت، چون اکثر کیفی‌ها شغل پدرانشان را ادامه داده‌اند. 

آیا حساب و کتاب‌ها و صدور فاکتور طلا نیز توسط کیفی‌ها انجام می‌شود؟

بله، این مورد یکی از مهمترین وظایف کیفی طلاست و حتی می‌بایست چک و فاکتورهای صادر شده را به دست بنکدار و تولید کننده نیز برساند.

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.
مرضیه کوهشاریتولید محتوا

مریضه کوهشاری با بیش از ده سال تجربه در تحلیل و پژوهش در بازارهای مالی و طلا، یکی از نویسندگان برجسته در این حوزه است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد مالی از دانشگاه تهران است. تخصص مریضه شامل تحلیل بنیادی بازارهای مالی، پیش‌بینی روندهای اقتصادی و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا می‌باشد.

دیدگاه شما

دیدگاه کاربر نسبت به مقاله

1 دیدگاه

  • دیدگاه حسینسلجوقیپور نسبت به مقالهحسینسلجوقیپور
    تاریخ انتشار مقالهInvalid Date

    واقعامطلب بسیارشیرین و پرمحتوابرای من بودچون همیشه اینسوال برای من بیجواب بود که مثل ماشین حمل پول بانکها- ماشین حمل طلا برای طلافروشیها وجوددارد. بینهایت سپاس ازشما

محبوب ترین ها